Přejít na obsah


Fotka

Plechove kazety 9x12


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
47 odpovědí na toto téma

#1 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 4 listopad 2010 - 19:41:03

Lidi, mam stareho Voightlandera Avus 9x12 a rikam si, co to nezkusit, je to pekna kamerka na cesty, takovy maly nic s prijemnym ohniskem 135mm. Jenom ty kazety jsou na skleneny desky a ne na planfilmy. Uvazuju spravne, ze mi staci dat do nich obycejny sklo jako podlozku a na nej normalne planfilm? Pripada mi, ze by to melo jit. Necekam od toho zadny zazraky, jsem jen zvedavej a nerad nechavam pekny veci jen tak nekde valet. Neobjevuju ameriku? mate s tim nekdo zkusenosti? funguje to takhle?
  • 0

#2 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 5 listopad 2010 - 08:57:01

Odzkoušeno. Funguje to. Je jen třeba si dát pozor na kazety. Do některých časem fouká.
  • 0

#3 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 5 listopad 2010 - 08:59:17

se skleněnou podložkou to pude u Avuse zrovna blbě, si myslim já. Nechají se sehnat plechové vložky a s těma to jde pak nesrovnatelně líp. Jinak až uvidíte první negativ z Avuse, bude te se divit, jak pěkný obrázky kreslí.


  • 0

#4 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 5 listopad 2010 - 09:40:34

Dobre zpravy, dekuju! Uz se tesim! Vite, kde se daji ty vlozky sehnat? A nebo i kazety? Mam jen par hodne starych...
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 listopad 2010 - 09:45:43

Dobre zpravy, dekuju! Uz se tesim! Vite, kde se daji ty vlozky sehnat? A nebo i kazety? Mam jen par hodne starych...

S kazetami to není jen tak..:cry: Hromady se jich válí na Aukru, na Ebay, ale bývá problém trefit ty správné, typů je přehršel.
Tady se možná něco dozvíš...V tom třetím ne, ale je to přesně dotaz formulovaný jako ten Tvůj...
http://www.temnakomo...=viewtopic&t=14
http://www.temnakomo...iewtopic&t=4218
http://www.temnakomo...iewtopic&t=2912
  • 0

#6 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 5 listopad 2010 - 10:13:11

Dekuju. Zatim tedy vyjdu z toho, co mam, dam tam sklo a uvidim. Potom koupim fomapan 100 (pro pokusy nebudu hned placat ilford) a uvidime. O kvalite objektivu nepochybuju. Kdysi jsem koupil jeden starodavnej Schneider 165mm 1:6,8 u skody za 150 korun v hrabarne, ale nikdy jsem ho nepouzil, nebot jsem kratce na to dostal tentyz v modernejsim provedeni. Ten starej byl tak z doby prvni valky. Dal jsem ho kamaradovi, ten ho zas pujcil profesoru Diasovi a fotili s tim i format 18x24. Ted ho ma uz leta jinej kamarad na Sinaru a foti s nim reklamu pro firmu Crocodile. Uzasnej objektiv! na Avuse se tesim, az to spustim, pochlubim se.
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 listopad 2010 - 10:30:21

Hodně zdaru přeju. Já se snad konečně o víkendu dostanu k prvním snímkům s Zeiss Ikonem 9x12. Taky hodlám použít sklo(resp. přímo skleněné desky) jako podložku pod film.
  • 0

#8 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 5 listopad 2010 - 10:33:38

:D
du takhle v sobotu se synkem hodit něco do plastů a co nevicím u skleněného kontejneru - několik skel 2 mm z rámů 30x40 opřených vedle
no vybufetil jsem je :-)
a mám přiklopy na misky a právě materiál k tomu podkládání negativu v kazetě na původně skleněný desky
dobrá hospodyňka i ....
  • 0

#9 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 5 listopad 2010 - 10:37:32

Já zase mám sklo o tlusté 0,8 a 1 mm. Jenže se ještě nikomu nepodařilo jej nařezat. Vždycky si rupně jak chce. Škoda. To by byl matroš na matnice, kolodiový proces atd..
  • 0

#10 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 5 listopad 2010 - 10:53:06

Na toho Ikona jsem zvedavej, to byly uzasny kamery! Ja jsem toho avuse dostal od jednoho stareho fotoamatera, kamarada meho dedy. Do posledni chvile s tim fotil, tak snad i ty kazety- vzdor vnejsimu zjevu-budou fungovat slusne. Byla by to idealni cestovni varianta. Ja sice mam drevak, kterej je oproti takovymu sinaru jako nic, ale tohle je jeste mnohem mensi a hlavne to ma jen jeden objektiv, clovek nemusi nic vymejslet. navic ty kazety jsou taky malickaty oproti Lisco-Fidelity.
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 listopad 2010 - 11:07:18

Byla by to idealni cestovni varianta. Ja sice mam drevak, kterej je oproti takovymu sinaru jako nic, ale tohle je jeste mnohem mensi a hlavne to ma jen jeden objektiv, clovek nemusi nic vymejslet. navic ty kazety jsou taky malickaty oproti Lisco-Fidelity.

Naprosto rozumim. :-)
  • 0

#12 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 6 listopad 2010 - 10:24:26

Jenom k typům kazet-sklům-vložkám. Už toho bylo řečeno dost, ale:
a) kazety - do Avusů pasují jedny ze dvou nejčastěji se vyskytujících typů, říká se mu snad Normalfalz (ale to je naprosto nepodstatná informace, vzhledem k tomu, že když to někdo prodává, málokdy o tom ví něco moc víc). Pěkný vlákno o plechových kazetách 9x12 je na APUGu v sekci Plate cameras, jsou tam i fotky a poznámky co na co pasuje a nepasuje.
B) vložky - dvě zásadní poznámky - existují různé typy pro různé kazety (různý způsob uchycení původních desek) - u některých pak není rovina filmu stejná jaku u desky, což je trochu problém s ostřením na matnici - buď se to musí srovnat změnou polohy matnice, nebo prostě proclonit. Navíc pokud nejsou v kazetě, samotné se opravdu blbě shánějí.
c) sklo - dobrá varianta jsou původní desky, občas se dají sehnat (klidně můžou být exponovaný a vyvolaný :-) ). U 6x9 stačí podložit, v 9x12 bych to už přeci jen něčím "přilípl" (rada z APUGu - ideální je prý nějaký džem :) )

Mno a jinak hodně příjemných zážitků s Avusem a Skoparem, je to příjemná a taková poctivá kamera.
  • 0

#13 lubokl

lubokl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 7 listopad 2010 - 12:33:55

Zdravím všechny, jako úplný nováček na těchto stránkách ještě netuším jak a kdy správně zakládat nová témata a jestli můj problém není dávno prodiskutovaný někde jinde, omlouvám se ale můj dotaz souvisí taky s kazetami tak snad nebudu plísněn že to sem nepatří. Sháním kazety 13x18 , na Ebay jsem jich moc neobjevil zato 5x7 je poměrně dost. Je to stejné? dá se použít 13x18 planfilm do kazety 5x7 inch? Díky za odpověď.
  • 0

#14 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 7 listopad 2010 - 13:22:09

Mno a jinak hodně příjemných zážitků s Avusem a Skoparem, je to příjemná a taková poctivá kamera.


Diky, taky se tesim! ovsem ten muj Avus nema Skopar, ale Voightlander anastigmyt 6,8/135. Cela ta kamera vypada dost predpotopne, ale je to nadhera. Kdyz jsem kdysi nejakou dobu delal v jednom prazskem nejmenovanem fotokin u, pamatuju se, jak jsme se tam temahle kamerama a hromadama kazet prehrabovali a njikdo nevedel, co s tim. Byly tam i ty vlozky tu a tam. Skla jako vypln uz mm, v utery koupim film spustim to.
  • 0

#15 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 7 listopad 2010 - 18:22:35

A kdyz utz je tu o tomhle mluvi, zajimala by mne jeste jedna vec. Nekdo tu nekde navrhoval takovej starej aparat "vytunit" fresnelkou. Jre jasny, ze z hlediska uzivatelskeho komfortu je u podobnych starych kamer nejvetsim nepohodlim prave ta starodavna matnice. Daji se nekde nejak - an nemyslim nejake E-bay nebo Aukro ci jiny nespolehlivy okase - takovy moderni matnice na miru opatrit? Nemel bych s touhle upravou moralne ani jinak zadnej problem, kdyby to tenkrat existovalo, montovali je tam uz tehda.
  • 0

#16 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 7 listopad 2010 - 18:41:13

http://www.3dlens.com/

Doporucuji tu z PVC s ohniskem 120mm. Pokud chcete utracet vice, tak na Ebay se objevuji fresnelky z optickeho akrylatu treba pro lihnof, avsak je potreba si pripravit tak 40 EURo pouze za onu matnici a to v nejlepsim pripade. V onom vyse uvedenem obchode maji fresneky i z akrylatu, ale ohnisky se moc nehodi pro mensi velkoformaty.
Jinak obchod funguje spolehlive a zasilka dorazi z Taiwanu velmi rychle.
Puvodni matnic si muzete prebrousit nebo jednoduseji optimalizovat pomoci oleje. Doporucuji extra virgin olivovy. Dat trosku na vatu a roztirat. S olejem opatrne, pokud ho date moc, neuvidite nic vic, nez jeden jasny omezeny "hot spot". Kazdopadne pouziti oleje je zcela vratny proces. Staci jarova voda a opatrne omyt, pripadne doladit lihem a vytrit vatou.
  • 0

#17 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 18 listopad 2010 - 15:29:17

zpět k tématu kazet 9x12..
Marně sháním ony vložky na ebayi - buď prodávající neví, zda budou pasovat (nebo se tím nechtějí zabývat) nebo prostě nejsou k mání..
Tudíž mám prozatím 2 možnosti:
1) vyzkoušet ta skla - ovšem nevím, čím planfilm přilepit. Napadla mě oboustranně lepící páska (jen třeba 2mm, aby to drželo) ale mám obavu z rekace chemie na zbytky lepidla.
2) nechat vložky vyrobit - teď je otázka kým...
  • 0

#18 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 18 listopad 2010 - 16:48:10

Na zahranicnich forech radi lepit plany na sklo troskou medu. Logiku by to melo.
O vyrobe take uvazuji, ale podle me to vyjde zbytecne draho. Takze nezbyva nic jineho, nez byt trpelivy a zkouset.
  • 0

#19 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 18 listopad 2010 - 19:02:01

na výrobu vložek zapomeňte, nikdo to nebude chtít dělat pokud jich nebude 1000 nebo si za to řekne šílený peňauze. Ne že by to byl problém naohýbat, ale s pár vložkama Vás každý vyžene, svojí zkušenost už mám... Možná bych ale věděl kde je sehnat...
  • 0

#20 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 18 listopad 2010 - 19:19:34

Jojo, vyroba leda po znamostech.... na komerci bych to taky nevidel... Ale znamosti maji zase jine nevyhody :D

Tak nedelaj drahoty a reknou, kde k nim prijit :-) ?????
  • 0

#21 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 18 listopad 2010 - 20:03:07

já to teď posledně řešil tím sklem. lepil jsem to na něj průhlednou izolepou (nahoře a dole) - přesah cca 2mm. no ale je to opruz... a navíc jsem s kazetou zřejmě nekde klepnul když jsem film vyndával, tak bylo na 3 kusy :D

v jiné kazetě jsem to řešil takovou tou lisovanou (průmyslovou) lepenkou, jenže z tohoto matroše se zase celkem uvolňuje prach, takže taky nic moc volba. čili nejlepší podložkou by mohla být zřejmě HPS deska.

uchycení bych pak řešil buď tou oboustrannou páskou nebo vyříznutím 2-4 otvorů (třeba čtvercových 1x1cm nebo tak nějak), přes které se zezadu přelepí normální (nebo malířská) izolepa a přes ten otvor bude držet ten film v rovině desky.
  • 0

#22 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 21 listopad 2010 - 13:08:29

Na Aukru je jeden pán, pod nickem iljaladr. Od toho sem kazety právě na Avus i s vložkama sehnal. Třeba nějaký bude ještě mít.
  • 0

#23 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 24 listopad 2010 - 14:05:16

Vazeni pratele, dneska jsem pri prehrabovani kramu u Skody vahrabal sest tech plechovejch vlozek do kazet, tak mam po starostech, dekuju za rady! A nemuzu se dockat nejakejch fotek z Avusu!
  • 0

#24 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 25 listopad 2010 - 18:11:45

Vazeni pratele, tak jsem to nevydrzel, kdyz uz jsem sehnal ty vlozky (je to teda s nima trochu boj, neni to pohodlicko jako s Fidelity/Lisco) a opatril jsem si i Fomapan 100 9x12, na nouzovy a cestovni foceni to musi stacit. Hned jsem vybehl ven a namlatil ctyri snimky(zatim nemam vic kazet), abych si overil, jestli vse funguje a hlavne tesni - ty kazety jsou velmi letity, vselijak omlaceny a osoupany. A prekvapeni - vse je v poradku, Avus foti nadherne! Ostry, krasny podani, jen se pri svetelnosti 6,8 (nemam tam modernejsi Skopar 4,5, ale Avus Anastigmat 6,8). Ted si jeste musim zvyknout na ten fomapan, od Ilfordu a Kodaku, na ktery jsem zvyklej delat s 4x5, je to krok zpet, ale toho jsem si vedom. Treba mne ceka nejaky zajimavy podani, charakter obrazku, tesim se. mam ted paradni cestovni kamerku - i oproti mymu drevaku miniaturni, lehkou a nenarocnou. Az udelam kloudnou fotku, povesim ji sem.
  • 0

#25 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 25 listopad 2010 - 18:13:56

Vypadl mi kus vety: ze se s tim malo svetelnym anastigmatem na stare matnici (ackoli jsem ji namastil a vycistil) hur ostri.
  • 0

#26 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 29 listopad 2010 - 11:51:34

hele možná blbej dotaz - když mám do kazety hotové sklo, mám negativ dávat na to sklo (což mi dělá dost problémy s uchycením) nebo co kdybych ho dal pod sklo??
Posune se hloubka ostrosti tak zásedně, aby to bylo vidět???
  • 0

#27 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 listopad 2010 - 11:53:55

hele možná blbej dotaz - když mám do kazety hotové sklo, mám negativ dávat na to sklo (což mi dělá dost problémy s uchycením) nebo co kdybych ho dal pod sklo??
Posune se hloubka ostrosti tak zásedně, aby to bylo vidět???

Posune. Právě proto se tam to sklo dává.
  • 0

#28 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 30 listopad 2010 - 16:48:15

kurňa nemůžu se dobrat dobrého řešení s tím sklem pod plan - buď se mi plan prohne, a když ho podlepím i špetkou lepidla, tak mi ho podře kryt... 8-)
mám tam 2mm sklo a prostě se mi zdá, že je to moc.
Neměl bych i nějak ty kazety poupravit??
  • 0

#29 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 30 listopad 2010 - 17:35:13

2mm sklo je moc, na to jsem prisel taky. Ty stare fotograficke desky byly o dost tensi a prave na ne jsou ty kazety delany. Potrebujes sehnat stary fotograficky desky. Resil jsem nemlich stejnej problem, pricemz mi ho necekane vyresil nahodny nalez tech plechovejch redukci na planfilmy.
  • 0

#30 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 1 prosinec 2010 - 09:18:50

mno už mám možná vyřešeno, páč jsem na aukru vydražil originál skleněné desky a navíc jsem to posichroval na íbeji, kde mám nahozeno u plechových vložek....
  • 0

#31 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 8 prosinec 2010 - 15:50:44

Tak jsem konecne svym opelichanym Avusem prohnal par zkusebnich filmu, abych ozkousel tesnost mechu, chod stroje, tesnost kazet (ty jsou jeste osoupanejsi nez sama kamera) atd atd. Do jedne kazety trochu fouka(viz nize foto), do jedne se blbe dava film v tom drzaku, nebot ta kazeta ma moc tuhy pera, jinak ale vse v poradku. Ten Anastigmat 6,8/135 ma krasny, takovy jemny, archaicky, ale pritom velmi ostry podani. Viz fotky nize. Omlouvam se, jsou to jen mizerne udelane kontakty, samy fotky pak jen tak, aby neco bylo. To dulezity ale vim: je to plne provozuschopna kamera, od ktery muzu cekat pekny snimky a navic i ten Fomapan 100, kterymu jsem se po leta vyhejbal, vypada jako velmi slusnej film - nesviti to na nem tolik, jako na kodaku, vic se na nej lepi prach, ale za ty penize je to vyborna koupe a k tehle stare kamere se dokonale svym podanim hodi.
Voigtlander AVUS, Anastigmat 6,8/135, Fomapan 100, ID-11 stock
Vložený obrázek

a druha (tytez technicke udaje):
Vložený obrázek
  • 0

#32 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 8 prosinec 2010 - 15:59:26

Máš šťastnou ruku, určitě co se kazet týče(aparát je výborný, o tom netřeba diskutovat). To mírné zesvětlení z té jedné kazety je tak slabé, že nestojí za zmínku. Někdy sem třeba hodím nějaké náhledy, kdy zasvítilo do těch mích - to jsou potom snímky duchů, trošku jako z akt x :?:
  • 0

#33 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 8 prosinec 2010 - 16:16:25

mno už mám možná vyřešeno, páč jsem na aukru vydražil originál skleněné desky a navíc jsem to posichroval na íbeji, kde mám nahozeno u plechových vložek....


tak tos byl ty.... :?:
a kupovals to na sklo a nebo na emulzi? :-P
  • 0

#34 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 8 prosinec 2010 - 16:24:07

Kurnik, že by těch devět balení orw 10x15, co mi unikly? Tehdy jsem chtěl někoho vykoupat v koncentrátu rodinalu :?: (hlavně sebe, že jsem nesledoval).
  • 0

#35 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 8 prosinec 2010 - 16:29:15

tohle si vyřídíme po stranický lýniji... :?:
  • 0

#36 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 9 prosinec 2010 - 09:06:35

mno už mám možná vyřešeno, páč jsem na aukru vydražil originál skleněné desky a navíc jsem to posichroval na íbeji, kde mám nahozeno u plechových vložek....


tak tos byl ty.... :D
a kupovals to na sklo a nebo na emulzi? :lol:


tož.... to se byl já... :)
ALE !!!!!!!
Už mám vyčištěné a nabité kazety skleněnými deskami a pokusím se je naexponovat. Předpokládám, že to k tomu nebude, ale co kdyby. Jinak je budu používat, jako podložky pod plany - pasuje to nádherně!!!
O víkendu si vytočím na soustruhu redukci šroubu na stativ a jdu fotit!!!
Vlastně to teď bude má VF premiéra!!!!! :D :D
  • 0

#37 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 9 prosinec 2010 - 09:07:54

Kurnik, že by těch devět balení orw 10x15, co mi unikly? Tehdy jsem chtěl někoho vykoupat v koncentrátu rodinalu :D (hlavně sebe, že jsem nesledoval).


pokud myslíš ten můj kup, tak to bylo balení Foma 10x12..
  • 0

#38 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 9 prosinec 2010 - 16:55:10

tome, nech mi pár kousků na pokusy! profím, profím, smutně koukám, ňuf, ňuf... já chci mít taky pár skleněnejch negativů jako pravej klasik :)
  • 0

#39 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 9 prosinec 2010 - 17:24:43

tome, nech mi pár kousků na pokusy! profím, profím, smutně koukám, ňuf, ňuf... já chci mít taky pár skleněnejch negativů jako pravej klasik :)

Něco bych snad měl mít, ještě to není jisté, ale pak jsem ochoten jich pár pro Tebe pustit.
  • 0

#40 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 10 prosinec 2010 - 07:04:25

tome, nech mi pár kousků na pokusy! profím, profím, smutně koukám, ňuf, ňuf... já chci mít taky pár skleněnejch negativů jako pravej klasik :-P


jasně že nechám! :wink:
budou Ti stačit 3 kousky?? Mám jich celkem 6, tak se soudružsky rozdělím fifty fifty...
  • 0

#41 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 11 prosinec 2010 - 22:41:20

Zdravím,
dostal som do daru túto parádu. Na štítku pod objektívom má nápis "CERTONAR" a zistil som, že som nič nezistil. Strejda google nič konkrétne nenašiel. Našiel som jedine roky výroby podľa čísel objektívu a závierky. Niekde som sa dopátral, že tento objektív a závierka sa montovali do rôznych aparátov.
Nemám k tomu nič viac, len to čo je na obrázkoch. Je tam nejaká kazeta s matnicou, či čo to je. Rozmer vnútorného rámiku na poslednej fotke je 11,8cm x 8,7cm. Takže to bude asi patriť sem bo to bude asi 9x12 a to by mal byť veľký formát. Závierka funguje podľa oka celkom OK.
Chcel by som ho vyskúšať ale neviem čo by som ešte potreboval aby som mohol fotiť. Predpokladám, že nejakú kazetu abo také niečo do čoho sa dá asi planfilm. Dá sa niekde zohnať tá kazeta? Ak áno tak aký typ mám zháňať? Predpokladám, že v tej dobe to boli nejaké univerzálne kazety. Ak by niekto z Vás vedel niečo o tomto foťáčiku bol by som veľmi vďačný.

Prepáčte za blbé otázky a nepresné názvoslovie ale aparát takéhoto typu som zatiaľ videl len na obrázku.

Vložený obrázekVložený obrázekVložený obrázekVložený obrázekVložený obrázekVložený obrázek

Nemáte niekto skusenosť s týmto sklom? Ako kreslí? Aký ma prenos kontrastu? Oplatí sa mi investovat do planfilmov?
Ja len chcem predísť zbytočnemu trápeniu...
Viem, ze kým nevyskúšam tak nič nezistím.


přesunuto

  • 0

#42 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 11 prosinec 2010 - 22:53:43

Omlouvám se za offtopic, ale web, kde jsou uloženy fotky toho foťáku 9x12 je fakt boží . po kliknutí na zdánlivě seriózní snímek objektivu na mě odzdola vyjede vlnící se poprsí a ještě se mi to snaží snaží vnucovat podle mé IP adresy, že se prý také nachází nedaleko od Poříčí n. Sázavou :wink: 8-) Dole na stránce pak další "obnažené" reklamy, ale ty aspoň aktivně nevyjíždějí.
Předpokládám, že nejde od autora dotazu o žádný špatný záměr, je to prostě vlastnost postimage.org , nicméně zejména ve spojení s fotky takto klasického přístroje to působí velice zábavně...
  • 0

#43 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 11 prosinec 2010 - 23:07:35

Omlouvám se za offtopic, ale web, kde jsou uloženy fotky toho foťáku 9x12 je fakt boží . po kliknutí na zdánlivě seriózní snímek objektivu na mě odzdola vyjede vlnící se poprsí a ještě se mi to snaží snaží vnucovat podle mé IP adresy, že se prý také nachází nedaleko od Poříčí n. Sázavou :wink: 8-) Dole na stránce pak další "obnažené" reklamy, ale ty aspoň aktivně nevyjíždějí.
Předpokládám, že nejde od autora dotazu o žádný špatný záměr, je to prostě vlastnost postimage.org , nicméně zejména ve spojení s fotky takto klasického přístroje to působí velice zábavně...


na mě jedna slečna mrkla okem 8-O
  • 0

#44 Svitek

Svitek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 0

Publikováno 12 prosinec 2010 - 13:58:13

Vážený,
chcem sa ospravedlniť za to umiestnenie fotiek na postimage.org. Asi pred rokom som tam ešte veselo umiestňoval fotky a vtedy tam ešte "takáto reklama" nebola. A teraz som to zistil neskoro. Upraviť príspevok sa mi nedá, takže ešte raz sorry.

A teraz k téme.
Kazety do tejto mašiny som ešte nezohnal. Niekto tu písal, že kúpil vo fotoškoda. Ja som sa tam bol pýtať a bolo mi povedané, že také niečo ako kazety nikdy nemali. Tak neviem asi si ich budem musieť vyrobiť sám.
  • 0

#45 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 12 prosinec 2010 - 14:02:52

Svitku, zkoušej to u Pazdery ... ber si aparát vyždy s sebou na vyzkoušení.Jednou to klapne :wink: A nebo zkoušej Aukro, ale asi se ti stane, že koupíš pár napasujících.
  • 0

#46 Svitek

Svitek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 0

Publikováno 12 prosinec 2010 - 17:03:02

Ďakujem...
...píšem si "Pazdera foťák so sebou".
Aukro sledujem ale zatiaľ som nič nenašiel.
Je ešte v Prahe nejaký iný bazár podobný Pazderovy?
  • 0

#47 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 13 prosinec 2010 - 00:36:34

Svitku, o jiném obchodě než je Pazdera nevím. Držím palce
  • 0

#48 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 13 prosinec 2010 - 06:50:26

Mno, né že by to byl obchod podobný Pazderovi, to rozhodně ne. Ale pokud jde o plechový kazety, bývá občas něco v bazaru v Nekázance. A jako David, držím palce. To Certo za tu námahu se sháněním kazet podle mě stojí.
A ještě jedna myšlenka, jak si při shánění kazet trochu "odlehčit" - vzhledem k těm oddělávacím zádům netřeba pro vyzkoušení tahat celou kameru, stačí si vzít ty záda a matnicový díl.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních