Přejít na obsah

Fotka

Vývojky pro staré a závojující materiály

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 RED

RED

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 166 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 18

Publikováno 30 duben 2010 - 15:57:39

ted se peru s RTG filmy...

konkretne Ilford X-RAY Industrial a AGFA STRUCTURIX D7...velikost 18x24

Jde o to ze nejaky ten patek uz za sebou maji tak v normalni vyvojce zavojuji......

K peknym vysledkum jsem se ale dostal s timhle - >

Vyvojka pro prestarle, celkove sednouci a silne zavojujici materialy.

Vyvolavaci doba do 3 minut pri teplote 18st...

Voda - 1000ml
Metol - 5g
Siricitan sodny anh. - 35g
Pyrokatechin - 4g
Hydrogensiricitan sodny - 15g
Uhlicitan sodny anh. - 50g
Bromid draselny - 10g
-------------------------------------------------

Hydrogensiricitan sodny mozno nahradit v pomeru 1:1 disiricitanem draselnym....
  • 0

#2 sokolvideo

sokolvideo

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 895 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 106

Publikováno 18 leden 2011 - 22:07:49

práve túto vývojku som pred chvíľou písal do iného vlákna TK. ja ju mám tak isto odskúšanú a skutočne to funguje
  • 0

#3 ligi

ligi

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 březen 2012 - 10:04:10

Do jake miry je zavoj redukovany? Proste tam neni nebo je vyrazne potlacen?
  • 0

#4 jirin_ol

jirin_ol

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 705 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 848

Publikováno 8 duben 2018 - 21:23:04

pánové Red a Sokolvideo pravdu napsali. 

tahle  metol-pyrokatechinová vývojka  pracuje  opravdu velmi pěkně.

akorát bych si  dovolil upřesnit  náhradu  hydrogensiřičitanu sodného, který je uveden v původní receptuře,  ale  dnes se  velmi těžce shání (navíc  shánění je zbytečné,  reakcí jedné molekuly pyrosiřičitanu sodného s jednou molekulou vody vzniknou dvě molekuly hydrogensiřičitanu sodného.)

přesná navážka  pyrosiřičitanu sodného bude  13,702g    namísto 15g hydrogensiřičitanu sodného. 

mohu doporučit  navážku  pyrosiřičitanu sodného rozpustit samostatně v troše vody,   až je rozpuštěno,  postupně vlévat za stálého míchání do  roztoku vývojky,  aby  to  zbytečně  reakcí se zásaditou sodou v roztoku bouřlivě nepěnilo.

p.s.  dokonce  i  staré přeskladované před lety obdržené papíry AGFA MCP RC papír,  které  spolehlivě šedly v čemkoli, i v kyselé amidolové vývojce, 

z této vývojky  (teplota 16-17 st.C,  vyvolávací  čas  3-4 minuty)  vyšly  velice pěkně,   bílá  je  čistá,  bez  náznaku závoje i na okrajích,  přitom  škála  šedí i  sytá černá je  velmi hezká.   Já jsem do  vývojky  přidal ještě  0,1g benztriazolu na litr.    Včera v noci jsem v tom na zkoušku  udělal jednu plachtu  50x60cm  na papíru  řezaném z role už hezkých pár let uleželé (Kentmere Fineprint VC) ,  je to  brilantní  stejně jako na  čerstvých papírech. 

Přitom  porovnáním  se  stejným snímkem na  čerstvém Ilfordu  vyvolaném 2 minuty ve vývojce  ID62 (ředění 1+2) je  patrný zřetelný rozdíl v detailu  stínů,   v této metol-pyrokatechinové vývojce nedochází ke  slévání tmavých černých ploch,  je to "čitelnější". 

upozornění pro milovníky teplého tónu:  tato  vývojka  s přídavkem benztriazolu  teplý tón rozhodně nedá,  přímo naopak.  

Nevím,  kdo tento recept  vymyslel,  ale  děkuji mu za něj.  Je to skvělá vývojka!

• 0

#5 LuzJi

LuzJi

Tlampač (grafoman)

• Předplatitel
  • 1 614 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 470

Publikováno 8 duben 2018 - 22:33:07

Tak teď nevím. To je vývojka jak na film, tak na papír ? Ve stejném ředění/neředění ?

• 0

#6 jirin_ol

jirin_ol

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 705 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 848

Publikováno 9 duben 2018 - 03:28:21

Red ve svém úvodním slově píše o  tom, že úspěšně volal rtg filmy.   Při složení vývojky bych se  nebál  prošlý negativ  zkusit, v případě, že "lepší z filmu dostat něco než nic". Já v tom volal dosud jen papíry  (ještě mám prošlých, šednoucích,  papírů  rozměrů od  6,5x9 až 40x50 neurekom). 

• 0

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních