Přejít na obsah


Fotka

"Bůh svítí pouze jedním světlem!"


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
23 odpovědí na toto téma

Anketa: Svítí Bůh pouze jedním světlem? (30 uživatel(ů) vložilo hlas)

Svítí Bůh pouze jedním světlem?

  1. Ano (0 hlasy [0.00%])

    Procento hlasů: 0.00%

  2. Ne,za určitých oklností si vypomůže i blesky (1 hlasy [100.00%])

    Procento hlasů: 100.00%

Hlasovat Návštěvníci nemohou hlasovat

#1 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 12 květen 2010 - 08:00:16

Zdravím Vás,
již delší dobu pozoruji,že se v portétní fotografii stalo celkem modni záležitostí portrétovanou osobu nasvítit pouze silnými blesky a okolí či pozadí zanechat tmavé.Nevím,zda-li má tato technika nějaký specifický název,napadá mě leda tak odvozenina od slova flash,proto přikládám odkaz na stránku,kde je článek o fotografce Nguyen Phuong Thao,která tímto stylem fotografuje téměř každého.Na stránce je několik ukázek:

http://kultura.idnes.cz/obrazem-fotografka-mf-dnes-nguyen-phuong-thao-vystavi-portrety-pwx-/vytvarneum.asp?c=A080902_123916_vytvarneum_jaz

Zpočátku mi to připadalo celkem zajímavé,ale postupem času mi to začalo vadit.A to z toho důvodů,že většinou jde již pouze o techniku,než-li o obsah a fotografie nasvícené tímto stylem působí,alespoň na mě, až příliš uměle či nepřirozeně.Možná k tomu přispívá i fakt,že osobně upřednostňuji přirozené světlo.
A jak jste na tom vy? Zajímal by mě váš názor nejen na tuto techniku,ale i na svícení všeobecně.Preferujete umělé zdroje světla anebo vyhledáváte světlo "přirozené", neatelierové ?
Název tématu je výrokem jednoho českého fotografa (jehož jméno si teď nemohu vybavit),který umělé svícení odmítá a pro své fotografie světlo vyhledává.
  • 0

#2 orwell

orwell

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 131 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 12 květen 2010 - 09:02:25

Nguyen Phuong Thao

Kdysi jsem kupoval Mladou Frontu dnes vždy čtvrteční vydání, kvůli TV programu a kvůli fotkám této fotografky jsem tuto tiskovinu přestal kupovat. Ano tak moc mi vadily její fotografie.
Bůh stvořil dvě světla, jedno aby svítilo ve dne a druhé, aby svítilo v noci a to co svítí v noci vlastně ani nemá vlastní světlo ale jen odráží světlo denní. Takže z Božího pohledu na zemi je tato nasvětlena jedním světlem hlavním a odrazkou a toho se držím jako základního světelného parku, kterým disponuji. Samozřejmě hlavně v noci je vidět, že těch světel je na obloze nesčíselně ale jsou v takové vzdálenosti, že nejsou využívany pro osvětlení hlavního objektu, ale Bůh je používá k ozvláštnění fotografované scény hlavně ve střední části a v pozadí. A k tomu se snažím tak nějak dojít a učím se nasvěcovat i pozadí :wink:
  • 0

#3 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 12 květen 2010 - 09:04:11

Bůh svítí spoustou světel, ale prakticky využitené je pro naši fotografii jen jedno, a občas ještě ta odrazná koule :wink:
  • 0

#4 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 113 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 087

Publikováno 12 květen 2010 - 09:08:49

A všechno se to točí okolo středu. Země.
  • 0

#5 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 květen 2010 - 09:17:03

Mě to přijde v pohodě, docela slušivé exterierové portréty. Účel světí prostředky, tzn. žádné velké umění se neočekává pro daný časopis proto blesky ji zaručí zajímavé světlo kdekoliv a kdykoliv. Využívat dobře přirozeného světla umí podle mě málo kdo, aby to vypadalo zajímavě a proto si myslím, že je lepší blýskat, než mít nijaké přirozeně osvětlené fotky.
  • 0

#6 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 12 květen 2010 - 09:20:49

Vážený kolego, měkké rozptýlené denní světlo s kontrastem blízkým 1:32
ze severní strany směřující, s doplňující bílou odraznou plochou pro malé
zastíněné detaily tváře u portrétu, je historicky prověřeným standartem.
Umělé figuríny vyzáblých modelek v bizarních cárech křiklavých hadrů si
vynucují odpovídající umělé osvětlení. Uměle vytvořené kombinace hmot,
v příslušném technologickém procesu jejich zpracování deklarované jako
chemicky stabilizované "potraviny" vyžadují rovněž umělé nasvícení, aby
se náhodně neprovalilo, že na ně odmítá usedat venku prolétající hmyz.
Někdo ujíždí "předkremační přípravou v soláriích", někdo zase prožívá v
paprscích jediného "hlavního osvětlovače" okamžiky opravdové radosti a štěstí. Osobně dávám přednost přírodním procesům a doufám, že nebudu
nucen vzhledem ke stále se zmenšujícím prostoru volného času přejít na
noční fotografii za umělého osvětlení. Vyzkoušejte "Lace Lamp" s baňkou
naplněnou převařenou destilovanou vodou, prosvětlenou v jejím ohnisku
vycentrovaným plamenem svíčky. Nádherně modelující světlo Vám bude
za Váš pokus odměnou. Přeji mnoho trpělivosti při experimentech. Erik Vložený obrázek
  • 0

#7 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 12 květen 2010 - 09:50:40

hele teologická debata :D dobrý :D
Bůh si podle mě svítí kdy chce a jak chce a na koho chce. a až si jednoho dne usmyslí, že se celý vesmír bude točit okolo země a na obloze budou zářit tři slunce, tak to tak prostě bude a bude to dobré :wink:
  • 0

#8 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 113 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 087

Publikováno 12 květen 2010 - 09:56:35

S těmi třemi slunci tak ani nezáleží na Bohu, ale na lidech a na jejich teologické toleranci. Jenom amíci jich mají několik stovek.
  • 0

#9 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 12 květen 2010 - 10:12:23

já osobně mám zase fotky paní Thao docela rád.
sám používám venku skládací odrazku a desku izolačního materiálu Climapor. bohužel budu muset také přesedlat časem na nějakou zábleskovku na stojenech protože mi prostě vadí asistent nebo někdo kdo by ty odrazky držel.
  • 0

#10 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 12 květen 2010 - 11:36:42

ona když s tím přišla, tak to byl docela svěží vítr v magazínu dnes, problém je, že fotí furt stejně jak na začátku - a ono se ta líbivost časem omrzí. na druhou stranu, ona přece dělá spíše poctivé řemeslo než vysoké umění, tak kde je problém? a to, že nějaké noviny propagují svoji fotografku snad nelze brát jako objektivní názor.
  • 0

#11 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 12 květen 2010 - 11:52:53

Já osobně preferuji přirozené světlo,ale použití umělého neodsuzuji.Na jisté druhy záběrů je dokonce nezbytné
  • 0

#12 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 12 květen 2010 - 14:45:22

A to se mi líbí.Měsíc,coby odrazná deska :wink: To je krásné přirovnání.

Samozřejmě neodsuzuji umělé-atelierové osvětlení.Odrazné desky atd,pro vymodelování obličeje, jsou nezbytné.Umělým či přirozeným, jsem měl na mysli spíše konečný výsledek,kterým na mě fotografie působí.A tento způsob portrétování ve mně vyvolává spíše dojem voskové figuríny,než-li člověka. Fotografie paní Thao byl pouze příklad. V žádném případě ji nechci kritizovat či snad poučovat,ikdyž mi připadá,že již opravdu fotografuje pouze tímto stylem a její fotografie se tak stávají pouze různými variacemi jedné techniky.Navíc mi připadá,podívám-li se i do jiných časopisů,nabídky fotografických kurzů atd,že se tento styl stává standartem.

A propagace této fotografky novinami MF Dnes,tak to je kapitola sama pro sebe. Unikátní portréty... Paní Thao fotila,kupte si...
  • 0

#13 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 12 květen 2010 - 14:50:28

já myslím, že ten pocit umělosti vzniká, když někdo používá umělé osvětlení venku

ta kombinace denního světla a zábleskového někdy může skutečně vyvolat až pocit nevolnosti, opravdu to hodně závisí na schopnostech fotografa/osvětlovače zda tím fotka získá nebo ztratí
  • 0

#14 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 12 květen 2010 - 15:27:53

Jako odebíratel Mladé fronty swe obačs na tvorbu tej Ngujen Fan Dyke thao, či jak sa ta cérka menuje setkávám. její práce se mi co se táké technických věcí líbí, obsahově už meněj. Myslím si, že je to dané aji tým, že to má jako svoji prácu, že mosí stihnút tu uzávěrku, že ju honíja jak psa, že jí ti lidi odporují, umělce naháňá po včeckých čertoch a tak.
V tým kontextovi si myslím, že je její tvorba nadprůměrná, už enem proto, že sa o ní bavíme.
  • 0

#15 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 13 květen 2010 - 00:16:41

konzumní fotky.. dobré do TV příloh, na letáky, na photopost...
ale ne do galerií

bohužel jsem poslední dobou viděl hodně výstupů např. z velevážené ITF, které tenhle sériový způsob portrétování razily.
teď si trochu rýpnu do ITF (a modernímu směru focení obecně): "je jedno co se fotí (a jak se fotí)... hlavně, že je série"

jinak tihle: http://www.s2photo.cz/ u nás tenhle styl myslím začali razit jako první
  • 0

#16 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 13 květen 2010 - 06:45:42

"
je jedno co se fotí (a jak se fotí)... hlavně, že je série"


Také moc nerozumím tomu,jak se všude vyžadují a požadují série.Až mi to skoro připadá,že člověk může udělat jakkoli dobrou fotografii,avšak není-li v sérii,je to jen půl práce.
A pokud k sobě fotografie obsahově netvoří sérii,v článku k fotografiim se pak napíše,že fotograf vytvořil sérii fotografii,které jsou záměrně každá jiná... :lol:
Ale asi by to chtělo samostatné vlákno.Tohle téma,mě také přijde zajímavé k "prodebatování". :lol:
  • 0

#17 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 13 květen 2010 - 07:16:54

"
je jedno co se fotí (a jak se fotí)... hlavně, že je série"


Také moc nerozumím tomu,jak se všude vyžadují a požadují série.Až mi to skoro připadá,že člověk může udělat jakkoli dobrou fotografii,avšak není-li v sérii,je to jen půl práce.
A pokud k sobě fotografie obsahově netvoří sérii,v článku k fotografiim se pak napíše,že fotograf vytvořil sérii fotografii,které jsou záměrně každá jiná... :lol:
Ale asi by to chtělo samostatné vlákno.Tohle téma,mě také přijde zajímavé k "prodebatování". :D


Ono není co debatovat"

Jedna skvělá fotka = náhoda.
Série = soustavná a promyšlená práce na tématu.

Reich Bohemia, Dům v krajině. To není náhodný jeden povedený snímek, ale léta soustavné práce. Ani ten Bresson neudělal u reportáže jeden snímek a šel pryč. I takto vzniklé fotografie pak mohou říci více než jeden snímek.

P.S. Třeba ty parchantíci u Bressona jak si hrají ve zbořeném domě.

http://stylenotes.ty.../hcb_popup6.jpg

Jak je tam ten kluk s berlema, tak jsem si říkal, že má nějaké zranění z války a ejhle na jiném záběru zahazuje a utíká :lol: V knize Scarpbook je těch snímků mnohem více. Takže oni si jen hrály na to co viděli všude kolem sebe.
  • 0

#18 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 13 květen 2010 - 09:37:55

jinak tihle: http://www.s2photo.cz/ u nás tenhle styl myslím začali razit jako první

jo co štěpánka a salim...
  • 0

#19 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 704 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 13 květen 2010 - 10:30:49

ta úvodní otázka mě úplně připoměla, když se narodil synek, tak rodina z ženiny strany zakoupila nám jednoduchou mini dv kameru, aby byly ty vzpomínky
dobře, držím ji poprvé v ruce a žena říká toč a já na ní vytřeštím oči a říkám - tady to nejde, není tady světlo, budou to ošklivý záběry, byl podvečer a svítili jsme lustrem, prostě jsem jaksi předpokládal, že počkám na den a pak si udělám záběry u okna holt deformace
ohledně světla á nebo bé
být profesionálem používám ponejvíc ateliér se záblesky a trvalého světla jen okrajově, denního podle možností
-
ale jako amatérovi, který nemusí práci odevzdat blesky a jejich sestavy odmítám, prostě co nešlo udělat při denním nebo při umělém více staticky, to nešlo udělat a mělo to tak být
  • 0

#20 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 13 květen 2010 - 10:58:05

Vážení kolegové, jen opravdoví frajeři využívají ve svém ateliéru přírodní
zdroje osvětlení. :-) Erik Vložený obrázek
  • 0

#21 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 13 květen 2010 - 15:44:55

ale jako amatérovi, který nemusí práci odevzdat blesky a jejich sestavy odmítám, prostě co nešlo udělat při denním nebo při umělém více staticky, to nešlo udělat a mělo to tak být


Občas,když jdu někam na nějakou akci bez fotoaparátu,kamarádi se hned diví a vyptávají,jaktože nebudu fotit.Na to jim odpovídám,že se mi dnes nechce.A je to fajn pocit.Vědět,že mohu fotografovat pouze a jen,když se mi chce a je ta správná atmosféra.Nevím proč,ale lidé v mém okolí,z nějakého neznámého důvodu považují za nutné fotit vždy,všude a cokoli,pokud jste majiteli fotoaparátu.
  • 0

#22 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 13 květen 2010 - 21:26:47

Co se týče mě, tak v boha nevěřím.
Na druhou stranu z něho mám respekt a bojím se, aby mě nezavrhl.
Do světla mu nekecám, stejně by si dělal co sám uzná za vhodný. Asi jak to napsal Mamijak, kerej v je v tomhle směru určitě víc ve vobraze než já.
  • 0

#23 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 14 květen 2010 - 10:20:40

....tak to tak prostě bude a bude to dobré :)


...jistě. Ale už asi ne pro nás hříšný smrtedlníky :) :)
  • 0

#24 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 15 květen 2010 - 08:13:00

Existenci boha zásadně popírám jen v uzemněné kovové čepičce. Radši fotím v přirozeném světle, protože mi vadí tma za objektem a soustavu blesků se mi používat nechce. Nicméně, někdy to inak nejde.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních