Přejít na obsah


Fotka

Nepovolitelny filtr


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
16 odpovědí na toto téma

#1 begbye

begbye

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 červenec 2010 - 10:12:30

Ahoj, hledal jsem v archivu jestli to tu uz nebylo, lae nenasel jsem. Spadl mi objektiv na zem, roztriskal se UV filtr, ale ta obroucka nejde povolit. Nikde neni videt ze by byl prohnuty nebo jinak poskozeny, jen to proste nejde. Objektiv je v poradku, aspon se tak jevi, takze bych ten filtr rad oddelal bez nasledku - je na to nejaky figl?
  • 0

#2 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 13 červenec 2010 - 10:20:00

Gumova podlozka, polozit objektiv plochou na ni, tlacit dolu a otacet. Tzn. nejit na to drzenim filtru za obvod, je nutne vyvinout celni tlak.
  • 0

#3 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 červenec 2010 - 11:30:07

Gumova podlozka, polozit objektiv plochou na ni, tlacit dolu a otacet. Tzn. nejit na to drzenim filtru za obvod, je nutne vyvinout celni tlak.


někdy to tak jde i s přecvaknutím červíka aretujícího čelní část objektivu a rozebráním helicoidu :)
  • 0

#4 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 13 červenec 2010 - 11:58:56

Někdy taky pomůže našroubovat na "vzpurný" filtr zepředu několik dalších filtrů stejného průměru a po obvodu je slepit lepící páskou. Vznikne "špalík" za který už to jde povolit.
  • 0

#5 orwell

orwell

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 131 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 13 červenec 2010 - 12:02:41

Ahoj, hledal jsem v archivu jestli to tu uz nebylo, lae nenasel jsem. Spadl mi objektiv na zem, roztriskal se UV filtr, ale ta obroucka nejde povolit. Nikde neni videt ze by byl prohnuty nebo jinak poskozeny, jen to proste nejde. Objektiv je v poradku, aspon se tak jevi, takze bych ten filtr rad oddelal bez nasledku - je na to nejaky figl?


vřele doporučuju po takovéto havarii udělat si test na front/back focus
http://www.fotoradce...i-fotoradce.gif
objektiv může být vizuálně v pořádku ale ostření může být v pytli a je lepší to zjistit jednoduchou zkouškou než blbě zaostřenýma fotkama z nějaké důležité akce :)
  • 0

#6 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 13 červenec 2010 - 12:55:49

někdy to tak jde i s přecvaknutím červíka aretujícího čelní část objektivu a rozebráním helicoidu :)[/quote]

Tak takhle jsem si už 2 objektivy oddělal, od tý doby trhám obroučky kleštěma, jako konzervu sardinek. Nejdřív odstranit kroužek co držel sklíčko, obroučku lehce naříznout, chytit do kombinaček, trhnout směrem dostředu a obroučku namotávat.
Operace vypadá brutálně, chce to nervy,ale osvědčilo se mi to.
  • 0

#7 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 13 červenec 2010 - 13:57:34

Taky se dá zkusit přetáhnout přes filtr (po obvodu) plochou gumičku a povolovat přes ni, jen s lehounkým stiskem. Ta síla většinou není potřeba velká, jen je potřeba, aby působila rovnoměrně po obvodu.
  • 0

#8 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 13 červenec 2010 - 13:57:56

Taky se dá zkusit přetáhnout přes filtr (po obvodu) plochou gumičku a povolovat přes ni, jen s lehounkým stiskem. Ta síla většinou není potřeba velká, jen je potřeba, aby působila rovnoměrně po obvodu.
  • 0

#9 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 červenec 2010 - 14:33:58

Pokud to nejde žádným způsobem, modelářská frézka, opatrně brousit, na dvou místech proti sobě. Nesnažit se odbrousit to kompletně, přestat v okamžiku, kdy se objeví vrcholky závitů v objektivu. Pak stlačit proti sobě a on vypadne sám.
  • 0

#10 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 13 červenec 2010 - 14:47:16

Zkus ještě nenásilnou metodu ohřevu obroučky objektivu a ochlazení filtru.
  • 0

#11 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 13 červenec 2010 - 14:55:03

Tak mě napadá: co z výše uvedeného se má činit za novoluní a co za noci filipojakubské? :lol: :) :-D :lol:
  • 0

#12 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 13 červenec 2010 - 15:48:07

Ahoj, hledal jsem v archivu jestli to tu uz nebylo, lae nenasel jsem. Spadl mi objektiv na zem, roztriskal se UV filtr, ale ta obroucka nejde povolit. Nikde neni videt ze by byl prohnuty nebo jinak poskozeny, jen to proste nejde. Objektiv je v poradku, aspon se tak jevi, takze bych ten filtr rad oddelal bez nasledku - je na to nejaky figl?

1/
WD-40

2/
Při povolování držet po celém obvodu. Buď viz návody výše uvedené, nebo speciální nástroj jako tento
  • 0

#13 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 13 červenec 2010 - 16:27:13

pokud je ten filtr hliníkovej, tak WD-40 a k tomu ohřát celej objektiv (stačí mírně, rukou) a přitlačením k něčemu fakt mrtě studenýmu (led) ochladit filtr... a pak šroubovat zapřením o gumovou podložku.

pokud to nejde, tak je vhodná sardinková metoda.
  • 0

#14 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 červenec 2010 - 17:38:50

pokud je ten filtr hliníkovej, tak WD-40 a k tomu ohřát celej objektiv (stačí mírně, rukou) a přitlačením k něčemu fakt mrtě studenýmu (led) ochladit filtr... a pak šroubovat zapřením o gumovou podložku.
pokud to nejde, tak je vhodná sardinková metoda.


V úvodu majitel neštěstím postiženého objektivu píše: "Nikde neni videt ze by byl prohnuty nebo jinak poskozeny, jen to proste nejde".
Pokud je to poctivý starý objektiv a starý poctivý filtr, tak vůle v závitu jsou velmi malé a i minimální deformace, která pouhým okem napohled vidět není, udělá svoje. pokud se vysypal filtr, tak šlupka to asi náramná. Doporučoval bych napřed proměřit šuplérou a teprve potom se rozhodnout pro některý z výše uvedených způsobů demontáže. I bez šuplery se možná deformace dá snadno zjistit - pokud filtr má i přední závit, zkusit do něj našroubovat druhý filtr. Hin sa hukáže.
Pozn.:
S WD velmi opatrně, hlavně nestříkat, nanést pouze do spáry špičkou jehly.
Pozn.2: pokud do předního závitu filtrové objímky jde další filtr našroubovat, a žádnými nedestruktivními metodami vyšroubovat z objektivu nejde, a je to teleobjektiv, tak sis vyrobil krátkou sluneční clonu, dál bych to neřešil a používal to nadále tak jak je. U širokoúhlého objektivu, kde by prodloužení o další filtr způsobovalo zakrytí rohů obrazu a vinětaci, napřed metoda popsaná Dubrarem - každý slušný starý opravář objektivů takový vercajk má - nebo naříznutím, jak tu bylo popsáno.
Jestli je to běžný levný standartní objektiv a rána pohla s uložením členů a čoček (pozná se jen velmi podrobným porovnáním fotek před a po ráně), tak se na opravu vybodnout a koupit nový nepoškozený.
  • 0

#15 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 červenec 2010 - 17:40:32

Ano, moje metoda je extrémní. Mě se povedlo zdeformovat závit na předním členu. Funguje 100procentně. Má to malinkou nevýhodu, trošku se poškodí závit, tedy pokud to člověk dělá prvně. Podruhé už ani nedojde k poškození závitu na objektivu. Ale ani drobné poškození nemá vliv na funkci. Použíl jsem to 2x na filtru, jednou na redukci.
Hodně často se mě stane, že se kousne filtrová redukce s filtrem. Zatím vždy zafungovala gumička, ale několikrát jsem chtěl tu soupravu zahodit.
  • 0

#16 begbye

begbye

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 červenec 2010 - 10:00:19

Jedna se o Canon 17-40/4. Filtr byl HOYA (?). Rana to byla velika, mel jsem ho i s fotakem v platenym batuzku u kteryho mi povolil popruh, spadlo to z cca 1,4m na beton. Dost se divim ze objektiv ostri a nechrasti, chrasti trosicku telo (ale pracuje) coz je mi fuk protoze to je digital na deti. Jak ale vyzkouset jestli ostri dobre?
  • 0

#17 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 červenec 2010 - 11:21:52

Jedna se o Canon 17-40/4. Filtr byl HOYA (?). Rana to byla velika, mel jsem ho i s fotakem v platenym batuzku u kteryho mi povolil popruh, spadlo to z cca 1,4m na beton. Dost se divim ze objektiv ostri a nechrasti, chrasti trosicku telo (ale pracuje) coz je mi fuk protoze to je digital na deti. Jak ale vyzkouset jestli ostri dobre?


foťák na stativ přesně podle váhy, před něj na dveře otevřené v úhlu 45stupňů k ose objektivu nějaký testovací obrazec, (třeba noviny) noviny, s výraznější kontrastní linkou svisle uprostřed (např. uzounký proužek černé izolačky na bílém terčíku, AF nastavit na středový bod, cvak. podle novinového textu na snímku hned poznáš, jestli ostří přesně nebo ne. To stejné můžeš vyzkoušet na různých ostřicích bodech, a pro jistotu i s foťákem otočeným o 90 stupňů.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních