Přejít na obsah


Fotka

Zvětšovací objektiv Schneider-Kreuznach compon 28/4


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
7 odpovědí na toto téma

#1 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 18 říjen 2010 - 10:36:11

Ahoj všem,
mám dotaz, ohledně tohoto objektivu. Koupil jsem si ho u Pazdery, původně jsem chtěl 35ku Anareta, ale prostě jinej širokej nebyl. Zjistil jsem několik zajímavých věcí.
Na google jsem našel, že to snad má vykreslit jen 30mm kruh, ale baj voko a sonda to tak tak pokreje i kino. Problém mám ale s miskou, nedokážu zaostřit. Objektiv by potřeboval být ještě o cca 1cm blíž k filmu. Existuje na toto miska (pro OP5A), nebo musím tvořit?
Za další, používá/používal někdy někdo tenhle objektiv?
Za další, neválí se někomu Anaret 35 bez užitku doma?
  • 0

#2 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 18 říjen 2010 - 20:43:57

to chceš na kinofilm? :)
však to je snad objektiv na APS, nepletu-li se.
na kinofilm je širokoúhle k mání pár 40mm skel (EL-Nikkor, Apo-Componon HM, Rodagon WA, Carl-Zeiss Biogon-S) a o ničem širším ke zvětšování nevím...
  • 0

#3 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 18 říjen 2010 - 21:11:49

Ahoj všem,
mám dotaz, ohledně tohoto objektivu. Koupil jsem si ho u Pazdery, původně jsem chtěl 35ku Anareta, ale prostě jinej širokej nebyl. Zjistil jsem několik zajímavých věcí.
Na google jsem našel, že to snad má vykreslit jen 30mm kruh, ale baj voko a sonda to tak tak pokreje i kino. Problém mám ale s miskou, nedokážu zaostřit. Objektiv by potřeboval být ještě o cca 1cm blíž k filmu. Existuje na toto miska (pro OP5A), nebo musím tvořit?
Za další, používá/používal někdy někdo tenhle objektiv?
Za další, neválí se někomu Anaret 35 bez užitku doma?

ale mě se u tebe ještě válí ty moje svitky :-ú
  • 0

#4 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 říjen 2010 - 15:37:40

Ahoj všem,
mám dotaz, ohledně tohoto objektivu. Koupil jsem si ho u Pazdery, původně jsem chtěl 35ku Anareta, ale prostě jinej širokej nebyl. Zjistil jsem několik zajímavých věcí.
Na google jsem našel, že to snad má vykreslit jen 30mm kruh, ale baj voko a sonda to tak tak pokreje i kino. Problém mám ale s miskou, nedokážu zaostřit. Objektiv by potřeboval být ještě o cca 1cm blíž k filmu. Existuje na toto miska (pro OP5A), nebo musím tvořit?
Za další, používá/používal někdy někdo tenhle objektiv?
Za další, neválí se někomu Anaret 35 bez užitku doma?

ale mě se u tebe ještě válí ty moje svitky :-ú


JJ, máš pravdu. Zatím máš pravdu
  • 0

#5 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 19 říjen 2010 - 16:12:18

ten šnajdr má opravdu dle specifikací obrazový kruh 30mm. možná kino vykryje, stejně jako rodagon50 pokryje téměř 6x6 - druhá věc je, s jakou vinětací a neostrostí krajů. předpokládám, že širokáč chceš na velké formáty fotek - to se ale pak trochu bije s kvalitou reprodukce takovýmto levným objektivem. takže proč? 8-)

to je ale jen rada a offtopic, anaret35ku nemám
  • 0

#6 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 říjen 2010 - 18:00:09

ten šnajdr má opravdu dle specifikací obrazový kruh 30mm. možná kino vykryje, stejně jako rodagon50 pokryje téměř 6x6 - druhá věc je, s jakou vinětací a neostrostí krajů. předpokládám, že širokáč chceš na velké formáty fotek - to se ale pak trochu bije s kvalitou reprodukce takovýmto levným objektivem. takže proč? 8-)

to je ale jen rada a offtopic, anaret35ku nemám


No já ho spíš chci na velké výřezy z negativu. Proto mě i kruh 30mm stačí. Velkou fotku dělám stejně s kvalitním sklem, Rodagon 50/2.8, jen bych rád něco širšího na výřezy. Z kina můžu jít na 50x60, ale pokud na tenhle formát chci výřez, mám problém. Proto něco širšího, nechci plácat 50x60 na základnu OP5. Stejně tak, pokud chci extrémní výřez na menší formát. Osobně myslím, že Anaret by stačil, stejně si ho pořídím, až ho potkám. ALe zatím mám tohle. Ale do žádné normální misky nejde (resp nejde zaostřit). Proto se ptám.
  • 0

#7 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 19 říjen 2010 - 18:27:40

Nevím, jak velký výtah má Op5, ale např. na Mg4 s objektivem

http://cgi.ebay.com/...=item1c165b44ae

uděláte z kinofilmu cca 80x60cm (nebo pohodlně výřez).

Pro zvětšování ze svitku je nejvhodnější Rodagon WA 60mm (pro 6x6) nebo 80mm (pro 6x9). Pochopitelně - také analogy Componon.

Pozn.: Před časem jsem pořídil R-WA 80mm (pro zvětšování z 6x7 a 6x9) a - kupodivu - výsledky jsou prakticky nerozeznatelné od zvětšenin z APO Componon HM 90mm a APO Rodagon N 105mm. Největší strach jsem měl z nepravidelného prosvícení políčka (úbytek světla v rozích), ale k žádnému problému nedošlo! Max. 0,3 EV. Domnívám se, že v této kategorii zvětšovacích objektivů už asi o vyloženě špatném skle nelze hovořit (jistě - zmetek se najde všude). Nezbytné je ovšem DOKONALÉ VYCENTROVÁNÍ ZVĚTŠOVÁKU! A to nemusí být jednoduché...
  • 0

#8 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 21 říjen 2010 - 16:38:38

Nevím, jak velký výtah má Op5, ale např. na Mg4 s objektivem

http://cgi.ebay.com/...=item1c165b44ae

uděláte z kinofilmu cca 80x60cm (nebo pohodlně výřez).

Pro zvětšování ze svitku je nejvhodnější Rodagon WA 60mm (pro 6x6) nebo 80mm (pro 6x9). Pochopitelně - také analogy Componon.

Pozn.: Před časem jsem pořídil R-WA 80mm (pro zvětšování z 6x7 a 6x9) a - kupodivu - výsledky jsou prakticky nerozeznatelné od zvětšenin z APO Componon HM 90mm a APO Rodagon N 105mm. Největší strach jsem měl z nepravidelného prosvícení políčka (úbytek světla v rozích), ale k žádnému problému nedošlo! Max. 0,3 EV. Domnívám se, že v této kategorii zvětšovacích objektivů už asi o vyloženě špatném skle nelze hovořit (jistě - zmetek se najde všude). Nezbytné je ovšem DOKONALÉ VYCENTROVÁNÍ ZVĚTŠOVÁKU! A to nemusí být jednoduché...


Ano, vycentrování zvětšováku je základ. Já většinou používám Gčkový Rodagon 50, na OP5A se dá zvětšovat celé políčko negativu na 30x40 (okraje pro nalepení vzniknou nativně.....), ale pokud na základnu chci výřez, formát 30x40 je zakázané slovo. Na zem umím s rezervou 50x60, ale výřez na tenhle formát je utopie.Proto jsem se obrátil k širokým sklům.Jo asi by stačil anaret 35ka, jen prostě není. Tohle sklo bylo za rozumný peníze. Imho nekreslí zle. Jen prostě potřebuji misku. Tak holt jí vyrobím, jem mě zajímalo, jestli někdo to sklo používá.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních