Přejít na obsah


Fotka

prach pri zväčšovaní


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
19 odpovědí na toto téma

#1 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 16 duben 2010 - 12:13:36

nazdar Páni a Dámy,
neviem či už také vlákno existuje, ja som však nenašiel. tak sa pýtam. stále mám na fotkách čiastočky prachu, ktoré sú buď v objektíve, alebo na filme, alebo...ja neviem...niekde medzi žiarovkou zväčšováku a papierom. viete ako sa ich zbaviť? dajte dáku radu, alebo link na vlákno, ktoré o tom hovorí, ak také existuje.....diki
  • 0

#2 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 16 duben 2010 - 12:30:00

http://www.temnakomo...iewtopic&t=2920

http://www.temnakomo...iewtopic&t=3426 (bod 2.)

http://www.temnakomo...iewtopic&t=1288
  • 0

#3 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 16 duben 2010 - 12:33:43

odkazy na související diskuse:
jeden
druhý
a ještě něco
tady
  • 0

#4 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 16 duben 2010 - 21:43:51

Díki páni, pozerám na to. ja vždy pred zväčšovaním čistím šošovky zväčšováku mikrovláknom, sklíčka zakladacieho rámiku tiež, film takisto mikrovláknom. dokonca čistím aj objektív a to zvnútra i z vonku. teda pred každým zväčšovaním rozoberám najprv zväčšovák a čistím ho, potom rozoberám objektív a čistím ho. každý film pred založením do zväčšováku otriem štetčekom z kuních chlpov a prípadne aj mikrovláknom. no aj napriek tomu všetkému mám stále na zväčšenináh prach. snáď niekde robím chybu. asi budem musieť viac šurovať a bude to dúfam lepšie....;)
  • 0

#5 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 16 duben 2010 - 22:13:15

Díki páni, pozerám na to. ja vždy pred zväčšovaním čistím šošovky zväčšováku mikrovláknom, sklíčka zakladacieho rámiku tiež, film takisto mikrovláknom. dokonca čistím aj objektív a to zvnútra i z vonku. teda pred každým zväčšovaním rozoberám najprv zväčšovák a čistím ho, potom rozoberám objektív a čistím ho. každý film pred založením do zväčšováku otriem štetčekom z kuních chlpov a prípadne aj mikrovláknom. no aj napriek tomu všetkému mám stále na zväčšenináh prach. snáď niekde robím chybu. asi budem musieť viac šurovať a bude to dúfam lepšie....;)

nemůže to být právě tím mikrovláknem? Alespoň to, co jsem zkoušel já, docela fest pouštělo chloupky.
  • 0

#6 yellowhammer

yellowhammer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 duben 2010 - 02:44:09

zkus nahradit hadřík pouze ofukem z balonku-funguje mi to. samozřejmě, taky používám hadřík, ale to jen vyjímečně.
  • 0

#7 BiCZ

BiCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 104 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 duben 2010 - 03:24:05

Dost prachu mi taky zmizelo kdyz jsem zacal otirat papiry pred osvitem.
  • 0

#8 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 duben 2010 - 08:33:21

Hadříkem bych nikdy ani na optiku, ani na film nešáhl.
Mě se osvědčuje štěteček a čistím, prohlížím proti světlu, čistím. Hlavně film a sklíčko. Objektiv stačí jednou do roka, to vliv nemá.
Pak samozřejmě ofouknout papír.
  • 0

#9 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 17 duben 2010 - 09:48:36

Díki páni, pozerám na to. ja vždy pred zväčšovaním čistím šošovky zväčšováku mikrovláknom, sklíčka zakladacieho rámiku tiež, film takisto mikrovláknom. dokonca čistím aj objektív a to zvnútra i z vonku. teda pred každým zväčšovaním rozoberám najprv zväčšovák a čistím ho, potom rozoberám objektív a čistím ho. každý film pred založením do zväčšováku otriem štetčekom z kuních chlpov a prípadne aj mikrovláknom. no aj napriek tomu všetkému mám stále na zväčšenináh prach. snáď niekde robím chybu. asi budem musieť viac šurovať a bude to dúfam lepšie....8-)

koukám, to by mi nezbyl ani čas na zvětšování, když bych byl takhle pečlivej :x
při komorním osvětlení svítím ze strany diodovou svítilnou na film i skla při založení filmu a ofukuju a ometám jemným štětcem
klíč je hádám v tom kontrolním světle, protože omést a neprohlídnout pod optimálním světlem neznamená nic - ofouknutej prach letí, udělá kolečko nad sklem, nebo filmem a sedne hned zpátky - nebo jeho bráška (jiné smítko), aspoň tak mi to dělá, má dřevěnou komoru
zvětšovák vevnitř jsem nečistil ani nepamatuju, ale čistota obecně je potřeba, to je jasný
  • 0

#10 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 17 duben 2010 - 09:54:10

Díki páni, pozerám na to. ja vždy pred zväčšovaním čistím šošovky zväčšováku mikrovláknom, sklíčka zakladacieho rámiku tiež, film takisto mikrovláknom. dokonca čistím aj objektív a to zvnútra i z vonku. teda pred každým zväčšovaním rozoberám najprv zväčšovák a čistím ho, potom rozoberám objektív a čistím ho. každý film pred založením do zväčšováku otriem štetčekom z kuních chlpov a prípadne aj mikrovláknom. no aj napriek tomu všetkému mám stále na zväčšenináh prach. snáď niekde robím chybu. asi budem musieť viac šurovať a bude to dúfam lepšie....8-)

koukám, to by mi nezbyl ani čas na zvětšování, když bych byl takhle pečlivej :x
při komorním osvětlení svítím ze strany diodovou svítilnou na film i skla při založení filmu a ofukuju a ometám jemným štětcem
klíč je hádám v tom kontrolním světle, protože omést a neprohlídnout pod optimálním světlem neznamená nic - ofouknutej prach letí, udělá kolečko nad sklem, nebo filmem a sedne hned zpátky - nebo jeho bráška (jiné smítko), aspoň tak mi to dělá, má dřevěnou komoru
zvětšovák vevnitř jsem nečistil ani nepamatuju, ale čistota obecně je potřeba, to je jasný


čo je to svítím ze srany diodovou svítilnou na film i skla pri založení filmu?
to kože keď zakladáš film medzi sklíčka tak pritom svietiš z boku a kontroluješ? klasickou bielou diodovou baterkou? alebo nejakou inou farbou?
toto mi nebolo celkom jasne.
inak dik
  • 0

#11 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 17 duben 2010 - 09:56:49

já ti to odpoledne načrtnu, nebo vyfotím
než to vysvětlovat uvidíš názorně - uvedená kontrola je velmi spolehlivá, aspoň pro mě
  • 0

#12 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 17 duben 2010 - 10:06:16

diki, si naozaj milí. veľmi rád si tvoje obrázky naštudujem. čistým fotkám zdar...8-)
  • 0

#13 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 17 duben 2010 - 12:28:59

tedy svítím svítilnou s žlutou a zelenou diodou ve směru šipky, at si každej posvítí čím je libo, mi tohle funguje
svítilna ve stojánku, svítím, kontroluju a ometám či ofukuju - mám pro to obě ruce volné
nakonec zaklapnutej rámek s filmem ještě prosvítím ze strany horní i dolní část a svižně založím do zvětšováku
oblíbil jsem si práci se skly a s tímhle postupem nemám velké obtíže s prachem
pro jeden záběr je to asi minuta práce


vlastní skla v rámku čistím na radu kolegy - lékarský líh, vata - vyčistit a po uschnutí ofouknout
(dríve jsem používal s vatou dest. vodu, nebo orig. kapalinu na čištění optiky, líh se zdá lepší)


Vložený obrázek
  • 0

#14 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 17 duben 2010 - 12:33:44

jo a nesmí svítit lustr, prach je vidět při pracovním světle v komoře, tedy červené či zelené přítmí
  • 0

#15 ivanhoe

ivanhoe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 duben 2010 - 13:10:16

medzi sklami : negatív lepím paskou, tým pádom ma nič neruší, liehovkou mám vyznačené dorazy.

Ked som robil Cibu, tak som ešte zaostrovacou lupou kontroloval špinu pri otvorenej clone, na maskáči, nakolko papier 1 ks stál 140sk a vyššie, tak to bolo nutné..
  • 0

#16 Vladimír Milata

Vladimír Milata

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 44

Publikováno 19 duben 2010 - 17:57:21

ono také řešením je vyměnit skla za originál rámečky a ušetříte čtyři plochy k čištění...film před založením proženu antistatickou utěrkou a jsem v klidu... :-D
  • 0

#17 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 19 duben 2010 - 18:09:35

na radu kolegy - lékarský líh, vata - vyčistit a po uschnutí ofouknout
(dríve jsem používal s vatou dest. vodu, nebo orig. kapalinu na čištění optiky, líh se zdá lepší)

dík za tip, přestanu pít a zkusím čistit.Kacířský dotaz: nešla by v nouzi použít slivovice? - doma je jí víc než lihu :-D :) :lol:
  • 0

#18 ivanhoe

ivanhoe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 duben 2010 - 20:49:43

Jezisiiii...
LIEH nie !!!!!
Mozno na strane celuloidu, ale na strane emulzie... ajajaj.. odide vam tvrdidlo, stabilizatory... vravim o farbe.. hm..
  • 0

#19 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 19 duben 2010 - 21:04:40

v poho
mluvíme o sklech, nikoli negativu v případě zmínky o lihu
  • 0

#20 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 19 duben 2010 - 21:37:42

tedy svítím svítilnou s žlutou a zelenou diodou ve směru šipky, at si každej posvítí čím je libo, mi tohle funguje
svítilna ve stojánku, svítím, kontroluju a ometám či ofukuju - mám pro to obě ruce volné
nakonec zaklapnutej rámek s filmem ještě prosvítím ze strany horní i dolní část a svižně založím do zvětšováku
oblíbil jsem si práci se skly a s tímhle postupem nemám velké obtíže s prachem
pro jeden záběr je to asi minuta práce


vlastní skla v rámku čistím na radu kolegy - lékarský líh, vata - vyčistit a po uschnutí ofouknout
(dríve jsem používal s vatou dest. vodu, nebo orig. kapalinu na čištění optiky, líh se zdá lepší)


Vložený obrázek


dik za rady. práve som to vyskúšal a je to ozaj v poho....:)
len si musím zvyknúť na slabunké svetlo "LED svítilny"
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních