Přejít na obsah


Fotka

Rodinal + askorban sodný


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
74 odpovědí na toto téma

#1 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 17 listopad 2010 - 20:55:32

Zajímavost:
Zvědavost zvítězila - dnes jsem "obětoval" jeden svitek Retro 100 na zkoušku volání v Rodinalu s přídavkem askorbátu sodného. Podle některých (Gainer, Buffaloe...) by se tato sestava měla chovat jako "standardní" Rodinal (podle ředění), ale zrno by mělo být znatelně menší. V jakési literatuře je uvedeno, že "zrno" (ve skutečnosti shluky - protože zrno opravdu není okem vidět) se "přeformuje" a vypadá jako drátěnka na nádobí (starší znají), ale nevytvoří se "chuchvalce, hroudy".
Vyrobil jsem tedy askorban sodný (vitamin C + soda na praní) a přidal do Rodinalu 1+50. Film byl exponován "korektně" a +- 1/3EV, 2/3EV,1EV.
Scéna měla rozsah 7EV, exponováno bylo 3 stopy pod nejvyšší světla (s vědomím, že v Rodinal 1+50 by stíny byly téměř jistě ztraceny). Měřil jsem středově vyváženým měřením P67II a kontroloval Pentax Spotmetrem 1st.
Výsledek? Překvapující! (Alespoň to, co šlo zjistit pohledem a lupou 12x)
Vývojka zjevně dosti vyrovnává, evidentně poskytuje opravdu velké množství polotónů, světla "jdou rychle", ale ne překotně. Stíny jsou nejzajímavější - diskrétní, ale znatelná kresba dokonce 4,5 stopy pod "ideální expozicí".
Asi to nebude ztracená práce a čas. A to jsem si teprve dodatečně uvědomil, že jsem (z nepozornosti) přidal dvojnásobek doporučovaného množství askorbanu!!! To by nevadilo, ale volal jsem časem pro "správné" množství přísady.
Zvědavost mnou cloumá, co uvidím po zvětšení na papír a pod mikroskopem.
Dám vědět.
  • 0

#2 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 17 listopad 2010 - 21:22:19

Pane Pentaxisto, Vaše příspěvky se čtou jak detektívka, už se těším na pokračování!
  • 0

#3 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 listopad 2010 - 21:35:24

pane kolego Pentaxisto, mám dojem, že už někde na TK jsem četl Vaše vyjádření z doby raz dva, v němž naopak obdobně fungující kombinaci, tzn. xtol s přídavkem rodinalu, hodnotíte neutrálně mínus. Nebo jsem si to popletl s někým jiným? V tom případě se omlouvám, ale jsem zvědav, jestli jsem spadl z višně, zdá se mi to jen, nebo je to fakt, že to, co popisujete, se mi pouhým laickým okem na plně zvětšeném skenu kino negativu jeví správně.
  • 0

#4 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 18 listopad 2010 - 18:17:49

Jirinol
Nevím, jestli si rozumíme...
Ano, ze směsi Xtol + Rodinal jsem opravdu nebyl nadšený, připadalo mi, že nepřináší nic bombastického. (U této kombinace mám dojem, že velmi silně alkalický Rodinal pouze mění pH Xtolu a nejsem si jistý - alespoň z mých výsledků - že by se významně měnila kvalita negativu, resp. struktura zrna, účinkem p-aminofenolu. Samozřejmě - je to věc názoru.)

V článcích o "úpravě Rodinalu askorbanem sodným" mě zaujala právě inzerovaná podstatná změna charakteru "zrna" - a to tak významná, že by s trochou nadsázky šlo hovořit o "jiné vývojce" (než Rodinalu). Charakter zrna u Rodinalu je notoricky známý, že skoro dělí fotografickou veřejnost na dvě skupiny - jedni jej nenávidí, druzí milují.
Nechci vynášet předčasné soudy na základě jednoho vyvolaného filmu, ale zdá se, že "pánové nekecali". Kdyby nic jiného, tak je tonalita obrázku hezky "dlouhá". Už jenom to by stálo za další pokus, co?!

Co se týče skenu - mluvíme-li o stejném (a asi ano, protože je jediný, který mi kdy kdo umístil na jakési stránky, já to neumím) - pak se jednalo o Acros (sám o sobě unikátní materiál) vyvolaný v DS-12 (nade vší pochybnost typickou "akutantní vývojku") a skenovaný na plochém skeneru, který měl navíc zapnutou jakousi "vylepšovací funkci", následkem čehož vznikl paskvil naprosto nic nevypovídající o negativu. Dostal jsem za něj co proto a do dneška lituji, že jsem si "zadal s digitálem-digitalizací".
Kolega Fabius slíbil, že se mi pokusí kvalitním skenem napravit nechtěný renonc. Jenže - času je opravdu málo... Ale bude!!! :D
  • 0

#5 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 18 listopad 2010 - 20:40:04

Připouštím, že chemickému složení a vlivům pH vůbec nerozumim. Pouze mě zaujala tvá zmínka o detailně a čitelně vykreslených hlubokých stínech v celkově vyrovnaném negativu s nadměrnými expozičními rozdíly. Totéž jsem svým laickým okem postřehl jako jemný, ale pozitivní rozdíl v "čitelnosti" obrazu vyvolaného pro vyrovnání extrémní dynamiky v ředěném xtolu či D-76 v porovnání s negativem obdobných expozičních rozdílů, vyvolaných v ředěném xtolu s přídavkem rodinalu. Proč to tak funguje, netuším, ale subjektivní dojem z toho mám dobrý... přitom ta příměs rodinalu na velikost zrna vliv nemá, na ostrost kresby ano, a to kladný. Mně to připadá jako aplikace "lokálního kontrastu" v číslicovém postprocesu", aniž by to udělalo ovšem paseku v jemných měkkých přechodech.
  • 0

#6 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 18 listopad 2010 - 21:32:41

Jo to zní zajímavě. Já jsem tak trošku rozpolcená osobnost, ohledně rodinalu. SF a VF jo, kdykoliv, cokoliv. Na kinu jo, dokonce se mě líbí i Dleta 100 v Rodinalu. Normálně fotím na PAN100, i ten mě v kinu vyhovuje. Často v tom máchám i PAN400, to už je slabší. 30x40 zvětšeninu snesu, tedy dle motivu. Občas v tom máchám Push (no push je vždycky nouzovka, dost mě vyhovuje rodinal 1+100), ale tohle by mohla být zajímavá cesta.
Kolik askorabnu sodného? 4g/l? Jestli to dobře chápu, použil jste 8g/l. Co to dělá s časem? Jaká byla (cca) ztráta citlivosti? Bylo to kolem deklarované 1/3EV?
  • 0

#7 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 19 listopad 2010 - 12:47:21

Vážení kolegové, obohacování základních roztoků vývojek o přidané látky
a jejich vzájemné doplňující kombinace považuji za absence laboratorních
měřících přístrojů v běžných amatérských podmínkách za poněkud chybně
stanovenou cestu ke standartním výsledkům. "Temný drink" ve složení:
150ml Rodinalu 1:50 + 50ml D-76 1:3 + 50ml ID-11 1:2 + 100ml HC-110
ředění H (1:63) zvolna promícháme, před použitím ředíme vodou 1:1 jako
jednorázový roztok při teplotě 24°C 5min. Pohyb pomalým překlopením v
intervalu 15s. Napětí mezi jednotlivými výrobci způsobuje zvýšenou difusi
vyvolávacích látek v roztoku, působících na latentní obraz tak silně, že se
neprojevuje zvětšováním zrnitosti obrazu. Hopem za "Temný bar" ! Erik
:cry:
  • 0

#8 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 19 listopad 2010 - 17:01:31

Erik Kurach
Souhlasím, ale HC-110 se MUSÍ přidat 113,2 kilowat-joule/verstu, jinak to nefunguje. Nejlépe samozřejmě při konjunkci Jupitera a blízkých černých děr. Čas volání ovšem nehraje roli, protože světlo se tak jako tak ohne....
Ale vážně!
O "přeskupení, přeformování zrna" při volání v Rodinalu + askorban sodný existují objektivní poznatky. Zda "je to k lepšímu" ještě nevím, ale brzy to vědět budu.
Třeba náhoda přála panu P.G. Myslím si, že málokterá vývojka vznikla "exaktním skládáním komponent", málokterý houslař ví dopředu, jaký přesně bude mít nástroj zvuk, málokterý fotograf ví, co přinese z fotolovu - i když jde na konkrétního lva.

Eda
No, díky...! Problém je v tom, že u detektivky by aspoň autor měl vědět, kdo je vrah. Moje "bádání" v oblasti vývojek-vyvolávání-kombinací film/vývojka se spíše blíží snaze odpovědět na otázku "Kolik stojí kilo hrušek, když jedna stojí v širém poli?" :)
  • 0

#9 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 20 listopad 2010 - 16:52:46

Vážený kolego, Pentaxisto, obeznámeni se zde zmíněnými výsledky máme
jedinečnou šanci pro "vytěžení" maximální obrazové informace z negativů.
Přimlouvám se však za, ve všech atributech kontrolovaný proces, který je
možné zpětně vyhodnotit a odstranit příčiny všech možných problémů. Na
standardním "ladění" je možné identifikovat veškeré chyby. Experimenty
bez kontroly jsou cestou do pekel, štědře dotovanou z Vaší kapsy! Erik
  • 0

#10 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 21 listopad 2010 - 11:01:02

Erik Kurach
Poohlížím se po densitometru, ale buď není nebo je drahý. :lol:
Takže nyní spíše zkušenosti jiných + "extrapolace" + porovnání se "standardem".
Ale nakonec je vždycky rozhodující subjektivní pocit... "Líbí - nelíbí" ?!
  • 0

#11 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 22 listopad 2010 - 08:57:38

Vážený kolego, Pentaxisto, densitometr je výbornou pomůckou. Otázkou však zůstává, v jakém stavu se jej podaří sehnat. Starší Gretag MacBeth
nemusí po mnoha letech pracovat přesně. Meopta TRD-04 má velmi často
poškozené tmelení spektrálních filtrů, či poškozený optický násobič. Klíny
pro testování jsou dostupné a dosti drahé. Při kvalitním skladování vydrží
v našich podmínkách dlouhou dobu. Erik
  • 0

#12 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 28 listopad 2010 - 19:41:43

Dva "úspěchy":
1. Udělal jsem fotky ze všech pokusných filmů (Rodinal 1+50, Rodinal 1+50+askorban sodný, Rodinal 1+100, Rodinal 1+100+askorban sodný, Rodinal 1+100+askorban sodný+prodloužené volání). Bude-li čas, zítra při denním světle vyhodnotím. (Jenom bonbónek na navnadění... Zrnko u vývojky s askorbanem není výrazně menší, ale je "jiné" a příjemné. Ze svitku 6x7 při zvětšení cca 50x60 je zcela nerušivé i při velmi blízkém pohledu, obrázek ztrácí "rodinalovou syrovost" a je "hebký" - ne ovšem měkký!)
I kdyby mělo být výhodou jenom zkrácení vyvolávací doby (např. u Rodinalu 1+100 je to už dost dlouho...), je to přínos.
2. Našel jsem kolegu, který je schopen a ochoten negativy oskenovat a ukázat na TK. Zítra mu je předám a bude to na něm...
  • 0

#13 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 28 listopad 2010 - 19:56:07

Prozradíte vyvolávací časy a frekvenci překlápění prosím ? Co soudíte o možnostech při ředění Rodinalu 1:200 ? Jáká byla podle Vás ostrost,třeba řekněme ve srovnání s Vámi dobře otestovanou DS-12 ? Díky !
  • 0

#14 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 29 listopad 2010 - 21:37:50

Vyvolávací časy:
Rodinal 1+100+AS - jako Rodinal 1+50
Rodinal 1+50+AS - jako Rodinal 1+25
Překlápění:
60"//10"/60"
Ředění 1+200 - bezpochyby možné, časy nutno odzkoušet, nezabýval jsem se tím
Ostrost: stejná
  • 0

#15 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 29 listopad 2010 - 21:53:12

Vyrobil jsem tedy askorban sodný (vitamin C + soda na praní) a...

Jaká soda - bez vody či s vodou, a poměry? Vznikne roztok k použití s x askorbanem, nebo se to musí nechat vykrystalizovat???
  • 0

#16 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 29 listopad 2010 - 23:07:11

2. Našel jsem kolegu, který je schopen a ochoten negativy oskenovat a ukázat na TK. Zítra mu je předám a bude to na něm...


Zdá se mi, že by bylo lepší naskenovat zvětšeniny, než negativy, sken zvětšeniny by měl dát mnohem lepší představu o zrnu.
  • 0

#17 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 30 listopad 2010 - 19:11:31

Jaro
"Soda na praní" je hydrogenuhličitan sodný. Rozpustí se s vitaminem C ve vodě, použije se roztok.
Například:
http://unblinkingeye...al/rodinal.html
  • 0

#18 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 30 listopad 2010 - 21:12:24

..."Soda na praní" je hydrogenuhličitan sodný...

Wow, asi bych se měl vyjádřit 8-)
Je mi líto, soda na praní je uhličitan sodný, Na2CO3
Hydrogenuhličitan sodný, NaHCO3, je tzv. soda jedlá.

Obě dvě soli (ale třeba i hydroxid sodný, někdy nazývaný Red Devil Lye :D ) lze použít k rozpuštění vitaminu C, ale pro přesnou přípravu askorbanu sodného budou navážky odlišné.
O tom třeba příště.
  • 0

#19 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 30 listopad 2010 - 21:24:06

Tajemný pan chemik opět zjeven na stránkách TK ! Kde jste se toulal ? Jsem samozřejmě rád,že jste zase zpět i když jste možná muž dvojí existence :) :-(
  • 0

#20 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 30 listopad 2010 - 21:34:29

...Jsem samozřejmě rád,že jste zase zpět i když jste možná muž dvojí existence :-) :)

Díky za pozdrav :), ale nepotykali jsme si :-( , já s tím nemám problém.
Dvojí existence nejsem.
Trochu to tady projdu a zase se zatoulám. Vždyť s tou chemií zas takové problémy nemáte.
  • 0

#21 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 listopad 2010 - 21:53:39

...Jsem samozřejmě rád,že jste zase zpět i když jste možná muž dvojí existence :) :)

Díky za pozdrav :), ale nepotykali jsme si :-( , já s tím nemám problém.
Dvojí existence nejsem.
Trochu to tady projdu a zase se zatoulám. Vždyť s tou chemií zas takové problémy nemáte.


ojoj, problemov sa najde :-)
  • 0

#22 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 1 prosinec 2010 - 18:46:49

Opravuji!
Ano, jde o "backing" sodu, ne o "washing" sodu.
V odkazu je to správně a vysvětleno...
Komu jsem způsobil problém, tomu se omlouvám.
  • 0

#23 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 5 prosinec 2010 - 21:08:44

Na doporučení jsem zhotovil 5 zvětšenin z "pokusných filmů" - všechny z políčka "normálně exponovaného". Zvětšoval jsem výřez z políčka 6x7 na 24x30 objektivem Rodagon WA 40mm. Zvětšení bylo "obrovské" - "co dal Magnifax 4". Ale neměřil jsem - o to v podstatě ani nešlo.
Při dobrém světle a pomocí lupy vidím:
1. Zrno je u negativu volaného v Rodinalu 1+50+AS je oproti zrnu na negativu v "čistém" Rodinalu 1+50 menší (znatelně ale maličko) a "má jiný charakter" - určitě není tak brutálně ohraničené a jednotlivé tmavé plošky (shluky) se tak neslévají.
2. Negativ z Rodinalu 1+50+AS je (oproti Rodinalu 1+50) znatelně měkčí. Odhadem cca 1/2-3/4 gradačního stupně. Celý stupeň to není.
3. Negativ z Rodinalu 1+100+AS je na tom kontrastově téměř jako v bodě 2., ale je znatelně jemnozrnnější. "Pocitově" je nejhezčí ze všech. Zvlášť markantní rozdíl mezi tímto negativem a negativem volaným v Rodinalu 1+100 je v zrnitosti - negativ z čistého Rodinalu 1+100 je významně zrnitější.

Zrnitost i kontrast (od největší k nejmenší):
Rodinal 1+50
Rodinal 1+50+AS
Rodinal 1+100
Rodinal 1+100+AS

V průběhu týdne budu mít skeny (na CD) z negativu a ukecám kolegu, aby oskenoval i pozitivy. Varoval mě ovšem, že soubory budou obrovské...
Je někdo, kdo by to ve stravitelné formě dokázal ukázat na TK? (Poslal bych poštou).
  • 0

#24 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 5 prosinec 2010 - 21:47:41

Je někdo, kdo by to ve stravitelné formě dokázal ukázat na TK? (Poslal bych poštou).

O to bych se dokázal postarat... posílám adresu do SZ.
  • 0

#25 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 prosinec 2010 - 21:56:15

Pánové vy mě tak trápíte. To bych rád vyskoušel, ale netuším jak vyrobyt ten AS.Kolik Céčka kolik sody a kolik taho nalejt do toho radinalu.
Se mnou je to těžký, dělá mi občas problém naředit holej rodinal....A vy na mě s tokovou alchymií.
Prosím můžete to vysvětlit abych to pochpil i já.
Moc by se mi to hodilo. Dnes jsem volal v R09 1+100 a čas 25min mě docela ničí
diky Adam
  • 0

#26 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 6 prosinec 2010 - 02:44:04

a jednotlivé tmavé plošky (shluky) se tak neslévají


mohu poprosit - myslíte tmavé shluky na pozitivu?
  • 0

#27 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 6 prosinec 2010 - 08:02:59

Pánové vy mě tak trápíte. To bych rád vyskoušel, ale netuším jak vyrobyt ten AS.Kolik Céčka kolik sody a kolik taho nalejt do toho radinalu.
Se mnou je to těžký, dělá mi občas problém naředit holej rodinal....A vy na mě s tokovou alchymií.
Prosím můžete to vysvětlit abych to pochpil i já.
Moc by se mi to hodilo. Dnes jsem volal v R09 1+100 a čas 25min mě docela ničí
diky Adam


Vydrž,
v průběhu dneška zveřejním, co jsem už vydyndal od Entrophyho - kterak ten AS vlastně vyrobit! :wink:
  • 0

#28 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 6 prosinec 2010 - 10:27:54

Pánové vy mě tak trápíte. To bych rád vyskoušel, ale netuším jak vyrobyt ten AS.Kolik Céčka kolik sody a kolik taho nalejt do toho radinalu.
Se mnou je to těžký, dělá mi občas problém naředit holej rodinal....A vy na mě s tokovou alchymií.
Prosím můžete to vysvětlit abych to pochpil i já.
Moc by se mi to hodilo. Dnes jsem volal v R09 1+100 a čas 25min mě docela ničí
diky Adam


Vydrž,
v průběhu dneška zveřejním, co jsem už vydyndal od Entrophyho - kterak ten AS vlastně vyrobit! 8-)


Ale předem varuju, že Enthropy je blbej a od školy už trochu zrezivělej, takže tam má možná chyby :lol:
  • 0

#29 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 6 prosinec 2010 - 11:35:36

Entropy určité kecá, dal si tu práci s přepočty reagencí - mírně stylisticky upraveno to jest takto :

Dle Entrophyho poměry :
- jedlá soda + kyselina askorbová 1:2 (hmotnostně)
- nebo hydroxid sodný + kyselina askorbová 1,1:4 (hmotnostně) - vyrobit v roztoku, u jedlé sody počkat, až to přestane bublat.
- 1g hydroxidu když tak nahradit 1,33g uhličitanu sodného bezvodého (soda na praní bezvodá – pozor, v případě verze krystalické je nutný přepočet, bude toho víc).

Z jednoho gramu kyseliny askorbové dostaneš v roztoku 1,12g kyseliny askorbové.
  • 0

#30 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 6 prosinec 2010 - 12:17:27

Ta poslední věta je správně ?
  • 0

#31 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 6 prosinec 2010 - 13:04:39

Ta poslední věta je správně ?

Není.
To jsou zase rychlejší prsty než myšlenky.
z 1 g kyseliny -> 1,12 g askorbanu sodného


Zdá se, že si Enthropy docela poradil, tak jen pár poznámek:

- jedlá soda + kyselina askorbová 1:2 (hmotnostně)

Pokud se jinde používají u poměrů desetiny, tak tady bych ten poměr upravil na 1 : 2,1 (ještě přesněji 1 : 2,11)

- nebo hydroxid sodný + kyselina askorbová 1,1:4 (hmotnostně) - vyrobit v roztoku

Tady se mi ten poměr nezdá. Mně to vychází na 1 : 4,4 (nebo 0,91 : 4)

...u jedlé sody počkat, až to přestane bublat...

Bublat to bude i u sody na praní (Na2CO3).

Počítám v rychlosti, i já se mohu seknout, klidně polemizujte :lol:
Je jasné, že díky vysoké alkalitě Rodinalu se může nějaká ta desetina poměru schovat, ale ...
K neutralizaci lze použít i odpovídající soli draselné, samozřejmě je nutné poměry upravit.
V každém případě bych v dotazu spíše doporučoval konkretizovat výchozí sloučeniny plus kolik je toho potřeba vyrobit.

Poznámka: Jedlé sodě (nebo též zažívací sodě) se v angličtině říká soda na pečení, tedy baking soda.
  • 0

#32 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 prosinec 2010 - 13:22:21

jak je to s u vynálezců tohoto recepisu doporučovaným přidáním 1g boraxu do 1L směsi kvůli snížení pravděpodobnosti velkého závoje? ve více pramenech jsem četl jeho blahodárný účinek s tím, že při směsi rodinalu 1+50 + 4g askorbanu sodného + 1g boraxu (celkem 1L) je možno použít vyvolávací čas pro Rodinal 1+25 zvýšený o 20% ???
  • 0

#33 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 prosinec 2010 - 13:38:55

dotaz: kde lze zakoupit kyselinu askorbovou?
  • 0

#34 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 6 prosinec 2010 - 18:53:36

Lukas_87
Ano, na pozitivu. Doufám, že to bude vidět i na skenech. Když jsem pozitivy vyráběl, bylo zvětšení (velmi přibližně) 15x a Microsight to zvětšil ještě 25x. Jestli se to tak počítá, pak 375x. Pod zvětšovákem to bylo vidět perfektně.
(Jenom aby to nedopadlo jako u Acros + DS-12 - skener si s tím udělal asi co chtěl...)

Jirinol
http://eshop.vinarsk...d=3017&Itemid=1
V nabídce je i balení 100g.
Protože je "rozvažovaná", domnívám se, že by nebyl problém navážit třeba půl kila. Cena je slušná (v apatyce určitě o stovku až dvě více). Kvalita dobrá - nikdy jsem nezaregistroval rozdíl mezi p.a. v "lékárenské kvalitě" (kterou jsem používal dříve) a tou na úpravy vína. Docela dobře je možné, že jsou stejné - ono těch výrobců zase tolik není.
Balení je dobré - pokovená folie (?), sáčky těsní velmi dobře.
Pozn.: téměř každý den "ujídám" tak 1g, zvláště nyní, v době chřipek...
  • 0

#35 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 prosinec 2010 - 20:19:33

pane kolego, děkuju, tím jsi mi i připomněl, že mi ve špajzu dochází víno. budu muset na jih. :)
  • 0

#36 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 6 prosinec 2010 - 20:39:59

Asi jsem to přehlédl,ale kolik askorbátu je třeba pro vyvolání jednoho filmu,prosím ?
  • 0

#37 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 7 prosinec 2010 - 13:19:26

Jaro
"Soda na praní" je hydrogenuhličitan sodný. Rozpustí se s vitaminem C ve vodě, použije se roztok.
Například:
http://unblinkingeye...al/rodinal.html


Tedy ohledně "sody" viz výše, recepis je zde - nutno dle požadované gramáže askorbanu sodného dodržet poměrné dávkování - když víme kolik při přidání zásad k vit. C vznikne askorbanu v roztoku. Mě se asi bude nejlíp mixovat běžný uhličitan bezv. než s NAOH například :lol:
  • 0

#38 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 prosinec 2010 - 15:11:26

Pane Pentaxisto, jste si jistý tím, že pojídáte vitamín C? Kyselina askorbová není vitamín C, to je kyselina L-askorbová, neboli L-enantiomer kyseliny askorbové. Nevím, co používají vinaři, poměrně běžně se tyto látky zaměňují. V lékárně dostanete kyselinu L askorbovou.
  • 0

#39 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 prosinec 2010 - 15:57:32

nakonec kyselina askorbová p.a. nebo lékárenská je v každém případě antioxidant také, stejně jako vitamin C, a jako E- tuším 300 je povolena :lol: . Aspoň nám kolega Pentaxista takto dobře zakonzervován déle vydrží :wink:
  • 0

#40 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 prosinec 2010 - 17:02:11

nakonec kyselina askorbová p.a. nebo lékárenská je v každém případě antioxidant také, stejně jako vitamin C, a jako E- tuším 300 je povolena :lol: . Aspoň nám kolega Pentaxista takto dobře zakonzervován déle vydrží :wink:

To se ale bavíme o kyselině L askorbové. Ta má, jak bylo podotknuto E300. Kyselina askorbová má trošku jiný vliv na organizmus.
  • 0

#41 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 prosinec 2010 - 18:12:26

Ta má, jak bylo podotknuto E300. Kyselina askorbová má trošku jiný vliv na organizmus.

Zvláště, projde-li do těla ovocnými mošty, vínem, uzeninami, různými masnými výrobky atd, kam se všude sype. Tam se nesype k. L-askorbová, ale askorbová. Jaký účinek má na organismus lidský, netuším. Stejně jako jsem za mlada netušil, jaký na můj organismus má rtuť, když jsem prováděl hypersenzibilizaci filmů, formaldehyd, když jsem utvrzoval filmy před rychlosušením fénem, atd.atd.
:wink:
  • 0

#42 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 7 prosinec 2010 - 19:46:21

Jest zde již odkaz Pentaxistův na vinařské potřeby. je však možno ve spotřebitelské kvalitě koupit v lékárně 100 g sypkého čistého vit. C - kys. L-askorbové, za cenu kol 70 Kč. Dodává, vlastně ne - vyrábí - ji fa VITAR ze Zlína. Také po částech lžičky užívá rodina :)
  • 0

#43 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 prosinec 2010 - 19:59:28

malej krátkej offtopic ke vlivům na organismus... (omluva, já musím)

víte, jak moc bylo na konci dubna 1986 krásný počasí ? já to vím, bejvával jsem venku celý dny.

O tom, že se přes území tehdejšího Československa prohnal radioaktivní spad z Černobylu, jsem se ze "svobodky" dozvěděl až o pár dní později. Tak mám pocit, že sem tam nějaký Ečko už s člověkem nezamává.

Jirinol ... jj ... rtuť, formaldehyd, a nebo ta krásně barevně oranžová látka do běliče, jejíž jméno se nesmí vyslovit :)
  • 0

#44 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 prosinec 2010 - 20:02:47

Jaro, seš si jist, že při přípravě askorbanu sodného se budeme bavit o kyselině L-askorbové? Zjišťoval jsem cenu u dvou výrobců kyseliny askorbové v čr, cena p.a. se motá to kolem 480,- Kč/500g (nejmenší balení), ale přímo nechce prodat ani jeden jeden. o fous dostupnější je 25kg pytel z jiných zdrojů, ale co s ním? :)
  • 0

#45 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 7 prosinec 2010 - 20:04:42

Pánové, vyvádíte mě z konceptu...! :)
Já znám dva optické isomery kyseliny askorbové: L-askorbovou a kys. erythorbovou. Ta druhá nemá biol. účinky jako vit. C (kys. L-askorbová). Ve vývojkách ovšem ac. erythorbicum funguje stejně jako vit. C a identické účinky (ve vývojkách) má i erythorban sodný.
  • 0

#46 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 7 prosinec 2010 - 20:10:17

http://www.ped.muni....C/struktura.htm
  • 0

#47 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 7 prosinec 2010 - 20:25:17

A sakra...můj dotaz udusil příval vitamínu C ! Pokusím se tedy ještě jednou : pane Pentaxisto,kolik askorbátu jste dal na vyvolání jednoho filmu do Rodinalu ? Díky !
  • 0

#48 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 prosinec 2010 - 20:46:35

malej krátkej offtopic ke vlivům na organismus... (omluva, já musím)
O tom, že se přes území tehdejšího Československa prohnal radioaktivní spad z Černobylu, jsem se ze "svobodky" dozvěděl až o pár dní později. Tak mám pocit, že sem tam nějaký Ečko už s člověkem nezamává.


Jenže to byly trochu jiné vitamíny, tuším hlavně vitamíny Cs, Sr, Pu a Am, proto taky nikdo potom v některých státech byl vydán zákaz nákupu sunaru ze PMV v Zábřehu, aby dětičky neutrpěly hypervitaminózu.
Ale vývojku z toho asi nenamícháš.
  • 0

#49 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 7 prosinec 2010 - 21:14:32

Tak na samém začátku píše Pentaxista o vit. C - tedy určitě L-askorbová kyselina. Dále udává odkaz, z toho kopíruji - jak vidno, jde skutečně o vit. C a dále vlastně o kombinaci vit. C s NaOH (Red Devil...):

Patrick Gainer Rodinal/Ascorbic Acid Formula

HP-5+ developed in PCK Patrick Gainer has sent me a Rodinal formula that uses Vitamin C in place of metabisulfite.
I haven’t tried it yet, but thought I would share it with the world and see what happens. He calls it PCK.
“You add 10 grams p-aminophenol.HCl, 20 grams ascorbic acid, 30 grams sodium sulfite, and 10 grams Red Devil Lye to a liter of water.
  • 0

#50 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 7 prosinec 2010 - 21:26:32

Sokolík
4g askorbanu sodného na litr vývojky.
Vyvolával jsem v půl litru jeden i dva svitky, ve 300 ml 1 kinofilm.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních