Přejít na obsah


Fotka

Čím ošetřit zašedlé gumové díly?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
30 odpovědí na toto téma

#1 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 3 listopad 2010 - 10:59:33

Jde mi o renovaci vzhledu ale i zakonzervování pro delší životnost. Gumové potahy na gripech, ostřících kroužcích objektivů a pod. Existuje na to nějaký "camera'n'lens friendly" přípravek?
  • 0

#2 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 3 listopad 2010 - 12:18:18

Kdysi se prodával přípravek jménem REGUM.Dal se koupit tam kde prodávali autokosmetiku.Byla to vodička určená k regeneraci pneumatik a všech gumových součástí automobilu a nejen jeho.Snad ještě něco takového je možno koupit. :-)
  • 0

#3 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 3 listopad 2010 - 12:20:57

Já osobně jsem měl velký úspěch s renovací zašedlých gumových kroužků objektivů i úchopů foťáku se silikonovým olejem. Vím, mnohým se asi ježí chlupy. Ale s vědomím, že silikon je "sviňa" jsme velice málo a opatrně přetíral jen nepatrně navlhčenou starou antistat.utěrkou uvedené části a poté ještě hned několkrát vyleštil úpně suchým hadříkem (sepraným kapesníkem). Dával jsme si pozor, abyse silikon nedostal na čočky a aby po provedené konzervaci nebyl na povrchu v takové míře, že bych si "zatlapal" ruce a pak to matlal dál.
Nevím, jako to dělají profíci v servisu, ale mě se to můži říci povedlo bez jakékoli újmy na technice samotné a mé spokojenosti.
Tak, a teď čekám na spoustu upozornění, že takhle NE a že jsem v..l.
Takže to ber jako radu bez jakékoli záruky.
Tož tak, zdařec Luigi :-)
  • 0

#4 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 listopad 2010 - 12:21:49

kdysi za krále klacka se pro odstranění šedé zoxidované vrstvy černé pryže používalo glyceronové mýdlo a měkký vlhký hadřík, poté vypucovat jen čistou vodou navhlčeným hadříkem, a nakonec po oschnutí jemně vetřít glycerin (z lékárny za pár halířů). pokud se to dělá jednou za 1/2 roku, oxidaci a šednutí pryže to celkem slušně zpomaluje.
před pár lety jsem měl jakýsi sajrajt na oživení gumy, na bázi glycerinu s něčím, co zatáhlo jemné póry a vlasové trhlinky pryže, ovšem na foťák bych to nepoužíval, na povrchu zůstával film....
  • 0

#5 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 listopad 2010 - 12:23:33

Kelfik to pojmenoval: Regum se to jmenovalo, ten sajrajt. Na vzhledu staré gumy to pomohlo, ovšem špinilo to ruce při omaku... Na pneu, hadice a těsnění u auta dobrý..... :-)
  • 0

#6 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 3 listopad 2010 - 13:10:07

s velkým úspěchem již dlouho požívám regenerační mast ABENA SKINCARE - pokud máte známého / známou ve zdavotnickém prostředí, tak určitě bude k mání.
Velmi dobře ošetřuje nejen plastové části, ale i kožené či koženkové, aniž by docházelo k jejich poškození. Nedochází ke zpětnému patlání na ruce, či jiné části foto výbavy. Účinek dlouhodobí.
Jinak hlavně se požívá na regeneraci poškozené kůže (proleženiny tad..)
  • 0

#7 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 3 listopad 2010 - 14:24:19

Takže když nanesu nějaký ten přípravek velmi lehce, skoro suchým hadříkem nebo vatičkou a pak to vytřu důkladně do sucha, mělo by to být v pohodě. Chápu to dobře?

Ten silikonový olej mě radil včera nějaký pán - zákazník ve fotoobchodě, ale moc důvěry jsem k tomu nepojal. Zejména když tvrdil, že se tím mažou i šneky objektivů. Co já vím, tak tam snad ani silikon jako složka maziva není a nesmí být. Na to jsou nějaká maziva - syntetické mazací tuky na bázi lithného mýdla, či jak se to česky jmenuje.

Mě zatím napadl jenom kosmetický glycerin či glycerol. Tu mast Abena Skincare asi zkusím, na ruce se mi bude hodit taky :-)). Je to tohle?
  • 0

#8 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 3 listopad 2010 - 15:13:18

je to ono.. nelekej se, že je to hodně hustá mast - stačí opravdu málo!
  • 0

#9 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 3 listopad 2010 - 15:20:03

je to ono.. nelekej se, že je to hodně hustá mast - stačí opravdu málo!


Děkuji. Husté a vydatné masti znám. Když počítám všechny gumové díly na mé Minoltě, tak kulička velikosti tohoto :-) smajlíka by stačila tak pětkrát dokola :() i s objektivem a možná ještě zbyde.
  • 0

#10 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 8 listopad 2010 - 09:35:11

tomas.kontakt:
Musím ti moc poděkovat za tip na tu mast. Ani ne po týdnu používání mám ruce tak o 300% lepší a že jsem toho za poslední roky vyzkoušel nemálo.

Mimochodem, na ten objektiv Minolta 50/1.7 stačilo opravdu málo, tak asi jako kovová špendlíková hlavička. Stačilo vždy kousínek důkladně rozetřít mezi palcem a ukazovákem, nechat vstřebat a pak lehounce prstem přejet potřebné díly. Objektiv je jako nový, i když po jednadvaceti letech měl gumy flekaté jako starou čokoládu. Naprostá spokojenost.
  • 0

#11 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 8 listopad 2010 - 10:38:29

8-O
to rád slyším, tak ať ruce a gumové části dobře slouží
  • 0

#12 PetrPrejda

PetrPrejda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 12 duben 2015 - 15:21:49

Ahoj, mám dotaz, dalo by se tou mastí renovovat i polep na flexarete, rolleicordu a tak podobně? Nebo čím to děláte?
  • 0

#13 PauIie

PauIie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationBratislava DNV
Reputace: 54

Publikováno 12 duben 2015 - 22:08:45

Na regeneráciu zašedlej gumy mi jeden týpek ktorý pracoval v Púchovských gumárňach odporučil silikonový olej. Naniesť handričkou a nechať nekolko hodín nasiaknuť (môže sa aj viackrát), zbytok zotrieť. Určite nepoužívať krémy či iné kozmetické prípravky.


  • 0

#14 dc

dc

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové, Czech Republic, EU, Earth, This Space
Reputace: 23

Publikováno 12 duben 2015 - 22:12:52

Bacha na to, kdyz je to olej (at uz se olej jmenuje nebo je to mastna kyselina ve vazeline ci ovcim tuku), tak to gumu lepta. Kdyz je treba gumu ozivovat, protoze treba ztraci pruznost, tak na to je glycerin. Ale spousta veci i na fotakach, ktere vypadaji gumove, je ve skutecnosti nejakym mekcenym plastem. A se zmekcovadly nikdy neni dobra rec :(


  • 0

#15 PetrPrejda

PetrPrejda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 13 duben 2015 - 05:54:06

na Flexaretu guma neni:D a silikon tam cpat nechcu kvuli optiky prave neco jineho jeste? :)
  • 0

#16 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 13 duben 2015 - 07:05:55

Silikonový olej je vražedný pro optiku!  Odpaří se, vysráží se na čočkách a nejde sundat  :arrow: smrt foťáku v přímém přenosu.

 

Na regeneráciu zašedlej gumy mi jeden týpek ktorý pracoval v Púchovských gumárňach odporučil silikonový olej. Naniesť handričkou a nechať nekolko hodín nasiaknuť (môže sa aj viackrát), zbytok zotrieť. Určite nepoužívať krémy či iné kozmetické prípravky.


  • 0

#17 PauIie

PauIie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationBratislava DNV
Reputace: 54

Publikováno 13 duben 2015 - 11:00:57

 

Silikonový olej je vražedný pro optiku!  Odpaří se, vysráží se na čočkách a nejde sundat  :arrow: smrt foťáku v přímém přenosu.

 

Na regeneráciu zašedlej gumy mi jeden týpek ktorý pracoval v Púchovských gumárňach odporučil silikonový olej. Naniesť handričkou a nechať nekolko hodín nasiaknuť (môže sa aj viackrát), zbytok zotrieť. Určite nepoužívať krémy či iné kozmetické prípravky.

 

Pokial viem, nikde som nepísal aby si ho naniesol na optiku. Mám to odskúšané na nových aj starých objektívoch a žiadna smrť sa nekoná. Netreba byť paranoidný a zbytočne mystifikovať.


  • 0

#18 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 13 duben 2015 - 12:38:26

Pokud vím, tak do laboratoří (místností), kde je citlivá optika se nesmí nosit silikonový olej právě z důvodu odparu a kondenzace na čočkách. Co jsem byl informován člověkem, který se zabývá broušením skla, tak jediná možnost jak dostat silikon ze skla je nechat ho "nabalit" na velmi jemné brusivo, mechanicky ho odstranit a to opakovat do zemdlení...

 

Já osobně se silikonovému oleji vyhýbám jak čert kříži.


  • 0

#19 PetrPrejda

PetrPrejda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 13 duben 2015 - 13:01:46

Silikon urcite ne :D nejaka jina rada?
  • 0

#20 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 13 duben 2015 - 13:25:59

Ahoj, mám dotaz, dalo by se tou mastí renovovat i polep na flexarete, rolleicordu a tak podobně? Nebo čím to děláte?

tu mast neznám... tuším, že  flexaret má polep z koženky?   

jak na koženkové potahy a polepy,  tak na kůži,   jsem vždy používal (a používám)  vodičku na čištění a údržbu  koženého nábytku  (mýdlový roztok  se včelím voskem).  Kousek lehce navlhčené čisté měkké bavlněné tkaniny a  jemně  šudlit).  Bacha,  ať to nezateče nebo ať to nezamázneš, kam to nepatří.

Pokud bylo potřeba  některé hodně prasácky umatlané a ulepené aparáty napřed vyčistit,  tak před včelím voskem napřed hadříkem či vatou navlhčenou lékárenským benzinem nebo izopropylalkoholem. 

V každém případě se  silikonovému oleji, nebo čemukoli s jeho obsahem, zdaleka vyhnout.  


  • 0

#21 plisek

plisek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 14

Publikováno 13 duben 2015 - 15:35:05

aceton, na nárazník u auta to bylo vždycky dobrý :-D


  • 0

#22 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 13 duben 2015 - 20:17:43

Napada me spostu veci,jak znicit potah,ale v prvni rade na kozenku bych nikdy nepouzil vyrobek z ropy,ktery to muze naleptat,nebo uspisit smrt potahu.Protoze I samotna kozenka je vlastne vyrobek z ropy.Takze od benzinu,redidel,silikonu,oleju a jineho bych se bal.Dal veskere oleje viz slunecnicovy,repkovy,olivovy,fermez,jsou oleje vysychave a nektere z nich leptave,taky nebrat Naopak dobry smer na cisteni je ciste sproste mydlo a trochu vody,po ususeni na konzervaci vceli vosk ve velmi malem pojeti, s kombinaci lihu,ale I s tim lihem bych byl velmi opatrny.


  • 0

#23 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 13 duben 2015 - 20:26:28

Me tata uz od mala ucil, ze na veskerou gumu mam pouzivat klasickou modrou Indulonu. Obsahuje gliceryn a to ma guma ráda. Me tedy Indulona vylozene smrdi, ale pokud vam to neva urcite bych ji dal sanci.
  • 0

#24 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 173

Publikováno 13 duben 2015 - 20:34:02

ktery to lubrikant zde jeste bude vystaven "nevhodnemu" pouziti

.

(jeden vhodny je)


  • 0

#25 Chain

Chain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
  • LocationTřebíč
Reputace: 4

Publikováno 18 prosinec 2015 - 18:00:28

Na ostrici krouzky se mi osvedcilo sundat je (bambusove paratka pomohou), umyt v mydlove vode,ususit, namazat glycerinem(na tesneni oken napr.) a otrit,nasadit zpet. Je to jak novy (nikkory a sigmy).

Na profi sklicka se da koupit cely gumy novy (nikkory)
  • 0

#26 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 18 prosinec 2015 - 18:26:00

Použil bych cocpit spray na přístrojové desky u aut, ne z Lídlu, ale např Coyote.


  • 0

#27 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 19 prosinec 2015 - 22:47:09

Kupříkladu na gumové rolničky posuvu filmu ve Flexaretech používám fígl, který jsem se dozvěděl od audio kutilů, kteří tak ošetřují gumové závěsy basových reproduktorů. Acetonovým ředidlem stáhnout tvrdou zoxidovanou vrstvu a pak napustit Regum-em. Natírat štětečkem, ne hadříkem. Znovu a znovu, dokud vsakuje.
  • 1

#28 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 20 prosinec 2015 - 11:05:35

Podstatnější je kapka nevysychajícího oleje do obou čepů oné rolničky. Jinak na tu gumu bohatě stačí aj líh či v nouzi slivovica


  • 0

#29 Pavlos

Pavlos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2015 - 11:37:51

Na ošetření gumových, ale i měkčených plastových povrchů zkuste ricinový olej (ten lékařský, ne technický). Jde koupit v lékárnách.

Vetřít a vytřít do "sucha".

Je naprosto přírodní, takže nic neleptá a neodpařuje se, takže ošetření je trvanlivé


  • 0

#30 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 20 prosinec 2015 - 12:59:52

Tedy ... jak to tak celé čtu ... je lepší to dělat za novoluní nebo za noci filipojakubské? :D


  • 0

#31 PauIie

PauIie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationBratislava DNV
Reputace: 54

Publikováno 20 prosinec 2015 - 15:31:12

Fritol forever!


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních