S tímto konkrétně ne, ale princip těchto "točítek" je ten, že ve výřezu se nejdřív nastaví Start, a potom se podle tabulky točí tam a zpět podle parametrů denní doba, typ scény, počasí, clona, citlivost atd. Obvykle je celkem pochopitelný ovládání někde popsaný přímo kalkulátoru. Tady jsem trochu zmatenej. Standartní postup je ten, že po natočení na Start jsou výřezy zubatýho kolečka proti "chlívečkům" tabulky. V tabulce si najdu co odpovídá mé scéně. Postupně pak vyhledáváš "chlíveček" pro všechny sledovaný parametry (pokud dobře vidím, tady je to citlivost v Scheinerech, clona, typ scény,(jedna strana), na druhé straně počasí a denní doba v měsíci. Pro každý parametr jedeš po chlívečku k výřezu v kolečku, a tím pak otočíš k "zarážce". Problém je ten, že tady je asi setřeno časem, jestli je to horní konec nebo dolní výřezu vnějšího kolečka. Když tímto postupem od "Startu" projdeš všechny parametry, dostaneš "správnej" čas pro clonu a citlivost, se kterou pracuješ. Správnej píšu v vozovkách, protože je to vlastně jen sofistikovanější používání pravidla "Sunny f/16". To ovládání se blbě vysvětluje, jednodušeji se to ukazuje.
No a teď je tu otázka, jestli to má smysl. Asi ne. Kterejkoliv trochu slušnej expozimer odvede lepší práci. Ale jako historickej kousek je to pěkný.
Tady je podobný udělátko, je tam vidět i ta šipka, po kterou se má otočit vždycky zubatý kolečko.(To malý červený "stop")