Přejít na obsah


Fotka

Scény bez kontrastu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
53 odpovědí na toto téma

#1 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 14 červenec 2010 - 20:54:32

Vyjímečně zakládám nový vlákno. Už delší dobou mi vrtá hlavou taková věc, nikde jsem o ní neslyšel diskutovat ani psát jsem neviděl, nečetl atd.

Když jsem začal dělat svoje první černobílý fotky, všiml jsme si, že kdyř fotím něco, co se pohybuje někde ve středu spektra od bílé do černé čili když většina věcí v záběru odpovídá zhruba střední šedé, že celá fotka pak vypadá jaksi šedě - to vypadá jako totální volovina a proč se na to ptám, že jo, to je snad nad slunce jasný. Jo ale tak mě napadlo, že když něco máme fotit černobíle, měli bychom se zamyslet nad tím, jestli scéna vůbec nabízí nějaký původní kontrast, který pak není třeba násilím vytvářet v komoře atd. příklad vyfotím dvě špinavé, myslím ne zcela světlovlasé blondýnky v červených třičkách, za nimi zelená tráva. Naprosto zoufale šedivá fotka z toho vyleze. Na druhou stranu vyfotím černovlásku ve žlutém tričku a tmavě modrých džínách, za ní bude bílá stěna a před ní stolek se šachovnicí. Fotografie bude mít spoustu světlých a tmavých míst a nebude třeba ani nijak přidávat kontrast.

Moje otázka je teda - nemělo bychom věnovat opravdu zvláštní pozornost tomu, jak kontrastní jsou tóny scény, když fotíme černobíle? Všimle jsem si, že nejlepší - kyž pominu ono nejvyšší umění v dobrým slova smyslu a la Sudek a tak, že nejlepší černobílý fotky, dokumenty hlavně, ulice, skupiny lidí, jsou takový fotky, kde je jasnej rozdíl mezi černými a bílými místy a je zábava na to koukat. Když jsem vyfotil skupinu studentů ve třídě, vznikla z toho šedivá hmota - hrůza, ani kontrast nepomohl, všicni na sobě prostě měli středně tmavý oblečení a tak, barva pleti, barva podlahy, vše ve výsledku šedý až hanba. Jansě, jde přidat kontast při vyvolání nebo při zvětšování - ale to zase zničí detaily, přitom existujou, aby ne, fotografie, který mají krásný kontrast a detaily jsou tam taky.

Fakt se mi zdá, že se tohle téma nikde neprobírá ani jsem na to nenarazil v učebniciích a možná mi to hodite na hlavu, že jde o základní pravidlo fotografa černobílé fotografie, kterému se říká černobílé vidění.
  • 0

#2 phanny

phanny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 14 červenec 2010 - 21:28:28

řekl bych že Adams to ve své trilogii rozvádí dostatečně.
  • 0

#3 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 14 červenec 2010 - 21:28:47

Já bych to tak složitě neviděl. Černobílá fotografie je hlavně o světle. To s barvou je to horší - tam ti ten barevný kontrast přibude. Zkus si najít Feiningera "Moderní škola fotografie" a "Vysoká škola fotografie". Na umělé světlo je vynikající Šmok. Ne až tak textem, ale ukázkami a příklady.

P.S. Sudka se svými šedivkami bych jako příklad kontrastu neuváděl.
  • 0

#4 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 14 červenec 2010 - 21:29:00

Pokud se jedná o převod barevné škály do odstínů šedé, lze si pomoct barevnými filtry, třeba v tom příkladu s červenými tričky a zelenou trávou by pomohl červený nebo zelený filtr, podle toho, co chci mít tmavé a co světlé.
  • 0

#5 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 14 červenec 2010 - 21:36:26

Jak píše papo. Ono ono červená a zelené jsou tonálně shodné. Čili když chceš např. zvýraznit červené triko, nasadíš červený filtr a triko bude světlé. Když nasadíš zelený filtr, světlá bude tráva.... atd.
  • 0

#6 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 14 červenec 2010 - 21:43:53

ryunine, nadešel čas, abys zašel do obchodu a koupil si oranžový filtr... každý ho má a neustále ho nasazuje (a nebo aspoň jednou nasadil). kdo tvrdí, že ne, není fotograf.

za ideální bych do začátku považoval B+W 041 (a nebo libovolný klon od jiného výrobce se zhruba podobnou barvou), antireflexních vrstev netřeba.

ono se ti to na těch fotkách vyčasí .)

na druhou stranu bych s dovolením oditoval jednoho fotografa: "berlickou nevhodne vyhulenyho kontrastu se umi podeprit kdejakej loser"
  • 0

#7 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 14 červenec 2010 - 22:00:03

o filtrech vím - nejdřív jsem si na radu lukase koupil v zimě žlutej, před dovolenou v létě jsem si koupil červenej, s tím, že to bude hlavně na mraky a nebe nebo na hodně výrazný portréty kde s dívek udělám vybledlé dívky černých zraků, což taky nevypadá dycky blbě

ale oranžovej, tak to jsem měl v plánu až poslední, jako že to bude těžký vystihnout, kdy bude oranžovej nejvhodnější

překvapilo mě, jak mi šedě vycházely fotky z New Yorku, ulice lidi budovy, všecko takový šedivý... kdo tam fotil barevně, tak to samozřejmě bylo mnohem blíž tý atmosféře, ale asi dvě fotky se mi povedly kontrastem ale tam právě bylo už to ve scéně, hodně rozdíly mezi odstíny
  • 0

#8 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 15 červenec 2010 - 07:09:23

imho je oranžovej úplnej základ.

červenej mi skoro vždycky přicházel až příliš intenzivní.

a new york... v americe je holt blbý světlo, už Jean Claire to říkal, a před ním i hromada jinejch malířů.
  • 0

#9 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 červenec 2010 - 11:40:05

imho je oranžovej úplnej základ.

červenej mi skoro vždycky přicházel až příliš intenzivní.

a new york... v americe je holt blbý světlo, už Jean Claire to říkal, a před ním i hromada jinejch malířů.


Má smysl investovat do toho lepšího Hoya kerej stojí skoro 700 Kč nebo stačí obyčejnější Kenko za cca 350 Kč? Jde o rozdíl v počtu těch anitreflexních vrstvách, tuším.
  • 0

#10 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 červenec 2010 - 11:50:24

Má smysl investovat do toho lepšího Hoya kerej stojí skoro 700 Kč nebo stačí obyčejnější Kenko za cca 350 Kč? Jde o rozdíl v počtu těch anitreflexních vrstvách, tuším.


Jaký průměr potřebuješ? U Pana Pazdery se dají většinou najít barevné filtry průměrů od 48 do 55 bez problémů, vem si sebou akorát lupu na prohlídnutí, štěteček, líh a vatičku, a vyber si neposkvrněný...
  • 0

#11 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 červenec 2010 - 11:59:51

Má smysl investovat do toho lepšího Hoya kerej stojí skoro 700 Kč nebo stačí obyčejnější Kenko za cca 350 Kč? Jde o rozdíl v počtu těch anitreflexních vrstvách, tuším.


Jaký průměr potřebuješ? U Pana Pazdery se dají většinou najít barevné filtry průměrů od 48 do 55 bez problémů, vem si sebou akorát lupu na prohlídnutí, štěteček, líh a vatičku, a vyber si neposkvrněný...


52mm. Díky za tip.
  • 0

#12 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 15 červenec 2010 - 15:08:53

Hoya je sráč, kup si B+W. Nebo na ebay sežeň originál Nikon O56, ty jsou absolutně luxusní (a budeš mít u filtru "match" se značkou aparátu, žejo).
Kenko je "odpad" z výroby Hoya.
  • 0

#13 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 15 červenec 2010 - 15:14:55

sháním filtr žlutý 105mm :)
  • 0

#14 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 15 červenec 2010 - 15:24:58

Hoya je sráč, kup si B+W. Nebo na ebay sežeň originál Nikon O56, ty jsou absolutně luxusní (a budeš mít u filtru "match" se značkou aparátu, žejo).
Kenko je "odpad" z výroby Hoya.


Tak tvrdá slova bych rozhodně nevolil, mám Hoya filtry, stejně jako B+W a Pentax, a nemůžu o nějaké značce říct že by byla vyloženě špatná. Ano, jsou mezi nima rozdíly, ale hlavně v mechanickém provedení než optické kvalitě. Mechanicky je nejlepší obroučka u BW, mosaz je mosaz, žejo. Sklo je zajištěné matičkou, která je zatim u všech mých filtrů pevně utažená a nepovoluje se. POdobnou konstrukci mají (měly) i filtry Pentax, tedy zajištění matičkou, tady se mi ale čas od času uvolní a filtr pak rachtá. Naštěstí je matka vybavená drážkama, takže se ná dotáhnout (narozdíl od BW). Hoya zajišťuje sklo v obroučce pružinkou v drážce, nevypadává, neprotáčí se, jen se občas při čištění zadrhne hadřík, ale jinak bezproblémů.

A navíc Hoya nabízí některé filtry, které BW nevede (pravý Skylight).
  • 0

#15 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 15 červenec 2010 - 16:00:43

sháním filtr žlutý 105mm :)

otiku, pokud neseženeš hotový filtřík, doporučuji koupit na e-buy noname obroucku a v optice nechat uříznout cokin Z či hitech a zasadit do obroučky
Mám tak udělanou skoro celou základní řadu
  • 0

#16 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 15 červenec 2010 - 16:04:41

ahoj edo, děkuju za tip
  • 0

#17 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 15 červenec 2010 - 16:15:59

Tak tvrdá slova bych rozhodně nevolil


rád volím tvrdá slova :D
jo, Hoya se ještě relativně používat dá. koukám, že škoda B+W v barevnejch už ani nevede... kdysi byl výprodej v Megafoto, nakoupil jsem tam ty podstatný B+W v MRC provedení za 250 kč/kus :)
ryunine, asi bych ti fakt doporučil ebay.
  • 0

#18 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 15 červenec 2010 - 16:20:43

ahoj edo, děkuju za tip


U Pazdery je už delší dobu velký zelený. Jaký je to průměr netuším, ale kdyby to sedlo na 105mm tak máš alespoň obroučku. Na první pohled je to něco ruského tak bych se ceny nebál .-)

P.S. Z ruských filtrů jsem si nechával brousit atyp. Prý nejsou tvrzené, takže naštěstí nepraskly. U super, hyper tvrzeného skla by to byl asi problém něco brousit. Alespoň to tak tvrdil optik.
  • 0

#19 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 červenec 2010 - 17:43:52

No Hoya je použitelná. HMC verze určitě. Pokud to myslíš s focením vážně, BW filtry jsou kvalitněji zpracovaný. Opticky mě přijdou stejný jako Hoya. Pokud nemáš jako já snad všechny průměry, doporučuji Heliopan, případně Kaseman. Jsou opravdu trošku lepší, cena je dosti nehorázná.
Vybroušení velkého filtru z plastu nedoporučuji. Snad jako nouzovku. Škrábe se to, nemá to žádný MC vrstvy. Jo je to hodně levná varianta, dá se sní žít. Ale sklo je sklo, že?
  • 0

#20 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 červenec 2010 - 17:47:59

Mimo jiné, Kenko je IMHO nejlepší "druhovýroba". Možná obšas Marumi, zásadně nedoporučuji GREENL, je to vcelku ALL in ONE. Barevný posun jak sviň, žádný MC vrstvy, zpracování o třídu horší než HAMA. Ale polarizák na M82 vyšel na 300Kč, slušnej mě stál 8kKč, podstatný rozdíl
  • 0

#21 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 15 červenec 2010 - 20:35:34

Hoya je sráč, kup si B+W. Nebo na ebay sežeň originál Nikon O56, ty jsou absolutně luxusní (a budeš mít u filtru "match" se značkou aparátu, žejo).
Kenko je "odpad" z výroby Hoya.

Pak si tady dělají srandu z digitálistů že musí mít vše perfektní,musím se jen smát. :D
  • 0

#22 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 15 červenec 2010 - 22:21:25

Hoya je sráč, kup si B+W. Nebo na ebay sežeň originál Nikon O56, ty jsou absolutně luxusní (a budeš mít u filtru "match" se značkou aparátu, žejo).
Kenko je "odpad" z výroby Hoya.

Pak si tady dělají srandu z digitálistů že musí mít vše perfektní,musím se jen smát. :D


já mám ještě přes filtr kovovou sluneční clonu a občas ty filtry i měnim, když teda mam náladu - ale dva zakousnutý závity na jednom hliníkovym filtru jsou zrovna jeden z důvodů, proč se mi s jinejma, než mosaznejma, ta nálada většinou brzo zase zkazila. takže tak. joa jejich MRC vrstvy se dobře čistěj, když si na to naplivu a nebo mi to někdo poleje pivem.
  • 0

#23 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 červenec 2010 - 23:33:22

Běží Jura podle meze hajmatik mu z gatí leze
Hoya ya hoya ya hoya ya ya

a zkus to s B+W
:D
  • 0

#24 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 červenec 2010 - 00:40:49

dobrá diskuze o filtrech s nádechem flamewar se tu rozjela, tak já asi pujdu zlatou střední cestou, a dám tu Hoyu - ale všecky názory jsem si rád přečetl
  • 0

#25 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 16 červenec 2010 - 04:46:45

Běží Jura podle meze hajmatik mu z gatí leze
Hoya ya hoya ya hoya ya ya

a zkus to s B+W
:D

Čéče kam ty na to chodíš. :D :lol: :?
  • 0

#26 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 červenec 2010 - 04:54:36

Čéče kam ty na to chodíš. :D :D :lol:

to samo. nejspíš z těch veder :?
  • 0

#27 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 červenec 2010 - 18:15:29

asi před rokem jsem koupil B+W přechodovej filtr , otáčecí za plno peněz, použil jsem ho zatím asi dvakrát a u filmu si ho skoro ani neumím představit, že bych ho někdy fakt potřeboval, ale asi na pořádnou krajinu kde jsou šílený rozdíly mezi nebem a zemí je potřeba

používáte takový kulatý šroubovací přechodáky vůbec někdy?

možná bych ho i prodal za polovic, leda že mě někdo tady přesvědčí že ho budu ještě mockrát potřebovat - dyť ty filmy, na rozdíl od digi, jsou tak krásně tolerantní a maj takovej krásnej dynamickej rozsah, snad jsem ještě nenarazil na snímek, kde by mi nebe a země odešly každá jinam mimo ten rozsah, to leda u focení proti oknům, kde ty okna nechávám v tom bílu vesele plavat, takže přechoďák, no nevím, asi se tu na to téma rozjede zase vášeň, tak ať jede svižně a nebojácně
  • 0

#28 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 červenec 2010 - 19:17:06

Von je na tu krajinu dost zajímavej. Osobně bych se ho nezbavoval, ale jestli na tom trváš....... Nějaké další informace by se šikly.
  • 0

#29 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 červenec 2010 - 19:26:13

Von je na tu krajinu dost zajímavej. Osobně bych se ho nezbavoval, ale jestli na tom trváš....... Nějaké další informace by se šikly.


no já jsem na tý primitivní technický úrovni že u krajiny a dalších věcí prostě měřím ty stíny a světla neřeším, to už je pro mě vyšší škola exponometrie, kam zatím nemířím

já jsem rád, když dobře změřím ty stíny a nebe mi teda ještě zřejmě mimo rozsah nevylezlo ale chápu že to není jen o zvládnutí dynamickýho rozsahu ale třeba taky o práci s tonalitou nebe, kterou třeba potom není třeba tolik řešit pod zvětšovákem

informace ještě dodám později zatím jen že to je 52 mm
  • 0

#30 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 červenec 2010 - 19:38:26

dobrá diskuze o filtrech s nádechem flamewar se tu rozjela,


Volal mě někdo? B+W je sice lepší, ale na druhé straně lepší HOYA na objektivu, nežli B+W objednáno u dodavatele, který to objednal u dovozce, který to objednal u výrobce, který ho bude za rok vyrábět. Kdysi jsem kupoval přednostně B+W, ale mám dojem, že jsou čím dál obtížněji sehnatelné, tak jsem se dovybavil HOYou.
  • 0

#31 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 16 červenec 2010 - 20:31:57

z ebaye je máš za 2 tejdny doma...
  • 0

#32 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 312

Publikováno 16 červenec 2010 - 20:38:52

Aniž bych chtěl komukoliv dělat reklamu:
http://www.megafoto.cz/
Vždycky dodali (a poměrně rychle!) to, co jsem potřeboval a (ve srovnání s "klasickými dodavateli") to bylo o poznání levnější.
P.S. Právě ty BW přechodové filtry jsem nakoupil právě u nich...
  • 0

#33 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 červenec 2010 - 20:48:34

Aniž bych chtěl komukoliv dělat reklamu:
http://www.megafoto.cz/
Vždycky dodali (a poměrně rychle!) to, co jsem potřeboval a (ve srovnání s "klasickými dodavateli") to bylo o poznání levnější.
P.S. Právě ty BW přechodové filtry jsem nakoupil právě u nich...


to vypadá zajímavě, ale z nějakýho důvodu tam nemaj oranžový filtry 52 mm
  • 0

#34 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 16 červenec 2010 - 20:58:44

http://shop.ebay.de/...-All-Categories
  • 0

#35 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 16 červenec 2010 - 21:29:09

Děcka, nechcu sa vám plantat nejak moc do diskuze, ale mysím si, že přechoďáky a krajina moc nelezú k sobě. Stačí dobře naexponovat a vyvolat tak aby bylo na negatívu všecko a pak si udělat přechoďák pod zvětšovákem.... to je můj názor. Kdybych to věděl před lety ušetřím si moc peněz.
  • 0

#36 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 149 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 16 červenec 2010 - 21:31:43

Tata Kulhanek psal, ze prechodove filtry jsou nedokonalou pomuckou fotografu, kteri sve negativy prevolavaji. Pri modernim vyvijeni(moderni tesne pred valkou, kulhanek myslim uz v padesatych letech nebyl - nastesti . na vysi doby) nejsou treba :(
  • 0

#37 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 červenec 2010 - 12:00:26

Taky mi nějak nejde dohromady Kraken Systém (který jsem si pro svou potřebu zjednodušil na "najdi nejtmavší místo a tam to změř") a přechoďák.

Kdysi jsem se na přechodový filtry ptal na nějakým digitálním foru a tam z toho vzniklo vlákno asi na 50 stran. Včera jsem si vyvolal film, co jsem fotil převážně s červeným filtrem, paráda, co to dělá. Takový rybářšký přístav, lodičky a domky pěkně bílé, ostatní pěkně černé, nebo přítelkyně v plavkách na koupališti, zůstala jen přítelkyně, nepodstatené pozadí téměř zmizelo ve tmě. Pro někoho to bude příliš, ale teď už si umím představit ten efekt toho oranžovýho filtru, který by byl rozumnější, ale ne vždy chci fotit rozumně.
  • 0

#38 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 červenec 2010 - 12:08:20

zkusím ukázat, co z toho vyšlo, je to Tri X 400, 105 mm Nikon FE, červený filtr Kenko, vývojka D 76 1:1

vesnické koupaliště v Alcala del Jucar ve Španělsku

jestli to zas ukáže jen jendu fotku tak sorry, ale s tím asi nic neudělám, mělo by to být víc fotek

http://www.facebook....92&l=b263536ee0

[/img]
  • 0

#39 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 červenec 2010 - 12:17:22

Tak jsou tam všechny. Nepozná někdo, jestli ta fotka, jak Lenka drží ten vyhazovací Kodak je taky s červeným filtrem? Asi ne, co? Já si při focení nedělám poznámky, takže pak často nevím ani jak jsem zvolil expozici, někdy nepoznám ani jakej objektiv jsem nasadil, tady to možná taky byla 50 mm a ne 105mm u tý fotky s tím Kodakem v ruce.
  • 0

#40 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 17 červenec 2010 - 13:14:40

Lepší bude když si příště uděláš poznámky a najdeš si odpověď sám. Na naučení je to nejlepší. Jinak fotky fajn. I zajímavá tonalita u vousaté Lenky (předpokládám tebe) :(

Přeji dobré světlo.

S přechodovými filtry zkušenost nemám, ale nezatracoval bych je. Zvláště ty šedé. U ČB jsem vždy nějak splácal nadržením. Např. má oblíbená žlutozelená na krajinu je paráda (krajinářský univerzál ;). Tmavší obloha s mráčky a světlejší zeleň. U šedého už mi sice neutrálně, ale ztmaví celou scénu. U barvy si nahržování oblohy nebo spodní části (přechodový filtr nasazen tmavší částí dolu) moc představit neumím. Tedy v PC ano (je to jednoduché), ale u normálního procesu moc ne.

Třeba mi někdo vysvětlí lépe, jinak na ČB je u mě nejoblíbenější zmíněná žlutozelená a oranžáda :-) Červenou jsem dříve používal, ale nějak jsem časem od toho upustil. Možná mě to jednou zase chytí na bílé sklály, lavičky..atd.
(reklama na Windows Microshit - http://nojgi.webzdar...itektura/1.html) :D
  • 0

#41 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 17 červenec 2010 - 13:29:09

tyjo, ryunine... jak já bych se rád zbavil toho červenýho b+w mrc 090 52mm filtru!
až zjistíš, že tě nebaví přehazovat si jeden filtr mezi dvěma sklama, tak mi napiš. použil sem ho asi 3x a od tý doby leží v šuplíku, není to moje krevní skupina.
  • 0

#42 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 17 červenec 2010 - 15:27:31

zkusím ukázat, co z toho vyšlo, je to Tri X 400, 105 mm Nikon FE, červený filtr Kenko, vývojka D 76 1:1
vesnické koupaliště v Alcala del Jucar ve Španělsku

Tohle je moc příjemné koukání
  • 0

#43 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 17 červenec 2010 - 16:02:40

Taky mi nějak nejde dohromady Kraken Systém (který jsem si pro svou potřebu zjednodušil na "najdi nejtmavší místo a tam to změř") a přechoďák.


Když sem se bavil o "přechoďáku" pod zvětšování, tak sem myslel vykrývání. Důležitá je to co je na negativu.
  • 0

#44 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 červenec 2010 - 16:06:42

Taky mi nějak nejde dohromady Kraken Systém (který jsem si pro svou potřebu zjednodušil na "najdi nejtmavší místo a tam to změř") a přechoďák.


Když sem se bavil o "přechoďáku" pod zvětšování, tak sem myslel vykrývání. Důležitá je to co je na negativu.


tak jsem to i pochopil, to se mi právě na zvětšování líbí, jak si tam člověk rukama může všelijak uzpůsobit, co ztmavit a zesvětlit a tím se i vyřeší místa s případnou nechtěnou přeexpozicí
  • 0

#45 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 červenec 2010 - 16:08:28

zkusím ukázat, co z toho vyšlo, je to Tri X 400, 105 mm Nikon FE, červený filtr Kenko, vývojka D 76 1:1
vesnické koupaliště v Alcala del Jucar ve Španělsku

Tohle je moc příjemné koukání


Díky díky
  • 0

#46 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 červenec 2010 - 16:09:35

tyjo, ryunine... jak já bych se rád zbavil toho červenýho b+w mrc 090 52mm filtru!
až zjistíš, že tě nebaví přehazovat si jeden filtr mezi dvěma sklama, tak mi napiš. použil sem ho asi 3x a od tý doby leží v šuplíku, není to moje krevní skupina.


škoda že jsem to nevěděl dřív, teď mám to Kenko...
  • 0

#47 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 červenec 2010 - 16:10:35

tyjo, ryunine... jak já bych se rád zbavil toho červenýho b+w mrc 090 52mm filtru!
až zjistíš, že tě nebaví přehazovat si jeden filtr mezi dvěma sklama, tak mi napiš. použil sem ho asi 3x a od tý doby leží v šuplíku, není to moje krevní skupina.


škoda že jsem to nevěděl dřív, teď mám to Kenko...


aha, tak teď jak jsem to napsal, mi teprve došlo, že máš na mysli mít DVA červený filtry
  • 0

#48 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 červenec 2010 - 16:15:08

Lepší bude když si příště uděláš poznámky a najdeš si odpověď sám. Na naučení je to nejlepší. Jinak fotky fajn. I zajímavá tonalita u vousaté Lenky (předpokládám tebe) :-)

Přeji dobré světlo.

S přechodovými filtry zkušenost nemám, ale nezatracoval bych je. Zvláště ty šedé. U ČB jsem vždy nějak splácal nadržením. Např. má oblíbená žlutozelená na krajinu je paráda (krajinářský univerzál :-). Tmavší obloha s mráčky a světlejší zeleň. U šedého už mi sice neutrálně, ale ztmaví celou scénu. U barvy si nahržování oblohy nebo spodní části (přechodový filtr nasazen tmavší částí dolu) moc představit neumím. Tedy v PC ano (je to jednoduché), ale u normálního procesu moc ne.

Třeba mi někdo vysvětlí lépe, jinak na ČB je u mě nejoblíbenější zmíněná žlutozelená a oranžáda :lol: Červenou jsem dříve používal, ale nějak jsem časem od toho upustil. Možná mě to jednou zase chytí na bílé sklály, lavičky..atd.
(reklama na Windows Microshit - http://nojgi.webzdar...itektura/1.html) :lol:


díky za tipy, jeden z mála tady, koho poznám podle fotky, vypadáš na ní tak, jak tě znám z Prahy - třeba o Krakenovi jsem si celou dobu, než jsem ho viděl na vlastní oči , myslel, že je to takový důchodce - nic proti důchodcům a nic proti stylizaci u portrétů
  • 0

#49 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 17 červenec 2010 - 16:26:25

- třeba o Krakenovi jsem si celou dobu, než jsem ho viděl na vlastní oči , myslel, že je to takový důchodce


:-) ,já jsem Krakena ještě neviděl,nicméně si ho představuju jako pravého fotografického alfa-samce :-) :lol:
  • 0

#50 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 17 červenec 2010 - 16:50:11

Nojgi, tož sem zkókl ten tvůj web a fotografie "modlitba" JE NÁDHERNÁ!!!
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních