Přejít na obsah


Fotka

Scan z pozitivu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 11 červen 2010 - 09:23:33

Již delší dobu uvažuji nad tím,že bych si v budoucnu chtěl udělat nějaké internetové portfolium, kam bych umisťoval své nejzdařilejší fotografie.
Mám však jeden "problém". Nehci tam umisťovat scany z negativu ale z pozitivu. A to z toho důvodu, že kinofilmový negativ pro mě bývá většinou jen jakási skica, kterou pak pod zvětšovákem pomocí nadržování a vykrývání snažím přetvářet ku obrazu svému. A výsledná fotografie pak vypadá úplně jinak než z negativu, což je jasné. No a upravovat scan z negativu se mi nechce, protože se domnívám, že to stejně nebude totožné, jako originál na barytu i kdybych to v tom photoshopu upravoval podle něj. A navíc s photoshopem neumím...
Protože předpokládám, že pořizovat si takový scan, je daleko za hranicemi mých finančních možností, zajímalo by mě, kde se dají nascenovat v dobré kvalitě fotografie o velikosti např. 30x40cm a 45x45cm a kolik to cca stojí.Máte s tím někdo zkušenost?

P.S. Pokud již zde obdobné vlákno je,tak se omlouvám,ale pomocí vyhledavače jsem nic stejného nenašel.
  • 0

#2 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 11 červen 2010 - 21:00:34

já scanuju jenom pozitivy, ale dělám max A4, takže to zvládám

btw. kamarád teď pracuje na kostře fotowebu pro amatéry (pak si hob jen každy poladí pro sebe), tak kdyby někdo chtěl tak může taky jednu kopii mít - napište mi o podrobnosti
  • 0

#3 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 11 červen 2010 - 21:51:59

vono si na to skenování budeš beztak muset udělat ještě jednu, trochu měkčí zvětšeninu, páč skenery nevyhlodaj detaily ve stínech a ve světlech se to zase má tendenci slejvat... to pak vlastně neni od věci tu zvětšeninu pro sken udělat rovnou i menší.
v počítačí už pak za kraje křivky potáhneš, aby byl kontrast jako u originálu.
  • 0

#4 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 12 červen 2010 - 00:58:43

já scanuju jenom pozitivy, ale dělám max A4, takže to zvládám

btw. kamarád teď pracuje na kostře fotowebu pro amatéry (pak si hob jen každy poladí pro sebe), tak kdybys chtěl tak můžeš taky jednu kopii mít

Taky bych zkusil, můžeš zaslat?? :)
  • 0

#5 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 12 červen 2010 - 06:03:15

btw. kamarád teď pracuje na kostře fotowebu pro amatéry (pak si hob jen každy poladí pro sebe), tak kdybys chtěl tak můžeš taky jednu kopii mít


Děkuji za nabídku a přijímám.

Lukas_87: No ono by tedy nebylo od věci si nejdříve udělat malý náhled,asi tak 13x18.Na něm si vyzkoušet nadržování atd.Pak podle něj udělat velkou zvětšeninu a malý náhled nascenovat.
A ty malé pozitivy scanujete na čem?
  • 0

#6 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 12 červen 2010 - 08:40:32

a nešlo by prostě při kontrolovaném světle ofotografovat předlohu - tedy obrázek 30x40 nějakým slušnějším jednonulovým přístrojem?
chtělo by to trochu práce, lampy, odrazky atd, ale pro webovej náhled - když už tedy musí být z formátu 30x40+ vytvořen by to mohlo stačit
ve starých knížkách jsou schemata, jak to nasvítit (třeba začněte fotografovat - j. šmok)
  • 0

#7 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 12 červen 2010 - 12:17:02

Já pro web skenuju zvětšeniny 18x24 (moje standardní velikost pro prezentaci kamarádům v hospodě) na tomhle stroji http://www.alfacomp....1400880UN000GFC Nicméně, primárně pro reflexní předlohy postačí tohle: http://www.alfacomp....1400880UN000N18

Zvětšeniny nijak pro skener nepřipravuji, jsou to fotky, který bych si dělal tak jako tak. Ve skenovací aplikaci ohmatám kapátkem bílý okraj papíru a černý rámeček z okraje filmu. U bílýho bodu si nechám trochu rezervy do úplně bílé. Ve křivkách v Photoshopu pak většinou finálně přitáhnu černý a bílý bod a ve světlech malinko zakulatím křivku směrem k bílé. Zmenším, doostřím a hotovo :D Výsledná fotografie se pak, na mém Eizu, od té papírové (teda RC :) ) liší opravdu minimálně. Jinak, liší se míň, než se ta samá fotografie liší na obrazovkách dvou kancelářských monitorů, nedej bože notebooků.

PS1: Epson má velmi userfriendly a při tom funkční software.

PS2: Bez drobných zásahů ve Photoshopu se neobejde žádná z možností z předchozích příspěvků.
  • 0

#8 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 12 červen 2010 - 16:56:50

O tom přefocení jsem také uvažoval.Zatím je ale spíše ve hře to,že budu dělat ony malé fotky jako náhledy a ty pak scanovat. Ještě nevím. Zdá se mi to vše nějak zbytečně komplikované.
  • 0

#9 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 12 červen 2010 - 17:04:36

Fotit se da, 2 roky zpatky jsem do portfolia na prijmacky potreboval dat figuralni kresby, ktere mely na balicaku 2 metry. Bylo to ruzne zvlnene, protoze jsem to skladoval v rolich a fotili jsme to nalepene paskou na zdi. Soused foti pro noviny, tak jsme to sfoukli jeho sluzebnim digitalem a tisklo se to na 60x40 velvet. Kvalita byla slusna, pro web by to stacilo 100%.
  • 0

#10 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 12 červen 2010 - 17:27:35

Svého času jsem potřeboval něco hodit jako ukázku na tento web. Protože však šlo o fotografie 30x40 a 40x40, v úvahu připadalo pouze ofocení. Vytváření menších identických zvětšenin pro běžný skener jsem naprosto vyloučil vzhledem k tomu, že tyto udělat neznamená zdaleka jen dodržet předchozí postup a adekvátně upravit časy. To ani omylem. A smrdět další dvě hodiny v komoře jen kvůli zhotovení jedné menší zvětšeniny pro ukázku se mi fakticky nechtělo. S bráchou, který dělá dlouhodobě digitálně a má velmi slušnou zrcadlovku jsme tedy zkusili toto realizovat. Naprosto neuvěřitelná pakárna !!! Co všechno jsme dělali se světly- umělé, stávající, cypoviny, polarizační filtr ( i ten na vzduchu napnutý a usušený lesklý baryt je prevít, že by to člověk nečekal ), čárymáry v kompu - výsledek furt na dvě věci. Nakonec, když už se to jakž takž povedlo a v kompu horkotěžko doladilo, vypadalo to na každém monitoru zoufale jinak ( většinou tragedie) - marnost nad marnost. Asi bych zkusil ještě skeny na A3 skeneru ve fotografické kvalitě, což, jak jsem později zjistil dělají téměř v každém slušnějším copycentru. Ovšem co z toho vyleze, nevím. Cena však byla vcelku solidní.
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních