Přejít na obsah


Fotka

Zvětšovací objektiv pro 6x4,5


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
20 odpovědí na toto téma

#1 jh

jh

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 duben 2010 - 09:14:26

Zdravím. Vím, že tady toho padlo na tohle téma hodně (zejména Pentaxistovy příspěvky jsou výživné), nicméně nějak v tom pořád tápu. Takže, prosím, poraďte levný (bazar do 2 max 2,5 tis.) zvětšovací objektiv 1. volby pro čb negativ formátu 6x4,5. Díky moc.
  • 0

#2 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 2 duben 2010 - 09:34:02

Osobně bych se přímo objektivem na 6x4,5 nezabýval. V našich vodách jsou poměrně nedostupné a v pohodě ho supluje objektiv na 6x6.

Takže ideálně šestičočková 80ka. Novější 80/4 rodagony a componony-s za ty prachy u nás asi neseženeš. Ale starší componony 80/5,6 už jo. Nebo se dá El-Nikkor, Meogon....
  • 0

#3 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 2 duben 2010 - 09:40:11

Tyto se prodávájí na paladixu, kvalitní jsou všechny.

Componon S WA 60/5.6 .... 2500,- Rodagon 80/4 .... 2500,- Componon S 80/5,6 .... 1800,-

WA 60/5,6 udělá větší zvětšeninu. Světelnosti 5,6 bych se nebál, sám mám doma a je to v pohodě
  • 0

#4 jh

jh

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 duben 2010 - 09:49:05

Dík. Z těch na Paladixu by byl nejlepší asi jakej?
  • 0

#5 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 2 duben 2010 - 09:56:48

Přimlouvám se za nějakou 80/4, třeba ten Rodagon. Mám ho, a používám právě na 6x4.5.
Jinak WA objektiv bych pro začátek nedoporučoval.
  • 0

#6 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 2 duben 2010 - 10:01:36

Jinak WA objektiv bych pro začátek nedoporučoval.

Proc?
  • 0

#7 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 2 duben 2010 - 10:06:05

nějak jsem se sním nezžil, Mám Rodagon WA 60/4 a vinětuje mi to. Časem to chci nějak pořešit, ale zatím jsem se smířil s delším sklem.
  • 0

#8 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 2 duben 2010 - 10:10:00

aha. Ja mam na kino APO-COMPONON HM 40/2.8 a hodne jsem si ho chvalil (i kdyz od te doby co jsem zvetsovak povesil na zed s ohledem na 645 tak z nej s nim udelam nejmensi format 14x24 :roll:)
  • 0

#9 jh

jh

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 duben 2010 - 10:23:19

nějak jsem se sním nezžil, Mám Rodagon WA 60/4 a vinětuje mi to. Časem to chci nějak pořešit, ale zatím jsem se smířil s delším sklem.

Díky za názory. Vinětuje to už na 6x4,5 nebo na 6x6? O to mi tak nějak šlo, když jsem psal pro 6x4,5. Jestli to třeba vykreslí nějaká šedesátka, co 6x6 nezvládne. Většinou dělám 24x30 a 30x40 (menší nikdy, větší výjimečně). Úplně na startu taky nejsem, asi 15 let používám Anaret 4,5/105 (předtím na kino Meogon 5,6/60).
  • 0

#10 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 2 duben 2010 - 11:01:02

i na 30x40 stačí v pohodě ta 80/4 a jestli jsi do teď dělal se 105, tak není co řešit. Naopak s širším objektivem se hůž zvětšuje na menší formáty, a to i na těch 24x30, kdy si třeba maskovacím rámečkem narážíš do hlavy zvětšováku, blbě se nadržuje protože je nad papírem málo místa atd. a taky ne všechny zvětšováky jsou schopné používat WA objektiv - například u přístrojů se šikmou tyčí se může stát, že si budeš obraz promítat na tyč nebo těsně k ní - pak to, že vysvítíš na základový desce 50x60 je k ničemu.
  • 0

#11 jh

jh

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 duben 2010 - 11:10:37

No vida. To vypadá jako relevantní důvody. Dík.
  • 0

#12 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 2 duben 2010 - 12:40:26

Právě pro 645 používám Nikkor 75/4 a jsem s ním spokojen
  • 0

#13 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 2 duben 2010 - 15:03:28

jh
Za 2,5t korun už koupíte opravdu hodně dobrý objektiv (80mm). Rodagon, Componon... Když dobře popátráte, koupíte i Durst Neonon, což jest Rodagon jinak nazvaný (vyráběný pro Durst) - a protože to zdaleka ne každý ví, čas od času se dá sehnat za dobré peníze.
Nové verze meopťáckých Meogonů S rovněž vůbec nejsou špatné.
Samozřejmou špičkou jsou APO-varianty, ale pokud neděláte barvu, stojí za úvahu, zda Vám APO-korekce stojí za peníze, které prodávající obvykle chtějí... ("APO" je "zaklínadlo" na hodně peněz!)
P.S. Jako třeba u snímacích objektivů, VŽDYCKY musíte počítat s tím, že zdaleka ne všechny "kousky" jsou stejné (zvl. u Meopty je nestandardnost výroby legendární!).
Např. já jsem právě minulý týden narazil na Rodagon WA 40/4, který vůbec nešlo zaostřit - ačkoliv "zevně" vypadal jako zcela nepostižený :-)
A kromě objektivu se zabývejte také vycentrováním zvětšováku! Sebelepší objektiv na rozhašeném zvětšováku je nanic!
  • 0

#14 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 2 duben 2010 - 17:44:50

Existuje nějaký návod jak ten zvětšovák dobrře vycentrovat? :wink:
  • 0

#15 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 2 duben 2010 - 19:13:08

kelfik:
Návodů je spousta - já to dělám (dělal jsem - mám už uděláno) následovně:
1. Kontrola rovinnosti základní desky (velký úhelník, přiložit "do kříže" - protilehlých rohů), zda není deska zroucená, milimetřík ale není problém.
2. Kontrola svislosti pojezdové tyče (po které "jezdí" hlava zvětšováku) (úhelník ze dvou kolmých směrů na základní desce). U zvětšováků se šikmou tyčí tuto kntrolu nelze provést.
3. Srovnání desky na podložce - stole (dobrá vodováha + podložky, já používám kousky kartonu z paspart)
4. Do štěrbiny pro negativový rámeček vložit (pokud možno natěsno) rovnou desku (překližka, melamin) takové tloušťky, aby ve štěrbině nepoletovala, vodováhou srovnat se základní deskou (tedy ve dvou směrech na sebe kolmých. "Zleva doprava" to lze snadněji - většina zvětšováků má možnost vyklonění hlavy a aretace šroubem. "Zepředu dozadu" to jde hůř - obvykle se musí vypodkládat hliníkový odlitek do kterého je zasazena svislá tyč, u MG4 je to ještě složitější kvůli konstrukci (zespod základní desky je ocelový plát, na který je držák svislé tyče přivařený).
5. Totéž udělat s odlitkem, na kterém je (v "misce") upevněn zvětšovací objektiv - pokud možno ve dvou polohách: při nejvíce "stlačeném, shrnutém" měchu a nejvíce roztaženém měchu. (může být postižená dráha - tyč, tyče - po ktrých odlitek držící objektiv jezdí.
6. Do zvětšováku vložit negativový rámeček například s plechovou vložkou pro film (6x6, 24x36 a pod.), nebo s filmem - mřížkou, jiným čárovým rastrem...
Po promítnutí na základní desku překontrolovat dobrým měřidlem a úhelníkem rozměry promítnutého obdélníku, čtverce a hlavně jeho pravoúhlost.
7. Další kontrolu možno provést třeba tak, že si ustřihnete kousek exponovaného filmu (čtvereček cca 1x1cm a postupně jej umisťujete do středu (přepečlivě zaostřit při "nekrajním" clonovém čísle, nejlépe podle pomůcky na zaostřování "na zrno") a poté rohů promítaného políčka (bez toho, že by se dále přeostřovalo!).
Pokud je obraz všude ostrý, je vše OK. Ale pozor! Předpokládá to, že máte spolehlivý a prověřený objektiv! Máte-li srovnaný zvětšovák a obraz je v některém rohu rozostřený, pootočte objektiv (i s miskou) o devadesát stupňů a proveďte znovu kontrolu. Jde-li rozostření "za některým rohem obrazu", je v nepořádku buď objektiv nebo miska nebo upevnění misky v odlitku.

Může se stát, že za 10 minut nemáte co dělat, ale i to, že po několika hodinách i odchovanci klášterní školy kurv... jako havíři v čelbě.
Ještě jedna rada: Seřizování e dobré dělat na zvětšováku, který je umístěn tak, aby byl přístupný ze všech stran. Ona se ta bublinka vodováhy opravdu blbě sleduje ze strany....
  • 0

#16 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 2 duben 2010 - 19:34:16

Opět není co dodat. Myslím, že už toho je na speciální sekci pro začátečníky. On někdo chce napsat to samé, ale netuší jak formulovat. Vaše přízpěvky jsou přesné, technicky dokonalé.

Sice to děám stejně, ale takto popsat to neumím.
  • 0

#17 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 3 duben 2010 - 08:07:17

Děkuji za zcela vyčerpávající odpověď.Jo a dělat to hodiny a slyšet mě u toho dlaždiči asi by se červenali :wink:
  • 0

#18 charlie74

charlie74

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 duben 2010 - 14:56:27

ahoj, mrkni na http://www.fotoinfo....hop.php?sekce=3 levnějšího a lepšího už nikde nic neseženeš. ber dokud není přebráno. hodně úspěchu...
  • 0

#19 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 duben 2010 - 16:44:26

ahoj, mrkni na http://www.fotoinfo....hop.php?sekce=3 levnějšího a lepšího už nikde nic neseženeš. ber dokud není přebráno. hodně úspěchu...


nejsem až takový pesimista, :lol: :) JH hledá pro 4,5x6cm, tj. 80-100mm.
dají se koupit za 1-1,6k Rodagony i Componony-S, s trpělivostí při hledání.
  • 0

#20 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 4 duben 2010 - 12:34:59

já bych to viděl na EL-Nikkor 5,6/80 N
na ebay je to běžný zboží a s trochou snahy se dostaneš na cca 1000-1500 kč
je udávanej pro použití až na 6x7 a i na kinofilmu podává překvapivě velmi dobrý výsledky, na 6x4,5 bych se ho vůbec nebál

holt nemá tak marketingově luxusní jméno, jako rodagony a componony, nicméně jsou EL-Nikkory jedny z těch opravdu nejlepších skel ke zvětšovákům, co se za danej peníz daj sehnat (především teda novější N verze)

čestnou výjimkou budiž APO 5,6/105, jenž se prodává z druhý ruky kolem 4000 $ - nic lepšího asi ani neexistuje (objektiv původně určenej do profesionálních laboratoří a DTP na barevný separace)

a pak 3,5/63 (a novější 2,8/63 N - mimochodem snad nejlepší skla na zvětšování z kinofilmu, co sem kdy měl možnost zkusit) jehož cena je vyhnaná do přemrštěnejch hladin (kolem 100-200 $) jenom proto, že jeden pán napsal, že je to skvělý sklo na UV mikrofotografii, a zapomenul zmínit, že i ostatní el-nikkory jsou schopný přenést rozumný množství světla až do nějakejch 360 nm....
  • 0

#21 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 29 květen 2010 - 08:28:32

nějak jsem se sním nezžil, Mám Rodagon WA 60/4 a vinětuje mi to. Časem to chci nějak pořešit, ale zatím jsem se smířil s delším sklem.


sypu si popel na hlavu, začíná se ukazovat, že to nebylo objektivem, ale negativem :-D. Zkoušel jsem z něj zvětšovat jenom tou wa 60/4 a okraje byly výrazně světlejší, tak jsem dal k ledu jak objektiv, tak i negativy z loňského léta. teď jsem konečně zprovoznil Opemus 5 + rodagon 80/4, udělal několik zvětšenin a vše 0K. Pak přišel na řadu tenhle konkrétní negativ, a ejhle, je to tam zas jako tenkrát :D. Zdá se, že v totožné míře, takže Rodagon WA 60/4 za nic nemůže!
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních