Přejít na obsah


Fotka

ZEISS JAPAN-GERMANY


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
24 odpovědí na toto téma

#1 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 13 srpen 2010 - 15:42:11

Tak jsem se už jednou ptal, nicméně bez kloudné odpovědi. Je tu někdo, kdo má vlastní zkušenost a umí říct, jaký je faktický rozdíl ve výsledné fotografii, mezi CZ vyrobeným v Japonsku, oproti CZ německému?? Pokud vlastně nějaký rozdíl existuje??
  • 0

#2 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 13 srpen 2010 - 16:08:40

Ano, jeden rozdíl tu jistojistě bude:
na skle vyrobeným v Japonsku bude Made in Japan
na skle vyrobenym v Německu bude Made in Germany
:idea: :)

...vtip no, nezlob se, ale nedalo mi to :D
  • 0

#3 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 13 srpen 2010 - 16:12:43

Tak jsem koukal na sklo a tam nic napsáno není. Jenom na tom železe... :idea:
  • 0

#4 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 13 srpen 2010 - 16:19:55

Tak jsem koukal na sklo a tam nic napsáno není. Jenom na tom železe... :D


...safra, to je divný. Koukám že ta problematika bude mnohem problematičtější než jsem se domníval :idea: :)
  • 0

#5 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 13 srpen 2010 - 16:28:25

No ale trochu vážně - v hledání diferencí v optické kvalitě dvou identických objektivů lišících se vzájemně parametrem Japan/Germany valného smyslu nespatřuji. Leč proti gustu žáden dišputát žeano. Jinak drobný příspěvek s tématem domnívám se volně související jest možno najíti ZDE :idea:
  • 0

#6 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 13 srpen 2010 - 18:54:20

Jasný. No já mám CZ Japan. Je to Y/C. Ten je údajně pouze made in Japan. Je výtečný. Pouze mě zajímá, zda skutečně existuje rozdíl, jak se často píše ale patrně jsou to spíše nepodložené povídačky. Ze zvědavosti mě zajímá, zda vyfoceno tím a tím objektivem existuje rozdíl. Někde jsem viděl informaci, že snad Japonsko kupovalo přímo čočky z německa a tam se jen montovalo. Takže nevím, jaká je skutečnost.
  • 0

#7 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 srpen 2010 - 19:45:08

Jasný. No já mám CZ Japan. Je to Y/C. Ten je údajně pouze made in Japan. Je výtečný. Pouze mě zajímá, zda skutečně existuje rozdíl, jak se často píše ale patrně jsou to spíše nepodložené povídačky. Ze zvědavosti mě zajímá, zda vyfoceno tím a tím objektivem existuje rozdíl. Někde jsem viděl informaci, že snad Japonsko kupovalo přímo čočky z německa a tam se jen montovalo. Takže nevím, jaká je skutečnost.


než jsem si pořídil Contax SLR, tak jsem se taky po některých informacích pídil, v několika zdrojích jsem našel zmínky o tom, že Planary C/Y byly zpočátku v několika verzích, komplet výr. a montáž v D, sklo D a montáž v Singapore, později komplet výroba a montáž v Jap. Ovšem nikde odkaz na nějaký ověřitelný zdroj informací.
Našel jsem i zmínku o nějakých rozdílech ve kvalitě mechaniky u objektivů kompletovaných v Singapore, ale vysloveně o nějakých rozdílech v optické kvalitě nikde.
Nikde taky nenašel zmínku o pokračování výroby objektivů v D po přestěhování techologie a techniků do Jap. v době po zahájení výroby RTS. Když jsem četl testy Zeiss C/Y objektivů v Modern Photography z doby, jak byly uváděny na trh, nikde zmínka o výrobě v Jap. či D, a kladné hodnocení měly všechny.
  • 0

#8 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 13 srpen 2010 - 19:48:56

Ono je taky možné, že Němci udělali návrh optiky a Japonci to vyrobili. Taky častá forma dělby práce.

Nicméně, odpověď na svou otázku budeš asi muset hledat buď na internetu, věřím, že takových lidí jako ty se najde víc, a nebo si sehnat dva ekvivalentní objektivy tvé oblíbené značky a zkusit je porovnat. Jen si imho myslím, že dojdeš ke srovnání dvou konkrétních kusů, nic víc. Zda se kvalitativně liší produkce Zeiss Germany od Zeiss Japan, z toho stejně nezjistíš. To bys těch objektivů musel mít celé série. Osobně bych tu otázku odložil do kategorie filozofických a dál ji neřešil.
  • 0

#9 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 14 srpen 2010 - 07:02:02

Samozř., že to není nic podstatného, co by mělo vliv na focení. Zajímá mě to opravdu ze zvědavosti. Domnívám se, že pokud už má něco značku Zeiss, tak to nebude nic, co by připomínalo zboží z vietnamské tržnice:-). Jen mě udivuje, že je u nás tolik lidí, co fotí na tyto skla a že nemá nikdo trochu konkrétnější informaci. No možná také nechodí na tento web:-).
  • 0

#10 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 srpen 2010 - 07:36:41

Jen mě udivuje, že je u nás tolik lidí, co fotí na tyto skla a že nemá nikdo trochu konkrétnější informaci. No možná také nechodí na tento web:-).


možná taky proto, že pokud s tím, co má, je spokojen, nemá důvod hledat podrobné informace, proč tomu tak je ... :D
  • 0

#11 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 14 srpen 2010 - 08:04:11

No to záleží, jestli člověk chce jen hloupě věci užívat, nebo o tom co užívá i něco vědět. Protože když nic neví, tak pak čumí na všechno "jak vůl do vařící vody". To pak může vypadat následovně: co to máš na krku za přístroj? Já nevím ale dělá to hezké obrázky, tak to používám....... Trošku nadneseně tedy :D
  • 0

#12 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 srpen 2010 - 10:43:29

Tak jsem asi jeden z těch, co hloupě využívá Distagon 28/2.8 a Planar 50/1.4, oba made in Japan. Naprosto mě nezajímá, kolik přenesou čar na mm, apod. Dělají dobré obrázky, takže mi je to opravdu jedno. Předtím jsem měl FD skla, taky z toho lezly dobré obrázky a bylo mi to jedno. Každý má asi jiné priority, co se týče focení. 8-O Mě třeba zajímá, jak bude vypadat ten obrázek, co z toho vyleze než to, jestli jsem ho pořídil německým nebo japonským sklem.
Výjimku mají pochopitelně skla s bublinkama! :D
  • 0

#13 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 14 srpen 2010 - 10:56:53

... To pak může vypadat následovně: co to máš na krku za přístroj? Já nevím ale dělá to hezké obrázky, tak to používám.......


A to je teda jako špatně, jestli to správně chápu ?
  • 0

#14 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 14 srpen 2010 - 13:29:52

No mě nezajímají určitě přenesené čáry. Ale pokud fotíš a je Ti jedno, že třeba stejný objektiv od jiné firmy dělá lepší fotky ale Ty si řekneš tohle co mám je dobrý, tak proč bych hledal jiný, tak pak určitě není problém.
Ale já, když si jdu koupit zeiss, tak si zcela jistě nejprve zjistím, jestli je lepší ten, nebo ten druhý. Přece nevyhodím peníze, aniž bych věděl za co??
neznám alespoň ve svém okolí nikoho, co by to tak udělal. To můžu jít a vědět, že chci objektiv 50/2 a koupím první, který má stejné číslo.
:D 8-O
  • 0

#15 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 14 srpen 2010 - 20:08:45

Ono bychom se mohli bavit i o Nikonech. Staré mají Made in Japan a nové Made in Taiwan :D Je lepší Leitz Made in Canada nebo Germany?

Podle mě když už je udělena značka Zeiss tak by měla splňovat všechna kritéria a je jedno zda byl výrobek vyroben tam či jinde 8-O Aspoň by to tak mělo být :?
  • 0

#16 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 14 srpen 2010 - 21:02:54

pokud je stejný složení optiky, tak se imho můžou lišit maximálně tak výrobní tolerance. a to už buď je vidět (decentrování především, žejo), a nebo je všechno OK. pokud je všechno OK, tak bych neočekával, že sklo z německa bude lepší, než bezvadně vyrobený sklo z japonska.

stejnak nejvíc záleží na tom, jak je spočítaná optika. což je třeba ten důvod, kvůli kterýmu sem koupil 2,0/28 nikkor vypočítanej někdy v 60. letech namísto (z heldiska přenosu čar/mm a kontrastu) lepšího ais 2,8/28 z let 80...
  • 0

#17 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 15 srpen 2010 - 10:36:37

Naprosto souhlasím, že to může být ať u Nikonu, nebo u jiné značky.
A také bych předpokládal, že pokud se jedná o licenci "ZEISS", tak by to mělo splňovat určitá kritéria. Ale není to vždy tak. Např. Renault vs Dacia.
I když to je asi přehnané přirovnání a patrně Japonská výroba bude kvalitní.
Já nehledám žádné zázraky ale tak jako když se kupuje objektiv a zkouší se z několika kusů, tak se chci jen dopídit, jestli existuje nějaký rozdíl, který někdo někdy pojmenoval. Já jsem na Zeiss nikdy nefotil, tak proto se ptám, jestli to někdo na webu umí porovnat. Tedy někdo, kdo zkoušel fotit na obě provenience.
  • 0

#18 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 15 srpen 2010 - 10:49:16

A také bych předpokládal, že pokud se jedná o licenci "ZEISS", tak by to mělo splňovat určitá kritéria. Ale není to vždy tak. Např. Renault vs Dacia.


Byl bych s podobnými příměry opatrný - narazil jsem na test, podle kterého kvalita práce v Dacii vycházela proti Renaultu ve Francii lépe... Prý je dost klika, že tam není přímé srovnání modelů a Dacia dělá spíš věci na základě starých technologií Renaultu, jinak bychom se možná divili.

A s fototechnikou to může být podobné, co já vím, tak třeba Pentax svého času měl opravdu hodně kvalitní produkci "Made in Vietnam" - postavili totiž ve Vietnamu hypermoderní továrnu, která byla ve své době modernější, než v mateřském Japonsku, nešlo jen o levnou pracovní sílu. Opravdu se moc nedá pouzovat podle místa výroby, dneska to (asi bohužel) funguje tak, že kdokoli/kdekoliv vyrobí přesně to, co si zadavatel řekne a záleží pak spíš na tom, jak moc chce zadavatel ořezat náklady anebo mu jde přece jen víc o dojem top kvality.
  • 0

#19 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 15 srpen 2010 - 12:16:55


A také bych předpokládal, že pokud se jedná o licenci "ZEISS", tak by to mělo splňovat určitá kritéria. Ale není to vždy tak. Např. Renault vs Dacia.


Byl bych s podobnými příměry opatrný - narazil jsem na test, podle kterého kvalita práce v Dacii vycházela proti Renaultu ve Francii lépe... Prý je dost klika, že tam není přímé srovnání modelů a Dacia dělá spíš věci na základě starých technologií Renaultu, jinak bychom se možná divili.


takže buď jak buď, není to totéž, že?

šmarjá, proč tolik lidí odpovídá, aniž by odpověděla? OK, to se stává i v lepších vláknech a nic proti tomu, ale proč má někdo potřebu zrovna tady zpochybňovat relevanci tazatelova problému? přijde mi, že se tu vcelku seriozně řešili mnohem marginálnější témata. ví tedy někdo, jak to s těmi cajzy je?
  • 0

#20 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 15 srpen 2010 - 12:43:39

Trefa do černého:-)
No já se domnívám, že patrně cajz bude velmi málo zastoupen a proto nelze získat erudovanou odpověď. Navíc, tato otázka byla složitá i pri lidi od Yashicy z Třebíče. A to byl dovozce. Takže asi smolíček...
  • 0

#21 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 292 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 15 srpen 2010 - 19:58:57

Mám jediný Contaxový objektiv Made in W. Germany, a to Sonnar 2,8/85. Ostatní (Distagony 28, 35, Tessar 45 a Planar 1,4/50) jsou Made in Japan - tyto objektivy se ani v Německu pokud vím nedělaly, možná tak prototypy. Všechny jsou opticky v pohodě, mechanicky také skvělé, z vyjímkou malého Tessaru, který má ostření takové vaklavé. Možnost srovnání stejného objektivu Japan x Germany tedy nemám. Jediné v čem je viditelný rozdíl, je kvalita popisků na objektivech. Ten německý je má horší :lol:
Jak už jsem naznačil, běžnější objektivy se v Německu nedělaly nikdy. Naopak ty nejdražší (2,8/300, 3,5/15 apod.) se dělaly pouze v Německu až do konce výroby. V obou zemích se tedy dělaly jen některé (nejprve v Německu, později v Japonsku), např. výše zmíněný 2,8/85, dále 4/18, nejspíš 2,8/180, 3,5/200 apod.
  • 0

#22 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 15 srpen 2010 - 20:51:52

No já už jsem dnes zakoupil ten SONNAR 135/2,8. Cena bratru 4500czk.
Objektiv je naprosto nový, nepoužitý. Tak snad to bude OK. Chod naprosto perfektní, jemný, hydraulický. Tedy po mechanické stránce 101%.
Pokud bude i optika taková, tak na výbornou. Opravdu se údajně dělaly pro Y/C jen a jen v Japan. No, je to úžasné sklo, tak uvidíme, co z toho vyleze za obrázky. Snad to nebude lomografie :lol:
  • 0

#23 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 srpen 2010 - 21:10:13

Dej sem pak vědět, jeké jsou výsledky. Dík. :lol:
  • 0

#24 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 15 srpen 2010 - 23:28:44

JJ.
  • 0

#25 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 073 příspěvků(y)
Reputace: 392

Publikováno 23 srpen 2010 - 11:59:15

Tata mival Contaxe a k nem nekolik objektivu. Uz ani nevim presne jaky, myslim ze 25mm, urcite 5Omm a pak neco delsiho. Ta padesatka byla nemecka, ty dve dalsi žapanský. At jsem koukal jak jsem koukal, rozdil v tom nebyl na fotkach zadnej, vsechny byly skvely. Nemel jsem nikdy moznost srovnavat tytez objektivy, tedy stejny ohnisko. Jindy (vim, trochu jinej, ackoli pribuznej priklad) jsem mel moznost celej tejden fotit s Leikou M6, s petatricitkou 1:2 a devadesátkou. Nedalo mi to, vzal jsem svyho Canona F-1 (ten pan, co mi to pujcil byl z kategorie, ktere s kolegou rikame "nosic leiky" a pujcil mi to proto, "abych konecne pochopil, jaky je fotit opravdovym fotakem) k nemu svou petatricitku 1:2 a peteosmdesatku 1:1,2. Do obou stejnej film a dusledne jsem fotil zcela tytez fotky. Oboji stejne vyvolal a nazvetsoval. A ten chlapek se pak drbal za uchem, obracel to vzhuru nohama a nebyl vubec schopnej poznat, ktery jsou ktery.A pouceni? Japonci umej udelat stejne dobrou optiku jako nemci. A jestlize navic ti nemci je nechaji napsat tam svou ikonickou znacku ZEISS, urcite dobre vedi proc.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních