Přejít na obsah


Fotka

Objektivy Exakta (ne z Drážďan, "Made in Japan")


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 Tessar

Tessar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 březen 2010 - 22:23:38

Nevěděl by někdo, kdo vyráběl objektivy prodávané pod touhle značkou během 80. - 90. let? Podle toho, co jsem zatím vygůglil, to vypadá na Cosinu, navíc asi vyráběnou v Koreji nebo Číně. Jaké jsou s tím praktické zkušenosti, má to smysl aspoň zkusit, nebo to je jednoduše škoda snahy a peněz?
  • 0

#2 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 15 březen 2010 - 09:10:12

Pár mi jich prošlo rukama, nějaký ještě mám. Je to naprostá klasika, generická konstrukce. Jsou poctivě udělané, pokud nemáš nejvyšší nároky dají se docela dobře používat. IMHO to dělá Cosina jako OEM.

Podobně se v Číně dělají hodinky. Velký výrobce má katalog modelů, tisíce druhů, v cenách 5-20 USD. Musíš objednat aspoň 500 kusů od jednoho modelu. Vybereš si model a dodáš vlastní logo. To ti natisknou na ciferník a máš "značku". Koupíš za 10, prodáváš za 100. Když si pronajmeš nějakou známou značku, třeba od výrobce spodního prádla a dáš ji na hodinky, prodáváš za 200. Stejně to funguje u mnoha dalších druhů zboží.
  • 0

#3 Vobluda

Vobluda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 40 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 březen 2010 - 11:01:17

Moc pekne a trefne receno, ne jen k objektivum:-)

V dnesni dobe neni problem vyrobit kvalitne a levne temer cokoliv. Umeni je to ale prodat.

Pár mi jich prošlo rukama, nějaký ještě mám. Je to naprostá klasika, generická konstrukce. Jsou poctivě udělané, pokud nemáš nejvyšší nároky dají se docela dobře používat. IMHO to dělá Cosina jako OEM.

Podobně se v Číně dělají hodinky. Velký výrobce má katalog modelů, tisíce druhů, v cenách 5-20 USD. Musíš objednat aspoň 500 kusů od jednoho modelu. Vybereš si model a dodáš vlastní logo. To ti natisknou na ciferník a máš "značku". Koupíš za 10, prodáváš za 100. Když si pronajmeš nějakou známou značku, třeba od výrobce spodního prádla a dáš ji na hodinky, prodáváš za 200. Stejně to funguje u mnoha dalších druhů zboží.


  • 0

#4 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 březen 2010 - 12:07:05

Jeden mám doma na Prakticu BX20. Je to zoom 28 - 70 mm. Na pohled vypadá solidně, není z plastu a dobře se ovládá. Na těch 28 mm (což je ohnisko, o které mi šlo nejvíce), mi připadá kresba docela dobrá. Na druhém konci mi to už nepřipadá. Žádné "made in" tam není, ale také jsem slyšel cosi o Koreji.
Nakonec ale stejně skončil v šuplíku, protože jsem zjistil, že má zalepenou clonu a cloní jenom někdy. Popravdě nejsem schopen rozhodnout, jestli jsem ho s touto vadou (byť v menším rozsahu) již koupil, nebo k tomu plíživě došlo později. Vysvětlilo mi to ale výrazně lepší výsledky focené na "plnou díru" oproti těm foceným na sluníčku. Nicméně jsem se ještě neodhodlal ho dát někam do servisu, asi by se to moc nevyplatilo.
P.S. Prakticu používám výhradně na rodinné snímky třeba z dovolené a vyvolávat je nechávám v minilabu.
  • 0

#5 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 březen 2010 - 12:29:38

Kvůli zamaštěné cloně bych objektiv nevyřazoval. Oprava je snadná.
  • 0

#6 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 březen 2010 - 14:27:22

Tehle objektivu je hromada - pod ruznymi znackami - z konce 90 let. Praktika, Exakta, treba takova skla jako zoom Praktika 18-28.

Kvalita je na dnesni standardy podprumerna, hlavne u tech zoomu.
  • 0

#7 barney

barney

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 březen 2010 - 12:30:11

Mohu zapůjčit jednu Exaktu Macro MC 24/2,8. Kresba je excelentní. Nikon bajonet.
  • 0

#8 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 březen 2010 - 23:27:15

Kvůli zamaštěné cloně bych objektiv nevyřazoval. Oprava je snadná.

Kdyby to nebyl zoom, tak ho rozeberu. Do tohohle se mi ale nechce. Jinak v servisu 600 - 800. Což už je skoro reálná cena objektivu.
  • 0

#9 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 17 březen 2010 - 08:00:03

Mohu zapůjčit jednu Exaktu Macro MC 24/2,8. Kresba je excelentní. Nikon bajonet.

Jo, ten mám taky, ale na M42, ke Spotmaticu.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních