Přejít na obsah


Fotka

Uprava farebne hlavy Color 3


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
15 odpovědí na toto téma

#1 anton

anton

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 257 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 29 září 2010 - 11:41:48

Ahoj.

Potrebujem zvysit svetelny vykon v hlave COLOR 3.
Je tam ziarovka 12V/100W napajana z trafa 100VA.
Je podla Vas mozne tam vymenit ziarovku za 230V/150W a napajat to priamo zo siete 230V?
Zamylsam sa, preco MEOPTA tam uz vo vyrobe nedavala 230V ziarovky a nebolo by treba trafo..

Dakujem za rady.
  • 0

#2 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 29 září 2010 - 12:12:36

Ze by to treba moc topilo?
Ze by obyc zarovka nemela potrebnou teplotu chromaticnosti?
....

To me ted jen tak napada. Mozna to jsou blbosti.
  • 0

#3 Radza

Radza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 29 září 2010 - 13:24:47

...žeby 230V nebylo zrovna super mít přímo vyvedené na hlavě?
nebo prostě Meopta?
  • 0

#4 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 29 září 2010 - 16:45:41

jestli se chceš zabít, tak tam tu žárovku na síťový napětí klidně strč... .)
  • 0

#5 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 29 září 2010 - 17:12:35

Změnu napájení téhle hlavy jsem dělal. Ono to není až tak těžké, ale..... Hlava má halogen s reflektorem, zachovat. dostatečně výkoný halogen se blbě schání. Pokud se sežene, je problém s paticí. Klasické naletování není použitelné (ikdyž pájka na bázi SnAg funguje.....), osobně provozuji tenhle halogen a naletované vývody (tedy omotané a proletované SnAg pájkou). Lze použít i jiné "bereflektorové" halogenky, ale. Jsou pak 2 možnosti, dát tam normální halogenu, jen to svítí i tam, kam nemá. Vypreparovat reflektor a dát tam klasickou 230V halogenu (tohle sice jde relativně jednoduše, stačí použít GU9 halogenku, ale největší co jsem viděl je 75W...... Jinak je to na letování, které musí vydržet vysokou teplotu, opět s odřenýma ušima stačí SnAg pájka). Bohužel, normální patice, co se dělá pro 230V halogeny se tam nevejde. Jo ještě je jedna varianta, ale to jsem zase nezkoušel. Tedy zatím bez detailů.
Ono to není o chromatičnosti, to je vcelku šumák. Ale spíš je to o jednoduchosti a snadné výměně žárovky a nezáměnosti.
Pokud někdo bude provádět podobné pokusy. Jednak by měl mít nějaké elektro znalosti, jednak by měl mít alespoň §7 vyhl. 50 a jednak by neměl zapomenout PE připojit na kovové části zvětšováku plus pro klid duš chránič.
  • 0

#6 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 113 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 087

Publikováno 29 září 2010 - 22:36:35

Mě by zajímalo, proč vadí trafo.
  • 0

#7 anton

anton

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 257 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 30 září 2010 - 08:00:43

Trafo nevadi, len jeho parametre (12V, 100VA) nevyhovuju pre vacsi vykon ziarovky.
Som elektrikar silnoprudar, viem ako to zapojit.
Nasiel som takuto ziarovku:

http://www.fotoskoda...23-15v150w-g635

Staci vymenit trafo za 15V/150VA.
  • 0

#8 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 30 září 2010 - 08:09:18

Anton,
ja mám tuším v premietačke niečo takéto - 250W halogénku.
(link na íbej)

Neviem - elektrikár nie som, nestačilo by ti v tomto prípade silnejšie trafo?
A bolo by to aj bezpečnejšie.

U nás tie halogénky poriadne nezoženieš, ale ja som kupoval práve z USA a za zlomok ceny (aj s poštovným).
  • 0

#9 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 113 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 087

Publikováno 30 září 2010 - 09:23:24

Trafo nevadi, len jeho parametre (12V, 100VA) nevyhovuju pre vacsi vykon ziarovky.
Som elektrikar silnoprudar, viem ako to zapojit.
Nasiel som takuto ziarovku:

http://www.fotoskoda...23-15v150w-g635

Staci vymenit trafo za 15V/150VA.


No a dvě trafa. Výstup usměrnit grécem a pak dát plusy a mínusy k sobě?

Je zde ještě další možnost. Vyhazují se různý projektory, popřípadě prodávají za několik euříků. Uvnitř je trafo a mnohdy i žárovka. Mám pocit, že promítačka medirex má v sobě i trafo 250 W.
  • 0

#10 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 září 2010 - 09:32:11

Antone, když už to budeš předělávat, nehledej ty halogenové žárovky v obchodech s fototechnikou, ale v hudebních s potřebami pro DJ. Mají tam mnohem větší výběr žárovek o všech napětích a výkonech určených pro osvětlování pódií a diskoték...
  • 0

#11 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 září 2010 - 11:46:02

Nevím, jestli je to pravda, ale mám takové tušení, že dříve se 220V halogeny nevyráběly (náročnější technologie?).

Taky nevím jestli se bát napětí 220V zvětšováku, u normální hlavy se používá a nějakém větším množství úrazů se nemluví.

Nejjednodušší zdroj mi připadá elektronický stabilizovaný určený pro halogenové osvětlení v domácnosti. Stojí pár korun, jen nevím, jak je to s pomalým náběhem. Uvažoval jsem o něm kvůli stabilizaci (dělám barvu), ale zatím nějak nevybyl čas na studium dostupných typů.

Obával bych se přehřívání hlavy. Color 3 neznám, ale u Meochromu mi připadá na hraně i těch 100W. Osobně mám naopak problém s velkým výkonem. Barva je dost citlivá a při krátkých čas se projevuje barevný posun způsobený rozsvěcením a dohasínáním žárovky.

Žárovku lze z reflektorku vydloubat a zalepit tam novou. Úspěšně jsem takto opravil žárovku do 8mm promítačky za použití vodního skla se šamotem. Běžné osvětlovací halogeny s reflektorem mají široký vyzařovací úhel a budou tedy nepoužitelné.
  • 0

#12 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 113 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 087

Publikováno 14 březen 2011 - 11:01:22

Nemohu sehnat žárovku 12/100 do hlavy od Meopty. Co takhle vyměnit žárovku i s paticí za
http://www.ges.cz/-a...es05114100.html
Samozřejmě, že bude potřeba pozměnit pajšl. Jen si nechci pustit do něčeho o co se již někdo pokoušel.
  • 0

#13 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 14 březen 2011 - 16:54:47

Nemohu sehnat žárovku 12/100 do hlavy od Meopty. Co takhle vyměnit žárovku i s paticí za
http://www.ges.cz/-a...es05114100.html
Samozřejmě, že bude potřeba pozměnit pajšl. Jen si nechci pustit do něčeho o co se již někdo pokoušel.


Jsou v podstatě 2 cesty. Já tu hlavu od tebe předělával na 230V, tam je výběr. Malinko to naráží na problém s místem. Klasická patice se vleze "nadoraz". Při těchto pokusech využiješ ten teflonovej kablík, co jsem Ti věnoval.
Žárovka 12V/100W se koupit dá. V nejhorším existuje 24V/150W, též použitelná (se změnou napětí si poradíš), případně se dá vpreparovat jiná halogena do toho reflektoru. Jen je tp trošku pracný.
  • 0

#14 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 14 březen 2011 - 19:53:42

12V/100W halogenky se běžně prodávají v potřebách pro hudebníky a osvětlovače - či jak ten krám označit . Jsou to celkem běžné žárovky do světelných efektů . Pokud by se nepodařilo sehnat , koupím pro Vás žárovku u nás v Kamrlíku v Ově (cca 185kč ?) .
  • 0

#15 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 14 březen 2011 - 19:56:24

U škody je mají také, ale poněkud předražené.
  • 0

#16 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 113 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 087

Publikováno 15 březen 2011 - 10:05:56

Dík. Včera na večír jsem navštívil místní minihudební krámek s pocitem, že jdu ze sebe dělat blbce. Po vysvětlení co chci jsem se dočkal příjemné odpovědi:" no jasně. Zejtra donesu katalog a tam si vybereš co budeš chtít. Ono se toho moc neprodává, tak bereme zboží na objednávku a bude tady do týdne. Stačí?".
:wink: Uvidíme a dám vědět.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních