Přejít na obsah


Fotka

Densita


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6 odpovědí na toto téma

#1 fibich

fibich

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 červen 2010 - 19:38:52

Dobrý den,
Chtěl jsem se zeptat, na zvětšováku s barevnou hlavou meopt 4ES mám kolečko s D, předpokládám tedy, že je to ta zmíněná densita.:-) Chtěl jsem se zeptat, jak densita ovlivní černobílou fotku a zda jí mám vůbec používat, popřípadě za jakých podmínek. Děkuji
  • 0

#2 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 27 červen 2010 - 19:50:44

spíš než densita bych to nazval pěkně po česku šedý filtr, nebo taky stmívačka :-P Mylsím, že to tu někde psal Pentaxista, pokud se to vytočí na plno, tak bere asi 2 EV, doporučuju dohledat, tím údajem si nejsem vůbec jistý.

Používá se při potřebě delších časů při zvětšování (malé fotografie, silná žárovka nebo řídký negativ). Výsledek neovlivňuje (resp. stejně jako změna času/clony na zvětšováku). Dá se třeba použít jako taková pomůcka pro sjednocení osvitových časů pro různé formáty: najdu čas pro zvětšeninu 24x30 s D=0, a vím ,že pro zvětšeninu 13x18 ze stejného negativu stačí přestavit Déčko třeba na hodnotu D=30 a použít stejný čas. Nevím ale o nikom, kdo by tohle dělal (stráta času při zvětšování malých zvětšenin) nebo potřeboval snižovat výkon zvětšováku, snad kromě Gwana :-) :-(.
  • 0

#3 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 27 červen 2010 - 19:56:36

Ano, bere to +-2EV a ja to pouzivam hodne casto, nevim jestli mame nejakou silnou elektrinu nebo cim to je, ale pri zvetosvani mensich fotek (cca 13x18..) se bez pouziti tohoto filtru nemuzu pri clone 11 dostat na vic jak 5 sekund.
  • 0

#4 fibich

fibich

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 červen 2010 - 20:26:51

Děkuji za vaše rady. Z posledního příspěvku jsem pochopil, že při zvětšování je lepší mít delší čas, to je z jakého důvodu?
  • 0

#5 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 27 červen 2010 - 20:31:25

Ono se napriklad pri casu 3 sekundy celkem nepohodlne vykryva a celkove je pohodlnejsi delat prouzkovku 6-8-10-12s nez 3-3.5-4-4.5s, nehlede na problemy ze nejaky cas trva nez se ta zarovka rozhavi a pak zase zhasne, ale samozrejme pokud bych mel delat serii 50ks od jedne fotky tak se to hodi...
  • 0

#6 fibich

fibich

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 červen 2010 - 20:33:02

Uff, tak z těchto důvodů je to pochopitelné, lekl jsem se že to má i jiný význam
  • 0

#7 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 28 červen 2010 - 15:50:49

No pokud slouží to jako šedý filtr. Příklad: Mám ve zvětšováku 150W žárovku, časy pro 30x40 mě vychází cca 40s. Pro 13x18 ale vychází jen cca 7s. No tak si pomůžu filtrem, abych se dostal do rozumných časů. Pokud bych chtěl dělat malé fotky pravidelně, vyměním žárovku. Stejně tak se hodí, když potřebuju brutálně vykrejvat, 40s není nikterak dlouhý, tak si pomůžu. Clonit nechci, neb bych si zbytečně zhoršoval kresbu......
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních