Přejít na obsah


Fotka

Foma GD-l nebo Ilford Multigrade?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
59 odpovědí na toto téma

#51 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 173

Publikováno 14 srpen 2014 - 15:04:21

ochranne pomocky pouziva az patolog

.

ako je "dobrym" zvykom


  • 0

#52 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 14 srpen 2014 - 18:44:09

Jo Do flasek od piva nedavat vyvojku
  • 0

#53 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 438 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 17 červenec 2023 - 13:54:17

Ahoj, nechci zakládat nové vlákno i když mám dotaz pouze k vývojce GD-L.

V minulých příspěvcích se již diskutovala životnost vývojky a to jak neředěné, tak pracovního roztoku. Nicméně vaše odpovědi se značně lišily.

Moje zkušenost je taková, že vývojka po otevření láhve do několika měsíců "chcípne" a pracovní roztok nemá valnou životnost (přelévám z misky do 1l / 2l láhve od destilky).

 

V technickém listu Fomy (dnes prověřeno na stránkách Fomy) je životnost pracovního roztoku 4 dny. Neředěná vývojka a asi v neotevřené láhvi pak 24 měsíců.

Standardně používám už roky Neutol WA a jsem spokojený. Nicméně pro některé zvětšeniny, kde chci dosáhnout vyššího kontrastu a vyššího zčernání.

Vývojka je celkem drahá, takže než si koupím jednu láhev, rád bych získal reálnou aktuální zkušenost.

Je možné, že Foma před nějakým rokem musela změnit recepturu jako u mnoha dalších výrobků a to mohlo způsobit nižší životnost.

Předem díky za jakékoliv informace.


  • 0

#54 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 185

Publikováno 19 červenec 2023 - 18:28:54

Zvaž, jestli nezkusit Adox mcc - kamarád to nedávno koupil a je to opravdu kontrastnější, šťavnatější, než jiné. Přímé porovnání s (pravděpodobně) zásaditější GD-L ale nemám. Mělo by to mít dobrou životnost - my jsme pracovní roztok s úspěchem použili i po 14 dnech a pak, myslím, ještě jednou. Vychází o něco dráž než GD-L (ta bývala o dost levnější, zdá se mi - nebo ne?), ale zase ředění 1+4 - 1+6. Já měl naposledy GD-L před několika lety a taky mi odešel koncentrát, pokud se dobře pamatuju. A ta příšerná netěsnící lahev s papírovým kolečkem ve víčku..

Nicméně nejlepší je si namíchat jednou za čas svoji. Já teď na "velké" (30x40) papíry namíchal z vitamínu C a phenidonu a je to dobré a vydrží dlouho, kontrast se řídí ředěním (ale neporovnával jsem, jak moc reálně). Náklady minimální, toxicita nízká.
  • 0

#55 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 438 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 19 červenec 2023 - 20:06:35

Díky, budu v srpnu něco objednávat ve fotoimpexu, tak to asi zkusím.


  • 0

#56 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 250 příspěvků(y)
Reputace: 214

Publikováno 19 červenec 2023 - 20:27:00

Díky, budu v srpnu něco objednávat ve fotoimpexu, tak to asi zkusím.


Pokud by jsi měl cestu nékdy přes Olomouc( Mor.Beroun nebo Hranice na Mor.) namíchal bych Ti koncentrát Burki&Jenny Cold tone. Umí skvělou černou a regeneruješ beztriazolem. Vydrží dlouho.
  • 1

#57 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 52

Publikováno 19 červenec 2023 - 20:52:20

Adox MCC Developer používám místo GDL, ale kdykoli se ke GDL vrátím. Subjektovně rozdíl moc nevidím, jen ta GDL opravdu časem mění vlastnosti, hlavně po delší době už není černá. Ten Adox koupíš asi i v befotu.
  • 0

#58 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 185

Publikováno 19 červenec 2023 - 21:06:11

Díky, budu v srpnu něco objednávat ve fotoimpexu, tak to asi zkusím.


Pokud by jsi měl cestu nékdy přes Olomouc( Mor.Beroun nebo Hranice na Mor.) namíchal bych Ti koncentrát Burki&Jenny Cold tone. Umí skvělou černou a regeneruješ beztriazolem. Vydrží dlouho.

To je asi překlep s tou "regenerací", ne?
  • 0

#59 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 250 příspěvků(y)
Reputace: 214

Publikováno 20 červenec 2023 - 02:51:22

[quote name="iuliuzz" post="552222" timestamp="1689797171"][quote name="MIC" post="552220"

Pokud by jsi měl cestu nékdy přes Olomouc( Mor.Beroun nebo Hranice na Mor.) namíchal bych Ti koncentrát Burki&Jenny Cold tone. Umí skvělou černou a regeneruješ beztriazolem. Vydrží dlouho.[/quote]

To je asi překlep s tou "regenerací", ne?[/quote]
Není.Ale pravdou je že to není čistokrevná regenerace. B&J vydrží opravdu dlouho jen ta černá časem už není tak černá.Stačí přidat trochu(1-2ml) 1% benztriazolu a jsi zpět na původní černé ale s trochu delším časem. Pokud se ale čas prodlouží až o 1/3 pak míchám novou. Výhodné to je v okamžiku kdy dojíždíš poslední dávku z koncentrátu a potřebuješ pokračovat v práci na končícím namíchaném roztoku. Odzkoušeno.
  • 1

#60 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 438 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 20 červenec 2023 - 13:37:50

 

Díky, budu v srpnu něco objednávat ve fotoimpexu, tak to asi zkusím.


Pokud by jsi měl cestu nékdy přes Olomouc( Mor.Beroun nebo Hranice na Mor.) namíchal bych Ti koncentrát Burki&Jenny Cold tone. Umí skvělou černou a regeneruješ beztriazolem. Vydrží dlouho.

 

 

Díky za nabídku! Chystám se někdy výhledově zajet do Olomouce navštívit nějakou galerii, muzeum, červený kostel a tak bych se ozval. Ještě nemám termín. Plus pojedu příští čtvrtek odpoledne na jih Moravy a v pátek večer zpět směr Havířov.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních