Přejít na obsah


Fotka

Aky blesk?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 říjen 2010 - 20:48:22

Ahojte, rozhliadam sa po nejakom blesku na zrkadlovku a nie je mi celkom jasne, ako sa lisi blesk na dslr od blesku na slr ... nie je to jedno? ttl ako ttl? Co napriklad nieco taketo? http://eshop.fomei.c...f-pentax-fomei/
To je tam jediny blesk na analog ... skoro zadarmo ... aj tak nechapem, preco by sa tie blesky mali akoze lisit ...
  • 0

#2 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 říjen 2010 - 20:55:22

este dodam, ze chcem blesk k canon eos 33 ...
  • 0

#3 pepad

pepad

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 107 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 říjen 2010 - 21:10:37

vim jen ze starsi blesky urcene na analog meli snad vyssi napajeci napeti (nejsem si jistej), ktere by mohlo dnesni modernejsi pristroje, ktere jsou delane na mensi napeti, doslova oddelat. Mel sem takhle prave doma starsi blesk metz a radsi sem to ani na dnesni eosy nepokousel, ale treba to jde, fakt nevim..
  • 0

#4 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 20 říjen 2010 - 21:33:53

este dodam, ze chcem blesk k canon eos 33 ...


Ja mám eos 30 a blesk Canon SpeedLite 430 EX II. Je to v pohode a dá sa kúpiť cca. za 200 EUR.
  • 0

#5 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 20 říjen 2010 - 22:16:35

Ahoj Krilo,
máš několik možností:
1) Koupit si jakýkoliv blesk co se odpaluje středovým kontaktem a clonu pak určovat podle vzorce CLONA = SMĚRNÉ ČÍSLO děleno VZDÁLENOST (směrnýmu číslu se moderně říká GN) a na TTL a jiný systémový funkce můžeš zapomenout. Řešení prakticky zadarmo, ale nepohodlné.
2) Koupit si Metz s adaptérem z řady SCA 3000 a máš príma systémovej blesk. (adaptér SCA se dá koupit samostatně) Jeden adaptér a spousta blesků na trhu i v bazarech.
3) Koupit si originál systémovej blesk Canon z doby dobrých fotoaparátů. Největší pohoda.
4) Koupit si neoriginální systémovej blesk pro Canon s TTL z téže doby. Dělalo to spousta firem a bylo to výrazně levnější. Občas omezený funkce a asi bude chybět pár milých detailů. Nejlevnější řešení.
Při přechodu Canonu na digitál se něco změnilo, pravděpodobně v komunikačním protokolu, takže staré blesky na digi nejedou korektně. (pochopitelně, výrobce se neokrade) Kompatibilitu dolů jsem nezkoušel, digikolegové se štítili nasadit svoje supervybavení na filmovou zrcadlovku, ikdyž je to EOS5.
Při nákupu starýho blesku počítej s tím, že nevíš v jakým stavu je, a jak dlouho ještě bude žít hlavně výbojka a kondenzátor. Oprava pak vyjde kolem 2000 korun. Anebo to vydrží roky, je to trochu loterie.
Fotilsem se všemi čtyřmi možnostmi, jestli jsem Ti v tom udělal zmatek, tak sorry a probereme to.
Pokud nemusím, tak nebleskám a za poslední 2 jsem nemusel.
  • 0

#6 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 20 říjen 2010 - 22:25:16

....... A za poslední 2 roky jsem bleskat nemusel. ......Pardon, překlep z vína.
Ještě uvaž, zda není lepší si místo blesku koupit pár krabiček filmů a papírů. :-)
  • 0

#7 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 říjen 2010 - 04:44:28

Ahojte, rozhliadam sa po nejakom blesku na zrkadlovku a nie je mi celkom jasne, ako sa lisi blesk na dslr od blesku na slr ... nie je to jedno? ttl ako ttl? Co napriklad nieco taketo? http://eshop.fomei.c...f-pentax-fomei/
To je tam jediny blesk na analog ... skoro zadarmo ... aj tak nechapem, preco by sa tie blesky mali akoze lisit ...


V dobách krále klacka vysoce citlivé filmy běžně nebyly, a když, tak zrnité, jež se na svatby apod. moc nehodily, musel jsem blesk používat. Ovšem, pokud to šlo, tak výhradně odrazem od bočních stěn místnosti a stropu, není nic hnusnějšího než plácnout to napřímo, i když ve vyjímečné situaci, kdy se rozhoduješ, že buď reportážní fotku uděláš i za tuto cenu, nebo neuděláš vůbec žádnou.

Než vrazit hodně peněz do systémového blesku, nakonec jsem tytéž prachy vrazil do vysoce světelných objektivů a už delší dobu blesk nepoužívám vůbec, i když už před časem jsem je musel nasadit na digi (můj je na vyšší citlivosti zašuměný jak prase), tak výhradně odrazem, a tam není problém podle 2-3 exp. zkoušek v daném prostředí si najít nastavení výkonu blesku a clony, a to použít na celou seanci.

Tyristorové výkonné blesky Metz (trošku dražší), Sunpack, Vivitar (mimochodem výborné a opravdu velmi levné), které v auto režimu dávkují světlo přesně, z let výroby cca po r. 1975, mají napětí na kolíku bezpečné a jsou k mání za pár korun. Údaj o napětí i barevné teplotě jednotlivých typů z doby největšího rozmachu tyristorových blesků se dá vygooglit (kromě nových ťamanských noname pro digi, ale o ty se nezajímám)

asi jsem neodpověděl na tvůj dotaz týkající se vhodného systémového blesku na Canon, promiň :-)
  • 0

#8 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 21 říjen 2010 - 08:07:33

Jelikož mi odešel (asi po třech letech za dosud nevyjasněných příčin) můj Speedlite 420 (či jak sa mu nadávalo), zakoupil sem si předvčírem Metz 48 AF-1 na Canon za 4.800 Kč.

Parametry co si vybavuju:

- Sm.č. 48
- synchronizace s krátkými časy závěrky
- komunikace s těly Canon (nenašel sem, že by něco nefungovalo)
- nastavitelné hlavice blesku (jak horizon. tak vertik.
- vestavěná odrazná destička i širokoúhlá rozptylka
- atd. atd. atd. + spousta drobných vychytávek



Včera sem ho testoval na Canonu 30 a připadá mi v pohodě, v něčem dokonce lepší než původní a jednoduchý Speedlite. Ale film sem s ním ještě neprohnal.
Nemůžu poskytnout dlouhodobější pohled na tento blesk, ale myslím i a doufám, že mi vydrží déle než origoš Canoní 420, páš ten si blesknul snad 500x a šel do kytek - oprava nerentabilní.

Tož tak sem to vyřešil já.
  • 0

#9 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 21 říjen 2010 - 08:33:21

Rozdíl mezi digitálními a filmovými blesky je v tom, že používají jiný způsob stanovení síly záblesku. Filmové aparáty mají uvnitř čidlo, které měří světlo odražené od filmu a když je ho tak akorát, tak sdělí blesku, že má zhasnout. To je TTL. Digitální čipy údajně světlo neodráží, tak je to vyřešeno měřícím předzábleskem, který je ještě před otevřením závěrky a snímá ho normální senzor expozice. Umělá inteligence vyhodnotí kolik světla se vrátilo, spočítá jak silně je třeba blejsknout, pak teprve otevře závěrku a blejskne. A to je to eTTL, dTTL, iTTL, pTTL a já nevým jaký ještě xTTL.
Nevím jak to má Canon, ale já jsem si k Nikonu pořídil nejlepší digitálistický blesk, co tenkrát byl, a ten umí i všechny starší filmové způsoby, včetně plně manuálního. Hlavně umí můj oblíbený režim A, při kterém mu nastavím ISO a clonu a on sám si určí jak silně blejsknout. Funguje to skvěle na všech mechanických foťákách.
Jestli je na EOS originální systémový blesk, který umí tohle všechno, pak bych ho jednoznačně doporučil, i když je to nejdražší řešení. Ta pohoda při focení za to stojí. Metz to bude umět téměř určitě taky.
  • 0

#10 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 21 říjen 2010 - 16:26:58

Funguje to přesně jak psal Drevorubec. Nové blesky jsou zpětně kompaktibilní. Já jsem zažil opačný šok. Že moje blesky nebudou fungovat na ženy digitálu (nakonec to stejně dopadlo tak, že stím fotím já) plnohodnotně. Nějak jsem uvažoval logicky, že blesk odpálí plný výkon dle středového kontaktu. Ovšem né tak. Bleskne to nejmenším výkonem (asi se snaží o předblesk, ale ten je expoziční), jedině Edixa s pomocným bleskem bleská rozumně. Ne dle TTL ale odpálí fill in blesk, tak se chová jako hloupej systémák. ZAtím to nouzově řeším manuálním bleskem, a nebo dálkovým odpalováním. Třeba Edixy bych se vzdával nerad. Plnohodnotnej blesk plus malej blesk do předu se hodí. Nějak jsem si na to zvyknul.......
  • 0

#11 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 21 říjen 2010 - 16:28:39

Trošku mě překvapila nekompatibilita se staršími blesky. Jak říká klasik, s Atomem jsem nepočítal.
  • 0

#12 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 říjen 2010 - 18:49:15

dik za info, stale nie som uplne v obraze, ale je to lepsie uz:-)
najviac sa mi asi pozdava to riesenie od metzu s sca ... idealne by bolo, keby som ten blesk dokazal pouzivat na eos33, fm2 aj eos350d :-) ... slo by to, ze... trosku som sa u toho metza rozhliadol, ale moc sa v tom nevyznam este a prijal by som nejaky compatibility list ... ono, nechcem do toho zas napchat vela penazi, snazim sa bez blesku, ale sem tam ho je proste treba ...
dik moc este raz a ked vas este nieco napadne kludne piste... kraken, ked otestujes tu 48ku napis sem pls dojmy ...
  • 0

#13 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 21 říjen 2010 - 18:56:53

Rozdíl mezi digitálními a filmovými blesky je v tom, že používají jiný způsob stanovení síly záblesku. Filmové aparáty mají uvnitř čidlo, které měří světlo odražené od filmu a když je ho tak akorát, tak sdělí blesku, že má zhasnout. To je TTL. Digitální čipy údajně světlo neodráží, tak je to vyřešeno měřícím předzábleskem, který je ještě před otevřením závěrky a snímá ho normální senzor expozice. Umělá inteligence vyhodnotí kolik světla se vrátilo, spočítá jak silně je třeba blejsknout, pak teprve otevře závěrku a blejskne.


rád bych podotknul dvě drobnosti:

1.) čip světlo odráží stejně tak, jako ho odráží film. kdyby neodrážel, tak by na všech těch barevnejch fotkách čipů byly čipy jenom černý plochy, hm? .) akorát že odráží mnohem víc, než film, což způsobuje problémy s antireflexníma vrstvama na vnitřní straně objektivů. respektive vynucuje to jejich zlepšení, což u filmu nebylo třeba.
2.) nikoní D-TTL režim měří expozici úplně stejně, jako to bylo s filmem - uvnitř komory je druhý čidlo co měří množství světla odraženýho od senzoru. i-TTL již používá předzáblesk.
  • 0

#14 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 22 říjen 2010 - 08:31:14

Rozdíl mezi digitálními a filmovými blesky je v tom, že používají jiný způsob stanovení síly záblesku. Filmové aparáty mají uvnitř čidlo, které měří světlo odražené od filmu a když je ho tak akorát, tak sdělí blesku, že má zhasnout. To je TTL. Digitální čipy údajně světlo neodráží, tak je to vyřešeno měřícím předzábleskem, který je ještě před otevřením závěrky a snímá ho normální senzor expozice. Umělá inteligence vyhodnotí kolik světla se vrátilo, spočítá jak silně je třeba blejsknout, pak teprve otevře závěrku a blejskne.


rád bych podotknul dvě drobnosti:

1.) čip světlo odráží stejně tak, jako ho odráží film. kdyby neodrážel, tak by na všech těch barevnejch fotkách čipů byly čipy jenom černý plochy, hm? .) akorát že odráží mnohem víc, než film, což způsobuje problémy s antireflexníma vrstvama na vnitřní straně objektivů. respektive vynucuje to jejich zlepšení, což u filmu nebylo třeba.
2.) nikoní D-TTL režim měří expozici úplně stejně, jako to bylo s filmem - uvnitř komory je druhý čidlo co měří množství světla odraženýho od senzoru. i-TTL již používá předzáblesk.

Ad 1. No to nevím. Kdyby odrážel nějak smysluplně, tak by nebyl důvod k vyvíjení jiných xTTL a stačilo by prosté TTL.
Ad 2. D-TTL má sice čidlo někde v komoře, ale stejně používá měřící předzáblesk, který se odráží od zavřené závěrky. Proto je závěrka u D100 šedá. iTTL ušetřilo tenhle senzor a používá normální senzor expozice nad hranolem. Proč není kompatibilní s D-TTL, to mi jasné není.
A jinak jsme se posunuli moc k jedničkám a nulám, za chvíli budeme označeni za kacíře...
  • 0

#15 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 22 říjen 2010 - 09:25:24

Krilo:

Jinak dle mého názoru bude pracovat s eos 33 i 350D. S FM 2 - nevím, nevím :lol:

Něco ohledně kompatibility:

=1#anwsearch]TADY
  • 0

#16 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 22 říjen 2010 - 09:25:56

No a co si na to posvítit trochu z jiného úhlu. Proč odpalovat blesk nasazený na těle fotoaparátu, když můžu odpalovat blesk dálkově a výsledky jsou potom úplně o něčem jiným.
Koupil jsem starší Vivitar 285 (manuálně regulovatelný výkon ve čtyřech krocích, výklopná zoom hlava, možnost napájení adaptérem,...), pak si nechal dovést radiové odpalovače (Čína samosebou) a všechno funguje parádně na DSLR i na filmu. Jako bonus mám pár starších síťových blesků, kde jsem upravil spínací napětí, nacpal je do softboxu, napojil na radio a všechno šlape jak má.....
Investice celkem za cca 1500,- (myslím blesk a odpalovače...jinak síťový blesk je za 100,- součástky korekce napětí za cca 100,-) a máš vyřešeno přenosné bleskání i "ateliér" pro takové to domácí amatérské blbnutí. Užiješ si plno legrace za pár šušňů
  • 0

#17 extremo

extremo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 141 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 říjen 2010 - 09:52:27

myslim si, že směrné číslo 28 je málo, kokupíš si časem deštník do kterého budeš pálit a světlo ti pak stačit nebude
  • 0

#18 extremo

extremo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 141 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 říjen 2010 - 09:53:30

a doma se ti bude válet fomei
  • 0

#19 adam

adam

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 136 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 17

Publikováno 15 leden 2014 - 08:21:22

Než zakládat nové vlákno tak použiji toto:

Nevíte prosím zda blesk Canon Speedlite 540EZ jde odpálit v manuálním režimu i jen středovým kontaktem?

Chci systémový, úhlový blesk pro EOS, ale přitom abych jej mohl použít i na jiné přístroje s středovým odpalem.

Děkuji za odpověď
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních