Přejít na obsah


Fotka

Pentacon AV 100 auto


 • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6 odpovědí na toto téma

#1 Folkenstein

Folkenstein

  Nováček

 • Registrovaní
 • Pip
 • 117 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 březen 2010 - 21:47:19

Tak jsem si po dlouhém rozmýšlení zakoupil u Pazdery výše zmiňovaný projetor a teď řeším několik problémů. první problém zdá se být vyřešen - posuvník fungoval podle toho, jakou měl zrovna náladu, většinu času to však byla nálada ne zrovna dobrá. i odnesl jsem ho Pazderovi zpět a zdá se, že to bylo docela zdárně opraveno. problém který však nyní zaměstnává mou mysl má jméno "ostrost". prakticky nelze dosáhnout toho, aby byl promítnutý obraz ostrý po celé ploše. buďto to zaostřím nahoře nebo dole, nic však mezi tím... a třeba takový pravý dolní roh, ten je prostě v permanentní neostrosti pořád... a to jsem si dal i velkou práci s tím, aby byl projektor v naprosto kolmé pozici vůči stěně. tak nevím - mám se tam jít znovu rozčilovat, nebo prostě od tohoto projektoru více čekat nemohu? ještě informace - používám rámečky se skly, takže kroucení filmu tak nějak vylučuji... s dalšími problémy vás snad ani nebudu zatěžovat... tak se mi zdá, že koupě asi nebyla z nejvýhodnějších...
děkuji za jakékoliv rady.
 • 0

#2 petr22

petr22

  Dost toho nakecá

 • Registrovaní
 • PipPip
 • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 31 březen 2010 - 23:14:48

Obavam se ze ten problem ma jedine jmeno - PENTACON

Spolehlivy posun magazinu a ostrost promitaneho obrazu jsou prave ty dve vlastnosti, kterymi je tenhle vyrobek nechvalne prosluly. Treti vlastnost je autofokus, ktery prakticky neustale stridave rozostruje a zaostruje obraz.

Doporucji koupit kvalitni projektor, ktery v prvni rade obsahuje kvalitni projekcni objektiv, a ne onen plastovy vehikl vychodonemecke vyroby.
 • 0

#3 petr22

petr22

  Dost toho nakecá

 • Registrovaní
 • PipPip
 • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 31 březen 2010 - 23:23:53

Jedno z reseni se jmenuje Leica Pradovit, cena je zavisla na pouzitem projekcnim objektivu. Da se poridit uz od cca 2000 Kc.

U Skody myvaji obcas takove akce, ze samostatne projekcni objektivy (Leitz a pod.) prodavaji za par stokorun, asi jsou samostatne neprodejne. Takze se daji levne dokoupit dalsi ohniska.

Ciste teoreticky by mohl jit takovy objektiv dat i do Pentaconu, kvalita obrazu by se zlepsila snad o tisic procent.
 • 0

#4 petr22

petr22

  Dost toho nakecá

 • Registrovaní
 • PipPip
 • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 31 březen 2010 - 23:30:11

Vypada to, ze u Skody maji dnes pouze tohle:

Leitz Colorplan Pro 90/2,5 za 1700 Kc
 • 0

#5 Jirinol

Jirinol
 • Guests
Reputace: 0

Publikováno 1 duben 2010 - 06:46:26

NDR projektor taky mám ještě schovaný, promítání s ním je ovšem katastrofa....
takže při příležitosti koupit Braun Paximat (dokonce dva s přepínacím automatem pro nonstop projekci) jsem to zkusil a naprostá spokojenost.
Před časem jsem vedle kontejnerů viděl podobnou krabičku, jako správný bezďák jsem ji ze zvědavosti popad i s igelitkou, co to vlastně je, doma vypucoval a zapojil - paráda. Braun Novamat, dokonce se zrcadlem na projekci na strop :cry:
jsou tam objektivy Super-Paxon 2,8/85mm MC, které slušně kreslí, až nejsou Hi-End....
 • 0

#6 Lavicka

Lavicka

  Nováček

 • Registrovaní
 • Pip
 • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 1 duben 2010 - 07:13:44

Kamarádi pravidelně promítali s tímto typem. Objektiv nebyl špatný, plošná ostrost je hlavně záležitostí zarámování diapozitivu, který se teplem více či méně prohýbá. Chce to vyzkoušet různé typy rámečků, rozdíly z hlediska prohýbání jeou velmi značné. Omezit to lze kratším promítáním, aby se obrázky příliš neohřívaly.
Hlavním problémem u tohoto typu ale byl neustále se zasekávající transport zásobníků, a to i při používání lehkých diáků v plastových rámečcích beze skel.
Jinak mám ještě Braun Novamat AF IR, s pevně zabudovaným entry-level objektivem, opticky mi připadá horší než ten Pentacon, ale i když je všechno plastové, tak se po 10 letech častého používání nic nezasekává a mechanicky funguje dokonale. Z tohoto pohledu je to jasně vyšší level než Pentacon. Z hlediska prohnutí diáku teplem je naopak Braun horší než Pentacon (platí pro zmíněné typy).
No a pak mám Leica P300 IR, a to je po všech stránkách naprosto jiný level. Je tam jednak silnější žárovka 250W, přepínatelná na nižší výkon (stačí na kratší vzdálenosti), ale hlavně jsou vyměnitelné objektivy - mám Supercolorplan 2,5/90 a Elmarit 2,8/60. Mechanicky je projektor na výtečné úrovni, výměna diáků probíhá rychle (rychleji než Braun, o Pentaconu ani nehovořím), nic se nezasekává, ale hlavně kvalita objektivů je vysoká, takže obrázky jsou ostřejší v krajích a není tam chromatická vada (objektiv u Brauna je z tohoto hlediska velmi špatný, duhování nakontrastních přechodech je velmi patrné).
Další předností Leicy je ovladač, má víc funkcí, ale hlavně podstatně lpší citlivost než Braun, takže není nutné směrování ovladače k projektoru, ale stačí odrazy od plátna nebo stropu.
Leica nemá jen přednosti, ale jsou tam i nevýhody. Ventilátor je velmi hlučný, i když je taky účinný. Projektor je rozměrný a těžký, dosti nevhodný k přenášení. A taky cena s objektivy byla asi 4x vyšší než Braun, na objektivy byla čekací doba kolem půl roku. Škoda to objednával přes zastoupení Olympus a to je jak z černé díry.
Pro kvalitní promítání doporučuji Leicu, ideální je okouknout třeba show Šimánka, ten jich tam má na rámu asi 7 ks, z toho se dá zhodnotit, jaké jsou reálné možnosti kvality.
Jinak taky záleží na promítaném motivu, záběry typu květina v detailu uprostřed vypadá dobře na jakémkoli projektoru, záběr typu pohled na město z kostela však jasně odhalí nedostatky techniky.
Ještě dodám, že k tomu všemu je potřeba i kvalitní plátno a hlavně vhodná místnost s možností zatemnění. Bez toho se kvality projektöru nemohou projevit.
PL
 • 0

#7 Folkenstein

Folkenstein

  Nováček

 • Registrovaní
 • Pip
 • 117 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 duben 2010 - 14:49:01

děkuji všem za plodné připomínky. zdá se tedy, že jsem přecejen neudělal nejlepší obchod... ani tady radši nebudu zveřejňovat, na kolik mě takový projektor přišel... pravda je taková, že když jsem se při projekci pokoušel projekční objektiv trochu "znásilnit" a ohnout směrem nahoru, tak mi ta horno-dolní ostrost přišla o poznání lepší. takže leda tam vrazit nějakej klín, či co... nicméně pravý spodní roh asi nebude ostrý nikdy... sem si řikal, že se na těch projektorech nedá nic zkazit a i se mi zdál ten pentacon docela robustní... no nic no. už sem si u Pazdery trochu postěžoval a řekli mi ať to přinesu, že "s těmito projektory nebyl nikdy žádný problém...":) to sou mi řeči... tak uvidíme, no. třeba to aspoň vyměnim za něco jiného.
 • 0
0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních