Přejít na obsah


Fotka

Ilford Delta 400


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
28 odpovědí na toto téma

#1 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
Reputace: 393

Publikováno 24 listopad 2010 - 14:19:32

Vazeni pratele, chtel bych se zde zeptat na vase zkusenosti s timhle filmem. Sam jsem ho mel jen jednou a uz davno (stovku znam dobre, hlavne ve formatu 4x5, jinak rovnez bez vetsich zkusenosti. Jaka je ve srovnani treba s HP-5 a nebo Tmaxem400? Ten jsem kdysi pouzival dost (nejlepe mi vychazel ve vyvojce Tmax, asi Kodak vi, co dela). Zajima mne hlavne v kinofilmu. Diky.
  • 0

#2 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 listopad 2010 - 14:51:23

Vazeni pratele, chtel bych se zde zeptat na vase zkusenosti s timhle filmem. Sam jsem ho mel jen jednou a uz davno (stovku znam dobre, hlavne ve formatu 4x5, jinak rovnez bez vetsich zkusenosti. Jaka je ve srovnani treba s HP-5 a nebo Tmaxem400? Ten jsem kdysi pouzival dost (nejlepe mi vychazel ve vyvojce Tmax, asi Kodak vi, co dela). Zajima mne hlavne v kinofilmu. Diky.


snad nebudu moc kontroverzní ... ale podle mě tohle bude téma typu co člověk to názor.

Deltu 400 jsem zkoušel při hledání optimálního filmu hodně loni, a to ve svitku. Zvládnout ji není problém, je sice dost háklivá na přesnou expozici, ale není to s ní tak hrozné, jak se traduje. Měl jsem na ní vždy všechno, krásně se z ní zvětšovalo, ale...

jak to říct. přišla mi taková bezpohlavní. něco jako europivo. bez chuti a zápachu, bez náboje, taková... nechci se rouhat, až skoro digitální.

ještě mám v lednici dva nebo tři svitky a nevím, na co je použít.
  • 0

#3 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
Reputace: 393

Publikováno 24 listopad 2010 - 15:26:04

No jo, tomu rozumim, taky jsem nemel uplne jasno ani u te stovky, ani u Tmaxu. Ta stovks byla sice dokonale ostra a zcela bezzrnna(pri 4x5), ale vedle FP-4 jsem si nevedel rady, chybelo mi taky trochu nejakeho specifickeho podani. Ovsem jsou to dojmy bez pecliveho testovani. Tmax 4OO byl neuveritelne jemnozrnnej, asi jako normalni stovka a ne ctyrstovka (vyvolan v Tmaxu), ale Tri-x se mi taky nejak libil vic. Jsou to uzasny filmy, technicky vzato bezkonkurencni, ale nezvykl jsem si na ne. Dam jim ale jeste nejakou sanci, napr u 4x5 byl Tmax 400 famosni, neco takovyho se jinak tezko povede - dokonala ostrost linii, bezzrnne a plne tonu ve vsech hladinach osvetleni. Uz dlouho jsem ho ale nemel.
  • 0

#4 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 24 listopad 2010 - 15:56:24

já su s Deltou 400 nadmíru spokojen.
v DD-X a MPB má nádhernou, plynulou a na polotóny neskutečně bohatou tonalitu, efekt "lesklejch dlažebních kostek" je přítomen, přitom je to velmi jemnozrnnej film... vlastně nefotim na nic jinýho, vyjma Neopanu 1600, kterej se tváří bejt trochu víc kontrastní, jakoby malinko víc "sexy", ale ne na všechny věci mi to sedí.
Tmax by měl bejt dos podobnej s tim rozdílem, že ve většině vývojek má výrazně vyšší strmost v oblastech vysokýho krytí obrazu (ve světlech), naopak Delta lehce světla "komprimuje". líp se to zvětšuje bez komplikovanýho nadržování, na druhou stranu to vyvolává dojem lehký šedivosti. fotit s tim bez citronovýho nebo pomerančovýho filtru myslim nemá vůbec smysl.

jo, poznámka pod čáru - nevyvolávat v rodinalu.
  • 0

#5 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 24 listopad 2010 - 16:41:04

je to směšný... jakkoliv jinak naprosto souhlasim se šnekem (pro standardní práci), tak se mi na tenhle film podařilo díky poměrně obskurní a naprosto neuvěřitelný, skoro až zakázaný kombinací celýho řetězce udělat vobrázky, na který sem hrdej, mam je moc rád a digitálně rozhodně nevypadaj
  • 0

#6 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 149 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 24 listopad 2010 - 16:51:59

Jaká byla ta kombinace? Ne, že bych tě chtěl následovat, ptám se čistě ze studijních důvodů.
  • 0

#7 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
Reputace: 393

Publikováno 24 listopad 2010 - 16:53:37

I mne by to zajimalo...
  • 0

#8 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 listopad 2010 - 17:44:13

je to směšný... jakkoliv jinak naprosto souhlasim se šnekem (pro standardní práci), tak se mi na tenhle film podařilo díky poměrně obskurní a naprosto neuvěřitelný, skoro až zakázaný kombinací celýho řetězce udělat vobrázky, na který sem hrdej, mam je moc rád a digitálně rozhodně nevypadaj


u tebe mám mamiaku ve svym zápisníčku poznamený následující (a proto tvoji reakci naprosto chápu, byť já měl na mysli klasickej přístup):

============================================

"no to je jednoduchý. platí tam, že správně sdělaná delta dává ve štyrstovce zrno jako klasika stovková. jenže je to plastový a placatější, ale zase tonálně bohatý. já chci ale simulovat (s vohledem na svý neumětelství a spořivost a taky větší živost!) střednim formátem ten větší... takže to naboucham deltou 400 a pak to zachránim (doprznim) šamoá papírama, který to zas krásně vizuelně rozbijou, ale ta jemnost detajlu tam přitom zůstane a je takový jakoby vf při rozumnym zvětšení a plný díře. a to je celý, už pár zkušenejch kolegů se na to chytlo. blbě se to vysvětluje, skenovatelný to taky nejni, no třeba se někde potkáme a já to budu mít u sebe"

============================================
  • 0

#9 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 listopad 2010 - 17:46:59

... vlastně nefotim na nic jinýho, vyjma Neopanu 1600, kterej se tváří bejt trochu víc kontrastní, jakoby malinko víc "sexy", ale ne na všechny věci mi to sedí.

.....

jo, poznámka pod čáru - nevyvolávat v rodinalu.


tohle bude věc vkusu. Jak nemusím tu Deltu (pocitově), tak jsem nepřišel na chuť ani Neopanu.

s poznámkou pod čarou naprostej souhlas. Rodinal + Delta vopravdu nefunguje.
  • 0

#10 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 24 listopad 2010 - 18:00:47

Rodinal a Delta je peklo. Kdysi jsem tím prohnal Deltu 3200, výsledek tristní. Pak jsem to opakovaně zkoušel i na 400 i na 3200, ne tudy cesta nevede. V ID11 to dává slušný výsledek, používám občas 100ku, nádherně bezzrnej film. Na architekturu těžko nahraditelnej. Na lidi a portréty, IMHO, nepoužitelnej. Velice mě vadí tonální podání, velice mě vadí nezrnost (jo Rodinal sice umí zrno vyrobit, ale přijde mě hodně nereálný, takový digitání), Pokud jemnozrný film PAN F+...... Dávat Deltu do SF a VF mě přijde jako blbost. Pokud nemusím řešit zrno (na SF a VF fakt není třeba) tak Deta nepřináší žádný výhody. Pokud fotím krajinu na kino a mám už představu velký fotky, Deltu 100 používám. Vcelku pohodlně z ní dostanu 50x60 fotku.
  • 0

#11 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 24 listopad 2010 - 18:23:11

Deltu 400 mám ve svitku na portrétky(6x4,5). Lepší kombinaci jsem zatím nenašel. Dostatečná citlivost, zrno malé a bohaté polotóny. Jen chce přesně exponovat - film není pružný jako např. HP5.

TMAX400 je zrnitější a trochu kontrastnější. Jinak také fajn film.

U kina mám polsední dobou spíš brutálnější přístup, takže s volbou neporadím. Spíš záleží na co to chcete použít a kde. Jinak film je to parádní.
  • 0

#12 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 24 listopad 2010 - 19:36:31

mimochodem nějakej V. V. Sláma, co měl kdysi výstavu v LGP, měl většinu fotek z toho jeho 6x6 stroje nafoceno na Deltu 400...
  • 0

#13 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 24 listopad 2010 - 19:44:04

šneku, dostals mě, ale jo, je to vono. ještě ověřim vývojku, zřejmě atomálek, ale todle přesně s tim dělam. je to vlastně trojnásobnej prasox, protože to ještě extra blbě volam. poslední záhadou řetězce je to portrétní, ale vlastně taky naprosto portrétně zakázaný 3D sklo. i to už ale některý znaj. žaponci mu v jeho rodný zemi přezdívaj de luxe lens...

největší frajeři dělaj stejně portréty na fomu s praktikáckym triotarem a nebo orestegorem... :twisted: :evil:
  • 0

#14 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
Reputace: 393

Publikováno 24 listopad 2010 - 20:46:07

Tak jsem se moc neposunul ,ale i tak dekuju. V zasade jsem toho nazoru, ze citlivy film ma mit zrno, ostatne to je mnohem castejsi duvod, proc ho pouzivam, nez nedostatek svetla. Kdyz mi jde o bezzrnne negativy, volim vetsi format a nebo (dokud byl) Technical pan, popripade Pan-F v percepolu,kdyz uz to z nejakeho duvodu (nutnost pouziti nejakeho extra objektivu) jo musel byt kinofilm. Rad proto pouzivam Deltu 3200. Nejradsi mam samozrejme Tri-X, ale ten tezko sezenu v metrazi, proto se ptam na tu deltu. Jsem uz temer rozhodnuty pro HP5, tak jeste vazim moznosti.
T-max 400 mi kdysi vyhovoval, ale je to stejne: tezko sehnat v metrazi.
  • 0

#15 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 24 listopad 2010 - 20:48:09

krásně nekonečný sou možnosti v tom našem černobílym světě - co von má jen odstínů...
  • 2

#16 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 listopad 2010 - 20:56:49

Nejradsi mam samozrejme Tri-X, ale ten tezko sezenu v metrazi, proto se ptam na tu deltu. Jsem uz temer rozhodnuty pro HP5, tak jeste vazim moznosti.
T-max 400 mi kdysi vyhovoval, ale je to stejne: tezko sehnat v metrazi.


TriX v metrazi treba zde

TMax 400 v metrazi napriklad zde
  • 0

#17 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 24 listopad 2010 - 21:26:04

to máchej v MPB 1+1 a zrno tam budeš mít, že nebudeš vědět, co s nim. drobný a ostrý jak prase.
  • 0

#18 ivan73

ivan73

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 102 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 listopad 2010 - 00:08:49

já nějak z těch nových emulzí (tabulární krystaly) mám radši ty čtyřstovky, stovka se mi nelíbila, osobně mi přijdout ty čtyřstovky víc s "charakterem".
Třeba Delta 400 i ten nový TMAX 400 se mi líbí v Pyro 510, případně Pyrocat HD. TMAX 400 byl pěknej i v A49/Fotomal.
Ale jde fakt o to, co komu sedne...
  • 0

#19 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 25 listopad 2010 - 10:00:03

Co máte pořád všichni proti Deltě v Rodinalu? Používám teda jenom 3200, jenom ve svitku a jenom občas, ale teplej (22°C) Rodinal 1+25 je jediná voda, ve které se to dá vyvolat tak, abych se na to mohl koukat bez nutkání na zvracení.

Vzorek:
Vložený obrázek
  • 0

#20 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
Reputace: 393

Publikováno 25 listopad 2010 - 11:01:44

Nejradsi mam samozrejme Tri-X, ale ten tezko sezenu v metrazi, proto se ptam na tu deltu. Jsem uz temer rozhodnuty pro HP5, tak jeste vazim moznosti.
T-max 400 mi kdysi vyhovoval, ale je to stejne: tezko sehnat v metrazi.


TriX v metrazi treba zde

TMax 400 v metrazi napriklad zde



No jo, clovece, tohle je na mne slozity, ja potrebuju jit nekam v Praze do obchodu a normalne si to koupit, tohle neumim:-(
  • 0

#21 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
Reputace: 393

Publikováno 25 listopad 2010 - 11:31:14

Rodinal 1+25 je jediná voda, ve které se to dá vyvolat tak, abych se na to mohl koukat bez nutkání na zvracení.


Ja nevim, co je tohle za problem, poorad ctu, jaky ma Delta 3200 priserne hnusny zrno co ja vim co. Vyvolavam ji normalne v D-76 stock a zrno ma nadherny: krasne ostry a pritom hezky hruby, plny tonu. Uznavam, ze kazdej muze mit jinej ideal, ale Delta 3200 uplne normalne vyvolana vychazi nadherne. Zvetsuju z toho z kinofilmu bez problemu 30x40 a zrno je porad krasne ostre. Jen se musi zvetsovak dobre zaostrit a objektiv musi dobre kreslit, to je celej problem.
  • 0

#22 ivan73

ivan73

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 102 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 listopad 2010 - 11:38:32

Takhle mě vychází ta Delta 400 v Pyro510 při celkem kontrastních podmínkách. Je to jen rychlý sken - na prohlížení, ale tak pro představu... Vložený obrázek
  • 0

#23 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 25 listopad 2010 - 11:38:42

Rodinal 1+25 je jediná voda, ve které se to dá vyvolat tak, abych se na to mohl koukat bez nutkání na zvracení.


Ja nevim, co je tohle za problem, poorad ctu, jaky ma Delta 3200 priserne hnusny zrno co ja vim co. Vyvolavam ji normalne v D-76 stock a zrno ma nadherny: krasne ostry a pritom hezky hruby, plny tonu. Uznavam, ze kazdej muze mit jinej ideal, ale Delta 3200 uplne normalne vyvolana vychazi nadherne. Zvetsuju z toho z kinofilmu bez problemu 30x40 a zrno je porad krasne ostre. Jen se musi zvetsovak dobre zaostrit a objektiv musi dobre kreslit, to je celej problem.


Není problém v tom, že by bylo zrno velké, malé nebo neostré. Jde o to, že v čemkoliv kromě Rodinalu to má pro mě hnusnou tonalitu a zrno na můj vkus moc kultivovaně uspořádané. Ten film je pro mě moc civilizovanej a uhlazenej a Rodinal ho tak nějak krásně pocuchá. Ještě jsem ho nezkoušel protáhnout Pextralem - to by možná taky mohlo fungovat.
  • 0

#24 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
Reputace: 393

Publikováno 25 listopad 2010 - 12:59:47

Není problém v tom, že by bylo zrno velké, malé nebo neostré. Jde o to, že v čemkoliv kromě Rodinalu to má pro mě hnusnou tonalitu a zrno na můj vkus moc kultivovaně uspořádané. Ten film je pro mě moc civilizovanej a uhlazenej a Rodinal ho tak nějak krásně pocuchá. Ještě jsem ho nezkoušel protáhnout Pextralem - to by možná taky mohlo fungovat.


Aha, tak to jo. To jsme ovsem tam, kde jsme se dle ocekavami (tusim Snek to spravne predpovedel) octnout museli - totiz u osobnich preferenci. Mne se zrno Delty 3200 libi a jinemu (treba tobe) nikoli, to je nakonec v poradku, proto je CB fotgrafie tak zabavna.
  • 0

#25 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 25 listopad 2010 - 13:14:11

když už se tu sázej obrázky...

Vložený obrázek

delta 400 @ ei 320 v dd-x 1+4 & mpb (150 ml + 150 ml), žlutej filtr, zvětšenina na g2 papír tušimže...
  • 0

#26 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
Reputace: 393

Publikováno 26 listopad 2010 - 13:33:03

Nasel jsem jedinou fotku, kterou jsem na tenhle film udelal - na tom negativu je jinak stale tataz svetelna situace, takze na zkusenost malo. Zrno to ma krasny, jemny, ostry. Foceno Contaxem T2, volano v HC-110 dil.B.
Vložený obrázek
  • 0

#27 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
Reputace: 393

Publikováno 26 listopad 2010 - 13:35:13

P.S.je to sken z matnyho papiru, takze mene kontrastni nez doopravdy.
  • 0

#28 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 26 listopad 2010 - 14:12:56

volano v HC-110


pěkné to máš.
a není právě to HC110 něco jako Rodinal?
kde ho kupuješ?

btw. viděl jsem z něj kdysi výsledky delty 3200 a kupodivu se mi dost líbily.
  • 0

#29 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
Reputace: 393

Publikováno 26 listopad 2010 - 16:13:29

No, HC-110 uz nemam, kupoval jsem ji driv normalne u Skody, v poslednch letech delam hlavne s D-76. Ve spojeni s Kodakovymi filmy HC-110 dela vysledky temer nerozeznatelne od D-76, ostatne i v originalnich proposicich je uvedeno, ze by tak vyvojka mela byt navrzena. Vzdycky jsem z toho mel hezke vysledky, ale nikdy jsem ji treba s rodinalem nijak nezkousel testovat. V nekterych americkych testech jsem pred casem na tuhle podobnost narazil, ale sam to moc posoudit nemuzu. Jen muzu z dlouhodobe zkusenosti rict, ze HC-110 je pro universalni pouziti vynikajici vyvojka a vsechno mi v ni vzdycky vyslo nadherne, obzvlast Tri-X a nebo plus-x, ty jsem pouzival nejcasteji. Deltu 3200 jsem nezkousel, ale nepochybuji, ze to bude dobre - prinejmemsim soude podle te ctyrstovky.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních