Přejít na obsah


Fotka

ZENIT ES


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 Haila

Haila

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 březen 2010 - 16:55:00

Dobrý den,
chtěl bych poprosit o radu, dostal se mi do rukou tento foták Zenit ES Photosniper (dědictvím) a jsou mi nejasné některé věci. Jsem amatér, doposavaď jsem fotil digitálnim kompaktem a tam stačí dat "auto" a vše se nastaví samo.
Tak začal bych nastavení exp. času, to jsem zjistil že stačí zvednout to černé kolečko a dát čas který potřebuji, ale nevím co znamená pod tím černým kolečkem ty znaky "MF" a "X" ??
Další věc, vůbec nevim pro jakou situaci nastavit čas.
Zjistil jsem že 1/30x-se používá pro focení s bleskem, čas B-nejspíš pro focení ve tmě (záleží na mě jak dlouho budu držet spoušť)
a časy 1/60, 1/125, 1/250, 1/500 už nevím kdy použít?? Tohle jsou základní věci co by měl každý znát, ale já to prostě nevím, tak jestli by mi to mohl někdo polopatě vysvětlit nebo dát odkaz na nějakou dobrou literaturu či stránku.
Vložený obrázek
Na levé straně je nastavení citlivosti filmu, má to vůbec nějakou funkci? Mě se zdá že to tam je jenom informativně abych po čase nezapoměl co jsem to tam vlastně založil za film jestli se nepletu?
Vložený obrázek
No pak mi nák nedochází jak zjistim nastavení clony díky uvedeným hodnotám exponometru. Na vnějším krožku je stupnice (30,15,8,4,2,1,2,4,8,15,30,60,125,250,500) kterym si najedu na ručičku exponometru. Vnitřim kroužkem si nastavim citlivost filmu a ted babo raď. To se má nějak od sebe odečíst ty hodnoty abych zjistil clonu?? Je mi jasný že ten selenový panel už bude špatnej po tolika letech a nemůžu brát vážně ty hodnoty ale aspon tak informativně.
Vložený obrázek
Tak a poslední věc, filtry. Je tam pět filtrů:Y-1,4x:světle žlutý, YG-2x:zelený, UV-1x:čirý, 0-2,8x:oranžový, Y-2x:žlutý. Nevim pro jaké světelné podmínky použít filtry.
Vložený obrázek
Na pravé části je čudlík, nejspíš na uvolnění filmu pro převytí filmu?
Četl jsem různě články a recenze na tento foták a je mi jasný že to není žádná bomba a pro mě amatéra už vůbec, ale chci stim zkusit pár fotek (sport) a uvidíme co z toho vyjde. Chtěl bych předejít základním chybám a tim pádem ušetřit peníze, proto vás tady prosím o radu. Děkuji předem moc!!
A ještě jedna věc, jestli náhodou někdo nemáte, či nevíte kde sehnat očnici na tento Zenit? V tomto kufříku bohužel chybí :-(

Děkuji moc za tipy a rady!!
  • 0

#2 Fill

Fill

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 264 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 125

Publikováno 22 březen 2010 - 17:44:40

Vítej. Určitě si na začátek přečti zdejší články ze serie Klasikova školka zde. Tam najdeš tyto základy.
Hodnoty expozimetru odečteš po nastavení tak, že vždy správné hodnoty clony a času jsou proti sobě... možných kombinací je tedy víc. Např tak jak je to na fotu č. 3 by jsi mohl nastavit vždy kombinaci 1/30 a f8, 1/60 a f5,6, 1/125 a f4 nebo 1/250 a f2,8 atd a tyto kombinace budou mezi sebou co se týká množství světla, které dopadne na film ekvivalentní.
Snad je to takhle pochopitelné. Použítí filtrů ti snad poradí někdo, kdo s tím má vís zkušeností než já.
  • 0

#3 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 22 březen 2010 - 19:47:37

http://www.zenitcame...enit-e-eng.html

Očnice by se měla dát čas od času koupit nas aukru.
  • 0

#4 Haila

Haila

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 březen 2010 - 20:07:53

Je super, tak to už chápu, ale co je ta stupnice od 30,15,8,4,2,1,2,4,8,15??
A další věc, dnešní filmy asi nejsou totožný s DIN a ASA normami co? Existujou popřípadě nějaké převodné tabulky?
  • 0

#5 Haila

Haila

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 březen 2010 - 20:10:08

No koukal sem na aukru na jednu očnici ale nejsem si jistej jestli tam pujde, ptal jsem se prodávajícího a taky neví.
http://www.aukro.cz/...olympus_aj.html
Myslíte že by to tam šlo?
  • 0

#6 Haila

Haila

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 březen 2010 - 20:11:57

Jinak díky za odkaz, tam se dovim asi všechno co potřebuju!
  • 0

#7 Artifex

Artifex

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 březen 2010 - 20:31:51

ISO=ASA, DIN je to druhé číslo uvedené na filmu ve stupních (ASA=100/DIN=21°)
  • 0

#8 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 březen 2010 - 20:36:39

Vidis, na vsechno jsi prisel v podstate sam :-(

- expozmetr urcuje vhodne kombinace casu a clony, ktere lze pouzit - ale pozor - vzhledem k tomu ze je stary 40 let, moc bych jeho udajum neveril. Vhodne jsou temer vsechny kombinaci, zalezi na tom jakou clonu neboi cas chces pouzit.

- nastaveni citlivosti filmu ovlivnuje expozimetr, pokud jhe film citlivost chybne, ukazuje expozimetr chybne (on bude ukazovat chybne v kazdem pripade.....)

- 1/30je cas synchronizace s bleskem, pri kratsim case nebude cast snimnku osvetlena

- ocnice se da sehnat treba u Pazdery, ma jich obvykle habakuk

- prepinace x/mf si nevsimej, pokud nepouzivas blesk

- ta stupnice clon na objektivu ukazuje hloubku ostrosti - treba pri zacloneni na clonu 16 odectes na vedlejsi stupnici v metrech odkud kam bude snimek ostry. Idealni na ostreni hyperfokalni vzdalenost, kdy neostris treba na nekonecno, ale prave podle tehle stupnice zaclonis a zaostris tak aby hloubka ostrosti zacinala v nekonecnu, vetsi cast obrazu je pak ostra.

- prevodni tabulky ISO a ASA a Gost existuji
21 DIN = ISO 100
24 DIN = ISO 200
  • 0

#9 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 březen 2010 - 20:43:56

Pokud mas kompletniho fotosnajpra (tzn s objektivem Tair 300mm), je nutne pred kazdou expozici natahnout clonu v objektivu (je na to paka), jinak je porad zacloneno a v hledacku neni skoro nic videt.

Pri expozici pozor - pri zmacknuti spouste vydava fotosnajper zvuk jako vystrel z pusky (dela ho clona), takze vetsina fotografovanych zvirat se dava okamzite na utek.

Fotoaparat lze vymenit, ale Zenit ES je specialni verze, ktera ma zespoda prevod na ovladani clony v objektivu, s jinym fotoaparatem nebude zarizeni fungovat spravne. Lze ale pouzit treba digitalni zrcadlovku, filmovou zrcadlovku nebo cokoliv jineho. Fotosnajper se vyborne drzi pri foceni.

Foceni s filtrem - nekde by mela byt prevodni tabulka na korekci expozice, fotak ma cidlo expozimetru nad objektivem a s nazsenim filtru nebude merit spravne.

Doporucuji zkontrolovat funkci expozimetru - treba ve srovnani s jinym fotoparatem, staci digitalni kompakt. Pri stejnem zaberu musi pri stejne citlivosti ukazovat stejne hodnoty.
  • 0

#10 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 březen 2010 - 20:55:41

Filtry - mely by tam byt 4 barevne filtry (svetle zluty, zluty, zluto-zeleny a oranzovy) + 1 UV filtr

A nejdulezitejsi soucasti jsou dva sroubovaky, kdyby byla treba nejaka oprava :-( Nedelam si legraci, v te bedne fakticky jsou/maji byt dva soubovaky (hned vedle drzaku na kazety s filmem).
  • 0

#11 Haila

Haila

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 březen 2010 - 21:01:56

JJ mám kompletního FS. No to už jsem zjistil že natažením toho čudlíku červenýho se stáhne clona a je fakt že to dá ránu a pak hned další od závěrky :-( Je pravda když si kleknu tak se drží parádně, "dalo by se to pomalu srovnávat se stativem".
A jak ste se zmiňoval o Pazderovy, toho můžu sehnat kde?
No jakej byste mi doporučil film do tohodle fotáku na sport?
  • 0

#12 Haila

Haila

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 březen 2010 - 21:05:22

Samosebou že tam jsou :-( Už se mi stalo že se povolily šroubky u objektivu jak to drží spoušt na clonu, takže potřebný fakt jsou :-(
Myslim si že je to komplet vybavené, krom tý očnice, je tam i objektiv Helios 44-2.
  • 0

#13 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 březen 2010 - 21:39:05

Ja bych do toho pouzil co nejlevnejsi barevny film s citlivosti ISO 400.

Druha moznost je na to nasadit kinofilmoveho nebo digitalniho Canona, ale pak je treba zbastlit elektronickou spoust (spojeni puvodni spouste s jack konektorem na pripojeni dalkove spouste od fotaku)
  • 0

#14 Haila

Haila

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 březen 2010 - 22:22:42

No já jsem přemejšlel nad nákym novodobějšim ale chci to právě s kinofilmem. Ale nevim co, chtěl bych něco všestranějšího, na portréty, sport a tak. No koukal jsem na ebay a tam maj nákej modifikátor jak jste říkal http://cgi.ebay.com/...=item35a7e07b4a
  • 0

#15 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 březen 2010 - 08:12:47

pokud ti nebude stačit tělo Zenita ES (ten rozsah časů závěrky a zrcadlomlátička i docela temný obraz v hledáčku jaksi překoná kdejaká i velmi levná mašinka), já bych volil za pár korun tělo Minolta XG-M a adaptér M42/M-MD, který stojí taky pár kaček, s možností rozšiřovat časem výbavu výbornou optikou Rokkor za levný peníz.

před časem podobný dotaz na to, jak srovnat GOST/DIN na citlivost udávanou v ISO, měl od kamaráda, byl jsem na něj hodný a poslal mu tohle:
ISO = ASA
Vložený obrázek
  • 0

#16 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 23 březen 2010 - 11:24:11

Ja bych volil elektronicke telo (Canon EOS, treba EOS 30, EOS 5)

Oproti mechanicke zrcadlovce tak ubyde vymysleni mechanickeho prevodu spouste. Fotosnajper ma spoust zespoda fotaku.
  • 0

#17 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 březen 2010 - 13:31:47

Ja bych volil elektronicke telo (Canon EOS, treba EOS 30, EOS 5)

Oproti mechanicke zrcadlovce tak ubyde vymysleni mechanickeho prevodu spouste. Fotosnajper ma spoust zespoda fotaku.


tohle je nejmenší problém - měl jsem rámovou pažbu ROWI , na spoušti na pažbě drátěná spoušť a pro tikitělo jsem vedle kobercovou páskou nalepil bezdrát dálkovou spoušť a bylo to... investice 2,99 babek.... teď mám na 400mm/4 objektiv pažbu jinou, používám lecjaká těla a tam přenos spouště nepotřebuji.
moje averze proti motorovému posunu filmu a komplet elektrikou ovládaným tělům vznikla při focení ptáčků a zvířátek v lese, stačil 1 cvak a díky pazvukům foťáku při převinutí už nebylo co fotit...
  • 0

#18 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 23 březen 2010 - 15:34:52

Tenhle problem nastat nemumuze, protoze vse utece uz pri te ohlusijici rane pri expozici :wink: V kazdem pripade na tu pazbu jde pridelat ledacos.

Videl jsem stranky kde byl na pazbe ze snajpra pridelany Nikon D200 + Nikoni objektiv.
  • 0

#19 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 březen 2010 - 16:06:17

na tu pažbu jde přidělat cokoli delšího se stativovou objímkou, akorát smůla, že ta savětskaja pažba nemá štěrbinu na šroub, tudíž s jiným objektivem se lze dostat s ergonomií trošku jinam, než je žádoucí..... proto jsem si dělal pažbu teleskopickou, abych si naladil jakoukoli kombinaci přesně k oku.... (a taky je o dost lehčí, ze stativové nohy s eliptickým průřezem - náklady na 3 pažby dělaly 385Kč - za malý stativ i s vodováhou ve výprodeji, nějaké nýty, šrouby, nějaké lepidlo a kamarádův večer, kdy to rozřezal, zbastlil a poskládal. Stativové šrouby z vyhozených obalů na foťáky) 1 pažbu si nechal, 1 mi dal za konstrukci a 1 prodal a tím se zaplatily veškeré náklady :wink:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních