Přejít na obsah


Fotka

Jak zjistit ideální osvitový čas - metody


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
70 odpovědí na toto téma

#1 David_zw

David_zw

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2010 - 11:09:41

Znáte někdo nějakou jinou metodu, jak zjistit přizvětšování vhodný čas osvitu než:
- proužková metoda
- metoda postupného osvitu jednoho listu papíru v určitém poměru (např. 8:4:2:1) jak popisuje Z.Tomášek
- pomocí zvětšovacího expozimetru

Napadlo mě, jestli jste třeba nezkoušeli naskenovat film a potom pomocí nějakého softwaru zjistit ten čas přesně. Vždyť by to mělo jít jednoduše. Hrozně mě nebaví hodinu hledat správný čas a plýtvat papírem.
  • 0

#2 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 10 březen 2010 - 11:17:29

Od oka :wink: Na ten napad se skenerem asi rovnou zapomen, to moc dobre nikdy nepujde. Ale pokud na to mas talent a trpelivost (coz ja nemam..) tak si muzes vest zapisky, jak ti ktery film, pri jakem volani, zvetseni atd. vychazel. Ja si to tak nejak pamatuju a vim aspon orientacni cas a od toho se pak odpichnu...
  • 2

#3 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2010 - 11:31:51

asi nejlepsi je ziskat zkusenost. Po par mesicich zvetsovani kdyz si promitnes negativ zvetsovakem na desku ti v hlave zacne srotovat "aha, tohle by mohlo tolik a tolik vterin pri clone XYZ, gradace asi takova, tohle bude potreba nadrzet, tohle vykrejt. Jsou negativy, kde uz ani nedelas prouzkovku, ustrihnes si kousek papiru na test, placnes to na nej, vyvolas, ususis, zkouknes na svetle jak ti odhad vysel, zda je potreba uprav a neni co resit.

pokud mas vyladenej proces "fotoaparat - film - vyvolani negativu - zvetsovak - osvit a volani pozitivu" a toho procesu se drzis, tak moc ani prouzkovky delat nemusis.

samozrejme pak jsou dny, kdy elementalove nejsou nakloneni, tech zkousek udelas treba 10 a furt to neni ono. pak je lepsi se na to vykaslat, nalejt si dve deci vinka a jit delat neco jineho.

jinak osobne na zarucene metody "presne si zmerim osvit a svet bude krasnej" neverim. vsechny tyhle udelatka ti zejmena v zacatcich spis ublizej, nez pomuzou. Jejich nepouzivanim ses totiz nucenej zvladnout celej proces sam, premejslet "co se stane kdyz".

Naopak s pomuckama tohoto typu dosahnes prumernejch vysledku, rychle a efektivne, ale protoze si neprojdes uvodnim krestem ohnem, kdy ti to bez nich nejde a nejde ... tak se pripravis o odrazovej mustek ke zlepseni tve temnokomornicke prace v budoucnu.

Prirovnal bych to k jezdeni autem s GPSkou. Kdyz jezdis v dane oblasti bez GPS, tak sice chvili tapes, ses ztracenej, ale po par dnech zjistis, ze se sam a velmi dobre orientujes. S GPS v danem miste muzes efektivne jezdit hned, ale beda, kdyz ti druhej den tu GPS nekdo sebere... ses v haji.
  • 0

#4 David_zw

David_zw

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2010 - 11:59:07

A máte nějaké pomůcky, jak se naučit nejlíp to poznat od oka?:wink:
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2010 - 12:08:19

A máte nějaké pomůcky, jak se naučit nejlíp to poznat od oka?:wink:

No jasně. :-D Dělat a dělat a dělat a ono to časem přijde. :-) U mě to ještě úplně nepřišlo.
Každopádně hodinu na zkoušku, to už se mi zdá dost. A to svítím na Fomatone baryty a suším je, než provedu finální odhad.

p.s. důležité je ustálit se na jednotnám procesu. Používat jednu vývojku, jeden papír a všechno si zapisovat. (ech, kdybych já to tak dělal...:-))
  • 0

#6 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2010 - 12:22:58

... a všechno si zapisovat. (ech, kdybych já to tak dělal...:wink:)


:-D s pravidelnym zapisovanim cehokoliv kamkoliv mam tez problem. Moc velkej.

Ale nezoufej, je tu alternativa. Nezapisovat si nic a zvetsovat tak casto, abych si vsechno pamatoval. Kazdej den ci obden hodinka, dve v komore a zapisovat netreba. Prusvih je, kdyz z toho pak na par (mesicu, let, ...) vypadnes. Zacinas znovu a nadavas si, ze ja XXX jsem si to nepsal.

Jedinne co si zapisuju je jak jsem dospel k finalni zvetsenine (vejska zvetsovaku, zakladni cas + nadrzovani, clona, objektiv, gradace, papir (druh a format); pripadne casy pro split gradaci. Plus nejake postrehy ci poznamky. Zadnej sofistikovanej formular. Obycejnej papirovej notysek formatu A5.
  • 0

#7 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2010 - 12:35:13

A máte nějaké pomůcky, jak se naučit nejlíp to poznat od oka?:wink:


jak psal notorius. zvetsovat, zvetsovat a zvetsovat.

Jednu vec bych ale mozna prece jenom zminil. Az dospejes pomoci zkousek ke spravne kombinaci casu/clony, tak si pak chvili najdi cas si v klidu takto nalezenou kombinaci prosvitit na desku, a jenom ji pul minuty - minutu pozorovat, zamer se, jak moc tmavy mas svetla, jak moc svetly stiny, proste jak moc na tebe ten obrazek sviti ... a pak, kdyz zacnes pracovat na dalsim obrazku, tak pred tim, nez budes delat zkousky, tak si po pameti zkusit nastavit takovou clonu, ktera ti da takovej jas obrazu jako v predchozim pripade. Cas nechas stejnej a svuj odhad si overis zkouskou.

Znovu ale opakuju, ze pokud mas vychytanej negativni proces, tak tohle az tak moc neresis, protoze by ti negativy mely vychazet plus minus stejne kryte. Resis pak uz jenom odchylky od sveho normalu.

Padla tu tez dulezita vec. Drz se jedne kombinace veci / postupu / materialu v celem procesu. Jakakoliv zmena je pruser. Dam zde k dispozici svuj priklad. V polovine lonskeho roku jsem vymenil svuj kondenzorovej zvetsovak Magnifax za Durst (s barevnou hlavou Durst / Pavelle 401).

A pak jsem nekolik mesicu jsem nebyl s to udelat kloudnou zvetseninu (moje negativy byly na difusni svetlo Dursta proste moc mekke, v porovnani s tim, jake jsem je byl zvykly delat pro kondenzor)
  • 0

#8 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 10 březen 2010 - 13:26:24

Jo, s prechodem na difusni svetlo jsem si uzil hodne dlouhy laborovani nez jsem zjistil, jak upravit cely proces aby to chodilo :)

Kazdopadne opakuju co tu uz zaznelo. Vsechno delat stejne a ono to prijde samo. Menit proste jen cas a pripadne gradaci. Jinak kdyz vubec nevim, udelam si tri papirky, treba 10s, 20s, 40s vyvolat, omyt v umyvadle, na pul minuty do mikrovlnky a pak z toho co vychazi nejlip to udelam uz dal presneji... Kazdopadne az se v tom zajedes, tak ty casy sam docela presne uvidis pouhym a prouzkovkou si to jen overis... Expoziční hodiny moc nedoporučuju, naučej tě jen lenosti, já je odpojil a zase jedu proužky...
  • 0

#9 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 10 březen 2010 - 13:59:30

... Expoziční hodiny moc nedoporučuju, naučej tě jen lenosti, já je odpojil a zase jedu proužky...

Pavle, možná hloupej dotaz - mám expoziční hodiny a dělám proužkovku - dělám něco špatně ? Ty hodiny používám proto, aby mi odměřily nastavený čas, nic složitějšího s nima nedělám. Jsem línej ? 8-O
(ale možná máš na mysli nějaké hodiny, které jsou součástí zvětšováku a které mění čas automaticky s nastavováním přístroje, pak to chápu)
  • 0

#10 David_zw

David_zw

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2010 - 14:01:07

jojo, mám stejnej dotaz!
Mimochodem, nesouvisí to s těmi malými číslíčky co jsou ne těch e.hodinách po stranách vedle vteřin?8-O


... Expoziční hodiny moc nedoporučuju, naučej tě jen lenosti, já je odpojil a zase jedu proužky...

Pavle, možná hloupej dotaz - mám expoziční hodiny a dělám proužkovku - dělám něco špatně ? Ty hodiny používám proto, aby mi odměřily nastavený čas, nic složitějšího s nima nedělám. Jsem línej ? :lol:
(ale možná máš na mysli nějaké hodiny, které jsou součástí zvětšováku a které mění čas automaticky s nastavováním přístroje, pak to chápu)


  • 0

#11 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 10 březen 2010 - 14:04:57

Doteďkaj sem si myslél, že svítit na pozitiv zvládám. Včilkaj však cítím, že mi chybí nějaké vědomosti, chytrosti, že existujú věci o kerých nemám ani šajn.
Co sa dá vymyslet na blbém osvitu papíru sem fakt netušíl. 8-O
  • 0

#12 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2010 - 14:10:45

Doteďkaj sem si myslél, že svítit na pozitiv zvládám. Včilkaj však cítím, že mi chybí nějaké vědomosti, chytrosti, že existujú věci o kerých nemám ani šajn.
Co sa dá vymyslet na blbém osvitu papíru sem fakt netušíl. :lol:

Já myslím, že to je v pořádku. Svítíš na pozitiv dobře, všecko je v cajku. To jen my, co dobře nesvítíme, hledáme te přéčeny všude možně v chebnéch elektronkách a podobných cypovinách, jen né v nedostatečných zkušenosťách. Doufám, že se někdo neurazí. 8-O :lol:
  • 0

#13 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 10 březen 2010 - 14:13:47

To bude tým, že já používám elektronku K14 z firmy Katoda Olomóc.....
  • 0

#14 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2010 - 14:22:23

To bude tým, že já používám elektronku K14 z firmy Katoda Olomóc.....

Myslel jsem si to. Toš všecko nélepši s tym pertinaxem! 8-O
  • 0

#15 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 březen 2010 - 14:24:26

jojo, mám stejnej dotaz!
Mimochodem, nesouvisí to s těmi malými číslíčky co jsou ne těch e.hodinách po stranách vedle vteřin?8-O


práce s osvitovými hodinami
asi v půlce jsem psal jak na osvitová čísla a že je práce jednodušší, než ve vteřinách
  • 0

#16 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 10 březen 2010 - 14:32:54

Měl jsem na mysli hodiny se sondou, kterou si zkalibruješ na daný papír, pak rozsvítíš zvětšovák, vošaháš to tou sondou a hodiny ti ukáží, že to máš svítit 10,5 sekundy.... Kdyby to někdo i přes mé pomlouvání chtěl, asi bych to byl schopen pustit :) Ozvěte se na email :) Cena? Koupil jsem to asi za 2300,-? Tak nějak tak podobně, no... Tady je na to návod, pro lepší pochopení funkce..
http://www.jobo.com/...otronic2000.pdf
  • 0

#17 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 10 březen 2010 - 14:37:20

I když, vzpomínám si, že jsem na ten návod čučel jak puk. Prostě si jen uděláš proužkovku např. na černou v daném místě fotky. Ten čas, kde je ta černá si zapamatuješ, strčíš na to místo tu sondu, zmáčkneš tlačítko a točítkem nastavíš stejný čas. Když pak vyměníš fotku a strčíš to na to na místo, kde bys chtěl mít také černou, tak ti hodiny vyhodí správný čas. Rozumí si to vcelku i se změnou gradace, na tohle to bylo velmi dobré...
  • 0

#18 David_zw

David_zw

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2010 - 15:00:13

Děkujem, skvělej článek:-)

jojo, mám stejnej dotaz!
Mimochodem, nesouvisí to s těmi malými číslíčky co jsou ne těch e.hodinách po stranách vedle vteřin?:roll:


práce s osvitovými hodinami
asi v půlce jsem psal jak na osvitová čísla a že je práce jednodušší, než ve vteřinách


  • 0

#19 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 10 březen 2010 - 18:26:03

Měl jsem na mysli hodiny se sondou......

Tak to jsem se zklidnil :roll:

A k té sondě - jen si dovolím oživit můj starý dotaz zda tu není nějaký kutil, který by uměl zjistit nefunkčnost součástky, která mi znehodnocuje zařízení funfujícím na principu stejném jako tu uvádí Pavel_P - viz obrázky.
Kdyby mi to tak někdo dokázal oživit .....
Je to spíš taková nostalgická vzpomínka na mládí, na rychlofotky pro kamarády do druhého dne to fungovalo fajnově.
Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek
  • 0

#20 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 8 červenec 2010 - 22:46:38

přátelé, narazil jsem na netu a okamžitě sehnal pomůcku, která pomůže velmi rychle odhadnout přibližně vhodný čas pro zvětšování ve velkém rozmezí (od 60 sec po cca 2 sec) a to během jediné expozice na papír. hodí se to především tehdá, když víte, že chcete exponovat, ale ani omylem netušíte, jak dlouho by to mělo bejt (například při nájezdu na nový typy papírů, extrémní změně měřítka, nekorektně se reagujícím papíru na změnu gradace...).

Kodak Projection Print Scale
Vložený obrázek

princip lze celkem pochopit z obrázku... obsahuje to kolečko s plochama různejch densit, základní osvit papíru je 60 sec a jednotlivá okénka odpovídají 48, 32, 24, 16, 12, 8, 6, 4, 3 a 2 sec expozici. expozice celku násobkem/zlomkem základního času je samozřejmě možná a přepočet je samozřejmě lineární, žejo.
jednoduchý jak facka a hodně, hodně rychlý.
  • 0

#21 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 8 červenec 2010 - 23:08:46

Jůha,to by se mi taky hodilo ! Kdybys měl někdy něco navíc,dej mi prosím ihned vědět !
  • 0

#22 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 9 červenec 2010 - 05:07:10

Já to chci taky. :lol:
  • 0

#23 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 9 červenec 2010 - 06:04:54

nešlo by to nějak oskenovat?
  • 0

#24 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 9 červenec 2010 - 06:39:21

neobjednával už si to svýho času někdo z fotoimpexu?

http://www.fotoimpex...calculator.html
  • 0

#25 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 9 červenec 2010 - 07:28:55

Měl bych o tuto pomůcku také velký zájem. Kde by se to případně dalo objednat nebo nebude nějaká hromadná objednávka?
  • 0

#26 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 9 červenec 2010 - 08:14:59

Když to tak sleduju tak by se mi to kolečko taky líbilo.
  • 0

#27 MaMi

MaMi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationSokolov
Reputace: 0

Publikováno 9 červenec 2010 - 08:33:25

Tak to by se mi líbilo taky.. :lol:
  • 0

#28 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 9 červenec 2010 - 08:57:08

Jednoduché a prudce funkční. Taky bych se hlásil o jeden kousek tohoto úžasného kolečka - teď už jen kdo se ujme hromadného nákupu :lol:
  • 0

#29 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 9 červenec 2010 - 09:38:21

obecně by šici asi z toho fotoimpexu lecos užili... že...
  • 0

#30 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 9 červenec 2010 - 09:40:21

To vypadá na další velkej nákup :lol:, přiznejte se dobrovolně kdo to rozvířil? :wink::D
  • 0

#31 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 9 červenec 2010 - 09:51:50

Doteďkaj sem si myslél, že svítit na pozitiv zvládám. Včilkaj však cítím, že mi chybí nějaké vědomosti, chytrosti, že existujú věci o kerých nemám ani šajn.
Co sa dá vymyslet na blbém osvitu papíru sem fakt netušíl. :lol:


No jo, jak řikáš :(, akorát u mně je to tak, že já si doteďka myslel že to zvládám blbě, ale že to jako doženu, no ale tejdě vidim, že nemam šanci, že mi to kedlub nepobere 8-O :wink: :D
  • 0

#32 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 9 červenec 2010 - 10:18:36

asi bych měl dodat, že to moje kolečko jsem koupil na ebay za $10.00 a poštovné vyšlo na celých $2.28.
už se to nějakej čas nevyrábí, ale pár se jich tam ještě dá najít... tak hodně štěstí.)
  • 0

#33 MaMi

MaMi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationSokolov
Reputace: 0

Publikováno 9 červenec 2010 - 14:07:05

nešlo by to nějak oskenovat?


Vygůglil jsem v obrázkách toto Vložený obrázek
  • 0

#34 MaMi

MaMi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationSokolov
Reputace: 0

Publikováno 9 červenec 2010 - 14:13:39

Teď už jen to vytisknout na transparentní folii nebo tak něco........ :wink:
  • 0

#35 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 9 červenec 2010 - 15:19:33

nechci moc píčovat, ale aby to opravdu fungovalo tak, jak má, tak jednotlivý plochy musej mít přesně danou (a vzájemně odstupňovanou) densitu. což je parametr, kterej mi teda fakt neni jasný, jak chceš doma pomocí tisku na transparentní folii realizovat...

jediná metoda, jak si tohle vyrobit doma, je osvitem na planfilm a následnym vyvolánim, přičemž to znamená proces nejprve odladit, aby křivka densit seděla (a nebo po vyrobení čehosi potom horkotěžko jednotlivý plochy "kalibrovat" na nějakej předem absolutně neznámej zlomek původního času).
vono pokusničení je hezká věc, ale asi by bylo dobrý o daný problematice nejdřív něco vědět...


P.S.: nejjednodušší metodou by bylo složení libovolného obrazce z ND folií (pokud se fitlry neutrální hustoty v podobě folií dělají), u nichž je alespoň určitá homogenita zajištěna a míra optické hustoty je víceméně definovaná.
  • 0

#36 MaMi

MaMi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationSokolov
Reputace: 0

Publikováno 9 červenec 2010 - 16:32:23

Jen jsem střelil od boku.... Samozřejmě densita hraje velmi důležitou roli, když má výsledek za něco stát. Jinak by bylo určitě nejlepší koupit "origoš" tabulku ...... :wink:
  • 0

#37 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 9 červenec 2010 - 18:55:49

noa nějaká folie se sehnat dá?
lee a cookin dělaj ty plastový filtry, žejo, ND taky. tak kdyby existovalo něco podobnýho v podobě folie... třeba jako se dávaj "gely" na blesk a nebo folie co maj osvětlovači v divadlech. akorát ne barevnou, ale neutrálně šedou, densita 1 by byla ideál...

eventuelně nějakej starší neexponovanej planfilm ve vývojce, jaž by ho přesně na D = 1 zazávojovala :wink:
  • 0

#38 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 9 červenec 2010 - 19:37:36

Možná se hrubě pletu
ale srovnání se provádí stejně okometricky a těch 8 variant dává natolik hrubé srovnání, že nějaká supr přesnost zde nebude hrát moc velkou roli. V každém případě bych pak stejně dělal proužkovku. Podle mě je to taková hrubá pomůcku a když si jí takto vytisknu na tiskárně, tak bych řekl že by mohla splnit daný účel.
To doladění je stejně na proužkovce. A nebo se teda pletu ? :wink:
  • 0

#39 MaMi

MaMi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationSokolov
Reputace: 0

Publikováno 9 červenec 2010 - 21:25:03

Asi zůstanu u proužků....... :D
  • 0

#40 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 10 červenec 2010 - 12:38:58

já naprosto nic nedolaďuju.
většinou mi přijde bejt světlost ok na jednom z těch políček, eventuelně sáhnu po čase, jenž je uprostřed, pak tam pro kontrolu vrazim celej papír (a osvítim časem dle výsledku z kolečka) a jedu.
od tý doby, co to mám, jsem proužkovku neudělal ani jednou.

joa - je to opravdu přesný. density jednotlivejch polí seděj jak přibitý.
  • 0

#41 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 14 červenec 2010 - 08:29:10

Je to fajn a určitě to má své výhody viz info od Lukáše. Jen bych doplnil, že zázračné kolečko je vlastně taky proužková zkouška v rozmězí 2 - 60s.

Osobně si ustřihnu kousek papíru, na hodinách nastavím cca 3-5 vteřin. Část zakryji kartonem a udělám si na papír postupným odkrýváním a osvitem 5, 10, 15, 20...atd. zkoušky , které vyhodnotím. Pokud to není ono už jen zkusím na další kousek čas mezi expozicemi.
  • 0

#42 Fill

Fill

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 264 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 125

Publikováno 14 červenec 2010 - 14:18:16

udělám si na papír postupným odkrýváním a osvitem 5, 10, 15, 20...atd. zkoušky


Pro mě takové proužkovy byly špatně čitelné, tak jsem začal využívat osvitových čísel na hodinách. Udělal jsem si na to takový přípravek, do kterého vložím proužek a který mi dovolí, osvítit každé políčko jiným časem nezávisle na ostatních.

Výhoda je, že mohu buď udělat klasický odstupňovaný proužek, který zaujímá větší část fotky, nebo sérii malých výřezů jediného detailu.
Nevýhoda pak tkví ve větší pracnosti...
  • 0

#43 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 14 červenec 2010 - 14:35:16

neexistuje někde to magické kolečko ve formě proužku? bylo by mi líto zabíjet takový kus papíru, když mám z každého papíru proužek odřezu na čtverec.
  • 0

#44 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 14 červenec 2010 - 15:55:28

"step wedge"
  • 0

#45 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 14 červenec 2010 - 19:14:20

neexistuje někde to magické kolečko ve formě proužku? bylo by mi líto zabíjet takový kus papíru, když mám z každého papíru proužek odřezu na čtverec.


Chlapy zatracený nešetřete. Udělejte si proužek tak velký, aby jste sami na něm něco rozumného viděli. Sám na malinkých útržcích taky nic nepoznám. Pořád je lepší obětovat větší kousek než pak vyhodit celý papír 30x40.
  • 0

#46 achi

achi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 12 srpen 2010 - 08:34:18

Pokud máte někdo zájem, našel jsem v jednom obchodě docela zajímavou cenu za Delta 1 Print Calculator 10USD za kus a jsou ochotni to poslat levnější způsobem než třeba Adorama nebo Fotoimpex za 15USD za zásilku, pokud máte někdo zájem, dejte mi vědět nejspíše, v neděli 15.8. nebo v pondělí 16. to budu objednávat a poštovné bychom si rozdělili podle zájemců.
  • 0

#47 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 16 srpen 2010 - 10:45:51

Tahle chytrost od panu z Kodaku je skvela, pouzivam ji uz leta. Tedy pouzival, nez mi ji vzala voda ve vyplavenem sklepe s komorou. Pak jsem pres kamarada v Americe sehnal nahrazku od jiny firmy, ale to uz neni ono. Ten Kodak mel tu densitu resenou jaksi bezzrne, proste jako u tmavych filtru. Ta nahrazka to resi rastrem, ktery je ruzne hruby, coz je na hovno, nebot ta fotka pak vypada jinak a blbe se to odhaduje.Ach jo, ze ja blbec to tam tenkrat nechal, spadlo mi to nejak za stul a bylo po srande.
  • 0

#48 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 16 srpen 2010 - 14:42:33

neexistuje někde to magické kolečko ve formě proužku? bylo by mi líto zabíjet takový kus papíru, když mám z každého papíru proužek odřezu na čtverec.


Podívejte se třeba sem
http://www.danes-picta.com/
  • 0

#49 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 16 srpen 2010 - 17:44:16

clovece, nikde neni psano., ze musis mit stejne velkej kus papiru jako je ten bazmek. Staci naopak uplne malej, kterej umistis na stred a je to. Pak uz snadno poznas, kterej prouzek odpovida kteremu na exposici. A oproti testovani na prouzku to ma tu vyhodu, ze mas ty odstineny exposicni casy pro JEDNO misto, ne ze mas na kazdym miste prouzku neco jinyho a prouzek pokladas tak, abys ten nejdulezitejsi kus fotky mel tam, kde odhadujes idealni exposici. Takhle naopak udelas nekolik presne cilenych mereni na fotce - rekneme v nejvetsim stinu, v nejvetsim jasu a v obrazove pointe. Dosahnout tehoz s prouzkem jiste lze taky, ale je to slozitejsi a ve srovnani s timhle k hovnu.
  • 0

#50 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 105 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 16 srpen 2010 - 23:31:31

nešlo by to nějak oskenovat?


Vygůglil jsem v obrázkách toto Vložený obrázek


Nabízel jsem něco podobného v proužcích odstupńovaných od bílé po černou v cca 30ti odstínech. :D Nechtěl to nikdo. Přitom byly zadarmo.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních