Přejít na obsah


Fotka

Identifikace nalezenců


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
26 odpovědí na toto téma

#1 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 červen 2010 - 19:43:08

Zdravím přátelé,

obrátila se na mě kamarádka, že jí babička donesla nějaké foťáky poté co se zmínila, že by chtěla zkusit fotit na film. Chtěla po mě identifikovat ony stroje, aby věděla s čím má tu čest a jestli se s tím dá fotit, vzhledem k tomu, že nejsou nijak explicitně označené :-( Svoje tipy mám, ale radši bych to nechal na sečtělejší odbornou obec :-)

Vložený obrázek

Vložený obrázek
  • 0

#2 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 27 červen 2010 - 19:45:27

no to je nádhera :-( ... kde jen najít takovou babičku :-)
  • 0

#3 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 červen 2010 - 19:50:42

Nojo, některé babičky jsou občas kouzelné :-)
  • 0

#4 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 27 červen 2010 - 19:52:09

Fotit by se s tim po vycisteni a serizeni dalo urcite........

Obavam se ze jejich hodnota sberatelska je ale podstatne vetsi nez uzitna - tzn daly by se velmi dobre prodat.
  • 0

#5 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 27 červen 2010 - 19:52:11

to druhý vypadá jako kopie mýho kieva 4 :-).
  • 0

#6 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 27 červen 2010 - 19:55:05

Zejo, i ta Leica vypada nejaka podivne - vzdyt ani nema dalkomer :-)

Chtelo by to precist vyrobni cislo, pak by se to dalo zaradit i kdy to bylo vyrobeno.
  • 0

#7 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 27 červen 2010 - 19:56:53

Kdepak Jsou to bezcený šunty. Moje adresa je ...... Já už je odnesu do sběrnýho dvora.
  • 0

#8 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 27 červen 2010 - 20:05:34

podle katalogu Foto Wachtl je to nahore za 2330 Kc + 245 Kc clo a to dole za 2655 Kc + 235 Kc clo.

Nicmene, to je katalog z roku 1936 a Leicu I uz tam nema
  • 0

#9 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 červen 2010 - 20:27:27

Paráda, i ceny z dobového katalogu :-) Pokusím se zjistit ty výrobní čísla aby se to dalo určit. Ale chápu to tak, že to nahoře by mohla být Leica I a to druhé typuju na Contax II, může to tak být? (mám to jen podle obrázků, nejsem moc historický technický znalec :-( )
  • 0

#10 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 27 červen 2010 - 20:33:38

Podle me to tak je. Co nejake prislusenstvi nebo dalsi objektivy ?

Na kazdodenni foceni bych ale doporucil poridit neco jineho, precejen tohle jsou aparaty ktere by bylo skoda nekde poskodit nebo dokonce nechat ukrast. Na zkouseni foceni na film bych doporucoval nejakou dobre vybavenou (ale z historickeho hlediska mene cennou) zrcadlovku.
  • 0

#11 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 27 červen 2010 - 20:41:42

Uz tenkrat byly Leiky a Contaxy pomerne dost drahe....

Vložený obrázek

Vložený obrázek
  • 0

#12 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 27 červen 2010 - 21:01:38

Doporučuji stránku: http://www.cameraped.../wiki/Main_Page a další hledání s panem googlem.

Ve své době to byla určitě špička a i dnes by se s tím dal určitě udělat nějaký seriózní snímek. Otázka zda s tím fotografovat nebo raději uložit do vitríny jako sběratelskou věc netuším.

U staré leicy ještě může být zádrhel s kopií zorkie apod. Jak nenaletět a správně identifikovat netuším.

Jinak gratuluji ke krásnému nálezu.
  • 0

#13 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 27 červen 2010 - 21:08:52

Myslim ze v pripade Leicy 1 nejaka sovetska kopie nehrozi.

Leica II a Zorkij to uz by bylo horsi od sebe poznat.
  • 0

#14 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 červen 2010 - 22:46:46

Doporučuji stránku: http://www.cameraped.../wiki/Main_Page a další hledání s panem googlem.


Určitě díky za návrh na stránky, panem googlem jsem to vehementně proháněl, ale chtěl jsem si u odborníků ujistit nejdřív vůbec modely které mám prohánět, protože jsem modely určil tak od boku okometricky (právě podle pana googla :D ) :lol:
  • 0

#15 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 28 červen 2010 - 00:31:05

Zborymíre, ty sis s tú otázků na nás stejně dělal čurinu, ináč to nevidím.

PS: Mimochodem, není to ten Contax co se za zvláštních okolností ztratil Vladivostokovi? :D
  • 0

#16 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 28 červen 2010 - 07:07:03

obrátila se na mě kamarádka, že jí babička donesla nějaké foťáky poté co se zmínila, že by chtěla zkusit fotit na film. Chtěla po mě identifikovat ony stroje, aby věděla s čím má tu čest a jestli se s tím dá fotit, vzhledem k tomu, že nejsou nijak explicitně označené :D Svoje tipy mám, ale radši bych to nechal na sečtělejší odbornou obec

Ať už si z nás děláš srandu nebo ne ...
Oba jsou sběratelské unikáty, vysoko ceněné.
Vlevo první komerční verze Leica, ještě bez dálkoměru a s první verzí Elmaru - clona na páčku, bez antireflexních vrstev.
Vpravo Contax II, pravděpodobně se Sonnarem 50/1,5. První komerčně dodávaný objektiv s antireflexními vrstvami.
  • 0

#17 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 červen 2010 - 08:13:04

obrátila se na mě kamarádka, že jí babička donesla nějaké foťáky poté co se zmínila, že by chtěla zkusit fotit na film. Chtěla po mě identifikovat ony stroje, aby věděla s čím má tu čest a jestli se s tím dá fotit, vzhledem k tomu, že nejsou nijak explicitně označené :lol: Svoje tipy mám, ale radši bych to nechal na sečtělejší odbornou obec

Ať už si z nás děláš srandu nebo ne ...
Oba jsou sběratelské unikáty, vysoko ceněné.
Vlevo první komerční verze Leica, ještě bez dálkoměru a s první verzí Elmaru - clona na páčku, bez antireflexních vrstev.
Vpravo Contax II, pravděpodobně se Sonnarem 50/1,5. První komerčně dodávaný objektiv s antireflexními vrstvami.


Díky za jasný popis Dubraro. Srandu si vážně nedělám. Mám povědomí o současných strojích, kterýma foťím, ale nezabývám se historií. Ale vím, že hodně lidí tady to má jako hobby a zná minulost modelových řad jednotlivých značek zhora zdola a tak mi přišlo efektivnější se zeptat odborníků, než kamarádce říct, vypadá to jako tady na tom obrázku, tak to asi bude Leica I. Navíc bych neměl ahnung o cennosti těch věcí, já si říkal, tak super, tak nemusí nic shánět a má si na čem vyzkoušet film :D :)
  • 0

#18 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 28 červen 2010 - 09:55:25

Historicka hodnota je velka, ale fynkcni hodnota podle me dost mala.

Nekde se to valelo 70 let ve skrini a nema to zadnou vymozenost dnesni doby jako mereni expozice, snadne zakladani filmu a podobne.
  • 0

#19 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 28 červen 2010 - 09:57:48

troufnu si po vlastních zkušenostech tvrdit, že minimálně u contaxu zvlášť s tim sklem je naopak funkční hodnota značná :?:
  • 0

#20 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 28 červen 2010 - 10:03:55

Dědeček byl zjevně zámožný člověk a dobře tomu rozuměl. Pořídil si to nejlepší, co v dané době bylo k mání. Contax II se Sonarem 1,5/50 stál tehdy asi tolik, jako levnější auto.
Aparáty by po provedení patřičné údržby pravděpodobně byly schopny fotit, ale jejich hodnota je především historická a sběratelská. Jako nástroj pro začínajícího fotografa na film nejsou vhodné, jejich obsluha je na dnešní poměry náročná, komfort žádný a výsledky by byly pravděpodobně zklamáním.
  • 0

#21 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 28 červen 2010 - 10:17:45

Pro cloveka, ktery s tim neumi jsou to jedny z nejnevhodnejsich aparatu na nauceni se fotit.

Jedine co riskuji ze je bud poskodi, nebo znici. Pripadne jim je nekdo ukradne.
  • 0

#22 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 28 červen 2010 - 10:28:45

JOjo, jak pisi predmnou.

Rozhodne bych to kamaradce do ruky na prvni seznameni se s filmem nedaval. Bud by byla zklamana vysledky nebo by fotoaparatum mohla neco provest. Myslim to v dobrem.

Osobne bych zvazil, zda je nechat odborne zaservisovat, coz by zalezelo na jejich soucasnem stavu, a potom bych si je nechal jako rodinne stribro. Z ciste financniho hlediska jejich cena jen a jen poroste. Navic z fotek vypadaji, ze jsou v peknem kosmetickem stavu, takze tim spise.
  • 0

#23 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 28 červen 2010 - 10:33:53

budu opět oponovat - myslím si, že sonnar 1,5/50 (stejně jako biogon 4,5/21 a další) dokáže v konkrétních případech kompenzovat nepohodlnost obsluhy víc než bohatě :?:
... a ke sklu je, jak známo, potřeba mít i držák a bessa r2c nebo rf nikony nejsou úplně běžně dostupný kamery!
se začátečnickejma rukama nicméně pochopitelně souhlasim
  • 0

#24 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 červen 2010 - 10:39:02

Zbynimire, mam nasledujici nazor -

kamaradce bych byt tebou rekl, ze je to cenne jako prase, ale hlavne, at se tim nenecha odradit a klidne s tim foti, pokud by ji to melo udelat radost.

Ze na to bude muset davat hodne velkej pozor, je jasne (zde jde historicka hodnota stranou, uz jenom to, ze to ma po prarodicich znamena, ze hodnota je penezi nevycislitelna).

Vyse uvedene nazory, ze jsou to pristroje pro zacatecnika nevhodne, povazuji, pri vsi ucte k diskutujicim, za hovadinu. Je preci na zodpovednosti dotycne, jak s pristroji nalozi. Radeji, at s nimi fotografuje a uzije si je, nez aby je prodala za bezcenne penize nejakemu sberateli na policku.

Pokud se dotycna slecna / pani nauci fotografovat s temito pristroji, a nauci se jistemu respektu ke starym strojum, nebude mit (technicky) problem v budoucnu fotografovat s jakymkoliv modernim pazmekthem. To, ze mozna na zaklade zkusenosti se starym strojem dospeje k nazoru, ze moderni pristroj ani nechce, je uz vec jina.
  • 0

#25 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 28 červen 2010 - 10:55:58

jasně, to nejdůležitější řek šnek na konec. právě sem dočet příspěvek chlápka na rf, co to má asi taky tak nějak podobně ...I had to find something different so Contax it is for me. They all drive Mercedes, I have a Land Rover... :?:
  • 0

#26 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 28 červen 2010 - 11:38:56

V tom pripade je to ale potreba velmi dobre vysvetlit co se se smi a co se nesmi.

Prvni vec co udela clovek ktery aparat nezna je ze zacne tocit vsim, cim tocit jde. I tim cim se tocit smi az po tom, co se otoci necim jinym.
  • 0

#27 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 332

Publikováno 28 červen 2010 - 13:01:25

[quote name="dubraro"][quote]
Vlevo první komerční verze Leica, ještě bez dálkoměru a s první verzí Elmaru - clona na páčku, bez antireflexních vrstev.
Vpravo Contax II, pravděpodobně se Sonnarem 50/1,5. První komerčně dodávaný objektiv s antireflexními vrstvami.[/quote]

Nechci být šťouralem, ale zmíněná první komerční verze Leiky (1926) vypadale trošičku jinak, i když podobně: tohle je ale Leica Standard a řekl bych že i z dost pozdní série, tak kolem r.1935. To samé platí i o Elmaru, tenhle objektiv je jednak už chromovaný, má tzv.6-ti hodinové ostření (na rozdíl od starých Elmarů, které ostŕí "12 hodin" - kolem dokola. A nedivil bych se (pokud by byl novějšího data), ani kdyby měl antireflexní vrstvy - tyhle Elmary 3,5/50 se vyráběly v této podobě i po válce, nemluvě o tom, že si T-vrstvy majitelé přístrojů nezřídka nechávali nanášet i dodatečně.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních