Přejít na obsah


Fotka

Regenerácia ID-11


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 24 leden 2010 - 21:14:07

Zdravím temnokomorníkov, chemikov predovšetkým.
Začínam si miešať vývojky a ostatné roztoky sám z chemikáliíí a chcel by som sa opýtať na jednu vec.
V Kulhánkovom receptári som si našiel recept na ID-11 a na regeneračný roztok na ňu.
Bolo tam písané že regenerácia sa robí 20 ml regeneračného roztoku vždy po jednom filme. 20 ml bolo množstvo regeneračného roztoku pre 1 liter vývojky. ja si však chcem zarobiť iba 0,5 litra pracovného roztoku, lepšie sa mi s tým pracuje.
Koľko mám dávať teda regeneračného roztoku po jenom filme ? 40 ml alebo 10 ml ?
Ďakujem
  • 0

#2 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 leden 2010 - 21:17:12

20 :x
  • 0

#3 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 24 leden 2010 - 21:25:10

20 :x

Si si istý. Nevyčerpáva sa ten roztok viac ako 1 litrový ?
  • 0

#4 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 leden 2010 - 22:03:33

nejsem chemik, pouze starý blbý laik, měl bych tuto reakci raději ponechat odborníkům na chemii, přesto se pokusím to říct svými slovy:
Regenerátor obsahuje látky, které se ve vývojce při vyvolání spotřebovávají, předepsané dávkování po vyvolání 1 filmu doplní do stocku právě toto množství. Na celém objemu skladovaného zásobního roztoku nezáleží - jestli vyvoláš 1 film ve 300ml, 500ml nebo celém litru vývojky, do lahve stocku napřed naleješ 20ml regenerátoru a pak doliješ po hrdlo vývojkou z tanku. Jestli vyvoláš v tanku současně 2 filmy, tak naleješ do lahve 40ml regenerátoru a doleješ z tanku.... atd.atd.... kdysi jsem měl D-76 ve 3l stocku, regenerátoru 5l, vyvolával v Patersonu 5 filmů naráz, regeneroval jsem dolitím 100ml ... jak R došel, tak jsem vyvolával dál až do okamžiku, kdy bylo vidět, že negativy jsou slaběji kryté a je nutno prodlužovat... celkem asi 100 filmů to zpracovalo.
  • 0

#5 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 25 leden 2010 - 09:04:46

Já bych se tě zeptal jinak. Kolik filmů vyvoláváš? Regenerování vývojky má smysl, pokud vyvoláváš hodně a často. Jinak je lépe připravit si vždy čerstvou vývojku. Regenerace totiž doplňuje to, co se ve vývojce spotřebovalo vyvoláním filmu, nemůže ale korigovat degradaci vývojky stárnutím (časem).
  • 0

#6 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 25 leden 2010 - 09:11:19

já bych toho stocku prostě udělal litr a čaune
mimochodem ID-11/D-76 je vývojka, která má smysl používat právě tehdy, když člověk regeneruje, neboť při tomto obnovovaném používání se výrazně zlepší její vlastnosti co se jemnozrnnosti, využití citlivosti a tonality týká.
pro použití jako one-shot jsou prostě lepší vody, no (DD-X třeba).

vono sou vůbec lepší vody, žejo, ale regenerovaná D-76 je v určitejch ohledech prostě super (s klasickejma emulzema).
  • 0

#7 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 25 leden 2010 - 09:53:15

Tak ja zarobím liter a bude po probléme.
Regenerovať vývojku chcem, zarábať na každý film novú sa mi nechce, vyvolávam skoro každý deň a osobne si myslím trošku použitá vývojka je lepšia ako vždy úplne nepoškvrnený stock. ;-)
  • 0

#8 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 říjen 2010 - 13:40:46

mam otazku ...
mam zarobeny stock, ktory potom riedim 1+1, predpokladam, ze sa regeneruje potom rozriedena vyvojka ... povedzme, ze potrebujem 300ml do tanku ... davat tam 20ml regeneratora po kazdom negative? spravne som to pochopil? mimochodom, zivotnost roztoku sa regeneraciou nejako predlzuje? povedzme, ze vyvolavam 1 negativ tyzdenne, vydrzi regenerovany roztok 1+1? samozrejme skladovane bez vzduchu v tme a chlade ...
  • 0

#9 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 13 říjen 2010 - 14:41:13

mam otazku ...
mam zarobeny stock, ktory potom riedim 1+1, predpokladam, ze sa regeneruje potom rozriedena vyvojka ... povedzme, ze potrebujem 300ml do tanku ... davat tam 20ml regeneratora po kazdom negative? spravne som to pochopil? mimochodom, zivotnost roztoku sa regeneraciou nejako predlzuje? povedzme, ze vyvolavam 1 negativ tyzdenne, vydrzi regenerovany roztok 1+1? samozrejme skladovane bez vzduchu v tme a chlade ...

regeneruje se pouze stock
  • 0

#10 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 říjen 2010 - 15:06:23

mam otazku ...
mam zarobeny stock, ktory potom riedim 1+1, predpokladam, ze sa regeneruje potom rozriedena vyvojka ... povedzme, ze potrebujem 300ml do tanku ... davat tam 20ml regeneratora po kazdom negative? spravne som to pochopil? mimochodom, zivotnost roztoku sa regeneraciou nejako predlzuje? povedzme, ze vyvolavam 1 negativ tyzdenne, vydrzi regenerovany roztok 1+1? samozrejme skladovane bez vzduchu v tme a chlade ...


jestli to budeš ředit na 1+1 nebo víc, tak je to jen jednorázovka. Nevydrží ti to a nemá to cenu ani kvůli stejnorodosti pokoušet, regerovat už snad ani vůbec, neohlídáš koncentrace a poměry.

Já kvůli možnosti dlouhodobého skladování beze změn mám D-76 (totéž co ID-11) používaný pro vyvolání v ředění 1+1 nebo 1+2 jako koncentrát (místo galonu jen 1,9l ve čtyřech půllitrovkách po hrdlo, bez vzduchu), vezmu z něj pouze množství potřebné na konkrétní počet filmů a ředím podle jednoduchého početního úkolu. Ten koncentrát už jede 2 roky pořád stejně dobře.
  • 0

#11 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 říjen 2010 - 18:11:01

no ved sa mi to aj nejako nezdalo ...
tym padom regeneracia odpada, po nariedeni a pouziti vylejem a je pokoj :arrow:
ok, dik za info
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních