Přejít na obsah


Fotka

Makro - jak stanovit expozici bez TTL?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 4 září 2010 - 23:51:52

Jednoduchá otázka. Jak změřit expozici v případě makrofotografie, nemám-li k dispozici TTL měření. K dispozici mám Minolta Autometer III s kulovým nástavcem pro dopadající světlo a s úhlovým nástavcem 10° pro odražené světlo. Žádné jiné pomůcky k dispozici nejsou. Nutnosti korekce expozice z titulu prodlužovacích faktorů pro mezikroužky (resp. makroměch) a filtry jsem si vědom. Jde mi jen o to základní změření s fotoaparátem bez expozimetru. Poradíte? Je uvedený expozimetr použitelný? Existují nějaké triky jak na to?
  • 0

#2 Jck

Jck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 60 příspěvků(y)
  • LocationÚnětice
Reputace: 4

Publikováno 5 září 2010 - 14:11:39

no moje jednoduchá tabulka říká následující:
(poměr reprodukce - přidává x clony)
1:10 - 1/4
1:8 - 1/3
1:5 - 1/2
1:4 - 3/5
1:3 - 4/5
1:2 - 1 1/5
1:1,5 - 1 1/2
1:1 - 2
1:0.7 - 2 1/2
1:0.5 - 3 1/5
1:0.34 - 4
  • 0

#3 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 5 září 2010 - 15:28:29

Takže změřím expozimetrem klasicky co nejblíže snímaného objektu a potom podle měřítka expozici prostě upravím? To musím zkusit, i když se mi zdá, že rozptylka expozimetru je na to příliš velká.

Když nad tím přemýšlím, hodně mi to připomíná tabulky prodlužovacích faktorů pro použití mezikroužků, jak je uváděl Pentacon v návodu k mezikroužkům pro Prakticu. Tam je prodloužení expozice vztaženo taky na délku mezikroužků a tedy měřítko zobrazení. Pokud bych použil makroobjektiv bez mezikroužků, bude ta Tvoje tabulka platit taky? Dá se někde najít zdroj oné tabulky?
  • 0

#4 Jck

Jck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 60 příspěvků(y)
  • LocationÚnětice
Reputace: 4

Publikováno 5 září 2010 - 16:59:59

Tohle je tabulka kompenzace clony pro makroobjektivy,
mám ji od Panavisionu, tu jsem ji zavěsil:
http://filmovy.net/p...-calculator.xls
při focení se samozřejmě dá hýbat i časem, takže tam jde o úpravu expozice obecně. měřím jasoměrem, takže s úhlem měření ti neporadím, ale makrofotky neděláš v moc kontrastních podmínkách řek bych ?
Jinak většina makro objektivů má tu kompenzaci napsanou na sobě a s touhle tabulkou to sedí. A z osobní zkušenosti - no nikdy jsem to neměl tmavý :).
  • 0

#5 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 5 září 2010 - 19:35:31

Děkuji moc, zkusím si z těch dvaceti stránek vybrat, co zužitkuji.

S těmi kontrasty to bude asi pravda .

Na makroobjektiv jsem se ptal spíše pro zajímavost, osobně ho nemám, budu používat makroměch a mezikroužky. Takže mě zaujala ta spojitost s měřítkem zobrazení. Vyzkouším údaje z tabulky Panavision, zkonfrontuji to s údaji pro kroužky a snad to po jednom filmu nějak dopadne.
  • 0

#6 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 403 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 29 listopad 2010 - 13:38:27

Ahoj všichni, prošel jsem zdejší informace a taky jsem nahlédl do knihy E. Hrušky a našel tam tento jednoduchý vzorec, jehož hodnoty jsou zřejmě uvedeny výše v té krátké tabulce v příspěvku od Jck:

q = (1 + m)^2

q je koeficient prodloužení expozice, m je zvětšení.

Pro makro 1:1 vzorec tedy dá q = 4, což jsou ty +2EV.

Tento vzorec je jednoduché si zapamatovat, ale jak jednoduše v terénu zjistit zvětšení m?
  • 0

#7 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 listopad 2010 - 14:28:12

a nešlo by pracovat s vzdálenosti předmětu od objektivu v mm ve vztahu ke konkrétní ohniskový vzdálenosti?
že na to je jednoduchá tabulka které jsem i já porozuměl
  • 0

#8 Gendarme

Gendarme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationPraha 5, Havl. Brod
Reputace: 1

Publikováno 15 červenec 2014 - 07:53:25

Tady mají celkem jednoduchej postup:

 

http://www.hasselbla.../HT/HTComp.aspx

 

postup vypadá schopně, doufám že to někomu včetně mě pomůže :-)


  • 0

#9 Xyz255

Xyz255

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 24 červenec 2014 - 09:12:26

Asi jsem v tom postupu něco zkonil, protože jednou mi to vyšlo pře- a podruhý podexponovaný  :grin: Buď jsem blbě počítal a nebo jsem blbě měřil, ale porovnával jsem to aji s Kulhánkovou tabulkou expozic a sedělo  to, tak nevim... :???:


  • 0

#10 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 496 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 1 srpen 2014 - 20:37:17

jelikož zjišťovaní poměru reprodukce je poněkud obtížné, na velký formát mám připravenou tabulku, pro veškeré objektivy, vzdáleností standard pro jednotlivé poměry (a patřičné korekce expozice) - je to samozřejmě vypočítané podle výše zmíněného vzorce, ale jednodušší v praxe: zaostřím, změřím vzdálenost standard a udělám tou nejbližší korekce podle tabulky
  • 0

#11 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 2 srpen 2014 - 13:42:40

Proc by to melo byt tezke? Tady si vytisknete toto a mate to vyresene :) Kdo si chce pocitat, at si pocita...

http://www.salzgeber.at/disc/


  • 0

#12 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 3 srpen 2014 - 00:47:21

Jen upozorním, že podle metody výpočtu kompenzace je nutné v případě retrofokálních objektivů/teleobjektivů vzít v úvahu i tzv. pupilový poměr.


  • 0

#13 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 496 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 3 srpen 2014 - 10:40:31

co je to "pupilový poměr"? a jak se ho bere v úvahu?
  • 0

#14 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 3 srpen 2014 - 12:56:55

Doufám, že to teď z hlavy nepopletu.

 

Pupilový poměr je poměr průměru přední a zadní pupily objektivu. Pupila je zdánlivý otvor objektivu.

 

Zjistíme snadno: objektiv odcloníme, podíváme se skrz něj a na přední přírubu přiložíme pravítko - odečteme průměr viditelného otvoru (zjištěnou hodnotou můžeme vydělit ohniskovou vzdálenost objektivu a dostaneme základní clonové číslo F-stop). Pak totéž provedeme při pohledu zezadu. U symetrických objektivů (takových je mezi VF hodně - u obvyklých většina) je tento poměr = 1. Jinými slovy průměr přední a zadní pupily je shodný (+-). U objektivů retrofokálních (těch mezi běžnými VF objektivy mnoho není) je zadní pupila větší než přední. U teleobjektivů (některé delší VF objektivy takovou konstrukci mají) je naopak přední pupila větší než zadní.

 

Pokud je objektiv symetrický, tak pupilový poměr význam nemá - řídíme se obvyklým vzorcem (tabulkou) pro kompenzaci expozice:

- základní výtah (= zaostřeno na nekonečno) - kompenzace = 1x

- výtah o polovinu ohniskové vzd. (= měřítko 1:2) - kompenzace = 2x (o 1EV)

- dvojitý výtah (měřítko 1:1) - kompenzace = 4x (o 2 EV)

... a tak dále (snadno nalezneme v každé příručce)

 

Pokud ale použijeme objektiv nesymetrický, tak musíme počítat jinak. Jestli si to správně pamatuji (?), tak číslo kompenzace expozice je nutné vynásobit právě oním pupilovým poměrem (podíl průměru vstupní a výstupní pupily). Tím u teleobjektivu dostaneme o něco větší kompenzaci než by odpovídalo samotnému výtahu. Jestli to chápu správně (??), pokud počítáme kompenzaci expozice podle měřítka zvětšení, tak se toto pravidlo nepoužije.


  • 0

#15 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 3 srpen 2014 - 12:57:12

... za správnost odmítám nést odpovědnost :D


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních