Přejít na obsah


Fotka

Co to dělám blbě? Aneb vyndavání filmu z Rolleiflexu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
13 odpovědí na toto téma

#1 Jozue

Jozue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 12 květen 2010 - 23:56:01

Chlapci, pomoc. Nedávno jsem si koupil Rolleiflex 3.5 a pokaždé se mi podaří osvítit při vyndavání fimu 3 poslední políčka filmu. Cívka s navinutým filmem je volná když ten foťák otevřu a zřejmě se mi tak podaří část filmu, samozřejmě vždy s těmi nejlepšími záběry, osvítit. Co s tím, kromě nápadu pracovat v absolutní tmě? Zapomínám na nějaký trik? Díky za pomoc.
  • 0

#2 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 13 květen 2010 - 00:12:04

hmm, to je divný, nikdy se mi to nestalo.
Doporučil bych přetáčet déle a film měnit ve stínu nebo v polotmě, ale to Tě asi taky napadlo.
  • 0

#3 cobre

cobre

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 květen 2010 - 07:54:58

Rollei sice nemám, ale nechybí tam taková přítlačná pružinka, která drží cívku s filmem a zabraňuje rozmotání?
  • 0

#4 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 13 květen 2010 - 08:15:58

Popis presneji, jak to delas.

Na konci filmu premotas svitek kompletne z odvijeci civky na civku navijeci?
Je u navijeci civky pritlacny plisek zajistujici tesne navinovani filmu? Neni malo napruzeny ci tak podobne?
Previjis, jak se ma? Tedy jednim plynulym pohybem az nadoraz a potom pohyb packou zpet?
  • 0

#5 Jozue

Jozue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 13 květen 2010 - 14:10:36

Díky za nápady chlapci. Fakt je, že si nepamatuju, že by tam nějaká přítlačná pružina byla, založil jsem nový film, takže se nemůžu okamžitě podívat. To by mohl být ten problém. Pokud by tam chyběla, netušíte na koho bych se mohl obrátit s opravou či dodání "náhradního dílu"?
  • 0

#6 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 květen 2010 - 19:32:05

Ve Flexaretě ta pružina je, ale podle mě, i kdyby tam nebyla, stejně je tam dost velká rezerva papíru, aby při protočení až na konec se film neosvítil. To spíš vypadá, že ten film vyndáváš bez dotočení.
  • 0

#7 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 květen 2010 - 10:14:18

Se přidávám k davu tvrdícímu, že se jedná o problém nedotočení filmu.

Po posledním záběru točit točit a točit.

Já měl u Yashicy D přesně obracený problém. První tři filmy mi chyběli první snímky, ale z toho důvodu, že se mi zdálo, že už točím moc dlouho na to, aby pořád nedocházelo k zaskočení počítadla.
  • 0

#8 MR

MR

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationZpupná Lhota
Reputace: 284

Publikováno 25 květen 2010 - 08:13:50

vyndávání filmu zvládám,
ale potřeboval bych popsat, jak správně založit film do Rolleiflexu, mám tuším new standard, protahovat ho pod spodní osičkou, nebo jej založit stejně jako např. do Flexaretu ?
  • 0

#9 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 květen 2010 - 08:28:48

Podle tohoto odkazu bys měl mít na Rolleiflexu new standard červené okénko, tudíž nepředpokládám automatické založení(jako u modelů Automat a dál). Vnitřek tvého modelu neznám, jestli jsou tam osičky dvě, tak bych to dával mezi ně(u automatických modelů nutnost pro správné odměření začátku filmu).
  • 0

#10 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 25 květen 2010 - 09:06:55

Nic nikam neprotahovat!
Zcela bezne zavest konec pasu do horni civky a vlozit obe civky tam, kam maji prijit. Navinout kousek pasu s pridrzenim odvijeci civky (napnuti pasu), zadelat uplne zada a podle cerveneho okenka komihanim pretaceci packy nastavit na snimek cislo jedna. Previjeci packu do vychozi polohy (bez dalsiho pretaceni filmu), snulovat pocitadlo stlacenim prislusneho cupliku a pak uz jen fotit.
Po vyfoceni vsech 12 snimku, opet postupnym dalsim pretacenim zcela vyjet film s krycim pasem na navijeci (horni) civku.

Manual i se zakladanim filmu zde:
http://www.urmonas.n...llei-stand.html

Je to mimochodem hned prvni odkaz, kdyz se zada do vyhledavace "Rolleiflex Standard Manual" :)
  • 0

#11 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 25 květen 2010 - 09:10:28

U noveho standardu je to stejne, nema jeste automaticke najizdeni na prvni snimek. To maji az modely od Automatu a vyse.
  • 0

#12 MR

MR

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationZpupná Lhota
Reputace: 284

Publikováno 25 květen 2010 - 13:49:51

díky moc,
ten můj nemá červené okénko, ale má počítadlo snímků, má nastavováni clony a času kolíky,
první film jsem zavedl, asi blbě, podle návodu na automat, pod osičku, no a je škráblý, tak proto se ptám, se mi to nějak nezdálo
Vložený obrázek
  • 0

#13 Jozue

Jozue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 3 červen 2010 - 19:01:08

Chlapci já Vám děkuji za hodnotné rady. V mém Rolleiflexu žádný přítlačný plíšek není, pravděpodobně jsem ale vyndaval film nedotočený. Budu tedy točit a točit a točit a dám vědět jak to dopadlo. Posledně jsem točil asi 5 minut a mám bezvadně exponovaných 11 snímků. :D Ještě jednu podotázku, při zakládání filmů kam patří šipka? doprostřed šachty či na její konec? Flexareta měla značku, Rollei nemá. Díky
  • 0

#14 MR

MR

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationZpupná Lhota
Reputace: 284

Publikováno 4 červen 2010 - 17:54:18

já jsem vyfotil zatím jen jeden film, šipku na filmu jsem nastavil oproti dolní osičce, taky jsem nevěděl, kam s ní, a vešlo se 12 snímků
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních