Přejít na obsah


Fotka

Voigtländer AVUS - vyčištění objektivu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
19 odpovědí na toto téma

#1 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 27 říjen 2010 - 10:01:00

zdravím,

stal jsem se majitelem krásného aparátu Voigtländer AVUS, jenž je osazen objektivem Anastigmat"Skopar" 1:4,5/13,5 cm
Aparát sám osobě ve výstavním stavu.... až na objektiv. Mezi sklíčky je nános něčeho... vypadá to jako zamlžení, ale samozřejmě to bude něco jiného - plíseň, mastnota, kdo ví co..
Objektiv jsem bez větších potíží vyšrouboval, ale jako na potvoru je to zrovna v tom zatmeleném členu, který nejde rozšroubovat.
Pročetl jsem tu vlákna, co jsem dokázal dohledat o rozebírání, čištění, ale nic mi nenapovědělo, jak zrovna na tohle to..
Prosím vás tímto o radu, buď jak na rozebrání (zda to vůbec půjde) a popř. kontakt na nějakého šikulu, který se s tímto dokáže poprat.
(pokud již někde existuje vlákno s odpovídajícím tématem, prosím zdvořile o přesun do patřičných míst - děkuji)
  • 0

#2 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 292 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 27 říjen 2010 - 11:32:21

Skopar je čtyřčočkový triplet, je tedy nutno ho rozebrat na tři volné čočky a ty vyčistit. Pokud jsou vnitřní obroučky hladké, je nutno použít nějakou gumu a jejím třením čočku povolit. Jestli je problém opravdu uvnitř toho tmeleného členu, tak pochybuju, že s tím lze něco udělat.
  • 0

#3 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 27 říjen 2010 - 12:01:26

mno bohužel je to právě onen zatmelený člen :?
  • 0

#4 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 27 říjen 2010 - 12:25:54

Takto starý objektiv má určitě lepené čočky kanadským balzámem. Stačí dát do horké vody a čočky se od sebe odlepí a dají se vyčistit. No a pak zase slepit, kanadským balzámem nebo moderním optickým tmelem. Pozor, čočky slepit zpátky přesně v té poloze jak byly, nepootočit a neposunout vůči sobě. Čočky do dvojice jsou individuálně vybírané a sesazené pro nejlepší výsledek.
  • 0

#5 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 27 říjen 2010 - 12:47:57

no vidááá tak to přeci jen půjde!! No jdu dát vařit vodu - doufám, že dříve povolí tmel, než má kůže :?
to pootočení si naznačím.
Ještě dotaz k tomu tmelu - kde se dá sehnat?!?
  • 0

#6 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 27 říjen 2010 - 13:06:47

Jen pro jistotu: Tmelený u Skoparu a podobných tripletů typu Tessar je ZADNÍ člen - přední část objektivu musí jít rozdělat vždycky, do některách Skoparů se lezlo i zepředu po vyšroubování příruby, na které je název objektivu atd.
  • 0

#7 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 27 říjen 2010 - 13:11:02

mno tenhle je ze 2 částí - přední je trošku větší... Na víc částí mi to rozebrat právě nejde!
  • 0

#8 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 27 říjen 2010 - 13:17:59

[quote name="tomas.kontakt"]mno tenhle je ze 2 částí - přední je trošku větší...

Ano a právě tam meti první a druhou čočkou se časem usazuje nános, naopak jsem u Skoparů nikdy neviděl roztmelený objektiv nebo jakkoliv jinak poškozené lepení čoček. Něco jiného jsou Collineary, tam balzám odchází dost často. Přední díl u Skoparu musí jít rozebrat, buď odšroubovat zadní část, pokud je vroubkovaná obruba, pokud tam nic není tak je čočka tzv. zapertlovaná do objímky a dá se to rozdělat tak jak jsem popisoval, t.j. odšroubovat přírubu okolo přední čočky s nápisem Voigtländer Skopar...
  • 0

#9 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 27 říjen 2010 - 13:22:10

oba díly jsem měla vyndané, takže ten přední ještě musí jít rozebrat na další dva díly - celkem bych měl mít 3 díly objektivu.. Mno zkusím tu gumu nějak to povolit. Večer se na to vrhnu a uvidíme, jestli něco uvidíme :?

moc díky za rady
  • 0

#10 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 27 říjen 2010 - 20:25:28

V. AVUS Skopar, měl sem ten samý problém, jakoby zamlžená čočka z vnitřní strany objektivu. Nejedná se o prach ale jakousi vrstvu čehosi, přirovnal bych to k naředěnému mlíku... Možná je to nějaká pradávná antireflexní vrstva, někde sem o tom čet, možná i tady na fóru. Tak bych s tím čistěním počkal až po prvních fotkách.
Nejsem si teď jistý, jestli je tmelený přední nebo zadní člen, spíš ten zadní a roztmelený nebyl. Ten povlak je mezi předníma čočkama. Musíš vyšroubovat kroužek s nápisy a to je pořádný mrsk, drží to jak přilepený! Nepovolil to ani technik s tím jeho gumovým udělátkem, kápnul sem tam WDčko + gumový rukavice a taky nic. Holt se nepočítalo s tím, že by to někdo někdy rozebíral... Tak sem si s tím poradil jinak. Možná je to trochu prasečina ale pokud to nechceš jen na okrasu a hodláš s tím fotit a bude-li nutné ten film odstranit, nic jiného asi nezbývá. 1mm vrták, stojanová vrtačka a dva protilehlé zápichy (pochopitelně neprovrtat až na sklo)... Vložený obrázek
  • 0

#11 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 27 říjen 2010 - 20:29:53

.... Tak bych s tím čistěním počkal až po prvních fotkách.

Tomasi, rozhodne bych se drzel teto rady. Nejdriv vyzkouset a pak teprv pripadne cistit. Nekdo tu kdysi psal ze po vycisteni podobneho stareho skla docista docista se pomerne rapidne snizila koukatelnost vyslednych obrazku. Ne kazdej sajrajt na objektivu ma negativni vliv na vyslednou fotografii :roll: :wink:
  • 0

#12 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 27 říjen 2010 - 21:36:18

Jednou čas od času jdu koem obchodu s instalačním materiálem a preventivně si nakoupím gumové těsnící kroužky všech možných průměrů. Ideální k tomuto účelu jsou hranaté nebo ještě lépe trojúhelníkové profily. Čili doporučil bych uskutečnit návštěvu takovéto prodejny, určitě se dá něco vhodného najít, v nejhorším případě trochu větší průměr - rozstřihnout a zkrátit, aby pŕesně dolehl a způsobil co největší třecí moment. Pak na celý obvod kroužku přiložit celou plochou kus plexiskla, např. vyřazené či "průhledné" CD, nebo ještě lépe objektiv uchopit do pravé ruky a CD si položit na neklouzavou podložku a snažit se takto přírubu vytočit. V horším případě si ještě obvod obruby obtočit gumičkami nebo rovnou dalśím vhodným gumovým kroužkem. Pár kapek lihu do závitu té příruby nemůže uškodit a stačí denaturovaný, slivovice je škoda. Tímto způsobem se mi to podařilo téméř vždy, jen jedenkrát jsem byl neúspěšný z důvodů rozsáhlejší koroze.
  • 0

#13 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 27 říjen 2010 - 21:43:06

Jo a taky samozřejmé nesmí být ten závit, resp obruba, nabouraná. Menší defekty tohoto druhu se sice dají vyrovnat, ale nezaručí to možnost vyšroubování té pŕíruby. Ale až v krajním případě bych to pak řešil oněmi zápichy.
  • 0

#14 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 28 říjen 2010 - 17:29:18

tak jsem to nepovolil.. Jeste vyzkousim ty tesneni a pak prijde na radu vrtak.. Ale jak jste radili, nejdrive udelam test, ale je to tak huste, ze fakt cisteni bude nutne...
  • 0

#15 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 28 říjen 2010 - 18:43:55

Navrtani zapichu bych take videl jako posledni moznost.
Treci sroubovak dle pana Vaita je mnohem lepsi. Misto CD doporucuji na vhodny prumer okrouhat plastove vicko napr. z PETky a gumicku k nemu prilepit sekundovym lepidlem. Prenesete tak vetsi silu.
  • 0

#16 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 28 říjen 2010 - 19:11:23

jest dokonano!!
Tak jsem objektiv za pomoci vicka od kremu na ruce a gumove rukavice, co by sroubovaci zarizeni, konecne povolil a objektiv uspesne vycistil!
Slava, slava, slava a dekuji za rady
  • 0

#17 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 13 říjen 2011 - 18:56:56

Ahoj, také jsem se stal nedávo šťastným majitelem Avuse, je to nádhera, nespustím ho z očí :lol: Nicméně závěrka nedrží časy. T i B jdou jak mají, kratší časy od 1/10 do 1/100 také, ale zlobí 1/2 a 1. Závěrka při těchto časech je otevřená několik vteřin. Nenašel by se zde někdo tak moc laskavý, kdo by mi to dokázal opravit? Nebo netušíte na koho se obrátit?
Jinak mám ještě jednu sklopku od Agfy, kterou by jsem případně též rád nechal podobně poladit. Od prvního použití drátěné spouště přestala závěrka chodit téměř úplně :/
Díky moc!
  • 0

#18 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 13 říjen 2011 - 21:03:36

Ahoj, také jsem se stal nedávo šťastným majitelem Avuse, je to nádhera, nespustím ho z očí :lol: Nicméně závěrka nedrží časy. T i B jdou jak mají, kratší časy od 1/10 do 1/100 také, ale zlobí 1/2 a 1. Závěrka při těchto časech je otevřená několik vteřin. Nenašel by se zde někdo tak moc laskavý, kdo by mi to dokázal opravit? Nebo netušíte na koho se obrátit?
Jinak mám ještě jednu sklopku od Agfy, kterou by jsem případně též rád nechal podobně poladit. Od prvního použití drátěné spouště přestala závěrka chodit téměř úplně :/
Díky moc!


Nejdříve to zkoušej rozběhat...kdovíjak dlouho to nechodilo. Kdyžtak 1vt. zvládneš s drátěnkou, i půl vteřinu. 1/5 si zakaž a dožeň to cloněním-odcloněním. Kdyby jsi měl někdy cestu do Prahy tak můžu poradit Fotoškoda servis.
  • 0

#19 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 17 říjen 2011 - 20:57:20

Ahoj, také jsem se stal nedávo šťastným majitelem Avuse, je to nádhera, nespustím ho z očí :) Nicméně závěrka nedrží časy. T i B jdou jak mají, kratší časy od 1/10 do 1/100 také, ale zlobí 1/2 a 1. Závěrka při těchto časech je otevřená několik vteřin. Nenašel by se zde někdo tak moc laskavý, kdo by mi to dokázal opravit? Nebo netušíte na koho se obrátit?
Jinak mám ještě jednu sklopku od Agfy, kterou by jsem případně též rád nechal podobně poladit. Od prvního použití drátěné spouště přestala závěrka chodit téměř úplně :/
Díky moc!


Nejdříve to zkoušej rozběhat...kdovíjak dlouho to nechodilo. Kdyžtak 1vt. zvládneš s drátěnkou, i půl vteřinu. 1/5 si zakaž a dožeň to cloněním-odcloněním. Kdyby jsi měl někdy cestu do Prahy tak můžu poradit Fotoškoda servis.



Jo jo, díky, ještě budu zkoušet, třeba rozchodím :wink:
  • 0

#20 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 17 říjen 2011 - 23:48:48

Ahoj, také jsem se stal nedávo šťastným majitelem Avuse, je to nádhera, nespustím ho z očí :) Nicméně závěrka nedrží časy. T i B jdou jak mají, kratší časy od 1/10 do 1/100 také, ale zlobí 1/2 a 1. Závěrka při těchto časech je otevřená několik vteřin. Nenašel by se zde někdo tak moc laskavý, kdo by mi to dokázal opravit? Nebo netušíte na koho se obrátit?
Jinak mám ještě jednu sklopku od Agfy, kterou by jsem případně též rád nechal podobně poladit. Od prvního použití drátěné spouště přestala závěrka chodit téměř úplně :/
Díky moc!


Nejdříve to zkoušej rozběhat...kdovíjak dlouho to nechodilo. Kdyžtak 1vt. zvládneš s drátěnkou, i půl vteřinu. 1/5 si zakaž a dožeň to cloněním-odcloněním. Kdyby jsi měl někdy cestu do Prahy tak můžu poradit Fotoškoda servis.



Jo jo, díky, ještě budu zkoušet, třeba rozchodím :wink:


Jde to docela dobře rozebrat, pak stačí jen trošku promáznout a bude to určitě chodit!
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních