Přejít na obsah


Fotka

Teplý tón


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6 odpovědí na toto téma

#1 jindravlada

jindravlada

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 listopad 2010 - 18:45:14

Ahoj kolegové, mám dotaz na který jsem nenašel v diskusi odpověď. Moupil jsem si vývojku Warmtone od Ilfordu a papíry Ilford Warmtone. Při zvětšování jsem očekával že obraz bude tak nějak hnědobílý ... Obrázky jsou klasicky černobílé a když to dám ke klasické černobílé fotografii tak vidím malý rozdíl v odstínu bílé, že je tak trochu "teplejší". Dělám něco špatně nebo je to tak správně? Osvit +/- jako klasické barity, doba volání cca 2 - 3 minuty, teplota vývojky cca 20 - 21 stupňů ... Mám ještě papíry Fomatone, k tomu vývojku od Fomy také na teplejší tón a nerad bych aby výsledek dopadl obdobně :lol:. Děkuji za rady začátečníkovi ... :)
  • 0

#2 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 25 listopad 2010 - 18:48:14

S těmi ilfordy ti neporadím, ale ta hradecká kombinace ti dá doopravdy hnědé obrázky - při naředění vývojky a mohutné přeexpozici až červenohnědé.
  • 0

#3 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 25 listopad 2010 - 19:12:01

Pes je zakopán vždy ve složení vývojky,dokonce i "obyčejný" papír např. Fomabrom lze vyvolat na hnědý tón a to zvláštní (a dost drahou) pyrokatechinovou vývojkou. Můj osobní názor je,že bez znalosti míchání vlastních positiv. vývojek jsou možnosti dost omezené,mně osobně přestal Fomatol PW zajímat v moment,kdy do něj přestali dávat glycin.
Chtěl bych upozornit ještě,že udělat dobrou fotku s opravdu dobrým,teplým tónem je dost kumšt a pro začátečníka to může být perná cesta...
  • 0

#4 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 25 listopad 2010 - 19:23:28

Pes je zakopán vždy ve složení vývojky,dokonce i "obyčejný" papír např. Fomabrom lze vyvolat na hnědý tón a to zvláštní (a dost drahou) pyrokatechinovou vývojkou. Můj osobní názor je,že bez znalosti míchání vlastních positiv. vývojek jsou možnosti dost omezené,mně osobně přestal Fomatol PW zajímat v moment,kdy do něj přestali dávat glycin.
Chtěl bych upozornit ještě,že udělat dobrou fotku s opravdu dobrým,teplým tónem je dost kumšt a pro začátečníka to může být perná cesta...



S tím mícháním bych to tak nehrotil. Docela spolehlivou cestou je Foma GD-L v trochu vyšším ředění (1+6) a brutálně ji vyčerpat (po každém zvětšování jenom doplnit to, co si nacucal papír). Moje rok stará dokázala i na Fomabromu udělat krásnou čokoládovou hnědou.
  • 0

#5 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 25 listopad 2010 - 19:25:07

Pravdu díš, Sokolíku. Opatři si pyrokatechin a volej v pextralu bez siřičitanu. Budeš mít dokonale a vždy stejně vyvolané kopie hrubě hnědé barvy, při přidání siřičitany sodného pak hnědočerné až teple černé.
  • 0

#6 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 26 listopad 2010 - 08:28:13

tak tak - já dělám téměř výhradně na warmtony a hnědého nádechu nedocílíš delším osvitem nebo vývojkou warmton - pořád to bude jen teplý tón...
Chce to extra vývojku (viz příspěvky vejš) a pak tam můžeš máchat cokoliv
  • 0

#7 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 26 listopad 2010 - 20:06:26

Zrovna nedávno jsem vyzkoušel fomatone 131 a fomatol PW 1+3.No a bylo to brutálně hnědý až rezavý.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních