Přejít na obsah


Fotka

Ensign Posometer


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 tetref

tetref

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 květen 2010 - 13:27:46

Nazdárek, má někdo zkušenosti s tímto sofistikovaným kalkulátorem, má někdo představu jak se používá? Sice jsem si něco na internetu vygooglil ale zatím se mi nepodařilo najít návod.
Je asi z roku 1930 a ve výřezu se pootáčení objevují postupně Start v kolečku 1 hod, 32, 16, 8, 4, 2, 1 min, 32, 16, 8, 4, 2, 1 vteř., 1/2, 1/5, 1/10, 1/15, 1/25, 1/50, 1/100, 1/250, 1/500 a 1/1000 vteř.

Vložený obrázek
Vložený obrázek
  • 0

#2 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 16 květen 2010 - 15:50:01

S tímto konkrétně ne, ale princip těchto "točítek" je ten, že ve výřezu se nejdřív nastaví Start, a potom se podle tabulky točí tam a zpět podle parametrů denní doba, typ scény, počasí, clona, citlivost atd. Obvykle je celkem pochopitelný ovládání někde popsaný přímo kalkulátoru. Tady jsem trochu zmatenej. Standartní postup je ten, že po natočení na Start jsou výřezy zubatýho kolečka proti "chlívečkům" tabulky. V tabulce si najdu co odpovídá mé scéně. Postupně pak vyhledáváš "chlíveček" pro všechny sledovaný parametry (pokud dobře vidím, tady je to citlivost v Scheinerech, clona, typ scény,(jedna strana), na druhé straně počasí a denní doba v měsíci. Pro každý parametr jedeš po chlívečku k výřezu v kolečku, a tím pak otočíš k "zarážce". Problém je ten, že tady je asi setřeno časem, jestli je to horní konec nebo dolní výřezu vnějšího kolečka. Když tímto postupem od "Startu" projdeš všechny parametry, dostaneš "správnej" čas pro clonu a citlivost, se kterou pracuješ. Správnej píšu v vozovkách, protože je to vlastně jen sofistikovanější používání pravidla "Sunny f/16". To ovládání se blbě vysvětluje, jednodušeji se to ukazuje.
No a teď je tu otázka, jestli to má smysl. Asi ne. Kterejkoliv trochu slušnej expozimer odvede lepší práci. Ale jako historickej kousek je to pěkný.
Tady je podobný udělátko, je tam vidět i ta šipka, po kterou se má otočit vždycky zubatý kolečko.(To malý červený "stop")
  • 0

#3 tetref

tetref

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 květen 2010 - 17:50:50

Sunny 16 znám, našel jsem ještě tuhle stránku: www.brayebrookobservatory.org/BrayObsWebSite/HOMEPAGE/PHOTO_EXP_CALC_HIST.html , kde je hodně podobný anglický typ a je zde i popis některých kalkulátorů.
Samozřejmě je to asi 80 let stará vykopávka a zřejmě v době elektrických expozimetrů zbytečná ale chtěl jsem jen přijít na to jak funguje...
  • 0

#4 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 16 květen 2010 - 18:15:36

No mít to v ruce, tak asi po chvilce přijdu na to, kterým směrem točit, resp. ke které straně výřezu - právě na základě znalosti sunny f/16 a přibližnýmu převodu Scheinerů na ISO. Z toho, jak jsi popsal a co vidím na fotce to vidím na točení ve směru hodinových ručiček při pohledu na stranu s okýnkem (tj. stále ke kratším časům), při točení na druhé straně mi to vychází taky na točení ve směru hodinových ručiček - vlastně opačně než na straně první.(tj. k delším časům)
Ještě co asi nevyplynulo úplně jasně - točí se postupem: Start - jedna charaktristika (dejme tomu citlivost)-druhá charakteristika (clona)-atd., až projedeme všechny. Vyjde čas. I když pak bych asi jako poslední zadával tu clonu, čistě z praktických důvodů.
Že je to pěkná "hračka", o tom nepochybuju. Sám mám pro "slide rules" všeho druhu celkem slabost. (nevím, jak to líp nazvat, český ekvivalent "logaritmické pravítko" nezahrnuje celou škálu toho, co se vejde pod anglický - no koneckonců i německý - výraz).
  • 0

#5 tetref

tetref

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 květen 2010 - 21:49:28

Asi jsem to pochopil, dám to na start, vyberu si roční a denní období např. květen odpoledne 1 hodina a pootočím 3x kolečkem po směru hod. ruček doprava až ke kraji. Vyberu počasí, slunce, pootočím 3x. Otočím na druhou stranu a vyberu citlivost filmu, např. 21 a pootočím 3x. Vyberu clonu např. 16 (sunny f/16) pootočím 6x a nakonec vyberu předmět pohled do dálky a pootočím 1x a výjde mi čas 1/100 !!!
Dikec za pomoc. Tak a teď to můžu zase schovat...
  • 0

#6 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 17 květen 2010 - 08:45:00

Jo jo, přesně tak. Jen se mi zdá, že pokud vezmu v úvahu "sunny f/16" a dodržení ostatních parametrů, zdá se mi ten čas co vyšel pro citlivost 21°Sch moc krátkej. Pro evropský značení se obvykle uvádí převod Sch=DIN+10°, čili 21°Sch je 11 DIN(čili asi 10ASA). Tenhle převod není úplně přesnej, normy se v průběhu času měnily, Sch americkej se uvádí jako DIN+4° atd. ale i tak to vidím jako dobrej důvod, proč to udělátko radši nepoužívat v praxi.
Ale pěkný vážně je, to bez diskuze.
  • 0

#7 tetref

tetref

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 květen 2010 - 09:12:37

Vidím, že je opravdu nepoužitelný. V případě, že by zkolaboval expozimetr lze nosit v batohu modernější tabulky, třeba http://squit.co.uk/p...posurecalc.html nebo www.stacken.kth.se/%7Emaxz/files/jiffy.pdf - tam je zakomponované pravidlo Sunny f/16.
  • 0

#8 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 17 květen 2010 - 09:38:29

No moje zkušenost je taková, že po jisté době hraní si s podobnýma udělátkama si vystačím s tím, že znám "Sunny f/16", a od toho si v případě nějakýho kolapsu (exlý baterky, zapomenutej expozimetr a podobné radosti) při focení za přirozenýho světla vystačím s přiměřenou přesností s počítáním o kolik stop jsem od něj. Dobrá pomůcka na to je tady, nejdůležitější je ta první tabulka a potom Appendix A. Při použití pružných filmů (Ilford Surveillance P4, P3 jsou asi nejblbuvzdornější z toho, s čím jsem měl tu čest) se není čeho bát (ověřeno opět v terénu tento týden, když mi záhadně zkolabovaly baterky ve Sverdlovsku :wink: ) Největší problém tohoto točítka vidím v tom, že převod Sch(resp. H&D) na ISO je nejasně-nepřesný :)
  • 0

#9 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 17 květen 2010 - 09:51:32

Ultimate exposure computer [odkaz od Breta3] můžu jen doporučit, tabulku mám vytištěnou a nosívám ji s sebou, člověk nikdy neví kdy se může hodit :wink:.
  • 0

#10 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 17 květen 2010 - 10:16:33

No já si ho přeložil, zmenšil na formát A6(z jedné strany tabulka, z druhé appendix), vytiskl, zalaminoval...a když jsem to všechno dodělal, zjistil jsem, že si ty EV i korekce, co v 90% případů použiju, už stejně pamatuju :wink: :) Prostě klasický "tahákový" efekt :)
  • 0

#11 tetref

tetref

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 květen 2010 - 13:16:35

Také jsem toulkami po internetu dříve narazil na tyto stránky. Už to mám přeložené a vytištěné. :oops:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních