Přejít na obsah


Fotka

Vývojky pro staré a závojující materiály


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
17 odpovědí na toto téma

#1 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 30 duben 2010 - 15:57:39

ted se peru s RTG filmy...

konkretne Ilford X-RAY Industrial a AGFA STRUCTURIX D7...velikost 18x24

Jde o to ze nejaky ten patek uz za sebou maji tak v normalni vyvojce zavojuji......

K peknym vysledkum jsem se ale dostal s timhle - >

Vyvojka pro prestarle, celkove sednouci a silne zavojujici materialy.

Vyvolavaci doba do 3 minut pri teplote 18st...

Voda - 1000ml
Metol - 5g
Siricitan sodny anh. - 35g
Pyrokatechin - 4g
Hydrogensiricitan sodny - 15g
Uhlicitan sodny anh. - 50g
Bromid draselny - 10g
-------------------------------------------------

Hydrogensiricitan sodny mozno nahradit v pomeru 1:1 disiricitanem draselnym....
  • 1

#2 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 18 leden 2011 - 22:07:49

práve túto vývojku som pred chvíľou písal do iného vlákna TK. ja ju mám tak isto odskúšanú a skutočne to funguje
  • 0

#3 ligi

ligi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 březen 2012 - 10:04:10

Do jake miry je zavoj redukovany? Proste tam neni nebo je vyrazne potlacen?
  • 0

#4 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 8 duben 2018 - 21:23:04

pánové Red a Sokolvideo pravdu napsali. 

 

tahle  metol-pyrokatechinová vývojka  pracuje  opravdu velmi pěkně.

 

akorát bych si  dovolil upřesnit  náhradu  hydrogensiřičitanu sodného, který je uveden v původní receptuře,  ale  dnes se  velmi těžce shání (navíc  shánění je zbytečné,  reakcí jedné molekuly pyrosiřičitanu sodného s jednou molekulou vody vzniknou dvě molekuly hydrogensiřičitanu sodného.)

přesná navážka  pyrosiřičitanu sodného bude  13,702g    namísto 15g hydrogensiřičitanu sodného. 

mohu doporučit  navážku  pyrosiřičitanu sodného rozpustit samostatně v troše vody,   až je rozpuštěno,  postupně vlévat za stálého míchání do  roztoku vývojky,  aby  to  zbytečně  reakcí se zásaditou sodou v roztoku bouřlivě nepěnilo.

 

 

p.s.  dokonce  i  staré přeskladované před lety obdržené papíry AGFA MCP RC papír,  které  spolehlivě šedly v čemkoli, i v kyselé amidolové vývojce, 

z této vývojky  (teplota 16-17 st.C,  vyvolávací  čas  3-4 minuty)  vyšly  velice pěkně,   bílá  je  čistá,  bez  náznaku závoje i na okrajích,  přitom  škála  šedí i  sytá černá je  velmi hezká.   Já jsem do  vývojky  přidal ještě  0,1g benztriazolu na litr.    Včera v noci jsem v tom na zkoušku  udělal jednu plachtu  50x60cm  na papíru  řezaném z role už hezkých pár let uleželé (Kentmere Fineprint VC) ,  je to  brilantní  stejně jako na  čerstvých papírech. 

Přitom  porovnáním  se  stejným snímkem na  čerstvém Ilfordu  vyvolaném 2 minuty ve vývojce  ID62 (ředění 1+2) je  patrný zřetelný rozdíl v detailu  stínů,   v této metol-pyrokatechinové vývojce nedochází ke  slévání tmavých černých ploch,  je to "čitelnější". 

 

upozornění pro milovníky teplého tónu:  tato  vývojka  s přídavkem benztriazolu  teplý tón rozhodně nedá,  přímo naopak.  

 

Nevím,  kdo tento recept  vymyslel,  ale  děkuji mu za něj.  Je to skvělá vývojka!


  • 1

#5 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 8 duben 2018 - 22:33:07

Tak teď nevím. To je vývojka jak na film, tak na papír ? Ve stejném ředění/neředění ?


  • 0

#6 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 9 duben 2018 - 03:28:21

Red ve svém úvodním slově píše o  tom, že úspěšně volal rtg filmy.   Při složení vývojky bych se  nebál  prošlý negativ  zkusit, v případě, že "lepší z filmu dostat něco než nic". Já v tom volal dosud jen papíry  (ještě mám prošlých, šednoucích,  papírů  rozměrů od  6,5x9 až 40x50 neurekom). 


  • 0

#7 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 10 září 2018 - 10:15:40

pánové Red a Sokolvideo pravdu napsali. 

 

tahle  metol-pyrokatechinová vývojka  pracuje  opravdu velmi pěkně.

 

akorát bych si  dovolil upřesnit  náhradu  hydrogensiřičitanu sodného, který je uveden v původní receptuře,  ale  dnes se  velmi těžce shání (navíc  shánění je zbytečné,  reakcí jedné molekuly pyrosiřičitanu sodného s jednou molekulou vody vzniknou dvě molekuly hydrogensiřičitanu sodného.)

přesná navážka  pyrosiřičitanu sodného bude  13,702g    namísto 15g hydrogensiřičitanu sodného. 

Chyba se mi vloudila !

Omlouvám se  za  nesprávné uvedení  množství náhrady  hydrogensiřičitanu sodného  disiřičanem (pyrosiřičitanem) sodným. 

správně by to mělo být: 

15g hydrogensiřičitanu sodného  ve vodném roztoku mohu nahradit 8,210718175 g disiřičitanu (pyrosiřičitanu) sodného


  • 0

#8 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 10 září 2018 - 19:55:43

Jiří díky za upřesnění. Poté, co jsem viděl nedávno v Žirovnici Tvé fotky vyvolané v téhle vývojce a ověřil si Tvá slova "bílá  je  čistá,  bez  náznaku závoje i na okrajích,  přitom  škála  šedí i  sytá černá je  velmi hezká" jsem si recpet hned stáhl včetně původně uvedené náhrady pyrosiřičitanu sodného. Takže opravuji a ještě jednou děkuji - zdařec Luigi :shock:


  • 0

#9 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 11 září 2018 - 07:05:42

děkuji  Ti za pochvalu ,   nicméně  i  já děkuji  tvůrci  téhle  vývojky  i  kolegovi z TK,  který  tento recept zde  zveřejnil.   

Musím  ovšem  podotknout,  že  já  v  ní  dosud úspěšně vyvolával staré i  čerstvé papíry i  s  navážkou pyrosiřičitanu chybnou,   přehnanou,  podle  svého  nesprávného propočtu,  který  jsem až nyní opravil.   Vyvolání probíhá takto pomalu,  až  4 minuty (v zimě při 17 st.C  až  5 minut, při současné teplotě 23st. 3 minuty)  V příští seanci se  starými papíry  zkusím ovšem  navážku  správnou,   uvidím, co  to  udělá. 

 

V neděli jsem zvětšoval čtverečky ze svitku (Neopan 400, Superpan 200,  Tri-X 400)  na papíry ze zbytku zásob  Ilford MG X-press a  Kentmere VC Select, pro porovnání něco i na  prastarý Brom Extra N,  tentokrát jsem  použil  jiný recept vývojky (metol-hydrochinonové, v níž je  i něco  disiřičitanu sodného a  nestandartně mnoho bromidu draselného,  navíc  kvůli  mnou žádanému studenému tónu i trochu benztriazolu,   která je naopak  velice  rychlá  a  nutno hlídat, aby se  vyvolání nepřetáhlo,  pak   vyvolá  drámo na papíře),  a nakonec  jeden papír  vyvolal  v  této metol-pyrokatechinové vývojce s vyšším poměrem disiřičitanu, než by mělo být,   která naopak pracuje  velmi  pomalu a šetrně,   oba obrázky mají něco  do  sebe,   ten  druhý má   dlouhou  škálu  velice jemně  odstupňovaných středních šedí a jemnější kresbu v  černé, kdežto  ten  první  má výrazný kontrast  a temnější  černou, už  při pohledu z dáli  tak nějak vzbuzuje "drsnější" dojem.

 

p.s.  a teď  smíchám trošku jablek s hruškama:  jen  pro  Luigiho,  Luzjiho a  pár dalších zasvěcenců doplnění informace:   všechny  tyto svitky  byly vyvolány  v JAK  v.X3 namíchané v prvních srpnových dnech (jako  v pořadí již 25. a další film v 1l  stocku regenerovaném po 50ml/film )  při  teplotě  23st.C,  ve vyvolávacím čase  téměř  shodném,  z neopanu to na MG papír  padá  s  filtrací na  2,5-3,  na  velký formát  3,5,  kdežto  ze  Superpanu a  Tri-x  v  menším  formátu  bez  filtrace,  ve  velkém  formátu  na  3,   na starý Brom Extra N v  plné  škále a  s koulema.  Ostré zrnko z trixu je  vidět  zblízka až  při  zvětšení  na  115x115 cm, vidno, že pro účel  20x zvětšení výřezu nasazený APO Rodagon 50/2,8 to ještě zvládá velmi dobře i zacloněn na 5,6 (ovšem já nezvládl přesně zaostřit  při  snímání,  nebo  jsem si měl vzít s sebou stativ a víc clonit). Fotky i negativy jsou u mě k nahlédnutí,  stejně jako  2 lahve na vyzvednutí (JAK vývojka+regenerátor),   pokud  byste mě chtěli  navštívit.  


  • 0

#10 pavelp

pavelp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 53

Publikováno 11 září 2018 - 07:49:07

Rád bych poprosil někoho ze zkušenějších kolegů o navážení této vývojky. (mám doma velké množství starých šednoucích papírů kterým bych rád dal ještě šanci...)

Upřímně řečeno nemám chemii, váhy a ani žádné zkušeností s vlastní produkcí vývojek. Je tedy až příliš očividné, že má snaha o výrobu by zaváněla katastrofou.

Vzpomněl by si na mě prosím někdo až ji bude pro sebe připravovat???


  • 0

#11 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 11 září 2018 - 11:28:33

chystám se na poštu   zítra či ve středu.  můžu navážit.   Napiš mi  mail  nebo  tady  soukromou zprávu. 


  • 0

#12 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 14 září 2018 - 08:24:26

Tož jsem  včera o půlnoci navážil a namíchal   novou  dávku,   dle recepisu:

Voda - 1000ml
Metol - 5g
Siricitan sodny anh. - 35g
Pyrokatechin - 4g
Disiřičitan sodný  8,21 g   (namísto  v původním receptu uváděného: Hydrogensiricitan sodny - 15g)  
Uhlicitan sodny anh. - 50g
Bromid draselny - 10g

benztriazole - 0,1g

 

a naexponoval  kus starého  papíru  FOMA Brom 1121  (exp.1974),  kus  Bromofort BNO (exp.1982) a  kus  relativně čerstvého Ilford RC MG Xpress a  strčil  do vývojky  21st.C teplé.

Obraz  se  objevuje mnohem rychleji (cca 20s u Foma Brom a Bromofort,  cca 10s u Xpress),  než  s  navážkou 13,7g disiřičatanu sodného, F.Brom  a Bromofort plně vyvolán již  za  2 minuty,  kdy už se  objevuje  (byť slabé) šednutí neosvícených okrajů a  bílá již  není sněhobílá,  xpress plně vyvolán za  1:15.  Černá je  na  všech papírech  sytě  černá,  obraz  kontrastnější než  s vyšší navážkou disiřičanu.  

 

Poučení pro mě:   

Větší navážku disiřičitanu + větší navážku benztriazolu  a nižší teplotu (což  způsobí nižší alkalitu vývojky  a  pomalejší  vyvolání) použiju  na  hodně závojující a již seriozně  nepoužitelné prastaré papíry,   o něco delší osvit  a o něco kratší vyvolávací  čas než do plného vyvolání černé sníží  riziko  vyvolání závoje  a šednutí  bílé,  i za cenu  trochu nižší  density  černé  (možno po ustálení a vyprání  trochu zlepšit  namočením do  archivačního  roztoku selenového tónovače).    Na  náhledy,  kontakty pásů negativů  a  blbnutí v komoře,  se záměrem  aspoň nějak  zpracovat  dávno prošlé a hodně závojující papíry,  je to použitelné. (p.s.  5l  takto namíchané vývojky  u mě  od  června  prošlo   mnoho desítek  30x40,  24x30 a 18x24 papírů  a  několik stovek  papírů  13x18,  vývojka pořád  růžovo-žlutá a  pořád pracuje)

Menší navážku disiřičanu a benztriazolu bez  ohledu na  teplotu lázně  mohu použít  na  čerstvější  papíry, vývojka pracuje  energicky a rychle,    i  na  multigradačních papírech  je  při  kratším vyvolávacím  čase obraz  velmi čistý,  brilantní,  s  pěkně  odstupňovanou  šedou a sytými,  ale čitelnými stíny  (a pokud naředím,   dosáhnu měkčí kresby,   což jsem si  včera  úspěšně  vyzkoušel při ředění  1+0,5 a 1+1). 

 

Ještě změřím pH  v  obou jetých pracovních lázních a  možná vyzkouším   další možnost, jak  snížit alkalitu  a tendenci k vyvolání závoje při  nižší navážce disiřičitanu,   tj.  menší navážku sody.


  • 4

#13 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 12 prosinec 2018 - 06:19:54

Jirin_ole prosím tě ty máš k téhle vývojce i regenerátor? Mohl by jsi mi napsat recept na ten regenerační roztok? Používám ji na jedny staré papíry a je úplně báječná. A když jsem pod ní zatopil (26'C) byla eště báječnější a jela jako blázen. Včera jsem nad ní hejkal blahem. :) Ale už pokukuju po nějaké regeneraci. Ono u těch papírů to tak vážné asi nebude.
  • 1

#14 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 12 prosinec 2018 - 07:26:02

Regenerátor?   Vývojku mám v 5litrovém kanystru  a  jednou za čas,   když  si myslím,  že  už  by si to  zasloužila,   2litry  vyleju a  přileju 2 litry  čerstvé.   A když už  není růžová,  ale  tmavne,   tak ji  vyleju komplet  a namíchám novou,   což jsem  zrovna  včera udělal (a to si už zasloužila,   prošlo  jí  5x100 listů  18x24 a  asi 20 listů formátů  30x40 až  42x60).    Regenerátor se mi nechce  extra sestavovat a testovat,  na to nemám kapacity a  čas,  nestojí to za to,  když takto vývojka  pracuje  velice dobře a spolehlivě.  A pokud  našinec má  zásoby dobrého koření,  není co  řešit,  uvařit čerstvou polívku stojí pár kaček. 


  • 0

#15 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 12 prosinec 2018 - 08:28:26

Ji díky. To je dobrý nápad. Já ji mám jen litr. Ale když bych namíchal do sklenice 2,5l a potom to taky udělal jak říkáš můžu jí takhle povzbudit. To je dobrý nápad. No já právě neměl všechnu chemii. Naštěstí u mě byli kluci a Luboš mě založil chemií. Budu muset doplnit zásoby. ....Milý Ježíšku .... dones chemii.... já už zlobit nebudu. No jo jenže on moc dobře ví že jsem z chemie nosil domu vždycky pětky.
  • 0

#16 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 13 prosinec 2018 - 13:57:51

Calone,  mimochodem,     před 3 týdny jsem si zadělal   5l  Dektolu (1+2 pro normální kontrast),   přidal  do toho přiměřeně  nitrobenzimidazolu  pro snížení závoje (0,1g celkem) a  pyrokatechinu (10g celkem)  a   na  Ilford RC MG x-press i   FB papírech  Kentmere VC Fineprint je to rychlovka s fajnovou a plnou škálou,  s brilantní šťavnatou kresbou .  Veliká spokojenost. 


  • 1

#17 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 13 prosinec 2018 - 19:05:33

No jo ale mě po Dektolu vždycky jakoby plesnivý ustalovač. Udělají se v něm cucky jako vata. Má to ještě nějakej důvod proč děláš 5L vývojky? Já jsme mluvil o 2,5l protože mám takový tmavý flaška co mají obsah 2,5l. A to jsme zatím ještě tolik nerozdělával. Mám tam vždycky tak litr nebo max 2. Tedááá zrovna teď prvně jsme si rozdělal jednu hodně měkce pracující co mi vážně vyhovuje do 2 litrů. Je to lepší když je tý vývojky hodně? Nedělám na větší než na 18X24. 


  • 0

#18 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 14 prosinec 2018 - 07:02:17

Důvod pro 5 l u mě je jednoduchý:   rozměrné vyvolávací mísy  a kanystry na 5l.       

Plesniví ustalovač?    já přerušuji vyvolání   většinou  v  kyselé pyrosiřičitanové lázni,   ustalovač  dvoustupňově,  tento regeneruji  a  cucky žádné...

Spíš  se  mi  vývojka u dna zakalí,  neb  pozitivní máčky  dělám  z  vodovodní vody,  nyní  nefiltrované,   tudíš  setsakramentsky  tvrdé.   Proto taky  preferuji 5l kanystr a  při nalévání  moc nemíchám.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních