Přejít na obsah


Fotka

ČR na snímkování z r.1950 !


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 NIKONIK

NIKONIK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 42 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 červenec 2010 - 12:39:30

http://kontaminace.cenia.cz/

celkem by mě zajímalo čím se to fotilo a kolik museli nafotit materiálu ?
  • 0

#2 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 16 červenec 2010 - 12:52:14

Na tom pracoval taťkuv kolega. Měli na to velký závěsný kamery na pásovej infra film o šířce myslim 50cm. Stříleli na to čtvercový snímky jeden po druhým v záběru 1x1kilometr a pak to technici v laborkách skládali jak pucle. Nic víc o tom nevim. On mě to ten dědek vyprávěl jen na zahradním večírku, jen tak mezi řečí.
  • 0

#3 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 16 červenec 2010 - 13:54:11

To je paráda!
Viděl jsem letecké fotoaparáty na 6x9 (Haager) a 13x18 (Zeiss HMK 21), takže se bych s odhadem formátu negativu držel spíš těchto hodnot.
  • 0

#4 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 16 červenec 2010 - 14:09:23

Wikipedia...

Vložený obrázek
  • 0

#5 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 16 červenec 2010 - 14:21:39

už jsem to našel. Ten film se v současný době adjustuje už jen do šíře 32cm v dýlce pásu 10 metrů. Jinak 100% bejvával i podstatně širší.

http://www.spyflight...-2\A2camera.jpg

http://farm4.static....b98f3a2ef.jpg?v
  • 0

#6 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 16 červenec 2010 - 14:56:41

Délka pásu bývá podstatně větší, při šířce 32cm je obvykle 76 nebo 152m. U nás tyto materiály dodává firma KNOK.
  • 0

#7 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 16 červenec 2010 - 15:06:51

o jakou kontaminaci se melo jednat? Je to dost zajimave
  • 0

#8 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 červenec 2010 - 17:24:17

No tchán dělal letecké snímkování. Nejsem si jistej, jestli tuhle akci. Nicméně detaily focení můžu zjistit. Jo a kdyby někdo chtěl, válej se mi doma filtry pro tyhle kamery. Některý i s vyhřejváním. Kdyby někdo chtěl, ale spíš je to pro soustružníka, z hlavy nevím, jak jsou velký, ale pod 150mm to není. Byly k tomu i objektivy, ty jsou bohužel vyhozený.
  • 0

#9 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 červenec 2010 - 17:55:47

čtu pomaleji než píšu. V tomhle roce to určitě nefotitl......
  • 0

#10 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 17 červenec 2010 - 13:02:46

No tchán dělal letecké snímkování. Nejsem si jistej, jestli tuhle akci. Nicméně detaily focení můžu zjistit. Jo a kdyby někdo chtěl, válej se mi doma filtry pro tyhle kamery. Některý i s vyhřejváním. Kdyby někdo chtěl, ale spíš je to pro soustružníka, z hlavy nevím, jak jsou velký, ale pod 150mm to není. Byly k tomu i objektivy, ty jsou bohužel vyhozený.

Kdyby se našel polarizák, tak bych ho bral, pokryl by mi na stereofoťáku oba objektivy i hledáček :(
  • 0

#11 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 17 červenec 2010 - 15:04:36

To je betelnej link :( ...GoogleMaps padesát let zpátky! Hned pošlu linka kamošce, zabývá se sociologií města a urbanismem, to se jí bude líbit. Zrovna teď si prohlížím Brno a žasnu kolik bylo v ulicích zeleně.
  • 0

#12 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 17 červenec 2010 - 15:36:29

Super... našel sem svůj dům... a tehdy měl jen 4 sousedy a hustší stromy na zahradě :(
  • 0

#13 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 18 červenec 2010 - 09:15:45

Systematickým leteckým snímkováním se u nás zabývá Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad v Dobrušce (VGHMÚř - do 1.7.2003 "Vojenský topografický ústav v Dobrušce"):

Čs. Odboje 676
518 16 Dobruška
Tel.: +420 973 257 611
e-mail: vghur@vghur.army.cz
http://www.mapy.army...htm/s_urad.html

Je to instituce v rámci Armády České republiky. Ještě počátkem devadesátých let to dělali ručně, poté pochopitelně přešli na elektronické zpracování. Formát negativů býval původně 18x18 cm, poté 23x23 cm. Výjimečně 30x30cm (netuším, kde se vzala informace o 50x50cm - podle mě je to chyba). Fotografování se doposud provádělo letouny L-410 nebo An-30 v měřítku 1:27.000 nebo 1:22.000. Území našeho státu je pro účely kartografů přesnímkováno jednou za 8-10 let. Celkem to od roku 1936 znamená cca 800.000 snímků:

http://www.army.cz/s...ail.php?id=2706

Práce tohoto archivu je podkladem pro řadu civilních GIS aplikací a i běžných publikovaných map. Využívat zdrojů archivu mohou i soukromé osoby - a také tak činí. Ať již z pouhého zájmu, pro nejrůznější odbornou činnost (např. letecká archeologie) nebo např. kvůli restitucím kolektivizovaných pozemků etc. Na stránkách VGHMÚř naleznete i odkaz na systém IZGARD, který nabízí letecké měřící snímky neboli LMS, respektive je zde možné získat přehled o provedených snímkováních a Digitální atlas ČR. O IZGARDu stručně třeba

http://topu.army.sk/.../19_polacek.pdf

Tento archiv je veřejně dostupný (ovšem ne zadarmo). Lze si objednat kontaktní kopii, negativ, pozitiv nebo zvětšeninu. Návod na objednávání je

http://izgard.cenia....ecke_snimky.pdf

Na Slovensku je obdobou VGHMÚř Dobruška Topografický ústav (TOPÚ) armády Slovenské republiky Banská Bystrica.

Kompletní mapa z prvního odkazu má původ právě v Archivu této instituce.
  • 0

#14 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 18 červenec 2010 - 09:19:34

... to jen aby bylo jasno, že to na co upozornil NIKONIK v prvním příspěvku, je jen malý výsek obrovského archivu, který je odbornou veřejnosti běžně využíván. :-)
  • 0

#15 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 18 červenec 2010 - 11:39:05

No tchán dělal letecké snímkování. Nejsem si jistej, jestli tuhle akci. Nicméně detaily focení můžu zjistit. Jo a kdyby někdo chtěl, válej se mi doma filtry pro tyhle kamery. Některý i s vyhřejváním. Kdyby někdo chtěl, ale spíš je to pro soustružníka, z hlavy nevím, jak jsou velký, ale pod 150mm to není. Byly k tomu i objektivy, ty jsou bohužel vyhozený.

Kdyby se našel polarizák, tak bych ho bral, pokryl by mi na stereofoťáku oba objektivy i hledáček :-)


Polarizák ne, jen standartní ČB filtry. Nejsem si jistej, ale asi je tam i IR. Já tu tašku najdu.
  • 0

#16 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 19 červenec 2010 - 12:13:34

jeste bych rad k fabiusovu komplexnimu popisu doplnil ze tehdejsi snimkovani se delalo upraveno fotogrametrickou verzi Li-2 (licencne vyrabena Dakota - Douglas DC-3 v SSSR) pozdeji pomoci Il-14 (do pocatku 90tych let).
  • 0

#17 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 červenec 2010 - 12:47:30

Jo a kdyby někdo chtěl, válej se mi doma filtry pro tyhle kamery. Některý i s vyhřejváním. Kdyby někdo chtěl, ale spíš je to pro soustružníka, z hlavy nevím, jak jsou velký, ale pod 150mm to není. Byly k tomu i objektivy, ty jsou bohužel vyhozený.


setsakramentsky jsem zpozorněl. Já si zrovna lámu hlavu, jak a kde seženu nebo z čeho vyrobím barevné filtry 82, 100 a 112mm. (příp. pouze 112mm, step-up kroužky mi snad už někdo vytočí).
  • 0

#18 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 19 červenec 2010 - 12:49:46

Jo a kdyby někdo chtěl, válej se mi doma filtry pro tyhle kamery. Některý i s vyhřejváním. Kdyby někdo chtěl, ale spíš je to pro soustružníka, z hlavy nevím, jak jsou velký, ale pod 150mm to není. Byly k tomu i objektivy, ty jsou bohužel vyhozený.


setsakramentsky jsem zpozorněl. Já si zrovna lámu hlavu, jak a kde seženu nebo z čeho vyrobím barevné filtry 82, 100 a 112mm. (příp. pouze 112mm, step-up kroužky mi snad už někdo vytočí).


jako vzdy se stocilo vlakno nekam trochu jinam, ale filtry s prumerem 116mm barevne se daji koupit celkem bezne u Pazdery, delaly se myslim pro ruske zrcadlo MTO 1000mm, mam doma zluty, oranzovy a myslim zeleny.
  • 0

#19 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 červenec 2010 - 13:00:27

:wink: :lol: :oops: vlčáku, dík za nakopnutí, a Fabiusovi dík za úplnou vyčerpávající informaci, sousedi v mém předchozím působišti tyto letecké snímky z tohoto zdroje používají při výrobě všelikých mapek pro informační turistická centra, cyklomapy apod....
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních