Přejít na obsah


Fotka

předmíchávání vývojek


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 4 srpen 2010 - 20:55:07

Vývojky si míchám již delší dobu všechny doma sám. Ne vždy ale využiji celý stock, ten pak může v lednici zůstat delší dobu a ač vypadá dobře, moc mu nevěřím. Rád bych si tedy míchal vždy čerstvou vývojku, přesně takového množství, jaké budu aktuálně potřebovat. Abych však nemusel pokaždé počítat množství, odvažovat atp. rád bych měl už v malých sáčcích přednamícháno. Nejsem však chemik, tak nevím, jaké chemikálie můžou spolu v suchém stavu být a jaké nikoli. Kdyby mi někdo poradil, byl bych vděčen. Ponejvíce by mi šlo o ID11/D76, tedy:

Siřičitan sodný 100g
Hydrochinon 5g
Metol 2g
Borax 2g

předpokládám, že zde by stejně jako u originálu byl pytlík A a B
  • 0

#2 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 srpen 2010 - 21:25:50

Pavlíku, v dobách za krále klacka, kde jsem si navažoval vývojky sám, jsem se držel rady pana drogisty, který mi ingredience prodával, i paní magistry z lékárny, kam jsem byl jednou za čas připuštěn k lékárnické váze, a to:
Jednotlivé navážky vždy na 2 litry (dělal jsem vše po 2 litrech - tank schlamstl 1,5l, vaničky na 30x40 2 litry akorát) regenerátor pro D76 taky 2l, regenerátor pro pozitivní na dolívání taky 2l, 2litrových hnědých lahví jsem měl tak akorát) navážil samostatně - co bylo v gramových množstvích, z papírku, na kterém se vážilo, udělal kapsičku, to do alobalu a zamáčknul jako psaníčko, naskládal do lahviček se širokým hrdlem - hnědé, na mastičky, byly různých velikostí. co bylo ve velkých dávkách, navážil a nasypal do papírových pytlíků, to do mikrotenového sáčku, vymáčkl vzduch, zatočil a přelepil, případně zabalil do černého papíru od barytů. všecko bylo popsané, co k čemu patří, a pak příprava byla brnkačka, jen vzít, rozbalit, nasypat.....
Tato technologie, byť při vážení a balení trošičku pracná, má i tu výhodu, že rozhodneš-li se dělat třeba jen z poloviny navážky, trošky se dají rozdělit na papírku nožem, větší množství pomocí odměrky, a není třeba se obávat, že budu dělit nehomogenní směsku a riskovat průšvih.
p.s.
později jsem už do lékárny chodil navažovat jen gramové navážky, co se sypalo po kýblech, jsem dle potřeby vážil doma na kuchyňské váze nebo odměřil v počmárané odměrce.
  • 0

#3 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 4 srpen 2010 - 21:42:12

To s těmi alobalovými psaníčky je bezvadný nápad, díky moc!
  • 0

#4 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 srpen 2010 - 21:45:09

To s těmi alobalovými psaníčky je bezvadný nápad, díky moc!

napřed do papírku zabalit, alobalem přebalit - ať se obsah nespeče s hliníkem, asi tak. Ty papírky si vyptej v lékárně.
  • 0

#5 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 4 srpen 2010 - 21:45:43

Zrovna před pár dny jsem se na tohle ptal Hynka :lol:, akorát že na Pyrocat HD (potřebuju si to dopředu nachystat a z praktických důvodů nechci kapaliny).

Dostalo se mi odpovědi, že to můžu sesypat všechno dohromady (pyrosiřičitan, metol, pyrokatechin a bromid), což jsem taky udělal. Sypání na 250ml koncentrátu Ačka se vejde do filmovky od kinofilmu. Bál jsem se, že to budu muset cpát do adoxácký, ale vešlo se to. Uhličitan je chudák samotinkej, ale toho je stejně tolik, že zaplní asi 200ml z 250ml lahvičky, takže to mám lehčí akorát o vodu, objem stejný :lol:. Teď ještě navážit na TF-2...
  • 0

#6 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 srpen 2010 - 21:51:15

ještě jednu věc jsem zapoměl říct:
do těch flaštiček a kelímků s navážkami jsem dával na dno silica gel v psaníčku z filtračního papíru pro absorbování vlhkosti (i dnes kilo stojí něco kolem stovky, vyplatí se to). Když jsem ty zbytky chemie po 20 letech našel ve sklepě v bedně a otevřel, tak vše bylo fajnově sypké.
  • 0

#7 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 4 srpen 2010 - 23:30:02

Vývojky si míchám již delší dobu všechny doma sám. Ne vždy ale využiji celý stock, ten pak může v lednici zůstat delší dobu a ač vypadá dobře, moc mu nevěřím. Rád bych si tedy míchal vždy čerstvou vývojku, přesně takového množství, jaké budu aktuálně potřebovat. Abych však nemusel pokaždé počítat množství, odvažovat atp. rád bych měl už v malých sáčcích přednamícháno. Nejsem však chemik, tak nevím, jaké chemikálie můžou spolu v suchém stavu být a jaké nikoli. Kdyby mi někdo poradil, byl bych vděčen. Ponejvíce by mi šlo o ID11/D76, tedy:

Siřičitan sodný 100g
Hydrochinon 5g
Metol 2g
Borax 2g

předpokládám, že zde by stejně jako u originálu byl pytlík A a B


Pavle, není takový problém si namíchat jen třeba 0,5 litru nebo 0,25 litru vývojky. Tu pak spotřebuješ bez problémů než mít všude možně naskládané filmovky, sáčky..apod. Osobně navážím a namíchám minimálně den před vyvoláváním filmů a do jednoho až dvou měsíců vývojku spotřebuji. Skladováno za WC, tedy lednice s potravinami netřeba. Tedy třeba, ale jen na vytemperování na potřebnou teplotu před samotným aktem :lol:

Pokud budeš mít zájem tak pošli email a můžeme podebatovat.
  • 0

#8 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 4 srpen 2010 - 23:40:15

P.S. Druhá cesta, kterou dělám je si nashromáždit exponované filmy a pak během týdne nebo víkendu vše vyvolat.

V 0,5 litru udělám asi 4 filmy (kino, svitek) takže žádné velké množství a čekání až něco naexponuji.
  • 0

#9 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 5 srpen 2010 - 06:51:10

ještě jednu věc jsem zapoměl říct:
do těch flaštiček a kelímků s navážkami jsem dával na dno silica gel v psaníčku z filtračního papíru pro absorbování vlhkosti (i dnes kilo stojí něco kolem stovky, vyplatí se to). Když jsem ty zbytky chemie po 20 letech našel ve sklepě v bedně a otevřel, tak vše bylo fajnově sypké.

Silicagel se prodává jako stelivo pro kočky, cca 3kg za 150Kč.
Nesplést se stelivem bentonitovým. Silicagelové stelivo bývá v igelitových pytlích a obyčejně je vidět, že jsou uvnitř bílé nebo bezbarvé kuličky nebo čočky. Bentonit bývá v papírových pytlích.
  • 0

#10 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 20 prosinec 2010 - 21:50:59

jak jsem dneska míchal těsto na buchtu, napadla mě jedna věc -
neužil někdo k míchání vývojky normální šlehač na malou rychlost?
když jsem viděl, jak to těsto se pěkně mele, takovej šlehač by zařídil míchání jedna (dvě) radost (ti)
:D :D :D ;)
šlehač v bazaru za stovku že áno
  • 0

#11 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 20 prosinec 2010 - 23:42:42

jak jsem dneska míchal těsto na buchtu, napadla mě jedna věc -
neužil někdo k míchání vývojky normální šlehač na malou rychlost?
když jsem viděl, jak to těsto se pěkně mele, takovej šlehač by zařídil míchání jedna (dvě) radost (ti)
:D :D :D ;)
šlehač v bazaru za stovku že áno

nejsem chemik, jak jsem dostal, posílám dál, ale pan Souček blahé paměti varoval před usilovným mícháním vývojek - aby se vzduch nedostával zbytečně do roztoku a neoxidovalo to. U ustalovače by to ani tak vadit nemuselo. Nevím, jak velký vliv ten vzduch ve skutečnosti může mít. Dubraro zkoušel rozpouštět pomocí ultrazvuku - vlákno Obecný receptář.
  • 0

#12 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 21 prosinec 2010 - 10:05:36

aha, tak to nenásilnit
nicméně šetrné motorové míchadlo, ultrazvuk a jiné laboratorní pomůcky nemaje - to by snad šlo
  • 0

#13 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 22 prosinec 2010 - 08:42:28

aha, tak to nenásilnit
nicméně šetrné motorové míchadlo, ultrazvuk a jiné laboratorní pomůcky nemaje - to by snad šlo

Dám ti tip: v supermarketech se prodává míchadlo na capuccino. Motorek na baterky, tenká dlouhá hřídelka a na konci metlička. Stojí to tak 50 - 150 Kč. Tou metličkou na konci to docela dobře míchá u dna, tenká hřídelka nestrhává mnoho vzduchu do roztoku.
  • 0

#14 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 prosinec 2010 - 09:37:14

když míchám 5l xtolu jako koncentrát 2 litry, což se blbě rozpouští, aby mě ruka nebolela, používám akuvrtačku na nízkých otáčkách a metličku na míchání barev, plastový spodek jako vrtulka s pár dírkami, funguje perfektně a nestrhává vzduch žádný, obrácením chodu se zabrání roztočení obsahu zavařovačky, ve které míchám, a tvorbě víru.
  • 0

#15 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 3 duben 2011 - 11:18:46

spočiatku som si vážil vždy 1 liter lázni, a potom som to často vylial nepoužité, lebo som nechcel riskovať, že sa mi roztok pokazil. Dnes to robím tak, že si navážim len 1/2 litra, alebo dokonca len 250 ml, ktoré spotrebujem za cca jeden či dva mesiace a tým pádom neriešim životnosť, žiadné fúkanie Protektanu či podobne, chladničky, mrazáky atd., flaše s lázňami sú v kúpelni pod umývadlom, len siahnúť dole. Nakoľko mi váženie chémie nevadí a baví ma to, nemám problém
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních