Přejít na obsah


Fotka

cistenie matnice / zrkadla


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 22 červen 2010 - 14:55:18

chystam sa cistit zrkadlo a matnicu na Yashice 124g a Minoltach X-700 a XD-7 a ocenil by som nejake ucelene rady cim a ako to cistit a cim urcite nie a coho sa vyvarovat...

dik
  • 0

#2 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 červen 2010 - 15:11:31

No předně, vyvarovat se čištění :D což nechceš slyšet. Neznám uvedené aparáty, vezmu to trošku obecně. Čistit "bezkontaktně", pokud jde o prach. Zásadně nehrabat prstama na zrcadlo, pokud možno ani na matnici. Pokud kontaktně, v první řadě štěteček. Pokud ani ten nepomůže, dýchnout na zrcádko a velice jemně, naprosto čistým, mikrovláknem čistit. V případě potřeby opakovat a použít čistý kus mikrovlákna. To vše v, pokud možno, bezprašném prostředí. A vždy čistit tak, aby případný bordel nepadal do závěrky.
Jinak, s nějakým lehkým bordelem se dá žít, na funkci to vliv nemá......
  • 0

#3 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 22 červen 2010 - 15:43:31

joa netlačit! ty zrcátka jsou povrchově pokovený... některý zrcátka teda jsou po pokovení překrytý vrstvičkou SiO2 (většinou v případě vakuově napařovanejch nebo naprašovanejch povlaků) nebo jinym zmetkem, ale to nejni nikdy tak tvrdý a pevný, aby to neslezlo ochotně dolu...
  • 0

#4 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 červen 2010 - 16:04:00

joa netlačit! ty zrcátka jsou povrchově pokovený... některý zrcátka teda jsou po pokovení překrytý vrstvičkou SiO2 (většinou v případě vakuově napařovanejch nebo naprašovanejch povlaků) nebo jinym zmetkem, ale to nejni nikdy tak tvrdý a pevný, aby to neslezlo ochotně dolu...


Jo jo, naopak, leze to dolů úplně samo. A dle mé zkušenosti, nejhorčí je otisk prstu, velice rychle napařená vrstva oxiduje (zjednodušeně řečeno, ono nejde o oxidaci, ale vlivem působení některých věcí obsažených v potu) dojde k znehodnocení napařené vrstvy. Proto říkám, NEHRABAT na to prsty.
Chemické detaily netřeba pitvat. Nutné si pamatovat: Zrcadlo je pokovené z vrchní strany, většinou není pasivováno (z důvodu lepší orazivosti a ceny), extrémě neodolné poškrábání, prsty působí destruktivně.
K čištění používat kvalitní štětce, ideálně ty, co jsou na retuš (RotMarder), zásadně ne syntetiku. Nedoporučuji ani skelná vlákna a jiné blbosti.
  • 0

#5 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 22 červen 2010 - 17:04:24

tady hezkej příběh z nedávna http://www.apug.org/...ror-damage.html

"I just bought a Weltaflex and since it was pretty dusty, I decided to do a basic overall cleaning. All went well until I saw that the mirror was very dusty and had the brilliant idea of cleaning it with a wet cloth...
Let's just say that after wiping it I was left with a piece of transparent glass stuck to my "new" camera, and a bunch of rotten silver on my cloth."
  • 0

#6 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 22 červen 2010 - 17:40:49

no zatial som skusal ofukovat balonikom ale bolo to na nic (skor myslim ze je tam toho bordelu viac)

K čištění používat kvalitní štětce, ideálně ty, co jsou na retuš (RotMarder), zásadně ne syntetiku. Nedoporučuji ani skelná vlákna a jiné blbosti.

stetec ziaden nemam. Jirinol spominal ze tie bezne predavane vo foto obchodoch su prilis tvrde a predrazene. Porad prosim konkretne ktory si mam kupit.
  • 0

#7 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 červen 2010 - 17:49:06

no zatial som skusal ofukovat balonikom ale bolo to na nic (skor myslim ze je tam toho bordelu viac)

K čištění používat kvalitní štětce, ideálně ty, co jsou na retuš (RotMarder), zásadně ne syntetiku. Nedoporučuji ani skelná vlákna a jiné blbosti.

stetec ziaden nemam. Jirinol spominal ze tie bezne predavane vo foto obchodoch su prilis tvrde a predrazene. Porad prosim konkretne ktory si mam kupit.


Jo jo, proto říkám retušovací. RotMarder je chlup ze sobola červeného, potřeby pro výtvarníky určitě budou vědět. Jestli Ti nebude vadit přeražená násadka, tak Ti pár kusů věnuji. Nějak se mi přerážej během retuše. Nejsou sice nějak drahý (ty nej co používám jsou Kolinsky Rotmrarder, cena za nulku je v krámu cca 90Kč). Na optiku není asi šetrnější štetec.
  • 0

#8 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 22 červen 2010 - 17:53:33

Ťápance odtsraňuju takovým hama štětečkem.Je to jakože jelenice napuštěná čímsi a přežili to aj skla na digi a to sů možná plastové:?.Je pravda ten štětec z druhé strany nepoužím,protože na zrcadlo by byl příliš tvrdý.Na to mám takový starý šroubovací.
Bacha u čistění té yashicy.Já si aktivně vytáhl celé zrcátko a očistil ho venku,ale dal jsem ho tam blbě(nevšiml sem si)...tím sem si rozhodil ostření a zničil jeden svitek.Vůbec jsem si nevšiml,že mě nesedí stupnice.
U SLR jsem to čistil taky tým hama bazmekem tuším lenspen,ale tím štětcem na zrcadlo opravdu nesahejte.Chce to měkčí.
  • 0

#9 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 červen 2010 - 17:54:01

tady hezkej příběh z nedávna http://www.apug.org/...ror-damage.html

"I just bought a Weltaflex and since it was pretty dusty, I decided to do a basic overall cleaning. All went well until I saw that the mirror was very dusty and had the brilliant idea of cleaning it with a wet cloth...
Let's just say that after wiping it I was left with a piece of transparent glass stuck to my "new" camera, and a bunch of rotten silver on my cloth."


Jo jen si to každej musí prostě vyzkoušet. Jen to stříbro není schnilé, ono má silné antibakteriální a podobné účinky. Prostě je toxické naprosté většině organizmů. Ale to jsme opět u organických sloučeninách Ag, to mu jsem se snažil vyhnout.
  • 0

#10 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 červen 2010 - 18:01:32

Ťápance odtsraňuju takovým hama štětečkem.Je to jakože jelenice napuštěná čímsi a přežili to aj skla na digi a to sů možná plastové:?.Je pravda ten štětec z druhé strany nepoužím,protože na zrcadlo by byl příliš tvrdý.Na to mám takový starý šroubovací.
Bacha u čistění té yashicy.Já si aktivně vytáhl celé zrcátko a očistil ho venku,ale dal jsem ho tam blbě(nevšiml sem si)...tím sem si rozhodil ostření a zničil jeden svitek.Vůbec jsem si nevšiml,že mě nesedí stupnice.
U SLR jsem to čistil taky tým hama bazmekem tuším lenspen,ale tím štětcem na zrcadlo opravdu nesahejte.Chce to měkčí.


No plastové snad nejsou, MC vrstvy se nedají napařit na obyč plast. Navíc, sama MC vrstva je pomměrně tvrdá. Problém je ten, že zrcadlo je prostě (v lepším případě) napařený stříbro, nebo možná i Al. Na skle...... Adhezivní vlastnosti nic (teda normálně to drží), pasivace nic (kvůli optickým vlastnostem), prostě moc moc opatrně. Vzhledem k mé úchylce astro, už jsem si vyráběl zrcadla, už mě dost zrcadel prošlo rukama, FAKT pozor.......
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních