Přejít na obsah


Fotka

Jakou chemii zvolit - První vyvolávání


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
22 odpovědí na toto téma

#1 cvms

cvms

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 13 srpen 2010 - 09:53:30

Zdravím všechny zde přítomné. Chtěla bych si začít vyvolávat ČB filmy. No, teorii jsem si přečetla a zjistila, že potřebuju NĚJAKOU vývojku, NĚJAKEJ přerušovač a NĚJAKEJ ustalovač. Co ale nevím - můžu to libovolně kombinovat nebo některý vývojky se mají rády jenom s některýma ustalovačema apod.? Poradili byste mi, co si mám do začátku koupit, jakou konkrétní kombinaci chemie? Něco co nejlevnějšího, aby to k sobě pasovalo, na čem si to vyzkouším zezačátku...
  • 0

#2 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 13 srpen 2010 - 10:05:48

Zdravím všechny zde přítomné. Chtěla bych si začít vyvolávat ČB filmy. No, teorii jsem si přečetla a zjistila, že potřebuju NĚJAKOU vývojku, NĚJAKEJ přerušovač a NĚJAKEJ ustalovač. Co ale nevím - můžu to libovolně kombinovat nebo některý vývojky se mají rády jenom s některýma ustalovačema apod.? Poradili byste mi, co si mám do začátku koupit, jakou konkrétní kombinaci chemie? Něco co nejlevnějšího, aby to k sobě pasovalo, na čem si to vyzkouším zezačátku...

Dobrý den, vítej na temné komoře.
Jestli můžu za sebe doporučit, na začátek je ideální začít s věcmi od FOMY. Mají asi nejlevnější věci a dostatečně dobré.
Jako vývojku bych doporučil nějaký tekutý koncentrát, ideálně Foma R09 nebo LQN. Podle potřeby a podle návodu si naředíš takové množství jaké právě potřebuješ a po vyvolání můžeš vylít. Přerušovač někdo používá, někdo ne, myslím, že stačí obyčejná kyselina citronová tak 20 g rozpustit v litru vody. Jako ustalovač je ideální Foma Kyselý ustalovač. Takhle kombinace se hodí nejen do začátku, ale řekl bych že na téměř všechny situace i v daleké budoucnosti.
Nákup věcí je dobrý na fotoskoda.cz nebo přímo na stránkách foma.cz
Držím palec
  • 0

#3 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 13 srpen 2010 - 10:23:53

Sám jsem to tento týden vyřešil takhle:
- vývojka Agfa Rodinal (jako Foma R09, trochu dražší ale originál)
- přerušovač voda nebo kyselina citronová
- kyselý ustalovač Ilford Rapid Fixer (taky dražší než fomácký, ale měl by prý míň smrdět)
- smáčedlo Foma Fotonal (do posledního praní)
  • 0

#4 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 13 srpen 2010 - 10:31:52

Něco co nejlevnějšího, aby to k sobě pasovalo, na čem si to vyzkouším zezačátku...

Odkud vlastně jsi? Pokud bys byla poblíž Loun a okolí, můžu Ti kousek ode všeho odlít na zkoušku.
  • 0

#5 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 13 srpen 2010 - 12:09:04

Ja to mam takhle vicemene od zacatku do ted:
Ilford ID11 (zalezi kolik volas, ale jednoznacne se vyplati 5l baleni)
Fomacitro prerusovac (na papiry si klidne budu lit ocet, ale s negativama nebudu riskovat, tech par korun me nezabije...)
Fomafix (sice smrdi, ale je kapalny a ustaluje rychle...)
  • 0

#6 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 srpen 2010 - 12:23:53

Doporučoval bych začít s něčím blbuvzdorným.
Tzn, navrhoval bych
Film: Ilford HP5
Vývojka: Ilford ID11
Přerušovač: obyč voda
Ustalovač: - spíš bych doporučil ilfordí, protože nesmrdí, ale pokud smrad nevadí, tak klidně ten fomafix

Nějaký LQN atp, to snad raději až později, jestli vůbec :)
  • 0

#7 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 13 srpen 2010 - 12:32:58

nějaké rady jsou tady v těch vláknech:
jak začít

začátečník
  • 0

#8 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 13 srpen 2010 - 12:33:03

Jeste k tomu smradu fomafixu, on sice opravdu nevoni, ale pri pouziti na filmy se moc do styku se vzduchem nedostane a skoro to ani neni citit... To kdyz jsem ho jeste pouzival na papiry v miskach, to bylo smradu! :wink:
PS: pokud chces jeste usetrit na filmu, tak Ilford PAN 400 neni taky vubec spatny do zacatku
PPS: ja bych do toho rodinalu hned tak zkraje asi nesel...kombinace ID11 a PAN400 ti musi dat pouzitelne vysledky ikdyz neco trosku pokazis...
  • 0

#9 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 srpen 2010 - 13:55:33

co zkušenější temnokomorník, to zajetý oblíbený proces.
Záleží taky na obsahu peněženky, který tomu začátku jsi ochotna vysypat.
Materiálu pro začátek, který není drahý a který je vcelku odolný proti začátečnickým chybám, je dost různého, já bych opět zopakoval to, co už jsem i v minulosti doporučil několika lidem, jež mi za to dokonce nevynadali:

film:
blbuvzdorný, dost dobrý a levný film - Ilford P4 surveillance (seženeš u mě)

vývojka:
Totéž jako Ilford ID-11, jen trochu levnější, je Kodak D-76 (3,8l za 152 Kč, trvanlivá, dobrá a ekonomická vývojka),

přerušovač:
čistá voda s rozpuštěnou špetkou kyseliny citronové potravinářské, (k mání v každém krámě)

ustalovač
buď tekutý koncentrát viz doporučení výše, nebo kyselý ustalovač Foma na 5l za 1/3 ceny litrového balení, dá se rozpustit jako koncentrát a postupně dle potřeby naředit na pracovní roztok - vydrží hodně dlouho.

smáčedlo - doporučení viz výše, cenový rozdíl mezi výrobkem Foma a Ilford v 1l není až tak výrazný, mám dojem, že naopak.

Pak přeji štěstí a um, což nekoupíš, dopracuješ se sama :wink:

Pokud jsi v Praze, můžu ti dát tip, kde se tohle vše dá nakoupit, pokud nikoli a budeš chtít tohle vše poslat poštou, tak po domluvě můžu zaslat zaráz vše výše uvedené, mimo Prahu a asi 4 další velká města se některé věci hledají blbě a za draho.

Informace k surveillance filmům najdeš v samostatném vláknu, zkušeností různých zdejších přispivatelů je už dost a dost.

výhoda: až Ilford surveillance filmy dojdou, dá se bez rizika podstatných změn v postupu zpracování a výsledků přejít na trošku dražší Pan400 či Pan100 nebo ještě trošku dražší HP5, resp. FP4, které dostaneš doufejme i v budoucnu - charakter filmů je obdobný.
  • 0

#10 pepad

pepad

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 107 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 srpen 2010 - 18:11:03

Já začínal na věcech od fomy, fomafix používám do teď, smrad mi nepřijde nijak hrozný. Vývojku lqn sem vyměnil za kodak d-76, se kterou sem spokojenej.

Myslím si, že je docela jedno s jakou začneš chemií, jakmile ti to poprvé vyjde a vytahneš vyvolaný negativ, v jakékoliv kvalitě, chytne tě to a už se nebudeš tolik bát a začneš "experimentovat" :idea: . Aspoň u mě to přesně takhle bylo :D
  • 0

#11 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 13 srpen 2010 - 18:37:36

Myslím si, že je docela jedno s jakou začneš chemií, jakmile ti to poprvé vyjde a vytahneš vyvolaný negativ, v jakékoliv kvalitě, chytne tě to a už se nebudeš tolik bát a začneš "experimentovat" :D . Aspoň u mě to přesně takhle bylo :)


Pod tohle se podepíšu. Jinak já jsem začínal před několika měsíci a přesně jak píše Jirinol. Plastimatku a D76 mám ostatně od něj stejně jako Ilford P4 (báječný film za báječnou cenu), na přerušování používám celkem levnou FomaCitro, na ustálení Ilford Rapid Fixer (je rychlejší než Fomafix, takže máš i kratší čas vypírání), smáčedlo stačí opravdu jen kapka Jaru.

Každopádně je hezké vidět, že i v téhle době stále přibývají nové dušičky do temné komory. Jsa zde v podstatě novic, jsem tomu sám rád :idea:.
  • 0

#12 Black

Black

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationOtrokovice
Reputace: 47

Publikováno 13 srpen 2010 - 20:38:45

Toš tak cérečko šikovná. Já se včilkaj právě připravuju k vyvolání už svojého druhého filmečka samostatně. Používám k temu věci od Fomy. Vývojka Fomadon R 09, ustalovač Fomafix a smáčedlo Fotonal. Přerušuju obyč vodou z kohůtka. Protože první film byl o.k. tak si myslím, že je to chémia pro každého. Já su dost od přírody levý. Když to de mně, tož už každému :idea:
  • 0

#13 pepad

pepad

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 107 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 14 srpen 2010 - 10:11:13

film:
blbuvzdorný, dost dobrý a levný film - Ilford P4 surveillance (seženeš u mě)


lze u tebe ještě nějaké kousky za dobrou cenu sehnat ?
  • 0

#14 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 srpen 2010 - 19:24:17

lze u tebe ještě nějaké kousky za dobrou cenu sehnat ?

¨
Pepíku, to vlákno v hromadných nákupech nezaniklo, akorát se vytratil zájem, nikdo se tam už nehlásí.... jinak na to máme SZ a e-mail :D
  • 0

#15 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 srpen 2010 - 19:24:32

lze u tebe ještě nějaké kousky za dobrou cenu sehnat ?

¨
Pepíku, to vlákno v hromadných nákupech nezaniklo, akorát se vytratil zájem, nikdo se tam už nehlásí.... jinak na to máme SZ a e-mail :D
  • 0

#16 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 14 srpen 2010 - 19:35:53

pánové, zdá se, že jste svými zaručeně správnými tipy novou adeptku spíše odradili...

Já bych jí poradil, aby oslovila nějakého zkušeného temnokomorníka z jejího okolí, který jí osobně vše vysvětlí a ukáže, protože těch dotazů bude mít časem určitě víc.
  • 0

#17 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 15 srpen 2010 - 09:55:45

Zdravím všechny zde přítomné. Chtěla bych si začít vyvolávat ČB filmy. No, teorii jsem si přečetla a zjistila, že potřebuju NĚJAKOU vývojku, NĚJAKEJ přerušovač a NĚJAKEJ ustalovač. Co ale nevím - můžu to libovolně kombinovat nebo některý vývojky se mají rády jenom s některýma ustalovačema apod.? Poradili byste mi, co si mám do začátku koupit, jakou konkrétní kombinaci chemie? Něco co nejlevnějšího, aby to k sobě pasovalo, na čem si to vyzkouším zezačátku...


Ahoj,
vyvolat film není až taková věda, jak by se mohlo zdát. Jakmile máš film namotanej ve vývojnici, máš prakticky vyhráno.

Vývojka - vyhovuje jakákoli konfekční, pokud si zvolíš D76/ID11/FomadonP (jsou prakticky totožné) neuděláš chybu, dostupnost je zajištěná. Nebo Rodinal/R09, taky klasika. Pak stačí jen dodržet teplotu a čas vyvolávání a není co zkazit.

Přerušovač - Stačí po vývojce propláchnout 2-3 krát vodou. Pokud vyloženě chceš přerušovač, tak kyselina citrónová (20g je standartní pytlík z potravin, do litru vody), nebo fomacitro to má prima barvu :D Ale voda fakt stačí.

Ustalovač - Kyselý Foma v prášku je OK, rychloustalovač zrovna nevoní a někomu, třeba mě, nedělá dobře na ruce.

Kombinovat lze prakticky libovolně, je pár výjímek jako Pyrokatechinová vývojka + alkalický ustalovač ale to nejsou konfekční lázně.

To co jsem popsal k sobě zaručeně pasuje, nejen na první pokusy, klidně i nafurt. Nabídky na chemii tu proběhly, neprohloupíš.
Pokud Ti může volání někdo předvést, jdi do toho, v Praze Tě to klidně naučím za odpoledne.

Když se pustíš do pokusů sama, nezapoměň hlídat teplotu +-1 stupeň se celkem nic neděje, teploměr v akvaristice je za pár korun a dá se vybrat slušně přesnej.

Tak hodně zdaru !
  • 0

#18 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 15 srpen 2010 - 10:11:49

Držel bych se blbovzdorných záležitostí, jak psal Pavlík P a jiní.

Film - HP5
vývojka - ID 11/ D76
přerušovač- voda+ kys. citro
kyselý ustalovač

Fertik.

Své záležitosti ať si zkouší autorka sama až zvládně základ.
  • 0

#19 cvms

cvms

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 15 srpen 2010 - 11:28:07

pánové, zdá se, že jste svými zaručeně správnými tipy novou adeptku spíše odradili...

Já bych jí poradil, aby oslovila nějakého zkušeného temnokomorníka z jejího okolí, který jí osobně vše vysvětlí a ukáže, protože těch dotazů bude mít časem určitě víc.


mno, to víš, že kdybych v mým okolí znala někoho, kdo se tomuhle věnuje, tak už se pozvu na školení. jenže neznám.

Všem děkuju za tipy, snad to nějak vyjde :lol:
  • 0

#20 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 15 srpen 2010 - 11:49:03

pánové, zdá se, že jste svými zaručeně správnými tipy novou adeptku spíše odradili...

Já bych jí poradil, aby oslovila nějakého zkušeného temnokomorníka z jejího okolí, který jí osobně vše vysvětlí a ukáže, protože těch dotazů bude mít časem určitě víc.


mno, to víš, že kdybych v mým okolí znala někoho, kdo se tomuhle věnuje, tak už se pozvu na školení. jenže neznám.

Všem děkuju za tipy, snad to nějak vyjde :)


Stačí když prozradíš odkuď pak jsi, někdo se už nabídne :lol:

Ono máme i tajnou mapu, ale zdá se že momentálně Hidejoshi jeji funkčnost trošku blokuje :(
  • 0

#21 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 16 srpen 2010 - 00:19:29

To je zajímavý, svůj nick jsem tam nenašel?
  • 0

#22 Fill

Fill

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 264 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 125

Publikováno 16 srpen 2010 - 18:11:54

To je zajímavý, svůj nick jsem tam nenašel?


Při editaci osobních údajů jiných než bydliště se totiž poslední část souřadnic vymaže. Chce si to vždycky zkontrolovat a případně opravit...
  • 0

#23 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 16 srpen 2010 - 21:04:28

D9ky, už jsem zpraven bretem! :D
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních