Přejít na obsah


Fotka

destilovaná voda


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
121 odpovědí na toto téma

#51 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 5 červen 2012 - 18:26:05

Ja proti tvojmu názoru nič nemám, ja si robím do destilky, lebo mám k nej prístup a budem si robiť do destilky naďalej, to neznamená, že si niekto nemôže zarábať do vodovodnej vody. Presnú odpoveď ti neviem dať, neštudoval som degradáciu vývojok, to sa treba obrátiť napr. do Ilfordu alebo niekam, možno na to majú testy a niečo také skúmali. Ja idem cestou, že destilka mi pripadá lepšie na zarábanie chemikálii ako voda z vodovodu, vždy ma to učili na škole, vývojky sú tiež iba chemikálie, akurát špeciálne namiešané tak, aby riešili asi aj problém zarobenia do pitnej vody. Veľa ľudí robí do pitnej vody a problémy nemajú.


Ide však skôr o to, že keď to pripravuješ do kvalitnej vody v tomto prípade do čistej vody s nízkym obsahom soľnosti, tak sa potlačia možné riziká nejakej degradácie vývojky alebo ustalovača, proste riziko vplyvu látok obsiahnutých vo vode je veľmi minimalizované. Je však možné, že pri zložení vývojok to proste stačí namiešať do pitnej vody a je to bez problémov.

Nic ve zlem ale toto je prave podle mne pouze vagni nazor ("mozne riziko nejake degradace", "velmi minimalizovane", "je mozne") bez faktickeho jadra, takova chemicka analogie cudlikareni. Muj (take vagni, v nicem lepsi) nazor je, ze neresim jak moc je destilka destilovana a staci mi ta "osizena" z drogerie nebo benzinky. Treba ale casem dospeju k necemu jinemu.


  • 0

#52 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 5 červen 2012 - 19:27:27

...

Promin ale ted uz mi opravdu prijde, ze celou dobu" ja o voze a ty o koze" :-D O pitne vode jsem nepsal ani slovo, moje uvaha se tykala kvality "destilace" (prumyslova osmoza, domaci osmoza, vicenasobne destilace apod.).

Celkem s tebou souhlasim ale narazel jsem na neco jineho.
  • 0

#53 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 5 červen 2012 - 19:31:21

Zeptej se kolodionistů jak je důležitá čistota destilky...
  • 1

#54 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 5 červen 2012 - 20:23:31

nikdy som nemal potrebu riešiť to a fundovanú odpoveď nemám, dostávam sa do styku iba s priemyselnými reverznými osmózami, kde väčšinou ako vstup pre výrobu permeátu je pitná voda, prípadne studničná voda. Nie problém dosiahnúť po reverznej osmóze výstup 7 až 10 microS/cm, zatiaľ najlepší výstup, s ktorým som sa stretol je 3 microS/cm, sú tam ževraj membrány, ktoré sa používajú aj pri odsoľovaní morskej vody a pracovný tlak je 32 bar.

Voda o kvalite 10 microS/cm mi na všetko ohľadom vyvolávania filmu, zarábania roztokov, oplachovania filmu absolútne vyhovuje a aj tá bežne predávaná na benzínke nebude robiť extra žiadny problém. Na iné veci momentálne destilku nepotrebujem.


...

Promin ale ted uz mi opravdu prijde, ze celou dobu" ja o voze a ty o koze" :-D O pitne vode jsem nepsal ani slovo, moje uvaha se tykala kvality "destilace" (prumyslova osmoza, domaci osmoza, vicenasobne destilace apod.).

Celkem s tebou souhlasim ale narazel jsem na neco jineho.


  • 0

#55 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 6 červen 2012 - 06:59:24

Vážení kolegové, při cenových nákladech na spolehlivý fotografický materiál, konfekční zpracovatelské lázně, či jednotlivé chemikálie pro jejich individuální přípravu, považuji za optimální používat co možná
nejkvalitnější vodu. Je pravdou, že každý má jiné individuální cíle a tomu přizpůsobuje rovněž veškeré
prostředky. Donekonečna tradované kecy "folklórních alkoholiků" o tom, že na ničem nezáleží, jsou na
pořadu v kruzích těch, kteří zůstali po celý život diletanty, ač se mnozí z nich fotografií dokonce mnoho
let živili, či různě přiživovali. Pokud je naším cílem komfort osvědčeného a spolehlivého procesu, který
nevykazuje tendence nekonečných experimentů, kradoucích čas a podkopávajících naši sebedůvěru,
je nezbytné ve všech jednotlivých krocích, které jsou z hlediska optimálního výsledku použít nejlepší z
možných alternativ. Stradivariho nástroj bude patrně znít mnohem autentičtěji se špičkovými strunami,
než stejný, osazen nejlevnějšími dráty, struny jen napodobujícími. Pokud máte možnost přesně změřit
hodnotu pH lázní, zjistíte, že kvalita vody, použité k přípravě fotografických lázní je limitující. Zbytečná
pak může být jakákoli snaha, když v rozhodující fázi procesu nevědomky pracujeme s tolerancí, která
je v následných krocích jen obtížně korigovatelná. Jednoduchost, průběžné testování vstupů zaručuje
spolehlivost celého procesu a zároveň šetří vysoké náklady. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik
  • 2

#56 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 6 červen 2012 - 08:26:00

Presne ako Erik to vnímam aj ja. Kúpim film za cca 5EUR, kde mám pri mojom formáte 15 políčok, k tomu vývojka od Ilfordu 7EUR, ktorá mi vydrží na 4 filmy, tak prečo by som pri týchto nákladoch nerobil s destilkou. Je jasné, že kvalita destilky sa môže líšiť, ale aj tá čo sa predáva na benzínke by mala byť destilovaná a z kohútiku mi určite tečie voda z vyššou konduktivitou ako tá kúpena na benzínke. Ceny filmov neriešme, niekto kupuje možno za menej to môže byť rôzne.
  • 0

#57 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 6 červen 2012 - 09:16:02

Svojim príspevkom som nechcel povedať, že destilka je zbytočná. Plne súhlasím s Transporti aj Erikom. Chcel som tým povedať len toľko, že destilka či už z Tesca či benzínky je lepšia ako voda z vodovodu. Ak náhodou nenarazite na nepoctivého výrobcu, ktorý dodá vodu z vodovodu alebo iného zdroja bez úpravy, čo sa už tiež stalo. Ináč, kto kupuje destilku? Na benzinke motoristi, ktorý to dávajú do motora, a teda tam by to bolo rýchlo poznať a v Tescu sa kupuje zväčša do naparovacich žehličiek, a tam by to bolo poznať ešte rýchlejšie.

Teda, podľa mňa destilku, akú ma kto k dispozícií, aj z Tesca či benzinky a chemikálie, najradšej používam tie s čistotou P.A., aj keď zväčša sa píše, že stačí pre foto. A samozrejme v prípade núdze stačí aj tá z vodovodu, ak ju aspoň päť minút povaríme.
  • 0

#58 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 6 červen 2012 - 11:02:18

Ak náhodou nenarazite na nepoctivého výrobcu, ktorý dodá vodu z vodovodu alebo iného zdroja bez úpravy, čo sa už tiež stalo. Ináč, kto kupuje destilku? Na benzinke motoristi, ktorý to dávajú do motora, a teda tam by to bolo rýchlo poznať

Týýýýýýýý brďo. Na Slovensku ježdí na destilku. A my pořád ještě na předražený benzín.
Jinak plně souhlasím s názorem.
  • 0

#59 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 6 červen 2012 - 11:49:58

On asi myslel, že to lejú do chladičov, do motora namiesto benzínu by som to chcel liať, ale pozor taká elektrolýza :mrgreen:
  • 0

#60 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 6 červen 2012 - 12:57:15

Ak náhodou nenarazite na nepoctivého výrobcu, ktorý dodá vodu z vodovodu alebo iného zdroja bez úpravy, čo sa už tiež stalo. Ináč, kto kupuje destilku? Na benzinke motoristi, ktorý to dávajú do motora, a teda tam by to bolo rýchlo poznať

Týýýýýýýý brďo. Na Slovensku ježdí na destilku. A my pořád ještě na předražený benzín.
Jinak plně souhlasím s názorem.


Samozrejme do chladiča, ten benzín nie a nie klesnuť na cenu destilky a majitelia ropných poli asi podplácaju výrobcov aut, aby to na destilku neriešili.
  • 0

#61 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 6 červen 2012 - 14:11:10

Nesouhlasím s tím, že "jakákoliv destilka - z Tesca či od pumpy" je lepší, než voda z vodovodu. Mám své zkušenosti a to nedobré. Při dvou pokusech s "destilkou" z pumpy se přístroje naštvaly, zarazily proces "a vynadaly mi", co že jsem to do nich nalil.
Voda (studená) z vodovodního řadu (u mě doma a skoro v celém městě) je daleko kvalitnější. Přesto používám "destilku" z apatyky (reverz.osm.) a nemám s kvalitou lázní problém.
Naopak se domnívám, že některé chemikálie p.a. opravdu nejsou pro běžné použití nutné. Výjimkou jsou snad vyvolávače, vit. C, siřičitan Na v některých lázních a pod. Např. calgon (hexametafosforečnan Na) používám "pračkový" M.j. z titulu cenového rozdílu.
Pravdou je, že např. DS-12 v desetinásobném koncentrátu vydrží z kvalitní vody a chemie klidně rok i více (nenastane "náhlá smrt" jako u Xtolu). Instant Mytol z "obyč." chemie a "pumpové destilky" kleknul po 2-3 měsících.
  • 0

#62 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 6 červen 2012 - 15:07:27

Pentaxista

možno sa mýlim, ale naposledy, keď som kúpil destilku z benzínky tak som zobral sondu na meranie konduktivity a odmeral som ju, mala nejakých 30 microS/cm, voda z kohútiku mi tečie 500 microS/cm. Ktorá voda by asi mala byť čistejšia resp. málo zasolenejšia? Jedine, žeby sa do tých 30 mcroS/cm zmestilo niečo čo by spôsobovalo väčší problém ako to čo je v 500 microS/cm, tak ďaleko však moje znalosti už nesiahajú ako sa jednotlivé látky obsiahnuté vo vode prejavia na vodivosti, rád sa doučím ak niekto presne vie.
  • 0

#63 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 6 červen 2012 - 18:04:26

Nesouhlasím s tím, že "jakákoliv destilka - z Tesca či od pumpy" je lepší, než voda z vodovodu. Mám své zkušenosti a to nedobré. Při dvou pokusech s "destilkou" z pumpy se přístroje naštvaly, zarazily proces "a vynadaly mi", co že jsem to do nich nalil.

Pentaxista súhlasím, ja mám tú istú skúsenosť (preto tá poznámka o nepoctivých výrobcoch) a preto ak nemám destilku, ktorú poznám v procese výroby, tak radšej tá prevarená voda. Preto je dobré overiť si jedného výrobcu a kupovať vodu len od neho.

Práve som vyšiel z kúpeľky (moja TK) kde som vyvolával dva kinofilmy (Foma 100 a Kodak PlusX) vývojkou Metolal 1:40 a výsledok je parádny. Spomínam to len preto, že túto vývojku som v množstve 250ml namiešal cca 2 týždne pred vianocami 2011, mám z nej ešte asi 100 ml a dosiaľ je plne funkčná, dokonca ani nezmenila farbu, len sa mi zdá, že trošku stmavla. Vývojku som namiešal z vody demineralizovanej cca 10 mikro ... a z chémie starej viac ako 10 rokov (vrátane siričitanu). Myslím si, že takáto životnosť vývojky je parádna.

Aby som porovnal životnosť vývojky urobenej z prevarenej vody urobím novú várku Metolalu z tej istej chémie ale len z prevarenej vodovodnej vody, uvidíme.
  • 0

#64 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 7 červen 2012 - 10:40:50

Nesouhlasím s tím, že "jakákoliv destilka - z Tesca či od pumpy" je lepší, než voda z vodovodu. Mám své zkušenosti a to nedobré. Při dvou pokusech s "destilkou" z pumpy se přístroje naštvaly, zarazily proces "a vynadaly mi", co že jsem to do nich nalil.

Pentaxista súhlasím, ja mám tú istú skúsenosť (preto tá poznámka o nepoctivých výrobcoch) a preto ak nemám destilku, ktorú poznám v procese výroby, tak radšej tá prevarená voda. Preto je dobré overiť si jedného výrobcu a kupovať vodu len od neho.

Práve som vyšiel z kúpeľky (moja TK) kde som vyvolával dva kinofilmy (Foma 100 a Kodak PlusX) vývojkou Metolal 1:40 a výsledok je parádny. Spomínam to len preto, že túto vývojku som v množstve 250ml namiešal cca 2 týždne pred vianocami 2011, mám z nej ešte asi 100 ml a dosiaľ je plne funkčná, dokonca ani nezmenila farbu, len sa mi zdá, že trošku stmavla. Vývojku som namiešal z vody demineralizovanej cca 10 mikro ... a z chémie starej viac ako 10 rokov (vrátane siričitanu). Myslím si, že takáto životnosť vývojky je parádna.

Aby som porovnal životnosť vývojky urobenej z prevarenej vody urobím novú várku Metolalu z tej istej chémie ale len z prevarenej vodovodnej vody, uvidíme.


Původně jsem dělal všechno v destilce, pak jsem byl jednou línej jí koupit a od té doby dělám všehno vodou z kohoutku bez jakýkoli úpravy. Rozdíl jsem nezaznamenal.
  • 0

#65 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 10 říjen 2012 - 19:12:47

A co voda ze sušičky? Myslím jakože ten kondenzát, jak se vylejvá - to by mělo bejt doopravdy destilovaný, ne? Já s vodou z kohoutku nemám problém do tej doby, než potřebuju opláchnout film. Dělám na 16 mm inverzi (stereokotoučky) a na tom pidipolíčku je vidět úplně všechno.
  • 0

#66 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 6 únor 2014 - 13:12:08

Nesouhlasím s tím, že "jakákoliv destilka - z Tesca či od pumpy" je lepší, než voda z vodovodu. Mám své zkušenosti a to nedobré. Při dvou pokusech s "destilkou" z pumpy se přístroje naštvaly, zarazily proces "a vynadaly mi", co že jsem to do nich nalil.

Pentaxista súhlasím, ja mám tú istú skúsenosť (preto tá poznámka o nepoctivých výrobcoch) a preto ak nemám destilku, ktorú poznám v procese výroby, tak radšej tá prevarená voda. Preto je dobré overiť si jedného výrobcu a kupovať vodu len od neho.

Práve som vyšiel z kúpeľky (moja TK) kde som vyvolával dva kinofilmy (Foma 100 a Kodak PlusX) vývojkou Metolal 1:40 a výsledok je parádny. Spomínam to len preto, že túto vývojku som v množstve 250ml namiešal cca 2 týždne pred vianocami 2011, mám z nej ešte asi 100 ml a dosiaľ je plne funkčná, dokonca ani nezmenila farbu, len sa mi zdá, že trošku stmavla. Vývojku som namiešal z vody demineralizovanej cca 10 mikro ... a z chémie starej viac ako 10 rokov (vrátane siričitanu). Myslím si, že takáto životnosť vývojky je parádna.

Aby som porovnal životnosť vývojky urobenej z prevarenej vody urobím novú várku Metolalu z tej istej chémie ale len z prevarenej vodovodnej vody, uvidíme.

 

Budem citovať sám seba, ale konečne som sa dokopal k tomu, aby som urobil ten sľubovaný test. 18.7.2012 som z prevarenej vody urobil 250ml vývojky Metolal podľa návodu tu na TK, vývojku používam s prídavkom 5g Bromidu draselného. Do cca mesiaca som z nej použil asi 70-80 ml a zbytok stál do dnes v hnedej fľaši, originál foto od Orwackej R09 250ml, bez akejkoľvek ochrany v skrini na chodbe môjho bytu pri teplote cca21-22st.

 Dnes som teda v tejto vývojke pri riedeni 1:40 vyvolal plan ORWO NP22 z roku 1992, vyfotený v Pentagone Six. Nechcel som zbytočne vyfotiť na pokus celý zvytok respektíve časť kinofilmu. Vo vývojke na dne bol malý zákal, ktorý sa však pretrepanim stratil. Po vyliati z tanku mala vývojka farbu

Radlera s príchuťou červeného pomaranča.

Výsledok? Film je vyvolaný štandardne, vývojka šľape ako nová, nezistil som žiadny problém, film sa ešte suší.

Urobím ešte jeden pokus, mám totiž ešte starú ORWO R09 cca 200ml v načatej fľaši s expiráciou 1980. Na dne fľaše sa vylúčil kal, ktorý ma vzhľad tvarohu, ale po dôkladnom pretrepaní sa staratil. Urobím skúšku aj s týmto a potom dám skeny oboch záberov.


  • 0

#67 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 6 únor 2014 - 14:13:08

To jo, ale Metolal je nestandardně trvanlivá vývojka, podle mě to jde rozdělat v čemkoliv a vydrží to navěky... Ale možná se pletu...


  • 0

#68 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 6 únor 2014 - 15:06:02

......Já s vodou z kohoutku nemám problém do tej doby, než potřebuju opláchnout film. Dělám na 16 mm inverzi (stereokotoučky) a na tom pidipolíčku je vidět úplně všechno.

S tím souhlasím, destilku používám skoro jen na poslední oplach filmu. Od té doby je výsledek docela výrazně lepčejší než po oplachu vodou z kohoutku. 

Je to určitě znát třeba i na pidipolíčku 13x18 cm  :)


  • 0

#69 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 6 únor 2014 - 16:41:11

Destilku používám tam, kde cítím problém. A to je pro mne voda pro X-TOL, který si míchám do zásoby jako Super STOCK (tj., že 5 litrové balení rozdělám do 2,5 litru), který uschovávám v láhvičkách a před použitím naředím. Takhle mi to drží i rok. Potom destilku tak, jak píše LuzJi - do poslední lázně, kterou protahuji film - tam mám destilku s TT Mirasolem a vidím to jako super kombinaci - schne rychle, beze stop a ještě antibakteriální a antistatické ošetření. Tento postup mi výrazně vylepešil negativy.

Jinde destilku nepoužívám - jedině když navažuju chemii.

Největší problém je kde brát dobrou destilku. Tady u nás v Táboře zrušili chemickou firmu Silon, kde to bylo za halíře, nyní spíš Interspar nebo pumpa. Asi by to chtělo najít si značku, jak tady už někdo psal, ale zatím nemám problém tak není výzkum. Ale musím se zeptat Resoluta. ten říkal, že přemlouvá majitele firmy, že nemůžou být bez destilačního přístroje a třeba by to pak bylo i pro nás Jihočechy lépe řešitelné. Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#70 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 7 únor 2014 - 00:31:53

Priznám sa, že pokiaľ som nemal prístup k hektolitrom demineralizovanej vody do tých cca 20 mikrosimens, (posledných cca 5 rokov), tak som skoro všetko riešil prevarenou vodou, alebo dokonca  u vecí, o ktorých som vedel, že ich spracujem do cca týždňa len teplou vodou z vodovodu (aj ta je niekoľko krát prevarená, len mi to nevieme a preto je tak drahá) a nemal som problémy. Dnes riešim všetko tou demineralizovanou, aj riedenie jednorázovky, tento týždeň som si doniesol 12 litrov? Ani to už nesledujem.


  • 0

#71 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 7 únor 2014 - 01:30:49

ja osobne pouzivam jen prevarenou vodu,ona by sla i z kohoutku,neb tady musi byt i ta voda tak cista....a nezavadna.

V knize od  V.Stulik-P.Tausk   Jak Fotografovat  se pise ze je lepsi prevarena voda nez destilovana,

Drive jsem pouzival tez destilku ale jelikoz jsem bez auta tak ji prevarim a nejsem zavisli na synovi .Pprevarim vzdy 20 l  do zasoby,.Na filmech  zmena zadna,


  • 0

#72 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 7 únor 2014 - 02:09:28

ja osobne pouzivam jen prevarenou vodu,ona by sla i z kohoutku,neb tady musi byt i ta voda tak cista....a nezavadna.

V knize od  V.Stulik-P.Tausk   Jak Fotografovat  se pise ze je lepsi prevarena voda nez destilovana,

Drive jsem pouzival tez destilku ale jelikoz jsem bez auta tak ji prevarim a nejsem zavisli na synovi .Pprevarim vzdy 20 l  do zasoby,.Na filmech  zmena zadna,

 

Ona "destilovaná" voda (ta do auta) není ve skutečnosti destilovaná, je to filtrovaná voda, co splňuje normu pro destilku. Jinak závadnost, nebo kvalita vody z vodovodu neznamená, že by ta voda nebyla extrémně tvrdá. Tam, kde je měkká voda, tam bude převaření stačit (nejblíž jsem byl před deseti lety asi 200 mil od tam, chuť z vodovodu ušla, ale netuším, jak tvrdá voda je přímo v Thunder Bay).


  • 0

#73 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 7 únor 2014 - 10:25:07

Na jednom skoleni som bol upozorneny na to, ze Kodak vo svojich konfekcnych vyvojkach nikde vyslovene nenavadza k pouzitiu destilovanej/demineralizovanej vody. Vyvojky vsak predpokladaju, ze sa pouzije bezna pitna voda, ktora (nech uz to znie neuveritelne) by mala mat tvrdost 10° nemeckych.

Po tom co som sa stal vidlakom a zariadil si nezavislost od monopolneho dodavatela toho, na co mam podla ustavy narok, vznikol problem s pranim. Voda je tak tvrda, ze sa u nas odporuca pit ju miesto uzivania viagry. Preto na zaver (marne) zaradujem kupel v destilke a zmacadlo.

Do roboty som si obstaral reverznu osmozu. Az ju namontujem a vyskusam, podelim sa o zazitky.


  • 0

#74 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 7 únor 2014 - 12:29:59

No v takýchto prípadoch je dobré používať do vývojok calgon-hexametafosforečnan sodný v množstve 2g na liter. Malo by to naviazať na seba soli, ktoré spôsobujú tvrdosť vody, a tým sa stane, že voda je vlastne ako demineralizovana. Podľa môjho názoru všetky konfekčné práškové vývojky túto látku obsahujú, a tým si výrobca zabezpečuje, že aj napriek tvrdosti použitej vody má vývojka určitú trvanlivosť.


  • 0

#75 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 7 únor 2014 - 19:39:51

 

ja osobne pouzivam jen prevarenou vodu,ona by sla i z kohoutku,neb tady musi byt i ta voda tak cista....a nezavadna.

V knize od  V.Stulik-P.Tausk   Jak Fotografovat  se pise ze je lepsi prevarena voda nez destilovana,

Drive jsem pouzival tez destilku ale jelikoz jsem bez auta tak ji prevarim a nejsem zavisli na synovi .Pprevarim vzdy 20 l  do zasoby,.Na filmech  zmena zadna,

 

Ona "destilovaná" voda (ta do auta) není ve skutečnosti destilovaná, je to filtrovaná voda, co splňuje normu pro destilku. Jinak závadnost, nebo kvalita vody z vodovodu neznamená, že by ta voda nebyla extrémně tvrdá. Tam, kde je měkká voda, tam bude převaření stačit (nejblíž jsem byl před deseti lety asi 200 mil od tam, chuť z vodovodu ušla, ale netuším, jak tvrdá voda je přímo v Thunder Bay).

 

Neni tvrda,bere se z jezera ,at na severu Onion lake ci na jihu Superior,vsude upravny ,

Jo 200 mil zapad ci vychod :-P  vzdyt vis co to je? dveste mil


  • 0

#76 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 9 únor 2014 - 21:04:23

Pridávam tu skúšobnú fotku. Kým sa dostanem k tej R09 asi to potrvá. Teda žiadné umenie, len ORWO UP22 s expiráciou 1922 a vývojka Metolal namiešaná 18.7.2012, P Six 2,8/80 Biotar, blesk Metz 30 BCT4

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  sken.jpg   122,91K   14 Počet stažení

  • 0

#77 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 9 únor 2014 - 21:05:38

sorry preklep, samozrejme s expiráciou 1992


  • 0

#78 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 12 květen 2014 - 21:52:58

Zkusil někdo, kdo má tu možnost, proměřit nebo jinak zjistit, jaká je kvalita toho kondenzátu ze sušičky prádla? Ten dotaz tu zapadl. 


  • 0

#79 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 12 květen 2014 - 22:16:42

Zkusil někdo, kdo má tu možnost, proměřit nebo jinak zjistit, jaká je kvalita toho kondenzátu ze sušičky prádla? Ten dotaz tu zapadl. 

 

Neměřil jsem tvrdost, ale to, co teče z klimatizace a za sušičky bude relativně měkká voda. Nicméně co se obsahu bordelu týče, bude tato někde na úrovni vody z rybníčku brčálníčku. Vem inkriminovanou vodu a vyvař ji v čistém skle, uvidíš co ti zbyde.

 

Vem to tak, že vlhkost ve vzduchu pohlcuje bordel, následně je tato vlhkost s bordelem zkondenzovaná. Je to, jako bys destilkou jako vodním filtrem prohnal veškerý vzduch ze své sušičky.


  • 0

#80 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 13 leden 2015 - 21:18:37

Neviem či tu niekto popisoval skúsenosť s prirodzenou "destilkou" z prírody...

 

Minulý rok som len tak náhodou meral parametre dažďovej vody, ktorá stekala zo strechy cez odkvap. Voda mala vodivosť 2 uS/cm, pH v rozpätí 6 - 7,a v sklenenej banke boli semtam prítomné mechanické častice. Tak som sa rozhodol si vodu nazbierať do 50 lit. bandasky z plastu. Vodu som cez lievik sedimentačne odfiltroval cez chumáč vaty v lieviku. Túto vodu som použil na riedenie chémie a na oplach negatívu. Vývojky pekne držali svoje vlastnosti, ani nestarli a nezakalovali sa, taktiež ustalovač v pohode. Čo sa týka prania negatívu, čiadne fľaky po poslednom oplachu "prirodnou destilkou", aspoň 2 až 3 oplachy, po oschnutí super čistý neg.

 

Ale si treba všimať, čo vám prši, niekedy dážď. voda zakalená, a niekedy voda totál priezračná, tú potom si treba odchytiť, a máte destilku zadarmo. Mám to odskúšané, samozrejme ak máte meracie prístroje ste úplne v obraze :) Lebo nie vždy prší to pravé, aspoň viete, čo všetko dážď zmyje zo vzduchu.

 

Aj takúto skúsenosť mám,teraz sa teším až začne pršať :). Predtým som si destilku vyrábal doma fyzikálno chemickou cestou. z vlastného vodného zdroja, aj si ju vyrábam, keď mi tá voda dažďová sa minie.


  • 1

#81 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 13 leden 2015 - 21:20:00

Neviem či tu niekto popisoval skúsenosť s prirodzenou "destilkou" z prírody...

 

Minulý rok som len tak náhodou meral parametre dažďovej vody, ktorá stekala zo strechy cez odkvap. Voda mala vodivosť 2 uS/cm, pH v rozpätí 6 - 7,a v sklenenej banke boli semtam prítomné mechanické častice. Tak som sa rozhodol si vodu nazbierať do 50 lit. bandasky z plastu. Vodu som cez lievik sedimentačne odfiltroval cez chumáč vaty v lieviku. Túto vodu som použil na riedenie chémie a na oplach negatívu. Vývojky pekne držali svoje vlastnosti, ani nestarli a nezakalovali sa, taktiež ustalovač v pohode. Čo sa týka prania negatívu, žiadne fľaky po poslednom oplachu "prirodnou destilkou", aspoň 2 až 3 oplachy, po oschnutí super čistý neg.

 

Ale si treba všimať, čo vám prši, niekedy dážď. voda zakalená, a niekedy voda totál priezračná, tú potom si treba odchytiť, a máte destilku zadarmo. Mám to odskúšané, samozrejme ak máte meracie prístroje ste úplne v obraze :) Lebo nie vždy prší to pravé, aspoň viete, čo všetko dážď zmyje zo vzduchu.

 

Aj takúto skúsenosť mám,teraz sa teším až začne pršať :). Predtým som si destilku vyrábal doma fyzikálno chemickou cestou. z vlastného vodného zdroja, aj si ju vyrábam, keď mi tá voda dažďová sa minie.


  • 0

#82 Shras

Shras

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha 11
Reputace: 4

Publikováno 4 říjen 2015 - 14:51:13

 

Zkusil někdo, kdo má tu možnost, proměřit nebo jinak zjistit, jaká je kvalita toho kondenzátu ze sušičky prádla? Ten dotaz tu zapadl. 

 

Neměřil jsem tvrdost, ale to, co teče z klimatizace a za sušičky bude relativně měkká voda. Nicméně co se obsahu bordelu týče, bude tato někde na úrovni vody z rybníčku brčálníčku. Vem inkriminovanou vodu a vyvař ji v čistém skle, uvidíš co ti zbyde.

 

Vem to tak, že vlhkost ve vzduchu pohlcuje bordel, následně je tato vlhkost s bordelem zkondenzovaná. Je to, jako bys destilkou jako vodním filtrem prohnal veškerý vzduch ze své sušičky.

Dobry den, jak je to teda z tou vodou z susicky? mame novou susicku ... no matka tvrdi ze jsou tam filtry. AEG Lavaterm protex


  • 0

#83 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 7 prosinec 2015 - 15:02:18

V Kauflandu mají teď 5 l destilky za 29,90 Kč. Myslím, že je to velmi slušná cena. Nevím, jestli je to nějaká akce nebo něco dlouhodobého, ale raději s nákupem neváhejte.


  • 0

#84 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 7 prosinec 2015 - 17:08:04

Tomu říkám tip! To je dokonce o malinko levnější než woda demineralizowana od polské benzinky, královna disciplíny cena/výkon, kvalitou vyhovující i měřítkům kolodionistickým.  To se ale u té kauflandovské bude muset teprve otestovat.


  • 0

#85 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 7 prosinec 2015 - 17:45:06

my okolohradečtí můžeme sem:

http://www.eop.cz/de...ralizovana-voda

poctivě jsem sbíral kanystry a jezdím pro 250 l, to než sdělám, pohoda


  • 2

#86 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 7 prosinec 2015 - 17:51:09

Beru zpět ty plky o královnách ceny/výkonu. Co ovšem ty hodnoty v reálu znamenají, nemám ponětí. Vyzkouším. Jestli to dusičnan stříbrný nezkalí, je vyhráno. Přes Opatovice jezdím minimálně 2x do měsíce.


  • 0

#87 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 7 prosinec 2015 - 21:12:05

V Kauflandu mají teď 5 l destilky za 29,90 Kč. Myslím, že je to velmi slušná cena. Nevím, jestli je to nějaká akce nebo něco dlouhodobého, ale raději s nákupem neváhejte.

Tak poprvé mám radost z globalizace marketů - u nás v Táboře Kaufland také nabízí, takže jsem Salo na Tvoji radu dnes nakoupil a budu doufat, že to nebude nějaká srágora. Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#88 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 7 prosinec 2015 - 21:15:33

Beru zpět ty plky o královnách ceny/výkonu. Co ovšem ty hodnoty v reálu znamenají, nemám ponětí. Vyzkouším. Jestli to dusičnan stříbrný nezkalí, je vyhráno. Přes Opatovice jezdím minimálně 2x do měsíce.

já nejsem chemik, ale používám ji léta i na praní filmů

pozor na prodejní-výdejní vodní dobu


  • 0

#89 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 7 prosinec 2015 - 23:53:55

V Kauflandu mají teď 5 l destilky za 29,90 Kč. Myslím, že je to velmi slušná cena. Nevím, jestli je to nějaká akce nebo něco dlouhodobého, ale raději s nákupem neváhejte.

Tak poprvé mám radost z globalizace marketů - u nás v Táboře Kaufland také nabízí, takže jsem Salo na Tvoji radu dnes nakoupil a budu doufat, že to nebude nějaká srágora. Zdařec Luigi :shock:
Ja tu jejich vodu zatim netestoval, takze me nekamenujte v pripade nejakych problemu ;-) Sam jsem nakoupil zatim 50 litru, zitra mozna vezmu dalsich 50. To by mi mohlo na rok az dva roky temnokomornickeho provozu stacit...
Do Opatovic je to pro me preci jenom dost daleko :-(
  • 0

#90 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 8 prosinec 2015 - 14:28:18

co brno?

http://www.energzet....yroba-demivody/

jen to chce velký kanystry

-

taky mě nekamenujte, jen si matně pamatuju, že mi před lety ten technik říkal, že nároky na "jejich" elektrárenskou vodu jsou hooodně vysoké a že mi jistě tato voda vyhoví


  • 1

#91 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 8 prosinec 2015 - 17:11:37

co brno?
http://www.energzet....yroba-demivody/
jen to chce velký kanystry
-
taky mě nekamenujte, jen si matně pamatuju, že mi před lety ten technik říkal, že nároky na "jejich" elektrárenskou vodu jsou hooodně vysoké a že mi jistě tato voda vyhoví

Diky za tip, treba nekdy vyuziji.
  • 0

#92 Black

Black

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationOtrokovice
Reputace: 47

Publikováno 4 leden 2016 - 11:31:39

Dobrý den,

mám skromný dotaz.

Koupil jsem si destilku, ale přes noc zůstala v autě a zmrzla. Můžu ji ještě jako destilovanou použít ?


  • 0

#93 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 4 leden 2016 - 11:39:52

napřed ji musíš nechat rozmrazit

..jo


  • 2

#94 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 4 leden 2016 - 11:45:18

to už je apríl?


  • 1

#95 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 4 leden 2016 - 11:48:42

napřed ji musíš nechat rozmrazit

..jo

:mrgreen:


  • 0

#96 Black

Black

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationOtrokovice
Reputace: 47

Publikováno 4 leden 2016 - 11:51:40

chytrému ..., hloupého ... :-)

Dobře , jo, měl jsem se ve škole dávat lepší pozor. Mea culpa. Děkuji.


  • 0

#97 Black

Black

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationOtrokovice
Reputace: 47

Publikováno 4 leden 2016 - 11:55:41

Jo, a rozmrznout jsem ji nechal, to zas jako teda jo :-)


  • 0

#98 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 13 březen 2016 - 13:19:09

Vám,  kteří máte  blízko v Praze do Kobylis  (kousek od  stanice Metra C Kobylisy),   mohu nabídnout přefiltrovanou (0,1 mikronu) a demineralizovanou  vodu  (RO),   opakovaně naměřené hodnoty:   7 mikrosiemens  vodivost,  12 ppm celkově rozpuštěné pevné látky.  Jsem ochoten po předchozí domluvě stočit  do  přinesených nádob.   (K praní  fotek  používám  vodu pouze mechanicky filtrovanou,   jako  vedlejší produkt  mohu kdykoli podle potřeby spustit   reverzní osmózu a  stáčet  demineralizovanou a deionizovanou vodu.) 


  • 0

#99 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 13 březen 2016 - 15:49:08

HA, toho by se dalo využíti :mrgreen: mám 3litrové flašky vod šťávy.


  • 0

#100 benes

benes

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 14 březen 2016 - 00:21:06

HA, zrovna včera jsem na vláknech hledal kde že by se to dala sehnad. :) super. Skoro to vypadá že budeš mít přede dveřmi frontu.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních