Přejít na obsah


Fotka

Prošlé Orwo NP22 z Fotografie Praha


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
23 odpovědí na toto téma

#1 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 2 červen 2010 - 17:40:56

Taky jsem se ted prvne pasoval s Fomou v planu 13x18 (cm pochopitelne) a zasadni vyhrady nemam. Az na toho svaru, ten je desny.... a clovek na to musi hodne davat pozor, jak pri exponovani, tak pri volani.
Jinak je cena vzhledem ke kvalite rozumna. Hlavnekdyz uvazim, ze jakykoli Ilford v tom samem rozmeru stoji vice nez 4x tolik :twisted:
Urcite jeste nekdy vyzkousim Adoxy.

Jinak ted muzu po cerstve zkusenosti doporucit prosle ORWO v planech z roku 1992 z Fotografie Praha. Sel jsem do toho bez ostychu rotacne v Rodinalu 1+50 pri 18°C a vse vypada dobre :twisted: Vyznamny zavoj nepozoruji a ani problemy s emulzi. Jen jsem pro Rodinal exponoval jako ISO 80. Uz jen poladim cas, pripadne dam redeni na 1+100 a myslim, ze za 50 Kč za 25 planu 10x15 to bude minimalne na nauceni vyborne.
  • 0

#2 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 2 červen 2010 - 19:22:26

vládíku a co emulze - nevypadává ti? ani trochu?
  • 0

#3 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 2 červen 2010 - 19:58:30

Kvuli tobe jsem jeste poradne vsechny ty negativy prosel a na jednom byly dve pidimidi jakoby direcky. Kouknul jsem na to pod poradnou lupou a vypadla emulze to nebyla. Byl to prach na filmu behem expozice. Mozna jsem mel stesti na "krabicku", ale zatim nic na tech planech neni v neporadku. Prakticky jedine, co jsem delal jinak oproti "beznemu" zpracovani, je preruseni vodou misto prerusovace. Jinak klasicky prednamoceni, rodinal 1+50, 18°C, přerušení vodou, nakonec Amaloco X55 Proffix 1+4 a prani samozrejme v normalni delce a jen s troskou vice nehy :twisted:

Dukaz misto slibu:

Na prvnim jsem zapomnel zkratit volani kvuli svarovi :twisted: Venku pralo slunko a vevnitr to bylo na f/22 pul minuty se svarou. Mimochodem je to predvalecny Angulon (bez vrstev samozrejme) a rekl bych, ze se s tim protisvetlem popral moc hezky.

Vložený obrázek

Vložený obrázek

Vložený obrázek
  • 0

#4 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 2 červen 2010 - 20:09:22

díky moc, ale moc mně to nepomáhá - mam stejnej ročník a je to celkem průser - zkusim louhovej rodinal nahradit něčim něžnějším. tu vodu už taky používám a nově sem zakoupil ilfordí tvrdidlo do ustalovače. po temnym expresu budu poprvý rotovat. něžnej sem byl, co to šlo :twisted:
  • 0

#5 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 2 červen 2010 - 20:15:47

Ukázky jsou moc hezké a nechávám pozdravovat kočičáky ! :twisted:
  • 0

#6 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 2 červen 2010 - 20:35:42

Ja taky cekam nejakou pripadnou zradu...
ale za tu cenu i kdybych mel kazdy druhy pakl vyhodit, tak je to v pohode. Jedine, co bude asi rozumne, tak pri otevreni kazdeho noveho balicku radeji zkusmo jeden dva plany vyvolat, nez to vezmu na "vaznou" praci.
Jinak planuju to jeste vyzkouset v Nivenoolu alias AM-20 a samozrejme Emofinu.
Od te rotace jsem si prave sliboval kratsi dobu tyrani filmu ve vyvojce a tudiz mensi sanci na poskozeni emulze jejim vlivem.
  • 0

#7 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 2 červen 2010 - 20:37:43

Jinak bych to spis zkusil utvrzovat uz pri volani nebo samostatne pred. V tomhle ale fakt nejsem kovany a nevim, jestli to neni blbost :twisted:
V ustalovaci mi to prijde uz docela pozde, ne?
  • 0

#8 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 2 červen 2010 - 20:43:29

tož také nevím, co s týma planama děláte
nemám nijak zvlášť problémy s "vypadáváním" emulze ...přerušuju vodou (resp. destilkou) a pohoda
  • 0

#9 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 149 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 2 červen 2010 - 20:57:10

Vladiku, ty, čtverečkář, už jsi také přestoupil na pohlednici? Svět se vrací do správných kolejí :twisted:
  • 0

#10 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 2 červen 2010 - 21:32:34

:twisted:

Ctverecek je samozrejme take stale v oblibe :twisted:

Ale do te moji Linhofky jsem spolu s temi plany rovnou koupil vlozky a redukci a je to - "levne" foceni je na svete.

Mimochodem mi to prijde i vylozene prijemne delat s mensim formatem na vetsim fotaku (10x15 na 13x18) Uz jen na tu matnici se lepe kouka, clovek vidi i "okolo obrazu". Ma k dispozici vetsi pohyby a vytah, nez by zpravidla mel na fotaku primo pro 10x15.... neco na tom zkratka bude.
Navic si muzu vybrat kazetu s formatem pro kazdou situaci. Jestli se citim na "vyrez", tak tam jde 10x15. Kdyz potrebuju neco "sirsiho", tak tam lupnu 13x18. Pohodlne to je. Skoro bych to i doporucoval dal :twisted:
  • 0

#11 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 2 červen 2010 - 22:23:15

musím se přiznat, že i u mě se část kazů na negativech (foma 100 9x12) ukázala jako chyba operátora, prostě jsem čuník. Před expresem asi vyluxuju kazety a bude pokoj :twisted:

pokoj od černých ďubek na negativu, samozřejmě :twisted:.

Ovšem to nic nemění na faktu, že čas od času se mi vyskytne opravdu odlloupnutá emulze (ještě tam zbytek plave), s tím asi nic moc neudělám. Možná je to ale mechanická záležitost (takže zase moje maličkost). ještě uvidíme.

to už sice patří úplně jinam, ale stejně mi to nedá. Už ne poprvé jsem potřeboval přitvrdit část fotky a moc mi to pod zvětšovákem nešlo. Základní filtraci mám na Color 3 M40-M50, a i když vytočím mažentu na M200, tak se nějaký podstatný nárůst kontrastu na FomatoneMG class nekoná. Jediné, co mě napadá, je volat kontrastnějc negativy, nechat základ na M20-M30 a získat tak prostor pro zvýšení kontrastu... a nebo namíchat čerstou gdelku. Podle datasheetu je to vpodstatě správně, s Color 3 se dá docílit gradace jenom 4 (ale na M130), u fomabromu var je na M180 gradace 5.

píšu to sem protože si myslim, že bych to mohl pořešit právě na úrovni negativu...
  • 0

#12 karasisi

karasisi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 113 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 červen 2010 - 05:48:06

Na prvnim jsem zapomnel zkratit volani kvuli svarovi


prosím o radu - kvoli svarovi treba skracovat volanie?? ako? prečo? ďakujem
  • 0

#13 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 červen 2010 - 07:50:31

Máš to moc pěkné, Vladiku. Já jsem zkusil jen pár listů v R 1+50 a závoj jak sviňa. Pár krabiček mám, hodlám se teď do toho taky pořádně pustit, tak kdyžtak dám vědět výsledky.
Teda ale ty Tvoje kočičí VF portréty, to je mazec. :evil: :roll: 8-O
  • 0

#14 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 3 červen 2010 - 09:13:08



Na prvnim jsem zapomnel zkratit volani kvuli svarovi


prosím o radu - kvoli svarovi treba skracovat volanie?? ako? prečo? ďakujem

to bych spíš tipoval, že kvůli švárovi (tmavším partiím obrazu) došlo k prodloužení expozice a tím ty světla co by normálně byly uteklý trochu utekly o hodně víc a pak by se tedy mělo volat na snížení kontrastu, stíny tam budou a ty světla se srazí
jinak mě napadá, že kvůli švárovi bych krátil volání jen v případě, že by mě zval na pivo a spěchali jsme tedy obá dvá na autobus :roll:
ale on je většinou v praze, učí se tam na inženýra

ty kočky jsou moc pěkný obrázky, jsou to klidný bytosti, zrovna tak jako většina velkoformátníků a temnokomorníků vůbec
  • 0

#15 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 3 červen 2010 - 09:50:41

Jojo, je to tak, jak rika Radim.

Vezmi treba tu moji fotku s oknem. V mistnosti byla tma, jak v pytli. Zakladni expozice nekde kolem 8s, takze jsem musel prodluzovat jakoby o 2 EV kvuli svarovi (neni to Foma).
A ted nektere partie okolo toho okna (vlastni okno uplne pomijim) byly osvetleny "bezne" s casem nekde okolo 1/5s. To korekci na svaru nepotrebuje. Jenze kdyz musim posunout stiny kvuli svarovi, tak zakonite prepecu partie okolo okna o ty dve clony, co pridavam. Proto by bylo dobre volani zkratit jako by na N-2, aby mi ty svetlejsi partie vysly, jak maji.
Foma 100 je prave v tomhle zradna. Casy pod 1s u ni eskalatoruji naprosto pekelne:
1s-2s, 1EV
2s-10s, zhruba 2EV
4s-27s, zhrua 3EV
8s-1min zhruba 4EV :roll:
a z toho vyplyva i nutnost znacne redukce volaciho casu. A treba stahovat volani na N-3 a N-4 uz ani moc nejde.
Clovek na to zapomina a vysledky nemusi byt standardni a tak dále.... Proste neni to prijemne.
Vyborne jsou v tomto ohledu Fujifilmy - ACROS, Neopan 400. ACROS na svaru prakticky netrpi vubec a Neopan 400 jen trosku.
  • 0

#16 karasisi

karasisi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 113 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 červen 2010 - 09:59:30

áááá dakujem za vysvetlenie, sak ano ono to je logické
hm, zrovna mi prisla foma do magnoly, takze to bude asi celkom sranda :roll:
  • 0

#17 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 3 červen 2010 - 10:10:28

A treba stahovat volani na N-3 a N-4 uz ani moc nejde.
Clovek na to zapomina a vysledky nemusi byt standardni a tak dále.... Proste neni to prijemne.


Ono to není tak tragické - jakmile musím s Fomou brát ohled na šváru (100 je v pohode, 400 je ještě o třídu větší peklo), tak automaticky volím dvoulázňovky, silně vyrovnávající pyrovody nebo dvoulázňové pyrovody. Funguje to.
  • 0

#18 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 3 červen 2010 - 10:17:32

To je přesně ta příšerná vlastnost Fomy, o které jsem psal ve vedlejším vlákně o kontaktech. Když vlezete do hodnot, kde je třeba se švárou počítat, jsou vám všechna předchozí měření scény na dvě věci. Totálně vám to rozhodí kontrast. Nikdy nevíte , jak to po stránce kontrastu vyleze. Když budete měřit za takových podmínek na střední šedou a takto získaný čas adekvátně opravíte , švára pro stíny bude tak obrovský , že tam stejně nebude nic. Když budete měřit na stíny a takto získaný čas opravíte brutálním koeficientem, světla budou už tak přesmažená, že v případě extrakrátkého vyvolávání pro jejich záchranu zase kontraproduktivně nedovoláte ty stíny . A když už se vám to nějak povede , výsledný kontrast je úplně jinde, než jste si např. u zátiší pomocí světel pracně poladili. Hnus fialový. Ten film mi příjde jako vcelku bezproblémový pro krátké časy, když jsem dělal 1/30, 1/15 s , nejlépe ještě jako ISO 50 , tak to bylo v klidu, ale v těch dlouhých časech je to děs.
  • 0

#19 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 červen 2010 - 10:38:24

nojo... foma je foma, ale třeba Kraken dělá tuším svoje chaloupky na Fomu 100... soudě dle výsledků s ní problém nemá, jeho expoziční časy odhadem nepůjdou pod 20 minut.

Tak nevím, Foma je určitě svéráznej materiál, ale stále nevím, jestli problém přece jenom nebude jinde (v rukách...)
  • 0

#20 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 149 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 3 červen 2010 - 11:06:34

8-O

Ctverecek je samozrejme take stale v oblibe :roll:

Ale do te moji Linhofky jsem spolu s temi plany rovnou koupil vlozky a redukci a je to - "levne" foceni je na svete.

Mimochodem mi to prijde i vylozene prijemne delat s mensim formatem na vetsim fotaku (10x15 na 13x18) Uz jen na tu matnici se lepe kouka, clovek vidi i "okolo obrazu". Ma k dispozici vetsi pohyby a vytah, nez by zpravidla mel na fotaku primo pro 10x15.... neco na tom zkratka bude.
Navic si muzu vybrat kazetu s formatem pro kazdou situaci. Jestli se citim na "vyrez", tak tam jde 10x15. Kdyz potrebuju neco "sirsiho", tak tam lupnu 13x18. Pohodlne to je. Skoro bych to i doporucoval dal :evil:


To je Vladiku jako nákaza. Když se dívám na ty tvé snímky a představím si je na 13x18, nebylo by to ono. Pohlednice jim sluší lépe. Však ono tě to bude držet čím dál tím více...
  • 0

#21 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 3 červen 2010 - 11:43:36

Jojo Sneku,

vsak rikam, ze jsem to pokankal a zapomnel jsem stahnout cas. S cvtereckama jsem svaru nemusel uplatnit, pokud si dobre vzpominam, ani jednou. Clovek to nema zazite...

Foma to proste neodpusti, tim jak se u ni hodne reciprocita projevuje. Kazdopadne za plus bych rozhodne nepovazoval a spise ji to vycetl.

Ted uz nutnost zkraceni volaciho casu zapamatuju. Clovek se stejne nejlepe uci na vlastnich chybach.

Priste uz to rovnou pujde bud do Rodinalu 1+100 ci jeste vetsiho homeopatickeho redeni nebo do Emofinu.
  • 0

#22 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 3 červen 2010 - 11:50:50

Vážený kolego, Vládíku, v otázce utvrzování želatiny typu B, která má pH
isoelektrického bodu na hodnotě 4,7 nahlédni do Rozhledů fotografa ama-
téra ročník 7 rok 1927 rubrika Technická hlídka s.43 "Utvrzování želatiny
fotografických desek při vyvolání". Bydlím s hromadou krabic 2x2x1m s
igelitovou plachtou, nemohu Ti to dohledat. Až budeme mít novou střechu na nájemním domě, odvážím se opět své literární poklady archeologicky
prozkoumat. Být sám sobě archeologem, provádějícím průzkum sám pro
sebe a navíc ve vlastních věcech je úžasná záležitost. Kontejner bude v
případě likvidace mé pozůstalosti v kombinaci s gravitačním zrychlením
s druhého podlaží zcela jistě rychlejším a jednorázovým řešením. Ještě
štěstí, že to z temnot pekelných nebudu schopen spatřit.... :roll: Erik
  • 0

#23 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 21 červen 2010 - 12:15:46

mám tady z tý škatulky np22 otp a tam je nakresleno schématem v části Режим обработки, jak se může svítit při vyvolání v misce, akorát to asi předpokládá tedy filtr orwo správného druhu a ten tedy nemám :wink:
ohledně doporučených projávitělů, ta jsou tady tři A03, R09, A49
mám už dřeváka natuněnýho na pohlednice, tak uvidim
  • 0

#24 karasisi

karasisi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 113 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 červen 2010 - 16:15:15

skusal som ten filter a bolo to ok. svietil som si s nim po celu dobu a aj bez neho, vysledky boli rovnake....
len najprv som nic nevidel az po case si oci navykli a vydel som toho pomerne dost...
nasiel som doma celu sadu orwo filtrov, tak som ich aspon vyuzil :wink:
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních