Přejít na obsah


Fotka

nikon fm2 - problem s meranim


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
19 odpovědí na toto téma

#1 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 leden 2010 - 18:04:48

Ahojte.
Vsimol som si, ze v poslednej dobe sa meranie ni mojej fm2 sprava cudne. A posledny volany negativ bol znacne expozicne rozhodeny, niektore zabery boli ok, ine strasne preexponovane. Snazim sa exponovat rovnako, chybu v rukach nevylucujem, ale nezda sa mi to, takto uletene som to nikdy nemal, vzdy to bolo +- ok. Vsimol som si uz chvilu pred tym, ze nie je nieco v poriadku. V interieri som siel nieco fotit, svetlo bolo celkom ok, podla oka tak na 1/60 pri 2.8, ale ukazalo mi to ok expoziciu az pri 1s ... potom som menil clony a casy a stale to ukazovalo expoziciu ok ... proste hlupost! ... baterky som dal akurat nove a spravilo mi to zas ... pomoze dat dole objektiv a naspat, aj ked nechapem, aky to ma suvis ... niekto nejaka rada? kurnik stve ma to!
  • 0

#2 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 leden 2010 - 18:20:12

teda, suvisiet to musi, prenos clony, aby vedel vypocitat expoziciu podla casu a dopadajuceho svetla, ze ano ...
ale ako pozeram, kontakty to nema, riesi to ten dzindzik kovovy v objektive a protikus v tele?
  • 0

#3 manutara

manutara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 145 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 leden 2010 - 18:42:51

zdravim,

ano clona sa prenasa mechanicky. na tvojom mieste by som skusil merat s inym objektivom. ked to blbne aj s inymi objektivmi tak chyba bude zrejme v cidle. pozeram prave na moj, ale netusim kde by mohla byt chyba...
  • 0

#4 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 26 leden 2010 - 19:03:10

krilo, skús www.matunák.sk,

pán Matunák je vynikajúci opravár, spoľahlivý, komunikatívny a s dobrými cenami - buď ti poradí, alebo sa dohodnete na opravu.

môj FM2 bol u neho na "preventívke", takisto ďalších asi 20 strojov a objektívov.

(viem, že to je "reklama", ale skúste na SK nájsť podobného opravára!)

Ď.
  • 0

#5 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 leden 2010 - 19:08:04

diky, este to trosku otestujem aj s inym objektivom a ked to bude robit vyhladam ho
dik este raz
  • 0

#6 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 26 leden 2010 - 19:09:31

Ech.

www.matunak.sk (bez "á" samozrejme)
  • 0

#7 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 leden 2010 - 19:12:36

Ech.

www.matunak.sk (bez "á" samozrejme)


ale ved pochopil som :oops:
  • 0

#8 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 leden 2010 - 20:35:57

bacha na stránky v tomto odkaze..... zavirované jak sviňa.... :lol: raději tohle nechte smáznout, je mi líto, taky jsem byl zvědav.... :oops:
  • 0

#9 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 26 leden 2010 - 21:00:47

Neco podobneho se mi stalo kdyz jsem byl na cestach, nahodou jsem prisel cim to bylo (FE2), nicmene tvuj problem muze byt jiny - problem tehdy byl ze krouzek kolem bajonetu, ktery funguje jako prenos clony se sekal - asi se tam dostal pisek, prach, bordel, vlhkost - vzhledem k tomu ze na fotaky celkem kaslu tak asi kombinace vseho. A ten krouzek se zasekaval, zkus si zaclonit a odclonit a postupne dokola, a koukej, zda-li ten krouzek reaguje dostatecne rychle..

Ja to tehdy vyresil (podotykam ze nouzove) WD40 - proste jsem ji pod to striknul, na opravy nebyl cas, byl jsem par tisic km daleko od domova, a telo meilo dal spolehlive.
  • 0

#10 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 27 leden 2010 - 10:12:40

Objektivem to asi nebude (pokud nemá poškozený clonový kroužek). problém bych hledal tam co Vlcak - v kroužku kolem bajonetu, jestli není zaseklý, zatuhlý nebo jinak poškozený. Zkus s ním rukou zatočit. Měl by jít hladce a vracet se do výchozí polohy.
Ten kroužek funguje jako potenciometr (mění el. odpor), WD-40 na něj tedy může dobře pomoci, ale já bych to nedoporučoval - nevíš kam všude zateče.
(u novějších Nikonů už to snad není potenciometr ale logický snímač polohy)
  • 0

#11 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 leden 2010 - 16:44:51

ako pozeram, tak pozeram, ja tam ziadny pohyblivy kruzok nevidim
  • 0

#12 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 27 leden 2010 - 16:58:39

ako pozeram, tak pozeram, ja tam ziadny pohyblivy kruzok nevidim



Vložený obrázek
  • 0

#13 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 leden 2010 - 17:01:58

parada ...
a ktory kruzok to je?
  • 0

#14 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 leden 2010 - 17:03:24

ahaaaaaaa
uz mam :D
somar som, ospravedlnujem sa ...
no chodi, ale asik to radsej niecim namazem
  • 0

#15 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 27 leden 2010 - 17:14:59

ahaaaaaaa
uz mam :D
somar som, ospravedlnujem sa ...
no chodi, ale asik to radsej niecim namazem


s tím mazáním bych byl velmi opatrný.
nikon jsem ještě nerozebíral, tak nevím, jak to funguje u něj, vidím něco jako ozubenou část kroužku, možná je to jen převod na ozubené kolečko, které je uvnitř..... u některých aparátů je potenciometr přímo na plochém kroužku, tam může pomoci sundat bajonetovou objímku, opatrně rozebrat (bacha na pérko), očistit lihem jak dráhu, tak kontakty, poskládat a utáhnout. viděl jsem na kterémsi těle, že na kroužku přenosu clonové hodnoty je lanko dovnitř těla, kde je potenciometr... lanko může být přidřené, roztřepené, váznout.... pokud si nejsi 100% jist, tak to raději svěř odborníkovi. rozhodně bych já osobně do toho nestříkal nic, jak bylo řečeno dříve, nevíš, kam se to dostane, wd je mrcha vzlínavá.
  • 0

#16 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 leden 2010 - 17:17:25

hm, kurnik
  • 0

#17 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 27 leden 2010 - 21:45:18

Doporučuji zkontrolovat baterku, měla by mít alespoň 2,7 V a neměla by být nějaká přestárlá. Kvalita 3V baterek je silně kolísající, jak jsem kupodivu prakticky zjistil.
No a potom je třeba vyzkoušet měření na plnou díru, čímž se případně vyloučí vliv clony.
Jinak rozebírání těla mechanického Nikonu za účelem nějaké drobné opravy je celkem drahé, loni mne stála oprava spočívající ve správném sesazení zmíněného prstence na přenos polohy clony, spolu s drobným čištěním cca 1800 - bylo to na Nikonu FM, kde se v tom někdo neodborně hrabal a nasadil prstenec v nesprávné pozici, takže převod clony do těla měl mrtvý chod. V servisu to spravili dobře, nyní je vše OK. PL
  • 0

#18 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 leden 2010 - 22:14:59

Doporučuji zkontrolovat baterku, měla by mít alespoň 2,7 V a neměla by být nějaká přestárlá. Kvalita 3V baterek je silně kolísající, jak jsem kupodivu prakticky zjistil.
No a potom je třeba vyzkoušet měření na plnou díru, čímž se případně vyloučí vliv clony.
Jinak rozebírání těla mechanického Nikonu za účelem nějaké drobné opravy je celkem drahé, loni mne stála oprava spočívající ve správném sesazení zmíněného prstence na přenos polohy clony, spolu s drobným čištěním cca 1800 - bylo to na Nikonu FM, kde se v tom někdo neodborně hrabal a nasadil prstenec v nesprávné pozici, takže převod clony do těla měl mrtvý chod. V servisu to spravili dobře, nyní je vše OK. PL


baterky som vymenil, mam tam 2x1.5V, ale aj stare davaju dokopy 2.9V ...
  • 0

#19 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 leden 2010 - 20:20:08

No, tak som prisiel na to, kde je dunco zakopany ...
Somar som, fotaku nic neni :wink:
Zacal som pouzivat taku lepku na prednu krytku objektivu, ta je na gumicke a tu gumicku som mal okolo objektivu, uplne vzadu pri tele ... no a ta brzdila pohyb kruzku ktory prenasa clonu ... :)
Celkom som rad, ze to bola len takato hlupost :)
Kazdopadne dik za rady.
  • 0

#20 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 31 leden 2010 - 20:35:59

:wink: jj, gumička bývá prevít :)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních