Přejít na obsah


Fotka

"Popraskaná" emulze


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 al-gaida

al-gaida

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 září 2010 - 14:44:19

Zdravím,
na některých mých fotografiích jsem si všiml zvláštní struktury zrna - kromě zrna je tam ještě jedna větší, pravidelná struktura, jakoby emulze byla popraskaná. Napadlo mě že to může být způsobeno příliš teplou vodou při vypírání, nebo spíš velkým rozdílem teploty mezi ustalovačem (20 stupňů) a vodou, kerou jsem tam pak nalil (ta byla dost teplá). Chtěl jsem prát v teplejší vodě, protože jsem si myslím někde přečetl, že tak se zbytky ustalovače vyperou rychleji, ale asi jsem to s tou teplotou přehnal.
Je možné že to je způsobeno tímto? Nebo jsem mohl zkazit ještě něco jiného?

zde je ukázka jak to vypadá: (snad se mi ten obrázek podaří vložit správně)

Vložený obrázek

a tady výřez:

Vložený obrázek

je to sken zvětšeniny 20x30 cm
  • 0

#2 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 29 září 2010 - 15:22:54

Jé, to je krásný příklad retikulace želatiny. Ano, je to velkým rozdílem teplot - resp. tepelným šokem. Pokud začneš vypírat v dvacetistupňové a postupně teplotu budeš zvyšovat, stát by se to nemělo.
  • 0

#3 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 29 září 2010 - 16:44:59

a že to je sakra velká retikulace!

mimochodem - tohle mohlo nastat při sušení.

retikulace vzniká pravděpodobněji tehdy, když dojde k prudkému ochlazní emulze. svrchní strana se ochlazením smrští (a sníží se její elasticita) a než se teplo odčerpá do hloubky, dojde k roztrhání silně nabotnalé želatiny svrchu. naopak pokud film zažije skokové ohřátí, je retikulace velmi nepravděpodobná (vrchní vrstva je díky ohřátí nejen rozpínána, ale chová se i elastičtěji).

holt to chce hlídat teplotu všech lázní a pokoušet se je udržet co nejpodobnější.

pokud používáš rodinal (nebo jiný vývojky s hydroxidem jako zásadou - ačkoli se to stává u některejch filmů i s d-76 a jinejma standardníma vodama) a apx 100, across, trix (některý další filmy jsou na to taky citlivý) tak je potřeba udržet teploty v rozsahu +- 0,5 °C max, jinak dojde k mikroretikulaci uvnitř vrstvy želatiny - česky se tomu říkalo "shlukování zrna".

doporučuju přejít na vypírání ilfordí metodou výměny vody v tanku.
  • 0

#4 al-gaida

al-gaida

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 září 2010 - 17:58:47

Zrovna tohle je Pan 400@200 v ID11 1+3. V rodinalu jsem vyvolal více filmů, na některých jsem měl přesně toto, ale v daleko menší míře - jenom takový náznak, sotva znatelný. Na některých toto nebylo vůbec, jenom zrno.
Teplota musí být skutečně v tak přesných mezích? Dělal jsem to tak, že jsem vytemperoval vývojku na 20 stupňů, vývojnice s filmem byla asi většinou teplejší, měl jsem ji normálně při pokojové teplotě, presoak jsem dělal vlažnou vodou (ne uplně studenou, ani teplou, ale teplotu jsem neměřil). Teplotu ustalovače jsem již nehlídal (byla to pokojová teplota, čili asi o něco více než 20). Jsem si vědom toho, že jsem párkrát měl tu vodu na praní hodně teplou, jinak byla vlažná. Se sušením - vytáhl jsem film a nechal ho viset v koupelně, kde je teplo, takže žádné prudké zchlazení.
  • 0

#5 al-gaida

al-gaida

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 září 2010 - 18:02:29

doporučuju přejít na vypírání ilfordí metodou výměny vody v tanku.


neperu v tekoucí vodě, ale vodu vyměňuju
  • 0

#6 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 29 září 2010 - 18:23:45


doporučuju přejít na vypírání ilfordí metodou výměny vody v tanku.


neperu v tekoucí vodě, ale vodu vyměňuju


v tom případě nechápu zvyšování teploty. nemá to žádný smysl. vypírání thiosíranu je proces difuzní.

to už má pro "sichrung" větší smysl s každym naplněnim tanku překlápět o pár desítek sekund více.
  • 0

#7 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 29 září 2010 - 19:37:18

No prave proto, ze to je difuzni proces, tak teplota vliv ma a nemaly.
Cim vyssi teplota, tim je prenos hmoty intenzivnejsi.
Napr. proto ma teplota praci vody vliv na delku prani papiru.
  • 0

#8 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 29 září 2010 - 19:56:34

a nad mez nasycení je vliv teploty na rychlost difůze jakej, jestli se můžu tak trochu netaktně "zeptat"?

...

jako minimální referenci, pokud se s tim někdo nechce počítat (jakože já se s difúzníma procesama počítal cca dva semestry, ale v polovodičích a v trošku divočejších situacích) http://www.largeform...lor/ilfwash.pdf - strana 2.
  • 0

#9 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 29 září 2010 - 20:57:44

Aaa typicky Lukas ...

Presne timhle konfrontacnim zpusobem mrvis i dalsi vlakna.

A kdy te meze nasyceni dosahnes, he? Jako okamzite? Sotva. A to, jak ji rychle dosahnes, to teplota ovlivni.
Jasne v prvnim "oplachu" to bude par sekund, gradient koncentraci je velky a teplota nebude mit takovy vliv, predpokladam.
Proc bys potom jako mel dle tveho doporuceni prodluzovat vypiraci cas, kdyz by to bylo podobne k nicemu, jako ta vyssi teplota?

Krom toho jsi o mezi nasyceni nepsal ani zbla. Z toho, co jsi napsal vyplyva (alespon pro me):
Zvysovani teploty nema smysl, protoze vypirani thiosiranu je proces difuzni. A to je proste blbost.

Nejsi jediny, kdo tu mel difuzni pochody na vysoke skole a pouzivat to jako argument je nestastne. Az budes mit nejakou praxi, zjistis, ze i "pitomy", ale zkusenostmi z provozu nacucany delnik se zakladkou toho obcas bude vedet vic nez ty. Chlubeni se semestry mi prijde blbe. Ja je mam taky, no a co? Blbcu s titulem po svete beha...

Kdyz uz chces byt tak pregnantni tak, prosim, vzdy uvadej odkaz na zdroj, korektne ho cituj dle normy, a pis konkretni podminky pro uvadenou situaci. Kdyz uz se chces chytat za slovicka.
Do te doby budu tvrdit, ze tak, jak jsi to napsal, tzn. ze teplota neovlivnuje difuzi, je blbost.
  • 0

#10 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 30 září 2010 - 05:31:57

Já myslím že síla Lukase není v argumentech ale v oponování a to k jakémukoliv tématu ,vždy a všude. :wink:
  • 0

#11 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 30 září 2010 - 08:08:22

že já se vyjadřuju stručně, achjo...

zvýšení teploty vypírací vody u metody vypírání výměnou lázní má zcela zanedbatelný vliv na kvalitu vyprání filmu ve srovnání s použitím většího množství vypíracích lázní. vše je navrženo tak, že se během pobytu v každé lázni koncentrace v obou prostředích natolik přiblíží rovnovážné koncentraci, aby další prodlužování pobytu/zintenzivnění difuzního toku již nebylo smysluplné - a bylo tedy na čase lázeň vyměnit.
prostou matematikou je možno dojít k tomu, že by lázně stačily dvě, avšak doba pobytu filmu v každé z nich by se limitně blížila nekonečnu (jelikož je difuzní tok uměrný gradientu koncentrace).

zvyšování teploty vypírací vody naopak velice dobře slouží při vypírání průtokem, kdy zvýšená teplota zajistí intenzivnější difuzi thiosíranu do okolního prostředí, a tedy ve výsledku může vést k úspoře vody. k tomu zvýšení teploty v prvním případě bohužel nevede (pokud tedy nemáte nutkání riskovat archivní stálost vašich negativů).

uvážme navíc, že změna teploty prostředí je zdrojem potenciálního rizika poškození obrazového materiálu.
  • 0

#12 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 30 září 2010 - 08:14:19

prostou matematikou je možno dojít k tomu, že by lázně stačily dvě


pardon, jedna lázeň.
  • 0

#13 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 30 září 2010 - 08:16:12

No vida, jak to pekne dokazes napsat.

Takhle je to vsechno jasne a clovek nemuze nic namitat :wink:
  • 0

#14 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 30 září 2010 - 08:24:10

a kdyby sis přečetl těch 6 stránek v tom pdf, na který odkazuju, tak sem se tady s tim dneska ráno nemusel psát... zaz takovej grafoman nejsem :wink:
  • 0

#15 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 30 září 2010 - 08:59:26

Lukasi,

ja to uz fakt nechci rozebirat, ale ten odkaz jsi tu na zacatku nedal. Napsal jsi urcitou velmi strohou informaci, ktera navic ve sve puvodni forme byla zavadejici. Odkaz na zdroj jsi jsem dal az po me namitce, ktera je, troufam si tvrdit, opravnena.
Kdybys takhle kuse informace poustel do sveta v nejake publikaci, clanku, diplomce atd., tak ti to kazdy recenzent nebo oponent roznese na kopytech. Jde mi o to, ze to muze treba hodne lidi plest.
Doufam, ze na tomto se shodneme a uzavreme to :wink:

Uz "zasirame" zbytecne vlakno :wink:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních