Přejít na obsah


Fotka

Opemus 5 - ani ryba ani rak (barevna hlava s kondensorem)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
32 odpovědí na toto téma

#1 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 26 listopad 2010 - 09:59:45

Ahoj,
mam zvlastni druh doma. Je to opemus 5 s barevnou hlavou (meochrom ?) a kondensorem. Je to normalni?

http://www.flickr.co...57625410315872/

Zvetsuju s tim ale ted mi vrta v hlave:

1. Kontrast - jaky muze byt vysledny vliv na kontrast takove kombinace?
je schopen kondensor zrovnobeznit paprsky z hlavy (hlava ma matne sklicko na vystupu) jako ze zarovky

2. Na snimcich z kinofilmu nemam problem, nicmene na tech z horizontu uz mam svetlejsi okraje. Budu mit nove zvetsovaci sklo Fujinon EX 105, tak poreferuju znovu. Muze to byt tim kondensorem? A lze necim nahradit michaci komoru, nebo nejakou sehnat?

3. Hruza, mam potize s newtonem, v ramecku bez skla mam zkrouceny negativ, se sklem newton i pro kino. Antinewton je prosim co, matne sklo, nebo je tam enjaky coating? A lze ho jeste sehnat, nebo musim ke sklenari...

dikes za radu Lukas
  • 0

#2 ivanhoe

ivanhoe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 listopad 2010 - 10:13:56

Toto bola moja prva farebna hlava v živote.. Viem len, že okamžite som od nej utiekol za komančov k meochromu 4-ke.. mal by si to aj tz urobiť, dá sa to kúpiť za pár korún..
Dalej : Belar, objektív , čo Ta nikam neposunie, mizerná krezba..
: antinewton skla, zožen ne nete, ak sa dá, akýkolvek rozmer a až potom utekej ku sklenárovi dopasovať, nakolko sklá je problém zohnať..
Prajem pevné nervy pri zvačšovaní.. :_DD
  • 0

#3 Manin

Manin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 234 příspěvků(y)
Reputace: 62

Publikováno 26 listopad 2010 - 15:33:33

Ahoj.
Ak používaš pre film z horizonyu na opemus 50ku objektív, tak tie svetlé okraje budú tým. Mne to tiež robilo pri 6x6, keď som zabudol nahodiť 80ku.
  • 0

#4 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 26 listopad 2010 - 16:51:54

3. Hruza, mam potize s newtonem, v ramecku bez skla mam zkrouceny negativ, se sklem newton i pro kino. Antinewton je prosim co, matne sklo, nebo je tam enjaky coating? A lze ho jeste sehnat, nebo musim ke sklenari...

dikes za radu Lukas

Ahoj, zkus se ve sklenářství poptat po antireflex skle, používá se při rámování obrazů apod. Má tloušťku 2 mm. Myslím, že by se jako antinewton dalo použít. Ale bacha na škrábance, sklenáři mívají jiné nároky na nepoškrábané sklo, než fotografové.
  • 0

#5 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 27 listopad 2010 - 08:43:42

Ahoj.
Ak používaš pre film z horizonyu na opemus 50ku objektív, tak tie svetlé okraje budú tým. Mne to tiež robilo pri 6x6, keď som zabudol nahodiť 80ku.


Koukal jsem na ty okraje a je to jen na nekterych, takze jsem tam asi fakt zapomel padesatku. Mam anaret 80/F4 a Meogon 50/5.6 a jsou ok, ted bude ten fujinon EX tak se uvidi, jinak jsem s opemusem spokojeny - az na ty ramecky. Napadlo me to horni sklo trochu naleptat fluorovodicí HF, ale ted uz neni moc dostupna pac ji EU zakazala jako toxickou :roll:

Porad nevim na jakou densitu mam volat film, je to kondensorovy zvetsovak nebo neni...jestli mam tedy tu michaci komoru shanet. Hledam totiz "normalni proces", do ted jsem honil kontrasty multigradacni hlavou ale ted bych to chtel mit vic pod kontrolou uz na negativech.
  • 0

#6 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 listopad 2010 - 13:22:26

On na jiných zvětšovácích s barevnou hlavou není kondenzor?
Používám přesně tuto kombinaci OP5 + Meochrom a žádné problémy nevidím (na barvu).

Rozdíl mezi kondenzorem se žárovkou a barevnou hlavou má být v ostrosti. Pentaxista se zmiňoval ve svých příspěvcích o náhradě mléčné žárovky halogenou. Údajně se tím docilovalo ještě větší ostrosti ale také významě narostly nároky na čistotu filmu. Alespoň, co si pamatuju.

AN sklo jsem taky řešil. Podle mě nejjednodušší je koupit pro OP6, které je výrazně menší (jen o pár milimetrů větší než otvor v rázmečku)
a přilepit pásky oboustranné lepenky. Používám toto řešení už asi dva roky. Spodní sklo mám origo.
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 27 listopad 2010 - 13:28:34

On na jiných zvětšovácích s barevnou hlavou není kondenzor?

Ne.
  • 0

#8 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 27 listopad 2010 - 14:08:58

[quote name="Chemik"][quote]Ahoj.
Porad nevim na jakou densitu mam volat film, je to kondensorovy zvetsovak nebo neni.....[/quote]

Na svoji densitu.... :roll:
  • 0

#9 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 27 listopad 2010 - 14:55:21

říkej tomu kondenzor a máš to.

simtě k čemu 105 mm objektiv, když stejnak OP5 vysvítí maximálně 6x6, čiliže je to max pro 80 mm objektiv?
  • 0

#10 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 27 listopad 2010 - 14:55:34

[quote name="kraken"][quote][quote]Ahoj.
Porad nevim na jakou densitu mam volat film, je to kondensorovy zvetsovak nebo neni.....[/quote]

Na svoji densitu.... :roll:[/quote]

Ok, toz nebudu se vzpouzet a budu preklapet podle velkeho Opemuse.
  • 0

#11 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 27 listopad 2010 - 15:05:58

simtě k čemu 105 mm objektiv, když stejnak OP5 vysvítí maximálně 6x6, čiliže je to max pro 80 mm objektiv?


Protoze byl za lepsi cenu nez 80ka componon-S nebo rodagon. Jiny duvody to nema, krom toho ze tak mam jistotu ze policko pokryje. Navic je tu vzdycky moznost poridit magnifaxe a delat i 6x9.
  • 0

#12 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 28 listopad 2010 - 14:15:43

simtě k čemu 105 mm objektiv, když stejnak OP5 vysvítí maximálně 6x6, čiliže je to max pro 80 mm objektiv?


Protoze byl za lepsi cenu nez 80ka componon-S nebo rodagon. Jiny duvody to nema, krom toho ze tak mam jistotu ze policko pokryje. Navic je tu vzdycky moznost poridit magnifaxe a delat i 6x9.


jen se připrav, že na kino to stejně moc nebude...
  • 0

#13 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 listopad 2010 - 14:25:56

jen se připrav, že na kino to stejně moc nebude...

s tím nemohu souhlasit. Tys copak nikdy nedělal z kina fotky na občanku, řidičák a pas a do rodinného alba formátu 6x9 či 9x13 cm?
  • 0

#14 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 28 listopad 2010 - 14:34:44


jen se připrav, že na kino to stejně moc nebude...

s tím nemohu souhlasit. Tys copak nikdy nedělal z kina fotky na občanku, řidičák a pas a do rodinného alba formátu 6x9 či 9x13 cm?


ne :-P
ale uznávám, na toto by se to mohlo hodit...
  • 0

#15 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 1 prosinec 2010 - 09:08:39

jen se připrav, že na kino to stejně moc nebude...


Ale o tom tu preci vubec nebyla rec. Nebo mozna castecne, nebot z horizonta leze 24x58mm. No zatim to nedorazilo tak nevim, akorat jste me vydesili ze to nepujde zaostrit nebo s tim neco jinyho bude...
  • 0

#16 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 1 prosinec 2010 - 09:16:53



jen se připrav, že na kino to stejně moc nebude...


Ale o tom tu preci vubec nebyla rec. Nebo mozna castecne, nebot z horizonta leze 24x58mm. No zatim to nedorazilo tak nevim, akorat jste me vydesili ze to nepujde zaostrit nebo s tim neco jinyho bude...

Nevšiml jsem si, že by někdo psal, že to nepůjde zaostřit...S tím přece nemá kondenzor nic do činění.
  • 0

#17 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 1 prosinec 2010 - 10:19:39



jen se připrav, že na kino to stejně moc nebude...


Ale o tom tu preci vubec nebyla rec. Nebo mozna castecne, nebot z horizonta leze 24x58mm. No zatim to nedorazilo tak nevim, akorat jste me vydesili ze to nepujde zaostrit nebo s tim neco jinyho bude...

Nevšiml jsem si, že by někdo psal, že to nepůjde zaostřit...S tím přece nemá kondenzor nic do činění.


prisl to na me z tech reci na fotku na obcanku, kondensor se bohuzel moc neresil. A vubec je ta diskuse nejaka neplodna :-/
  • 0

#18 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 1 prosinec 2010 - 10:32:01

Hmm, jak to pročítám, tak na všechny dotazy jsi dostal odpověď.

1. Kontrast/kondenzor - volej na svou densitu. Na starých zvětšovácích se tahle kombinace hlava/kondenzor prostě vyskytovala, tak nevidím problém, ,proč to nepoužívat.
2. Sám jsi napsal, že asi byl problém v zapomenuté padesátce.
3. Kolega Ti poradil AN sklo, aby ses vyhnul newtonovým obrazcům.
4. při zvětšování 105 - obecně objektivem pro větší formáty prostě nedosáhneš takového zvětšení, ohledně zaostření by neměl být problém.
Píšdeš, že hledáš normální proces. Ten si můžeš vyladit i s uvedenou sestavou. Já tuhle tvou meochrom hlavu neznám. Osobně teď tíhnu spíš k jednoduchému kondenzorovému zvětšováku(MG4) a pevné gradaci papíru, přestože mám k dispozici barevnou hlavu na MG4 a Dursta s barevnou hlavou. Je to najednou všechno tak nějak jednodušší.
Takže buď vyladíš proces pro vybavení, co už máš, nebo si pořiď něco "standardnějšího" = MG3, MG4 - ať s kondenzorem nebo Color3 hlavou (do Color4 je drahá halogenka). A nebo opemus6.
  • 0

#19 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 1 prosinec 2010 - 10:39:10

OK, mas recht. Asi jsem cekal nejaky univerzalni moudro od nekoho kdo mel jak 5ku tak neco novejsiho. Zatim zustanu s opemusem, vypiloval jsem mu drzak aby mi nezral okraje takze uz je zase kamarad.
  • 0

#20 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 1 prosinec 2010 - 10:45:18

OK, mas recht. Asi jsem cekal nejaky univerzalni moudro od nekoho kdo mel jak 5ku tak neco novejsiho. Zatim zustanu s opemusem, vypiloval jsem mu drzak aby mi nezral okraje takze uz je zase kamarad.

Ja měl Op5, Op6 - s kondenzorem.
MG3 - s kondenzorem, MG3 se skoro totožnou kombinací, jako máš Ty, ale nikdy jsem nepoužil.
MG4 - s kondenzorem i Color3. Používám teď s kondenzorem.
+Durst M707.
Univerzální moudro asi neexistuje, pracuj s tím, co Ti vyhovuje. :-( Zvětšováky dnes nejsou moc drahé, často jsem je získal za odvoz...
  • 0

#21 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 23 únor 2011 - 12:54:39

Kluci, nechce se mi zakladat nove vlakno, at tu neni bordel. Premyslim o zbudovani nouzove komory pro zvetsovani z kinofilmu, maximalne obcas 6x6. Abyste mi rozumeli, mam komoru se vsim vsudy, zvetsovak Omega pro 4x5", jen to mam ve sklepe u rodicu, kam musim jezdit (ac nedaleko), kdezto v malem byte, kde s rodinou ziju, nemam nic. Stve mne to, rad bych aspon mensi formaty delal v noci obcas v koupelne, kde si muzu dat pivko a nemusim kvuli tomu nikam jezdit. mam takhle desivej previs negativu nad positivama, v posledni dobe nezvetsuju temer vubec. Rikal jsem si, ze si poridim Opemus 5, na kterej jsem byl kdysi zvyklej. prodal jsem ho ale pred patnacti lety a netusim: da se sehnat za rozumny penize? Objektiv mam, ostatni vybaveni jagbysmet, jen ten zvetsovak...
  • 0

#22 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 23 únor 2011 - 19:25:08

Achernare, jen prosím o informaci. U Opemusů 5 si lidé často stěžují na plastový "měch" a jeho odlesky spojené ze ztrátou kontrastu. Jaké s tím máš zkušenosti. Mám jeden doma připraven na zvětšování z kina, ale cosik sa teho bojím, páč mne doplašili a ešče sem neměl chuť to vyzkúšat v praxi.
Dík za info.
  • 0

#23 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 23 únor 2011 - 19:32:50

Achernare, tak jsem se stavil dneska k panu Vavříkovi, a on má na krámě Opemus 6 za 1900 Kč. Tož to máš Ostravskou bazarovou cenu za vyšší model, bylo v něm i nějaký zvětšovací sklíčko české provenience :lol:
  • 0

#24 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 únor 2011 - 20:12:40

Achernare, jen prosím o informaci. U Opemusů 5 si lidé často stěžují na plastový "měch" a jeho odlesky spojené ze ztrátou kontrastu. Jaké s tím máš zkušenosti. Mám jeden doma připraven na zvětšování z kina, ale cosik sa teho bojím, páč mne doplašili a ešče sem neměl chuť to vyzkúšat v praxi.
Dík za info.


tak trosku viac budes kvedlat pri vyvolavani negativu a kontrast mas spat :lol:
  • 0

#25 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 23 únor 2011 - 20:19:47

Achernare, jen prosím o informaci. U Opemusů 5 si lidé často stěžují na plastový "měch" a jeho odlesky spojené ze ztrátou kontrastu. Jaké s tím máš zkušenosti. Mám jeden doma připraven na zvětšování z kina, ale cosik sa teho bojím, páč mne doplašili a ešče sem neměl chuť to vyzkúšat v praxi.
Dík za info.


Abych řekl pravdu na tych mojích mazanicách sa nic takového neprojevovalo.Daleko horší peklo bylo,když sem cosi nadkrývál rukama a zapoměl sem si sundat okov(svadební prstének) :lol: .Je fakt že to svítí aj přes masku 6X6 kolečko skoro 2x takového průměru a když sa měchem pokrůtí tak to kolečko běhá po desce,ale vlivu na kvalitu fotek sem si nějak nevšiml.Možná má někdo jinou zkušenost.Momentálně se ho snažím prodat,protože už jej nepotřebuju.
  • 0

#26 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 23 únor 2011 - 20:24:22

Achernare, jen prosím o informaci. U Opemusů 5 si lidé často stěžují na plastový "měch" a jeho odlesky spojené ze ztrátou kontrastu. Jaké s tím máš zkušenosti. Mám jeden doma připraven na zvětšování z kina, ale cosik sa teho bojím, páč mne doplašili a ešče sem neměl chuť to vyzkúšat v praxi.
Dík za info.

Clovece, abych pravdu rekl, nikdy jsem si niceho nevsiml. Sice je to uz hezky dlouho, kdy jsem ho mival (cca patnact let, kratce nato jsem ho vymenil za magnifax 4 a pak za omegu), ale mam pocit, ze vse bylo ok. Tata s nim predtim zvetsoval radu let a fotky byly vzdy krasny (mival nikkor 2,8/50). V nejhorsim by nemel byt problem vylepit ho samolepici cernou sametovou tapetou, kterou maji v kazdem obi apod. my, hvezdri, tim vycernujeme tubusy dalekohledu, je to dokonale cerne.
  • 0

#27 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 23 únor 2011 - 20:26:05

Achernare, tak jsem se stavil dneska k panu Vavříkovi, a on má na krámě Opemus 6 za 1900 Kč. Tož to máš Ostravskou bazarovou cenu za vyšší model, bylo v něm i nějaký zvětšovací sklíčko české provenience :lol:

Clovece, to je krasny, to mne ani nenapadlo. Bohuzel je to na mne trochu hrr, nemam ted volny penize (potrebuju hodne invetsovat jinde), zatim to jen promyslim jako schudne reseni zvetsovaciho deficitu. Kazdopadne dekuju - ostatne prave jsi mne poucil, ze existuje i opemus 6, nemel jsem tuseni.
  • 0

#28 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 23 únor 2011 - 20:29:01

Díky moc, ogaro.
  • 0

#29 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 24 únor 2011 - 17:35:46

Achernare, jeden Opemus 5 je v bazárku!!! Prodává jej zdenab2. Kókni nato.
  • 0

#30 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 24 únor 2011 - 18:02:53

Dekuju, nevsiml bych si!
  • 0

#31 MICHAL

MICHAL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 338 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 25 únor 2011 - 12:14:20

Mám jen opemus 5 a nikdo mi ještě neřekl:no-jo,je to blbý,ale kdybys to dělal na ??? bylo by to bezva!!! Asi je to u mne šumafuk!Nebo, ohleduplnost ke stáří?
  • 0

#32 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 únor 2011 - 12:42:30

Mám jen opemus 5 a nikdo mi ještě neřekl:no-jo,je to blbý,ale kdybys to dělal na ??? bylo by to bezva!!! Asi je to u mne šumafuk!Nebo, ohleduplnost ke stáří?


možná je to rukama...
  • 0

#33 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 25 únor 2011 - 18:15:33

Používání delších skel než potřeba, jo. Někdy. Slušný sklo "ráže" 80mm udělá hodně. A když ho mám, že? Rodagon-s není levná věc. Vůbec. Pokud mám i 50mm, není co řešit. Pokud mám anaret na 4, tak radši tou 80kou.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních