Přejít na obsah


Fotka

Zorkij 4K


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
17 odpovědí na toto téma

#1 pchytil

pchytil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 srpen 2010 - 12:20:44

Zdravím ve spolek.

Mám otázku ohledne Zorkije 4K. Dělá mi takovou nepěknou věc, že u časů 1/30 a B jezdí druhé plátno závěrky o poznání pomaleji a někdy nedojede vůbec. To má pak za následek, že závěrka zůstane otevřená (tak na 1-2cm). Ostatní časy se zdají být v pohodě. Přitom dlouhé časy se zdají být taky v pořádku, takže ten zpomalovací mechanismus (či jak se tomu vrčícímu zázraku říká) je asi také funkční.

Naštěstí mám ještě jednoho Zorkie, který má za sebou servis u Škody, takže běhá jak nový. Nemá ale tu natahovací páčku jako 4K :D.
  • 0

#2 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 30 srpen 2010 - 14:35:53

Mám otázku ohledne Zorkije 4K. Dělá mi takovou nepěknou věc, že u časů 1/30 a B jezdí druhé plátno závěrky o poznání pomaleji a někdy nedojede vůbec. To má pak za následek, že závěrka zůstane otevřená (tak na 1-2cm). Ostatní časy se zdají být v pohodě. Přitom dlouhé časy se zdají být taky v pořádku, takže ten zpomalovací mechanismus (či jak se tomu vrčícímu zázraku říká) je asi také funkční.

Vyčistit, namazat.
  • 0

#3 pchytil

pchytil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 srpen 2010 - 14:46:50

On je to kousek čistý, i vevnitř. Ale sucho tam je, takže to bude chtit asi mazání. Můžeš mi nějáké mazadlo doporučit?
  • 0

#4 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 30 srpen 2010 - 15:13:07

Sádlo, nejlépe husí, ale bez škvarků !!! Ty jak známo mohou způsobit problém i mlsné lokomotivě (zadřené šoupátko a bolí to, bolí moc ...)
  • 0

#5 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 30 srpen 2010 - 15:15:35

A není nic snadnéjšího než si tukem, ať už jakýmkoliv, zapatlat plátna...
  • 0

#6 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 30 srpen 2010 - 15:45:27

On je to kousek čistý, i vevnitř. Ale sucho tam je, takže to bude chtit asi mazání. Můžeš mi nějáké mazadlo doporučit?

Ono to nebude tak triviální, jak ostatně naznačuje kolega Vait. Pokud nemáš s takovou prací zkušenost (nebo odhodlání se do toho poustit i za cenu likvidace aparátu :D ), raději to někomu svěř.
Na pomalu se pohybující součástky používám nějaký sovětský tuk, který jsem ukořistil v Meoptě asi před 30 lety. Na rychle se pohybující ložiska hodinářský olej č. 3. Obojí v minimálním množství - důležité je dostat mazivo tam, kam patří a ne jinam.
  • 0

#7 pchytil

pchytil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 srpen 2010 - 16:34:38

Rád bych se do toho pustil sám. Jednoho funkčního Zorkije už mám (viz obrázek) a věřím, že oprava toho 4K by stála víc než zachovalý bazarový kousek. K tomu je pro mne podobná jemná mechanická práce druhem aktivního odpočinku od mé práce běžné. Až bude klid, tak k tomu sednu. Zkusím tedy zjistit, co za vazelínu by se dalo použít v dnešní době. Vložený obrázek
  • 0

#8 still_primitive

still_primitive

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 srpen 2010 - 13:19:40

Já mám zrovna rozebranej zorkij 1 a opravuju tam plátýnko, myslel sem že by sel mechanismus promazat takovim tim suchym grafitem ??
  • 0

#9 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 31 srpen 2010 - 22:04:30

Dneska jsem sešrouboval sklopku, kterou jsem si vzal na pokusy a mazalsem ji tukem na videohlavy z GES. Namazat, proběhat, vysušit, proběhat, vysušit.... Ve foťáku to fakt všechno běží nasucho, a pokud ne, tak skoronasucho. Dá se to srovnat s provozem dejcháku pro potápění. Pokud chceš, trochu mazadla Ti přenechám.
  • 0

#10 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 1 září 2010 - 07:55:33

Vzhledem k nadcházejícím chladným měsícům bych za nejsmysluplnější považoval krátké ponoření Zorkije do rozpáleného velrybího tuku a bezprostědní následnou konzumaci Robotem Emilem...
  • 0

#11 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 1 září 2010 - 07:59:37

Na tom by si Emil vylámal zuby,to je poctivá sovětská ocel :lol: :-)
  • 0

#12 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 1 září 2010 - 08:05:36

Proto to krátké předsmažení, rušící kalení stalina (=volný překlad = oceláče)
  • 0

#13 Štefan Sukup

Štefan Sukup

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 14 prosinec 2010 - 02:04:52

Dnes mi přišel poštou Zorki 4K,vydražil jsem na Aukru.Podle vzhledu nebyl nikdy používán,ale - závěrka se nenatáhne,jen se přetočí špůlka a plátýnko se nepohne,při vracení páčky to dvakrát jemně cvakne - co to může znamenat?Pootáčel někdo přede mnou kolečkem časů bez natažení a něco prasklo(já se poučil ve vlákně dálkoměrů o manipulaci s časy,čili neopatrností jsem to nezpůsobil),nebo čím to může být?
Aparát je krásný,objektiv úplně úžasný(napohled),ale tohle mi pokazilo poněkud radost,ale snad to půjde napravit.Je to první aparát tohoto typu,co mám v ruce,takže zkušenost žádná.Ale závěrka,předpokládám, musí jít natáhnout bez založení filmu,takže spíš problém.
  • 0

#14 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 14 prosinec 2010 - 10:54:21

Doporučuju se podívat, jestli je čudl kolem spouště natočenej do fotící polohy. Je docela dobře možný, že je to nastavený na přetáčení filmu.

Jinak bacha, nepoužívaně vypadající Zorkije jsou občas ohavná past. Často to znamená, že to z fabriky vyjelo jako polofunkční zmetek, majitel zprasil první film, a odložil foťák na polici.
  • 0

#15 Štefan Sukup

Štefan Sukup

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 14 prosinec 2010 - 11:04:16

Jo,vidím to,to dole je tedy unášecí kolečko s kolíčkem,ale i když čudlem okolo spouště otočím(jde to o 1/4 otáčky),nestoupne to natolik,aby kolíček zabral o kolíček,projedou těsně mimo.Má jít čudl okolo spouště otočit o víc,než tu čtvrtinu?
  • 0

#16 Štefan Sukup

Štefan Sukup

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 14 prosinec 2010 - 11:15:31

Vidím,že takhle na to nemůžu jít,já ten mechanismus neznám,to unášecí kolečko je vlastně uvolnění spouště,zarážka na přetáčení filmu je spíš na pastorku nahoře,to je složité,donesu to na nějaký sraz,nebo osobní porada,eventuelně jako poslední variantu zanesu ke Škodovi.
Dík za reakce.
  • 0

#17 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 14 prosinec 2010 - 11:20:24

Vidím, že jsi v Praze, tak to s tím můžeš zajít za mnou. Na nějakou tu konzultaci si chvíli najdu. Ozvi se na mail rdu(a)atlas.cz.
  • 0

#18 Štefan Sukup

Štefan Sukup

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 14 prosinec 2010 - 11:38:10

Děkuju Dubraro,napíšu.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních