Přejít na obsah


Fotka

Pentax Super A


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
55 odpovědí na toto téma

#1 Folkenstein

Folkenstein

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 duben 2010 - 22:32:35

Máte někdo zkušenosti s tímto modelem? Docela se mi líbil a vlastním 2 pentaxí skla, tak sem si ho objednal... nějaké slabé (nedej bože velmi slabé) stránky? či naopak pozitiva? ať vím do čeho jdu...
děkuji.
  • 0

#2 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 5 duben 2010 - 22:42:41

Můj první "vážný" aparát s obj. 50/1,7, v r. 1984 stál nový 12.400 Kčs. S ním jsem objevil, že se dá fotit bez blesku skoro potmě...

+++ lehký aparát, poměrně odolný, menší tělo, přesné měření
- - - je to plast, z toho vyplývající, nevýhody; hřebík s tím jako s F2 nezatlučeš...
  • 0

#3 Folkenstein

Folkenstein

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 duben 2010 - 22:56:40

to nezní špatně. zvláště to přesné měření... nyní vlastním P30T a při shlédnutí kontaktu každý políčko lítá o 2 clony nahoru a dolu... ale už to má chlapec asi za sebou... plast nevadí - naopak - musí bejt co nejlehčí...
  • 0

#4 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 6 duben 2010 - 11:01:28

Porovnám to z druhý strany - proti P30 je z masivního kovu :lol:.

S přesností expozice jsem problémy u pentaxu nikdy neměl a to ani u té P30t (ale skoro s ní nefotím). SuperA (SuperProgram) je výborné tělo, umí toho víc než by člověk potřeboval. Trochu nepraktické je ovládání samospouště. Existuje takový plastový minigrip, drží se s ním o trochu líp (velmi malé tělo). V hledáčku je zobrazena na LCD clona (u A objektivů a novějších) a exp. čas. Neměl jsem s tím moc dobré zkušenosti, v zimě se displejům moc nechtělo a nebyly moc kontrastní. Kamarád ale problémy se svým tělem neměl, takže jsem mohl mít jenom smůlu, už mu je taky pětadvacet let :). Navíc je to jeden ze dvou manuálních kinofilmových fotoaparátů, které mají TTL měření :?.

Abych to zakončil - gratulace, určitě budeš spokojený.
  • 0

#5 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 6 duben 2010 - 12:19:13

Taktéž potvrzuji jen ty nejlepší zkušenosti a to i v krutých mrazivých podmínkách. Pokud je tělo starší, doporučuji vyměnit pěnovku, která tlumí zrcátko, má to blahodárný vliv na tichost chodu.
  • 0

#6 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 6 duben 2010 - 15:05:12

....Navíc je to jeden ze dvou manuálních kinofilmových fotoaparátů, které mají TTL měření

Dovolil bych si technické upřesnění - má TTL měření také pro snímky s bleskem. Samozřejmě s bleskem, který umí spolupracovat.
Jinak se připojuji k pochvalám, je to dobré tělo.
Typická závada je "zatuhnutí" závěrky, kdy zrcadlo zůstane nahoře. Je to buď tím, že doraz z pěnové gumy je lepkavý a zrcadlo se naněj lepí, nebo (častěji) jím, že mechanismus zrcadla je třeba namazat.
Chod zrcadla je u tohoto modelu měkký a bez otřesů, díky tomu, že zrcadlo je spouštěno elektromagneticky a má vzduchový tlumič.
  • 0

#7 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 6 duben 2010 - 18:33:18

Jasně, píšu rychlejc než myslím, samozřejmě že jsem měl na mysli TTL blesku :-) :D
  • 0

#8 Folkenstein

Folkenstein

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 květen 2010 - 20:49:09

mno tak tedy mi vytoužený Pentax konečně přišel a hned mi začal dělat velké starosti. má jednu prapodivnou vlastnost, které nemohu přijít na kloub. a sice,že čas od času (v globále však poměrně často) prostě najednou zamrzne expoziční čas na jedné tisícině a není s ním řeč...a to jak na auto tak na manuál - na tu tisícinu to normálně fotí, ale nelze to změnit. a pak prostě po nějakym čase, nezávisle na čemkoliv, se zase odblokuje a v pohodě měří až do doby, než se zase blokne na tisícině.jen dneska už sem cvaknul asi tisíckrát, vyměnil baterky a prostě stále netuším, čím by to mohlo být...:D((
prosím, jestli s tím máte někdo nějakou zkušenost, poraďte.


další věc je, že pěnovka na tlumení zrcátka je úplně vydrolená - máte někdo tušení, kolik stojí výměna? nikdy jsem to nepotřeboval, tak nevím...
děkuji.
  • 0

#9 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 30 květen 2010 - 21:14:16

další věc je, že pěnovka na tlumení zrcátka je úplně vydrolená - máte někdo tušení, kolik stojí výměna? nikdy jsem to nepotřeboval, tak nevím...
děkuji.


Podle toho, kde se vyskytuješ, jestli máš možnost se za mnou zastavit, kvalitní materiál mám, mohu pomoci. (Praha). když tak e-mail - v profilu, nebo interní zprávu zde.
  • 0

#10 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 31 květen 2010 - 12:30:53

mno tak tedy mi vytoužený Pentax konečně přišel a hned mi začal dělat velké starosti. má jednu prapodivnou vlastnost, které nemohu přijít na kloub. a sice,že čas od času (v globále však poměrně často) prostě najednou zamrzne expoziční čas na jedné tisícině a není s ním řeč..
další věc je, že pěnovka na tlumení zrcátka je úplně vydrolená - máte někdo tušení, kolik stojí výměna? nikdy jsem to nepotřeboval, tak nevím...

Nezamrzne to na tisícině náhodou vždycky poté, co otevřeš zadní dvířka?? To je známá finta. První tři stisky spouště po otevření a zavření dvířek (=vložení filmu) je automaticky nastaven čas na 1000. Až se počitadlo snímků dostane na 1, pak už funguje normálně.
Výměna tlumiče zrcadla je triviální, udělám na počkání (v Havířově).
  • 1

#11 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 237

Publikováno 1 červen 2010 - 10:51:48

mno tak tedy mi vytoužený Pentax konečně přišel a hned mi začal dělat velké starosti. má jednu prapodivnou vlastnost, které nemohu přijít na kloub. a sice,že čas od času (v globále však poměrně často) prostě najednou zamrzne expoziční čas na jedné tisícině a není s ním řeč..
další věc je, že pěnovka na tlumení zrcátka je úplně vydrolená - máte někdo tušení, kolik stojí výměna? nikdy jsem to nepotřeboval, tak nevím...

Nezamrzne to na tisícině náhodou vždycky poté, co otevřeš zadní dvířka?? To je známá finta. První tři stisky spouště po otevření a zavření dvířek (=vložení filmu) je automaticky nastaven čas na 1000. Až se počitadlo snímků dostane na 1, pak už funguje normálně.
Výměna tlumiče zrcadla je triviální, udělám na počkání (v Havířově).


Mám doma kromě ME Super i tenhle kousek, a je to tak jak se píše o něco víš, pokud otevřeš dvířka, tak máš cca 3 snímky nastavenou jen tisícinu, dokud nepřetočíš na 1 snímek. Nepřišla jsem zatím jestli se to dá nějak "oblbnout" holt víc snímků než kolik je dáno filmem s ním neudělám, v tomhle mám radši ten ME Super, tam se mi podaří i 38 snímků z filmu 36 snímkového. :-) Jinak chválím, je to dobrá volba, a snad se podaří rychle a bez problémů vyřešit s ním ty jeho mouchy. Protože se s ním fotí parádně.
  • 0

#12 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 22 září 2010 - 15:13:34

Super program teď budu asi kupovat...chci druhé tělo...v jednom barva a druhé na čb...ovšem dofotil jsem se svou ME super barevný film..byla to 800 exponovaná jako 400 aby bylo více barviček...no výsledek nic moc a navíc od políčka 28 nic...a vím že poslední fotka v náhledu byla i poslední fotka na těle které ukazovalo 36 snímek..neví někdo čím to může být??
  • 0

#13 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 23 září 2010 - 13:46:18

Super program teď budu asi kupovat...chci druhé tělo...v jednom barva a druhé na čb...ovšem dofotil jsem se svou ME super barevný film..byla to 800 exponovaná jako 400 aby bylo více barviček...no výsledek nic moc a navíc od políčka 28 nic...a vím že poslední fotka v náhledu byla i poslední fotka na těle které ukazovalo 36 snímek..neví někdo čím to může být??

Porucha počitadla? Stává se.
  • 0

#14 Folkenstein

Folkenstein

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 listopad 2010 - 14:22:26

Ano tedy všechno pravda - ce se té tisíciny týče - nenapadlo mě, že je to takhle zaaretováno...a nepřijde mi to pravda úplně štastné řešení, ale coť...
trápí mne ale ještě jeden problém - patrně to bude záležitost nějakého špatného kontaktu - zkrátka občas trvá, než se po namáčknutí zobrazí změřená expozice, občas je nutné namáčknutí několikrát opakovat, ale co je nejhorší - občas dojde k prodlevě otevření závěrky při domáčknutí spouště. není to vždy a jedná se o zlomky sekundy, ale přesto to velmi otravuje život (zvláště při dokumentu)... stalo se to někomu? je to jen špinavými kontakty? a nevíte někdo, na kolik by taková oprava mohla přijít? popř. kam s tím zajít? v praze je speciální pentax servis, ale nevím, zda si za to neřeknou neřesťanské peníze...
děkuji.
  • 0

#15 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 9 listopad 2010 - 10:41:26

S největší pravděpodobností to bude špatným (zoxidovaným) kontaktem. Měl by to zvládnout opravit každý průměrně zručný mechanik či kutil.
  • 0

#16 Folkenstein

Folkenstein

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 listopad 2010 - 13:41:55

to dubraro:

za průměrně zručného kutila se poněkud považuji:) a už jste někdy něco podobného dělal? je to zálěžitost rozšroubování přímo té spouště, nebo je nutno sundat celej ten horní kryt, do čehož bych se pouštěl jen velice nerad... popř. víte komu to třeba v praze či v brně svěřit, aby to nestálo miliony?
  • 0

#17 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 10 listopad 2010 - 09:14:07

Sundat je třeba natahovací páčku, převíjecí páčku a horní kryt. Můžeš při tom zároveň vyčistit hledáček.
Nevím, opravuji si sám.
  • 0

#18 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 29 březen 2017 - 16:12:33

Trosku to tu ozivim svym dotazem. Jsem taku vlastnikem Pentaxu Super A a jsem s nim nad miru spokojen. Ale posledni dobou me zacal zlobit asi posuv filmu, nebo co - zacaly se mi prekrejvat policka. Zatim jen tu a tam a jen nepatrne, ale zda se mi, ze se to horsi. Je nejaka sance na samoopravu, nebo to chce servis? Podotykam, ze nejsem zadnej zkusenej servisman fotaku a nejsem a nebudu delsi cas nikde pobliz znamejch ceskejch servisu/servismanu. Pokud to neni mozny nejak snadno opravit, bude asi nejsnazsi cesta akvizice jinyho tela, pokud se snimky zacnou prekrejvat jen o trochu vic...


  • 0

#19 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 29 březen 2017 - 16:18:04

Vlastnim Pentax Super A. A milujem ho. Mne polickuje OK.

Stale este obzeram aparaty tejto velkosti, ale o cosi jednoduchsie. ME Super a MX. Myslim, ze vsetky tri maju posun rovnaky.

Mozno nejaky mierne poskodeny ME Super by vedel byt zdrojom pre onen Super A.


  • 0

#20 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 29 březen 2017 - 17:30:53

hehe, ja vlastnim i ME Super a posun mu funguje dobre, ale ten je v Praze ulozenej v krabici. Ovsem vnuklo mi to napad - nekoho v CR zaukoluju, aby mi ho poslal postou. Jen jestli nevyjde levneji ho tady koupit :-)


  • 0

#21 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 29 březen 2017 - 18:01:55

hehe, ja vlastnim i ME Super a posun mu funguje dobre, ale ten je v Praze ulozenej v krabici. Ovsem vnuklo mi to napad - nekoho v CR zaukoluju, aby mi ho poslal postou. Jen jestli nevyjde levneji ho tady koupit :smile:

vyjde:) ty tam mas moznosti :) asi zaukolujeme my teba ;-)


  • 0

#22 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 29 březen 2017 - 18:09:25

hehe, ja vlastnim i ME Super a posun mu funguje dobre, ale ten je v Praze ulozenej v krabici. Ovsem vnuklo mi to napad - nekoho v CR zaukoluju, aby mi ho poslal postou. Jen jestli nevyjde levneji ho tady koupit :smile:

... ale budes so svojim dietatkom. Nie s tym od susedov :)


  • 0

#23 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 29 březen 2017 - 19:25:00

Trosku to tu ozivim svym dotazem. Jsem taku vlastnikem Pentaxu Super A a jsem s nim nad miru spokojen. Ale posledni dobou me zacal zlobit asi posuv filmu, nebo co - zacaly se mi prekrejvat policka. Zatim jen tu a tam a jen nepatrne, ale zda se mi, ze se to horsi. Je nejaka sance na samoopravu, nebo to chce servis? Podotykam, ze nejsem zadnej zkusenej servisman fotaku a nejsem a nebudu delsi cas nikde pobliz znamejch ceskejch servisu/servismanu. Pokud to neni mozny nejak snadno opravit, bude asi nejsnazsi cesta akvizice jinyho tela, pokud se snimky zacnou prekrejvat jen o trochu vic...

S takovou závadou jsem se u ničeho z řady M nebo A nesetkal. Nebrání něco řádnému dotažení natahovací páčky?
Nejčastější závada u řady M je zrcadlo uvízlé v horní poloze. To stačí namazat, ale je to dost práce. U MX utržené lanko, které točí ukazatelem času v hledáčku. U řady A navíc k tomu přibývají závady elektroniky, které často znamenají definitivní konec.
  • 0

#24 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 29 březen 2017 - 19:28:36

Vlastnim Pentax Super A. A milujem ho. Mne polickuje OK.
Stale este obzeram aparaty tejto velkosti, ale o cosi jednoduchsie. ME Super a MX. Myslim, ze vsetky tri maju posun rovnaky.
Mozno nejaky mierne poskodeny ME Super by vedel byt zdrojom pre onen Super A.

MX má jinou konstrukci než ostatní M. Připomíná uvnitř spíše řadu K. Ale zrcadlo se mu zasekává taky.
Mnoho přímo záměnných součástek mezi ME super a Super A nebude. I blízce příbuzné Super A a Program A se uvnitř hodně liší.
  • 0

#25 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 29 březen 2017 - 19:33:13

dubraro: ze blbe natahuju - nebo nedotahuju packu, to uz me napadlo, ale snazim se davat si pozor. Budu to jeste zkoumat. S ME Super jsem fotil a natahoval uplne stejne a tam ten problem neni.


  • 0

#26 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 29 březen 2017 - 19:33:58

Aj posun samotny?


  • 0

#27 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 29 březen 2017 - 19:38:18

Aj posun samotny?


Něco asi stejné bude, ale nespoléhal bych se na to, že koupím ME a pomocí toho opravím SA. Kdyby se věděla konkrétní součástka, dalo by se dohledat v servisním manuálu,jestli má stejné číslo.
  • 0

#28 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 29 březen 2017 - 19:45:48

Nejprve bych se podíval pod spodní kryt, kde je mechanismus nátahu a blokování dvojexpozice a dvojnátahu a tam zkoumal, jestli něco nebrání v plném natažení.
  • 0

#29 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 30 březen 2017 - 18:51:09

Nejprve bych se podíval pod spodní kryt, kde je mechanismus nátahu a blokování dvojexpozice a dvojnátahu a tam zkoumal, jestli něco nebrání v plném natažení.

 

Diky za nasmerovani, snad o vikendu na to budu moc kouknout. Jen teda nejsem zadnej velkej fotokutil a jsem na tom ted bidne s naradim. Ale pokusim se s tim neco vycarovat, a pak dam kdyztak vedet jak jsem dopadl. Vono totiz me dlouho tahlo k Pentaxu LX a kdyby mel Super A prestat fungovat... :-D


  • 0

#30 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 30 březen 2017 - 19:47:09

Kdyby měl přestat fungovat, tak se ho ujmu. Mechanické závady se většinou dají opravit.
Super A je pro běžné používání pohodlnější než LX.
  • 0

#31 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 31 březen 2017 - 13:50:14

Kdyby měl přestat fungovat, tak se ho ujmu. Mechanické závady se většinou dají opravit.
Super A je pro běžné používání pohodlnější než LX.

 

Diky za nabidku, ale v pristim roce az dvou to bude mit Super A do CR pres 4000 mil :-) Mozna potom. O vikendu zacnu zjistovat jestli dokazu kouknout pod ten spodni kryt. V nejhorsim to vydrzim jenom s Mamiyou C330 :-)


  • 0

#32 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 1 březen 2019 - 12:35:50

Dnes  mi akorát jeden super A dorazil. Ve stavu nového.... paráda, dokonce origo návod v JP.


  • 0

#33 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 1 březen 2019 - 13:02:38

Runner: takže bude i fajn počtení na dlouhé poslední zimní večery :mrgreen:


  • 1

#34 Daz

Daz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 51 příspěvků(y)
  • LocationČeskéBudějovice
Reputace: 15

Publikováno 15 duben 2023 - 12:59:01

Ahoj, nevíte o někom (třeba v Praze) kdo by Super A zvládl servisovat? Mám novej kousek, asi šlape perfektně ale nezobrazují se informace na vnitřních LCD (rozsvícení lcd ale funguje) Případně neřešili jste někdo něco podobného? 


  • 0

#35 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 442 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 15 duben 2023 - 13:59:37

https://fotoservis.4fan.cz/
  • 1

#36 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 31 květen 2023 - 08:32:42

Tak jsem tu zas s dotazem na Pentax SuperA  :-P  Je možný, že kroužek bajonetu na těle foťáku je špatně - křivě usazenej, což způsobuje neostrost na polovině políčka? Po létech věrný služby se mi definitivně odporoučelo měření, tak jsem koupil teda další tělo Super A. Hned jsem jim prohnal Kodak Gold 200 na otestování. Spojil jsem to s testovánim novejch objektivů - K 30/2.8 a M 20/4 a všechno se zdálo v pořádku. Potom jsem ovšem nabil Velvii 50 a na políčkách, kde jsem fotil na ty širokoúhlý objektivy nemam záběr ostrej přes celý políčko. Pravá část snímku je normálně ostrá a cca od pulky políčka je směrem do leva jde ostrost dramaticky dolu. Je to vidět předevšim na těch dvou širokoúhlejch objektivech, ale do jistý míry asi na CZJ 200/2.8. Společný znamení těch neostrejch snímků je, že jsem je fotil na clony 2.8-4. Při focení testovacího filmu jsem clonil spíš víc. Já vim, že ta 20/4 nebude super ostrá v rozích, ale jedna pulka záběru je očividně prostě nezaostřená. V sobotu letim na dovolenou a chtěl jsem vzít foťák s sebou. Teď nevim  :shock:


  • 0

#37 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 241 příspěvků(y)
Reputace: 212

Publikováno 31 květen 2023 - 08:45:57

Kouknul bych spíš na ty objektivy zdali neprodělaly "odbornou" rozborku sborku
  • 0

#38 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 31 květen 2023 - 09:02:07

Kouknul bych spíš na ty objektivy zdali neprodělaly "odbornou" rozborku sborku

 

objektivy vypadaj pěkně - nic co by se dalo na první pohled poznat. Bylo by zvláštní, že by všechny byly rozjetý podobně. Navíc ten CJZ 200/2.8 byl nedávno v servisu a teda je m42, takže ten šel přes redukci. I když je fakt, že konstrukce foťáku nevypadá, že by se bajonet dal usadit nějak nakřivo...


  • 0

#39 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 241 příspěvků(y)
Reputace: 212

Publikováno 31 květen 2023 - 09:27:14

Tak on stačí opotřebovanej bajonet... A ještě taková blbost mě napadla..přítlačná deska filmu tlačí po celé ploše dobře?
  • 0

#40 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 31 květen 2023 - 09:45:13

Nezdá se mi, že by byl bajonet nějak odrbanej. Objektivy jsou vizuálně i mechanicky v moc pěknym stavu. Přítlačná deska, zdá se, tlačí dobře  :-P  Jdu koupit film a testovat objektivy při různejch clonách a zaostření. Plán A na vejlet byly 2 těla Pentax na barvu a čb. Plán B je jedno tělo Me Super, který by mělo bejt v pořádku. Plán C je ME Super + Mamiya C330  :cool:


  • 0

#41 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 241 příspěvků(y)
Reputace: 212

Publikováno 31 květen 2023 - 10:06:35

Pokud máš doma kousek nějaké matnice tak ji prilož místo filmu, otevři závěrku a treba přes kondenzor zkoukni víc objektivů. Ideální jsou žaluzie. Jinak já bych byl pro plán C. Ta C330 je pořád velká paráda.Prostě začínal jsem na TLR...
  • 0

#42 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 31 květen 2023 - 11:39:37

No, divné.

1. Nevyloučil bych pád aparátu v minulosti s možností naražení plus deformace bajonetu. Zkontroloval bych to tak, že bych položil foťák i s objektivem na objektiv na skleněnou podložku a libelou, přiloženou k např. spodní hraně těla bych zkontroloval paralelnost rovin.

2. kontrola rovnoměrného přítlaku filmu, a to při založeném cvičném filmu otevřít závěrku na B a jemným zatlačením (např. tužkou nebo i citlivým prstíkem) porovnat rovnoměrnost odpružení a pokud možno i rovinnost vlevo a vpravo přímo na políćku filmu

3. vyfotil bych nějaký ten rošt nebo žaluzie apod. pod úhlem 45 i více stupňů a pak na negativu vyhodnotil, kam to vlastně ostří. Pokud nefunguje správně přítlačka, tak by to mělo být ostré víc vpředu na rozdíl od místa, na které jste zaostřil

4. Samozřejmě pomocí dobré lupy a velmi jemnozrnné matnice s aparátem na stativu poměřit ostření

5. že je poškozen objektiv, tomu moc nevěřím. Jediná optika, která se dá snadno a spolehlivě rozcentrovat, jsou záklaďáky od Meyera, nejčastěji Domiplany a Orestony, později přejmenované na Pentacony auto 1,8/50. To proto, že zadní člen všech těchto objektivů není ve šroubovací objímce tak jako naprostá většina jiných objektivů, ale čočka či člen je uchycen pomocí 3 červíků, díky jimž se dá napolohovat a vycentrovat.

Osobní zkušenost - díky obětovaným prázdninám jsem si našetřil v r. 1978 na vysněnou Praktiku L2 s tehdy do nebes vynášeným objektivem Pentacon auto 1,8/50 (testy v časopisu Čs. fotografie od Vl. Rafaje přece nemohly lhát, že - téměř 50 čar na mm už na plnou díru, skoro zázrak)...

O to větší přišlo pak rozčarování, když jsem dychtivě vyvolal první film...naštěstí mi to tehdy celkem bez odporu uznali coby reklamaci


  • 0

#43 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 31 květen 2023 - 12:26:11

Díky za rady! Hlavně mi jde o to potvrdit, že to nejsou objektivy. Což mi samotnýmu přišlo divný,a pan Vait mi víceméně potvrdil, že to asi neni ta varianta. Přiklánim se k variantě neznatelně hnutýho bajonetu na těle, kdy se neostrost projeví jen při nižších clonách. Teď jsem nafotil jeden fomapan 100 s různejma objektivama při různejch clonách a dokonce jsem v pulce přehodil těla. Jdu to vyvolat, tak uvidim, co se stane  :-P  Na výlet vezmu určitě ověřený tělo ME Super, a dál se uvidí podle výsledků filmu...


  • 0

#44 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 241 příspěvků(y)
Reputace: 212

Publikováno 31 květen 2023 - 13:22:04

No napadla mě ještě blbě uložená(nebo deformovaná) matnice. To by umělo taky udělat tenhle efekt. 


  • 0

#45 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 31 květen 2023 - 14:53:16

No napadla mě ještě blbě uložená(nebo deformovaná) matnice. To by umělo taky udělat tenhle efekt. 

To těžko.


  • 0

#46 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 31 květen 2023 - 14:57:49

Tak film už se suší. Prvvotnim ohledánim pomocí lupy se zdá, že levá strana snímků je opravdu neostrá při nízkejch clonách. Samozřejmě se na to později podivám důkladnějc. Ale při použítí 50/1.7 na plnou díru je to podle mě zřetelný i pod lupou. Podotýkám, že to padesátku mam řadu let a je zcela v pořádku. Odhadem se zdá, že zhruba od f = 5.6-8 už je ostrost dobrá. U těch širokáčů to bude chtít vyhodnotit při většim zvětšení. Později poreferuju...

 

@MIC: matnice to nebude - fotil jsem frontálně plaňky v plotě, takže by měly bejt všechy buď zaostřený, nebo rozostřený. Ale ostrost se opravdu, zdá se, zhoršuje zleva doprava. Bohužel, v hledáčku ten problém vidět neni.

@Václav Vait: přítlačná destička se zdá v pořádku. Foťák je trochu otlučenej, taže možnost, že se nějak hnul bajonet při pádu je asi docela reálná


  • 0

#47 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 31 květen 2023 - 15:21:03

Já se trochu poopravím - myslím, že takový normální pád řekněme z ruky by tohle nezpůsobil. Ale mnohem častější a horší zkušenost mám s aparáty, které byly uloženy v tašce, brašně či měkčím kufru, které někoho v minulosti inspirovaly k posezu. Když si představíte, že na těle byl přitom nasazen nějaký pořádnější zoom, tak se to jeví celkem reálně. Zkuste eště tu proceduru s libelou, mělo by se to projevit. Docela mne to zajímá


  • 0

#48 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 241 příspěvků(y)
Reputace: 212

Publikováno 31 květen 2023 - 15:43:52

 

 

@MIC: matnice to nebude - fotil jsem frontálně plaňky v plotě, takže by měly bejt všechy buď zaostřený, nebo rozostřený. Ale ostrost se opravdu, zdá se, zhoršuje zleva doprava. Bohužel, v hledáčku ten problém vidět neni.

 

Pokud bude mírně zešikma tak ne, vždy bude nějaká část obrazu v DOF. Já se s tím už setkal, Ale nemohu si vzpomenout na kterém to bylo fotoaparátu a jak jsem to řešil... ale něco se mi proste plete s matnicí


  • 0

#49 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 31 květen 2023 - 16:37:08

Tak na naskenovanejch fotkách z tý padesátky je ta neostrost zcela zřejmá. Až při cloně cca 11 je to jakž-takž OK. Blbý je, že jsem si toho nevšimnul dřív. Bohužel jsem tělo testoval s těma širokáčema a při zaclonění to prostě asi nebylo zřetelný. Blbý je, že jsem zkoušel i ten ME Super a u něj mi přijde, že to s tou ostrostí taky neni zrovna kdovíjak skvělý  :-P  Jsem už totálně zmatenej a votrávenej. Noteď už ot nezachránim. Na vejlet vezmu ME Super a budu doufat v dobrej výsledek. A pro jistotu asi vezmu Mamiyu C330, která funguje (snad).

 

Když budu mít trochu času, zkusim tu rovinnost dle návodu p. Vaita


  • 0

#50 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 31 květen 2023 - 16:55:47

Dobře, foťák s nasazenym objektivem, položen na objektiv na vodorovnou plochu neni podle vodováhy paralelní s vodorovnou plochou. Pro jistotu jsem udělal ten samej test s druhym stejnym tělem (s nefunkční elektronikou, jinak OK), a tam je tělo pěkně paralelně s vodorovnou plochou. Asi je opravdu nějak hnutej bajonet. Zajímalo by mě, jestli mi to ve Foto Škoda po 2 měsících vezmou zpět  :-P


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních