Přejít na obsah


Fotka

Rodinal + askorban sodný


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
74 odpovědí na toto téma

#51 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 7 prosinec 2010 - 21:31:42

Jaro
Ze stejného odkazu:
A lot of photographers add sulfite to Rodinal to reduce the grain--a practice I always thought defeated the purpose of using Rodinal to begin with. Patrick Gainer writes: “It turns out that 4 g/l sodium ascorbate does a lot of good added to 1:50 Rodinal. A lot better than 100 g/l of sulfite.” Those who are searching for a fine-grain version of Rodinal should give this a try. (Please note: you should add sodium ascorbate, not ascorbic acid, because ascorbic acid will radically reduce the alkalinity of the Rodinal solution. Ascorbic acid is easily converted to sodium ascorbate by the addition of baking soda (in the ratio of the molecular weight of the acid over the bicarbinate, which is 176/84--approximately 2 parts acid to 1 part bicarbonate) or sodium hydroxide (in the ratio of the molecular weight of the acid to the hydroxide, which is 176/40, or 4 parts acid to 1.1 parts sodium hydroxide) . If you use the baking soda, add it to the ascorbic acid in a little water and let the fizzing subside before adding it to the working solution.)
  • 0

#52 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 prosinec 2010 - 21:35:47

Pánové, vyvádíte mě z konceptu...! :)
Já znám dva optické isomery kyseliny askorbové: L-askorbovou a kys. erythorbovou. Ta druhá nemá biol. účinky jako vit. C (kys. L-askorbová). Ve vývojkách ovšem ac. erythorbicum funguje stejně jako vit. C a identické účinky (ve vývojkách) má i erythorban sodný.

Ta druká je jen jiný název. Nejsem si moc jistý v anorganice, kromě jedů a podobných svinstev moc nevím. Z hlediska toxicity, jsou si víceméně rovny. Nicméně je askorbová mírně "jedovatější".
Informace o stejném působení ve vývojkách (jo askorbát sodný se vyrobí z obou), nepochybuji. Já jen aby někdo nejedl kys. askorbovou, v domění že jí vitamín C. Není tomu tak.
  • 0

#53 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 7 prosinec 2010 - 21:38:47

Tak to je teprve to, oč tu běží - měl jsem vybrat tohle ! :)
  • 0

#54 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 9 prosinec 2010 - 08:50:24

...Kyselina askorbová má trošku jiný vliv na organizmus...

Jaký?

...Nicméně je askorbová mírně "jedovatější"...

Byl by nějaký kvalifikovaný odkaz?

...Nejsem si moc jistý v anorganice...

Pří vší úctě, proč je řeč o anorganice? Jestli v tomto není ten problém.
Kyselina askorbová (L-askorbová, vitamin C) případně kyselina erythorbová (někde i erythrobová, isoaskorbová, isovitamin C) jsou látky organické!!!
  • 0

#55 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 9 prosinec 2010 - 09:23:46

http://www.ped.muni.cz/wchem/comenius2000/vitaminC/struktura.htm

Perfektní odkaz :D
(S posledním odstavcem o redoxním systému by šlo polemizovat, ale ten není pro fotochemii důležitý.)

...Já znám dva optické isomery kyseliny askorbové: L-askorbovou a kys. erythorbovou...

Optickým izomerem (i isomerem) či enantiomerem kyseliny L-askorbové [CAS] je D-askorbová [CAS].
Obdobně i kyselina erythorbová (přesněji D-erythorbová) [CAS] má svůj optický izomer, enentiomer, kyselinu L-erythorbovou [CAS].
Kyselina erythorbová není optickým izomerem a tím i zrcadlovým obrazem (v tom se mýlí i Patrick Gainer, také známý odborník, na APUGu) kyseliny askorbové, ale diastereomerem.
Blíže třeba heslo stereochemie nebo chiralita, přejít na "chemistry".

A jako dodatek pár obrázků z vyhledavače SciFinder Scholar.
Něco k L-askorbové:
Vložený obrázek
Něco k D-erythorbové:
Vložený obrázek
Skutečně, ty vzorce jsou odlišné :)
  • 0

#56 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 9 prosinec 2010 - 09:29:51

...má svůj optický izomer, enentiomer, kyselinu L-erythorbovou...

Sorry, enantiomer.
Pokud někdo z módů je ochoten to opravit, lze tento příspěvek smazat.
  • 0

#57 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 9 prosinec 2010 - 09:34:39

Jaro
Ze stejného odkazu:
...sodium hydroxide (in the ratio of the molecular weight of the acid to the hydroxide, which is 176/40, or 4 parts acid to 1.1 parts sodium hydroxide)...

176/40 (176 : 40) není 4 : 1,1
  • 0

#58 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 9 prosinec 2010 - 10:46:25

Jenom taková drobnost. Než tam prát vitamín C od Vitaru koupený ve vinařských potřebách, tak bych radši volil technickou kyselinu askorbovou (racemát) od kohokoliv jiného. Je docela pravděpodobné, že bude čistější a narozdíl od lidského metabolismu film nepozná, ve kterém izomeru se válí.
Firma Vitar totiž není zrovna známá skvělou kvalitou svých potravinových doplňků (které tvoří většinu její produkce), ale spíš jejich podezřele nízkou cenou a kvalitou ceně odpovídající...
  • 0

#59 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 9 prosinec 2010 - 11:32:51

Chemik napsal k poměru kys. askorbová : hydroxid sodný :
176/40 (176 : 40) není 4 : 1,1

- takže kde je chyba - číselně to sedí?! Nebo je ten poměr pro vzájemnou reakci nutné počítat jinak? Tomu nerozumím :D
  • 0

#60 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 9 prosinec 2010 - 11:55:17

Chemik napsal k poměru kys. askorbová : hydroxid sodný :
176/40 (176 : 40) není 4 : 1,1

- takže kde je chyba - číselně to sedí?! Nebo je ten poměr pro vzájemnou reakci nutné počítat jinak? Tomu nerozumím :D


Já nevím, Járo, já umím počítat tak tak numera na hospodské účtence, přesto mi vychází, že 176/40= 4,4:1
  • 0

#61 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 9 prosinec 2010 - 12:12:33

Máš pravdu!!! Jde o násobky množství :D
To bude možná i tím, že tolik piv jsem naráz nedělil :)
Takže teď už máme poměr přesný.
  • 0

#62 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 9 prosinec 2010 - 12:28:56

...přesto mi vychází, že 176/40= 4,4:1...

Díky za ověření, již 6. prosince jsem Jarovi odpovídal :D

- nebo hydroxid sodný + kyselina askorbová 1,1:4 (hmotnostně) - vyrobit v roztoku

Tady se mi ten poměr nezdá. Mně to vychází na 1 : 4,4 (nebo 0,91 : 4)


  • 0

#63 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 9 prosinec 2010 - 13:23:01

Díky za ověření, již 6. prosince jsem Jarovi odpovídal :D

Taky se mi občas stává, že si nechám stejnou věc zopakovat třeba třikrát a pomalu, než mi secvakne kontakt. Buďme tolerantní, říkával pan W. :)
  • 0

#64 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 9 prosinec 2010 - 14:15:55

> Jirinol
Tak to se omlouvám, já to nemyslel nijak osobně.
Spíš šlo o to, že můj první příspěvek k poměru byl, jak jsem naznačil, dělán v rychlosti, abych reagoval bezprostředně na předpis.
Poté to bylo "přebito" anglickou citací, kde to není správně. Cítil jsem potřebu to zdůraznit a tak jsem byl doopravdy vděčný, že mě někdo podpoří z pléna.
  • 0

#65 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 9 prosinec 2010 - 14:26:21

...tak bych radši volil technickou kyselinu askorbovou (racemát) od kohokoliv jiného...

Tak aby nevznikla mýlka. Pojem technický neznamená racemický.
Technický je jasný. Je to něco surového, s nižší čistotou.
Racemát je směs dvou enantiomerů, která obecně může být jak kvality technické, tak čisté či ještě čistější.
V případě kyseliny askorbové je mi známo, že průmyslová výroba je založena na biotechnologii a výsledkem je pouze enantiomer L neboli vitamin C.
Viz upravené stránky z VŠ skript autorů Hampla a Palečka.
Vložený obrázek
  • 0

#66 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 9 prosinec 2010 - 14:51:13

tyvole, a už mi z toho začíná jít hlava kolem dokola!

každopádně díky, taky sem si vždycky myslel, že kyselina askorbová je to samý, jako kyselina L-askorbová. oni mi to tvrdili aj holky z pentachemicals!
  • 0

#67 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 9 prosinec 2010 - 15:09:22

> Jirinol
Tak to se omlouvám, já to nemyslel nijak osobně.
Spíš šlo o to, že můj první příspěvek k poměru byl, jak jsem naznačil, dělán v rychlosti, abych reagoval bezprostředně na předpis.
Poté to bylo "přebito" anglickou citací, kde to není správně. Cítil jsem potřebu to zdůraznit a tak jsem byl doopravdy vděčný, že mě někdo podpoří z pléna.

Já to neberu nijak osobně, to buďme tolerantní jsem mířil spíš k Járovi, aby nebral jako osobní výtku polopatický návod k počítání. Jinak OK,
  • 0

#68 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 9 prosinec 2010 - 16:00:33

tyvole, a už mi z toho začíná jít hlava kolem dokola!

každopádně díky, taky sem si vždycky myslel, že kyselina askorbová je to samý, jako kyselina L-askorbová. oni mi to tvrdili aj holky z pentachemicals!


Stereochemie je lahůdkou názvosloví organické chemie. Zabředli jsme příliš, ale řekli jste si o to :)

Ale i já považuji kyselinu askorbovou za L-askorbovou a i za vitamin C. Viz obrázek výše, kde jsem označil možná jiná jména pro puntičkářský přesný název vitaminu C jako L-askorbovovou kyselinu. Ono, kdybychom chěli být akurátní, tak na úrovni té biochemické reakce stejně figuruje anion tedy L-askorban (L-askorbát). K tomu, že se tak nějka stírá i mezi chemiky název askorbová vs L-askorbová, přispívá právě skutečnost, že i výroba (ať už je laboratorní či průmyslová) vede pouze k jednomu enantiomeru L.

A tak nechme holky z "Penty" v klidu :wink:
  • 0

#69 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 9 prosinec 2010 - 19:43:35

Dopytle!!!!!
Dělejte si co chcete, já budu dále míchat vitamin C (z apatyky, a až dojde úplně, tak z Vinařských potřeb) s hydrogenuhličitanem sodným (sodou na pečení) s cílem vytvoření askorbanu sodného...
:wink: :-P :lol: :) :D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Jinak děkuji za osvětlení (opravdu) zajímavých tajů.
P.S. Negativy i pozitivy jsou naskenovány, dopravím kolegovi ToFFovi, který se pokusí nacpat obrázky na TK.
  • 0

#70 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 9 prosinec 2010 - 20:37:15

Dopytle!!!!!
Dělejte si co chcete, já budu dále míchat vitamin C (z apatyky, a až dojde úplně, tak z Vinařských potřeb) s hydrogenuhličitanem sodným (sodou na pečení) s cílem vytvoření askorbanu sodného...
:wink: :-P :lol: :) :D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Jinak děkuji za osvětlení (opravdu) zajímavých tajů.
P.S. Negativy i pozitivy jsou naskenovány, dopravím kolegovi ToFFovi, který se pokusí nacpat obrázky na TK.

jj... a ti co mají si můžou dopřát i šňupeček k. L-askorbové jako prevenci proti teplotním výkyvům :-)
  • 0

#71 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 9 prosinec 2010 - 23:29:19

Jak pravil Pentaxista! :wink:
  • 0

#72 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 30 leden 2015 - 20:14:40

Kolegové!

Poslední příspěvek sem byl přidán na samém konci roku 2010. 

Hledal jsem hledal různé chemikálie a najednou se objevila adresa www.profikoreni.cz a nabízela askorban sodný... HLEĎME!!! ... DO BUŘTÍKŮ!!! :mrgreen: 

I napsal jsem, objednal a do druhého dne mi došel balík (s citronanem Na, askorbanem Na, kys. askorbovou a ještě nějakými dryáky) za dobrou cenu. Co mě zaujalo nejvíce - dodavatel dodá od 50g do metráku.

V neděli bude les (alespoň doufám, u nás bujaře sněží), bude (asi) M7II a (téměř určitě) Acros a TriX. A pak Rodinal + askorban Na. 

P.S. Nevím, zda je bezvodý, krystalický... jenom, že je z Číny. Ale i (tuším) Patrick Gainer a pan Suzuki kdesi psali, že to kupují ve fůdstóru. No co, zkusit se to může, co?!


  • 0

#73 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 30 leden 2015 - 20:42:15

Netrpezlivo cakam na vysledky :)


  • 0

#74 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 1 únor 2015 - 19:47:21

Pokud o to někdo stojí, podělím se o prvních pár procent "výzkumu":

Dnes jsem vyrazil do pralesa, ale nedařilo se... Je tam sněhu po a nad kolena, pod tím mokro a měkko, klouže to jako namydlený úhoř. Dali jsme zpátečku, nestačili bychom se do tmy vrátit.

Tudíž vybylo něco času. Z minulého týdne jsem měl nafocený "zkušební film" (kino HP5+ @400, měřeno kamerou, Z1p + Tamron 90), scéna s poměrně velkým rozsahem jasů - ale neměřil jsem.

Rozstříhal jsem jej na 4 kusy a vyvolal:

1. kus - 300 ml Rodinal 1:50 + Askorban sodný 1,2g (což odpovídá doporučovanému množství 4g/litr pracovního roztoku), teplota 20°C, volací čas 6 minut (což je čas pro ředění Rodinalu 1:25, doporučovaný pokusníky), překlápění 60"//2x/30".

Negativ je zřetelně dobře prokreslený jak ve stínech, tak ve světlech (dokonce i čerstvý sníh a tmavé kmeny stromů), méně krytý, než u "klasiky" Rodinal 1+50. Už tady váhám a vyslovuji tento soud opatrně, protože: HP5+ je po vyvolání v Rodinalu 1+50 obvykle poměrně tmavý (base+fog ?). Nebudu jančit a zrno a kontrast budu posuzovat až na papíře, již mnohokrát jsem se vypekl.

2. kus - 300 ml Rodinal 1+50 + Askorban sodný 1,2g + hydrogenuhličitan sodný 1,5g (zažívací soda, jedlá soda, soda bicarbona, sodium bicarbonate, NaHCO3), což je doporučované množství 5g/litr pracovního roztoku Rodinalu 1:50. Teplota 20°C, čas 8 minut , 60"//2x/30".

A zde již začínám tápat: negativ ještě méně krytý (ale zase možná jenom nezazávojovaný...?), prokreslený, ještě méně kontrastní, značení na okraji filmu jako vytisknuté špičkovou tiskárnou na ještě průhlednějším filmovém pásu. ???

3. kus - dtto jako 2., volací doba 11 minut (jak doporučuje tuším Gainer "...dle nápisu na lahvi Rodinalu...").

Z tohoto kusu filmu jsem  jelen lesní obecný hnědý: ještě světlejší, patrně méně kontrastní.

 

Myslel jsem si, že "zákonitost" o zvětšení krytí a zvětšeném kontrastu při delší době volání (stejná konc., stejná teplota, stejná kinetika) platí obecně. Zde tedy ne!

Máte na to nějaký názor?

P.S. Keko, poslal jsem Vám SZ


  • 1

#75 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 13 duben 2015 - 10:00:07

Vážený Pentaxisto. Prosím, proč máte ve druhém případě askorban a navíc ještě další hydrogenuhličitan sodný?

 

Jestli jsem to dobře pochopil, tak podle Unblinking Eye se míchá 4g / 1l askorbátu sodného, který namícháme z hydrogenuhličitanu sodného a kyseliny askorbové v poměru 1 : 2,1.

Popřípadě lze ku snížení závoje přidat borax 1g / l.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních