Přejít na obsah


Fotka

Clona bez expozimetru?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6 odpovědí na toto téma

#1 KrocanX

KrocanX

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 březen 2010 - 17:15:39

zdravim!
Nedavno sem si pucil starej stereofotak a resim clonu. Nejsem zadnej fotograf, takze hledam radu kde se da a zatim mi nikdo nebyl schopnej odpovedet:D
Doufam, ze to tady zvladnete.
Pouzivam film s citlivosti 100, cas je na to stereofotaku jenom jeden a to 1/60tina a ted to prijde co s clonou kdyz nemam expozimetr?? Jediny co mam k dispozici je luxmetr, ale nevim, jak z toho "dostat" clonu .
Priklad, zmerim si scenu a dostanu treba 1500lx a kolik mam tedy dat clonu? Preci musi existovat vztah mezi clonou, citlivosti filmu a zaverkou ne?

Merit digitalem sem uz zkousel, ale s tim mam problem, jelikoz na nem jde maximalne clona f6.7...

Snad to z vas bude nekdo vedet..
  • 0

#2 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 14 březen 2010 - 17:36:55

Začnu odkazem (skoro až dole):

http://www.fredparker.com/ultexp1.htm

je tam všechno, ale takový návod co z tabulek vyhledat:

Pro různé EV je možné najít tabulky odpovídajících hodnot v luxech:

Lux .. EV
2.5 ... 0
5 ...... 1
10 .... 2
20 .... 3
40 .... 4
80 .... 5
160 .. 6
.
.
.

Pak stačí najít v předchozí tabulce jaká kombinace clony a času odpovídá té konkrétní hodnotě EV a to je všechno. Předpokládám, že budeš asi začínat někde na EV9, což odpovídá času 1/60s a cloně 2.8 při citlivosti ISO 100, což je 1300 lx.
  • 0

#3 KrocanX

KrocanX

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 březen 2010 - 18:51:24

oo dekuji moc!! konecne mi nekdo byl schopnej odpovedet!
diky diky
  • 0

#4 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 15 březen 2010 - 09:42:00

Vítej mezi stereofotografy!
Je to on? http://stereofotogra...ka/stereo35.jpg
Držím palce, aby se ti s ním povedly pěkné obrázky a doufám, že se někdy pochlubíš. Kdybys potřeboval nějakou stereo radu, tak se ozvi.
Asi nejzáludnější je blesk. V sáňkách je kontakt M, pokud budeš fotit se současným bleskem, je nutné použít kablík a zapojit ho do X.
A k původnímu dotazu, do budoucna určitě doporučuji poctivý expozimetr.
  • 0

#5 KrocanX

KrocanX

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 březen 2010 - 19:54:07

jo to je presne on! Smrdi krasne zaslosti, ale funguje (asi:D) spravne.
Budu mit brzo dovyfocenej prvni film, tak sem zvedavej, co z toho vyleze.

Stranky "stereoklubu" uz znam skoro nazpamet hehe a dost sem odtamtud cerpal.

Blesk bohuzel nemam, snad se mi ho do budoucna podari sehnat.. Daji se sehnat nekde ty makro predsadky?
  • 0

#6 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 březen 2010 - 19:59:53

Blesk bohuzel nemam, snad se mi ho do budoucna podari sehnat.. Daji se sehnat nekde ty makro predsadky?


Zdravím, stereoprístroj nemám, stereo jen poslouchám, ale nefotím, k blesku:
jakou máš představu? výkon, otočnou a výklopnou hlavu? cenový limit? nějaké doma i mám, dokonce funkční , možná najdu i synchrokablík, ale to by neměl být problém u Pazdery nebo u zdejších kolegů vyštrachat, kdybych jej nenašell já... :wink:
  • 0

#7 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 16 březen 2010 - 09:16:47

Makropředsádky jsou občas na Aukru, jednou jsem je viděl na Paladixu a myslím, že i u Škody v bazaru. Mám pocit, že jsou na StereoMikromu a nevím jak moc pasují i na Stereo 35. Rozhodně bych na to nespoléhal. Další věc je, že zkreslují perspektivu, takže bych si od nich moc nesliboval.
Horší bude sehnat kotoučky. Zásoby starých jsou konečné a lidi mají pocit, jaká je to sběratelská vzácnost a chtějí za ně nehorázné sumy. Všichni původní výrobci už výrobu ukončili, jenom tihle nadšenci rozjeli novou http://www.fresavola.../Home/Home.html. Taky je mají docela drahé.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních