Přejít na obsah


Fotka

Baryt s tenkou "nekartónovou" podložkou


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
19 odpovědí na toto téma

#1 aspis

aspis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 duben 2010 - 10:46:42

Zdravím
Rád by som vytvoril fotografickú knihu ručne viazanú knihu. Problém je, že stranky papiera v knihe sú pomerne tenké a keď tam budem lepit klasické baryty (ja rád fomatone) na kartónovej podložke, tak tie stránky budú veľmi hrubé čo, sa prejaví najmä keď sa kniha zatvorí. Okrem toho hrubý kartón môže poškodiť tenkú stránku knihy-zvlášť keď sa dostane kniha do vlhkého prostredia a baryty začnú pracovať-veď vieme aký je baryt mocný:oops:. Mám doma asi už nevyrábaný papier Fomatone N (expir 2002) s označením 133 a ten je pomerne tenký. Potom mám fomatony 131 a tie už je hrubé. Sú nejaký iný výrobcovia co robia tenký baryt? Vie dakto? Díkes
  • 0

#2 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 7 duben 2010 - 10:58:32

Řešil bych to spíše papírnictvím a koupením tenčího katronu kam bych fotky nalepil a zapaspartoval. Jen pozor na nařezání papíru, kniha rovná se lepené nebo vázané dvojlisty a ne jednotlivé listy. V knize mi sice svázaly, ale dnes už bych původní chybu neudělal.


Vložený obrázek
  • 0

#3 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 7 duben 2010 - 12:28:23

na omak tenčí se mi zdají Ilfordy Multigrade, ale fomatony to nejsou. Ono záleží na tom, co chceš, jestli je pro tebe rozhodující, jakej má fotka look a nebo jestli je pro tebe rozhodující ten papír.
Teď aby to nevyznělo, že ilforďácký papíry jsou horší, to jsem nechtěla říct, protože rozhodně nejsou, ale fotka na nich vypadá jinak než na fomatonech.
  • 0

#4 aspis

aspis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 duben 2010 - 12:44:37

Viem že do knihy sa neviažu jednotlivé listy-tú prácu chcem prenechať odborníkom. Môj kamarát má ručné viazanie kníh ako koníček-dokonca vyrába tvrdé prebaly potiahnuté textilom a tak. Len nechcem tvrdé, hrubé, strany - to bude vyzerať skôr ako fotoalbum. Proste kniha ako z vidavateľstva iba urobené ručne v náklade 2 kusy alebo tak nejak... Ten Iford multigrade je baryt?
Ilfobrom či galeria? (alebo ake baryty to vlastne robia...). S akým najtenším barytom ste sa stretli? Ja hlasujem za fomatone N(N ako nevyrábaný:oops:, ale skúsenosti s barytom mám menšie ako malé.
  • 0

#5 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 7 duben 2010 - 13:05:21

třeba toto: http://www.fotoskoda...v-fb-18x2425-5k a nebo ještě s teplejší podložkou FB Warmtone

hodně tenký pak byly některý Kentmere, ale to už nevím vůbec to označení ani jestli by byly ještě k sehnání
  • 0

#6 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 7 duben 2010 - 13:08:27

Já tedy nevím, ale mně se tedy Ilfordí baryty zdají mnohem poctivější, než klasický fomy. (nepočítám exotické věci jako chamois atp.) Dle mého mají určitě větší gramáž...
  • 0

#7 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 7 duben 2010 - 13:12:23

Já tedy nevím, ale mně se tedy Ilfordí baryty zdají mnohem poctivější, než klasický fomy. (nepočítám exotické věci jako chamois atp.) Dle mého mají určitě větší gramáž...

gramáž možná mají větší, než fomatone ale přijde mi, že fomatony co se týče tloušťky podložky jsou na tom lépe než ilfordy, který mají tu podložku nahuštěnou slisovanou, co to jde, a působí to tenčeji
  • 0

#8 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 7 duben 2010 - 13:15:01

Když se nad tím tak zamýšlím, co je tak úžasného na papírech se silnou podložkou? Do alba na nalepení jsou horší, listy od sebe odstávají. Když snímek zarámuju, je to jedno. Při zpacování do sebe natáhnou více chemikálií, takže se musí logicky déle vypírat. Když si posíláme fotky kolem stolu, vydrží karton víc, než by vydžel papír, ale jinak bych dal přednost tenkému papíru. S poctovostí materiálu podložka jistě souvisí, ale nejde o její sílu.
  • 0

#9 aspis

aspis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 duben 2010 - 13:28:06

Ajaj, tak tam budem musiet nalepiť RC :oops: . Inak súhlasím s Plocim-aj tenký papier môže byť kvalitný. Vela ľudí chce adjustovat papier nalepením na nejakú inú, tenkú podložku lenže kartónový baryt je bojovník. Voľakedy som sa tešil keď som po RC prešiel na baryt že aké je to poctivé, hrubé a ťažké no na všetko sa to asi nehodí...
  • 0

#10 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 7 duben 2010 - 13:43:07

Když se nad tím tak zamýšlím, co je tak úžasného na papírech se silnou podložkou? Do alba na nalepení jsou horší, listy od sebe odstávají. Když snímek zarámuju, je to jedno. Při zpacování do sebe natáhnou více chemikálií, takže se musí logicky déle vypírat. Když si posíláme fotky kolem stolu, vydrží karton víc, než by vydžel papír, ale jinak bych dal přednost tenkému papíru. S poctovostí materiálu podložka jistě souvisí, ale nejde o její sílu.


No ono Ploci dřív celkem obecně platilo, že čím menší formát, tím tenší papír (samozřejmě po "krocích"). Polokartony se dělaly do rozměru x*y (pamětníci doplní), pak už jen karton atd. Ono máchat plachtu 40x50 na polokartonu by asi byl celkem "zážitek" - papír by asi měl tendenci se trhat vahou vlastní+chemie. Na malým formátu se jako karton dělaly hlavně "pohlednicový" ( :oops: ) formáty. Jenže dneska, v době di***, se prostě výrobcům nevyplatí polívat dvě gramáže barytu - mají RC (de facto supluje dřívější polokarton) a baryt na kartonu plus mínus nějaká ta specialitka na zvláštní podložce jako ty Fomatony Chamois apod. Holt co si neuděláš, to nemáš :D :D Vzpoměl bych Danyho fotky na ručním papíře natřeným emulzí Foma.
  • 0

#11 aspis

aspis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 duben 2010 - 14:33:32

Nuž je to škoda. Snáď keď nastane renesancia tmavých komôr tak sa sortiment rozšíri. Ako sa vlastne má hrubka fomatone 133, 131 vs. 532 a 542? Je tam nejaký rozdiel?
  • 0

#12 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 7 duben 2010 - 15:07:59

Fotokniha tohoto typu:

Nejlepsi BYL foma dokument. Mel gramaz cca 100gr/m2. Delal se na barytu, pote na rc se stejnou gramazi. Zeptej se zda to foma jeste dela. Byl jen v tvrde gradaci, nutno korigovat vyvojkou.
  • 0

#13 Shopingjs

Shopingjs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 118 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 duben 2010 - 15:12:50

Já jsem MĚL papíry Bromofort. Měly nižší gramáž než ty normální ale vyšší než kancelářský papír. Na srazu uvidíte.
a kdyby někdo nějaké měl tak je koupím
  • 0

#14 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 7 duben 2010 - 15:55:38

Fotokniha tohoto typu:

Nejlepsi BYL foma dokument. Mel gramaz cca 100gr/m2. Delal se na barytu, pote na rc se stejnou gramazi. Zeptej se zda to foma jeste dela. Byl jen v tvrde gradaci, nutno korigovat vyvojkou.

a teď mi napadá, jestli se ten tenký od Kentmere nejmenoval stějně, tj. !dokument" (myslím, že bys trošku se strukturou)
Možná by stálo za to, se ještě po tom papíru podívat. Třebas budou mít v nějaké prodejně zapomenutej ;o)
  • 0

#15 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 7 duben 2010 - 16:44:39

Fotokniha tohoto typu:

Nejlepsi BYL foma dokument. Mel gramaz cca 100gr/m2. Delal se na barytu, pote na rc se stejnou gramazi. Zeptej se zda to foma jeste dela. Byl jen v tvrde gradaci, nutno korigovat vyvojkou.


Mám jen takový skromný dotaz - vždycky jsem všude četl, že Dokument byl na nebarytované (tj. vlastně holej papír s emulzí) podložce, a těch pár věcí, co jsem na tom držel v ruce tak opravdu vypadalo. Dělal se teda Dokument opravdu i s barytáží :lol: (vím, jsem šťoura, ale fakt by mě zajímalo jak to teda bylo/je :)) Protože potom mi jako dobré přiblížení přijde právě použít emulzi od Fomy na nějakej vhodnej papír nižší gramáže. Byl by to sice kopec práce navíc s přípravou materiálu, ale když originál, tak pořádně :wink: .
  • 0

#16 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 7 duben 2010 - 19:11:48

pokud si vzpomenu, vezmu vzorek.
  • 0

#17 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 7 duben 2010 - 22:35:42

Bromofortu mam jeste dost....od cca 18x24 po 30x40 s tim ze jsou HARD....ale po te dobe co je mam uz trochu zmekly ale i tak na tom lezou krasne obrazky......dal jsem je uz i na zkousku Snekovi....

Papir tenky a cerna jak remen....
  • 0

#18 RasCZ

RasCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 8 duben 2010 - 07:35:34

Tak to muj dokument už pomalu strácí kontrast a černá není co bývala. Ještě zkusím, jestli není chyba v pracovním procesu, ale nejspíš je to stářím. Jinak papír je to luxusní...
  • 0

#19 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 8 duben 2010 - 07:36:59

Foma dokumenty jsem mel taky nejake staricke, a byly uz sede, ze se to nedalo....zkousel jsem i mene redit vyvojku a nic...
  • 0

#20 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 8 duben 2010 - 07:48:08

pokud si vzpomenu, vezmu vzorek.


Na srazu bohužel nebudu, ale on to někdo určitě přetlumočí. Jak už jsem psal, pár věcí jsem na tom viděl a něco i mám, a vypadá to jako emulze bez barytáže na papíru. Šlo mi o to, jestli náhodou neexistovala i barytovaná verze (jen tak, abych věděl ;-) ).
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních