Přejít na obsah


Fotka

Výroba redukce na filtr


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1 odpovědí na toto téma

#1 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 380 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 1 červenec 2010 - 12:41:07

Při focení krajinek používám systém Cokin P. Zejména přechodové filtry, často v kombinaci s polarizačním filtrem Cokin. Originál polarizák se zasouvá do první drážky držáku filtrů; celý systém je samozřejmě konstrukčně kompatibilní. Nejsem ale spokojen s kvalitou uvedeného polarizačního filtru. Zdá se mi, že filtry Hoya či B+M pracují lépe, ostřeji a radostněji.
Uvažuji tedy o variantě kombinující polarizační filtr průměru 77 (lépe 82 mm -ale asi se nevejde) např. Hoya a držák filtrů Cokin s přechodovými posuvnými filtry.

Používání našroubovaného polarizačního filtru na objektiv a přidržení přechoďáku před ním mi nevyhovuje (navíc mám pochopitelně několik různých objektivů s různými průměry, lze to sice řešit koupí dle největšího průměru a redukcemi, ale pohotové to není). Rovněž nepovažuji za řešení našroubovat polarizák na objektiv a až na něj kroužek Cokin a držák posuvných filtrů.

A tak:
sháním někoho, kdy by vyrobil kovovou destičku cca 85x100 mm (tloušťky dle délky závitu filtru, tímpádem asi na kraji zeslaben pro zasunutí do první drážky držáku), v ose s otvorem a závitem k našroubování polarizačního filtru, celé by to asi mělo být matně černé kvůli zamezení odlesků mezi držákem, objektivem a vloženými přechodovými filtry. (případnou skicu zašlu; nejsem ale strojař a tak např. neznám přesné označení závitu pro filtr, správný materiál,..).

Výsledná funkce:
a) upiluji si horní "pecku" v plastovém držáku Cokin, spodní ponechám jako zarážku
:( do vyrobeného kovového držáku našroubuji kvalitní polarizák
c) držák s polarizákem shora nasunu do první drážky Cokin-držáku; osa polarizáku je v ose objektivu
d) úhel natočení polarizáku a přechodového filtru na sobě není závislý
e) vesele kombinuji své stávající přechodové filtry s polarizačním filtrem na všech svých objektivech

Je zde někdo takový, případně víte o někom?
(u Škody mi nejdříve navrhli cenu, ale následně zjistili, že to neumí vyrobit - jestli jsem je dobře pochopil, tak umí snad jen rotační díly)

Nebo máte nějaké jiné použitelné řešení?

Pokud se někde toto zde řešilo, nenašel jsem; omlouvám se.
  • 0

#2 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 1 červenec 2010 - 15:28:23

Osobně bych to řešil tak, že uvedenou destičku bych si vyrobil sám z jakéhokoli vhodného materiálu / duralový plech, plast, cokoli, co by bylo dostupné a snadno opracovatelné / . Destičku s obyčejnou dírou zvládne snad každý. Do díry bych vlepil vhodným lepidlem buď hotovou filtrovou redukci / na aukru nové běžně za 120 - 130 Kč , např. zn. Sonia - absolutně bezproblémová kvalita /, nebo filtrovou objímku zbavenou vlastního filtru / tyto starší filtry druhých a třetích výrobců jsou dnes za babku , např. Rowi mají uzounký kroužek, což je pro daný účel žádoucí,narozdíl od např. Pancolarů, které jsou děsně hrubé. Tím bys dostal destičku s potřebným vnitřním závitem pro polarizák. Destičku bych oboustranně opatřil ( kromě krajů pro zasouvání) samolepící matnou sametovou fólií / tapetou/ , běžně k dostání v OBI a podobných krámech. Otázka maximálně hodiny práce, finančně bez komentáře. Nevařím z vody, běžně si takto dělám spoustu věcí sám.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních