Přejít na obsah


Fotka

Oprava Planaru - loupání antireflexních vrstev


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
13 odpovědí na toto téma

#1 Jozue

Jozue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 26 listopad 2010 - 22:13:54

Chlapci, na mém Rolleiflexu se odlupují malé šupinky vrstev, proti světlu vypadá objektiv podivně tečkovaně. Netušíte na koho se mohu obrátit se žádostí o přeleštění, opravu? Díky za radu a omlouvám se pokud tady už je, zatím jsem na ni ve fóru nenarazil.
  • 0

#2 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 26 listopad 2010 - 22:58:30

Chapu, ze to cloveka znervoznuje, ale zkusil bych to prekonat a vyprdnout se na to. Oprava je problematicka a predpokladam ze i draha. Odstranit vrstvy a pripadne nanest nove vlastnostmi co nejblize puvodnim neni jen tak. O nejakem prelesteni bych uz vubec neuvazoval. To uz je jednodussi objektiv rovnou vyhodit.
Ma to vubec nejaky vliv na kresbu a kontrast s vyjimkou silneho protisvetla (kde se da ovlivneni predpokladat)?
  • 0

#3 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 26 listopad 2010 - 23:05:02

1. Skusil bych jestli to vadi
2. Pokud ano, skusil bych to vycistit ( i bez tech vrstev se da fotit)

Nejlepe bude obratit se primo na vyrobce, problemem bude samozrejmne cena. Nejjednodussi oprava bude vymena objektivu.

Co se tyce vyhazovani, v tomhle pripade muze vyhodit cely Rolleiflex.
  • 0

#4 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 26 listopad 2010 - 23:12:55

Nebyla by fotka vnitrku objektivu ? Je mi divne ze by se to zacalo dit zrovna na vnitrni plose, neni to treba plisen ?

Naneseni novych vrstev je technicky mozne, dokonce budou kvalitnejsi nez ty od vyrobce, ale je to zalezitost nekolika tisic. Vim kdo by umel udelat ruskou optiku, a pomerne levne.
  • 0

#5 Jozue

Jozue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 27 listopad 2010 - 17:24:44

Chlapci, moc Vám děkuju. V podstatě se mi zdá, že to nevadí, i když hodně fotím v protisvětle, ale odlesky k mý fotkám patří. Ta plíseň mi trochu vrtá hlavou, i když foťák mám uložený v teple a v suchu, dá se říct, že kousek od topení. Vypadá to jako lupy. Zkusím to vyfotit a poslat.
  • 0

#6 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 27 listopad 2010 - 20:40:54

No pokud to je takhle v teple, tak to taky muze byt nevhodnym mazivem, ktere treba nekdo pouzil na zaverku. Mazivo se muze postupne odparovat a srazet na povrchu cocek a delat tuhle neplechu.
Kdo, kdy a jak to servisoval?
  • 0

#7 Jozue

Jozue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 27 listopad 2010 - 22:20:39

možná jsem se blbě vyjádřil, ale to odlupování se děje na přední straně objektivu, ne na zadní.. to mazivo asi nebude, alespoň doufám. Koupil jsem Rolleie v bazaru u Škody, takže bohužel neznám historii. Jinak máte nějaký tip na dobrý servis v Praze?
  • 0

#8 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 28 listopad 2010 - 00:04:07

Obavam se ze nejblizsi dobry servis je v Nemecku.

V Praze me napadaji tri - Kratky, Skoda a Pazdera, ale obavam se zea ni jeden to co chces neudela.
  • 0

#9 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 28 listopad 2010 - 13:12:37

V Praze je jeste pan Dolezal, uz tu byl zminovan nekolikrat. Ale ohledne opravy vrstev to bude podobne jako s vyse zminovanymi.
Dej sem konecne tu fotku, at netlachame porad zbytecne o necem, co z obrazku muze byt zjevne na prvni pohled :-P
  • 0

#10 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 28 listopad 2010 - 13:16:35

Ty servisy v nemecku bych zas tak neglorifikoval. Predtim, nez jsem vyuzival sluzeb pana Dolezala, jsem posilal fotak do Nemecka k byvalem technikovi Franke und Heidecke. Bylo to drahe (s postovnym pekelne drahe) a nic moc. Napr. zaverku mi pekne odflinknul. Znicil lamely clony a celou ji promazal grafitem - pekna prasarna :-P
  • 0

#11 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 28 listopad 2010 - 14:35:48

Ty servisy v nemecku bych zas tak neglorifikoval. Predtim, nez jsem vyuzival sluzeb pana Dolezala, jsem posilal fotak do Nemecka k byvalem technikovi Franke und Heidecke. Bylo to drahe (s postovnym pekelne drahe) a nic moc. Napr. zaverku mi pekne odflinknul. Znicil lamely clony a celou ji promazal grafitem - pekna prasarna :-P


co si člověk sám neudělá, stojí za (snadno si doplníte). A bude to s mechanickýma foťákama čím dál tím horší, jak bude současná generace opravářů odcházet.
  • 0

#12 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 28 listopad 2010 - 14:59:03

To je bohuzel pravda. Ona sice poptavka vzbuzuje nabidku, ale obavam se, ze ikdyz se objevi par novych mladych opravaru, tak vzhledem k jiste generacni mezere dojde ke ztraceni "figlu" ale i primych servisnich postupu pro konkretni typy fotoaparatu.... Skoda preskoda :-P
  • 0

#13 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 28 listopad 2010 - 16:15:36

no p.maštalíř u škody si synka vychovává, tak by to nemuselo být tak hrozné, ni? :-P
  • 0

#14 Sitek

Sitek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 únor 2016 - 20:06:01

Nebyla by fotka vnitrku objektivu ? Je mi divne ze by se to zacalo dit zrovna na vnitrni plose, neni to treba plisen ?

Naneseni novych vrstev je technicky mozne, dokonce budou kvalitnejsi nez ty od vyrobce, ale je to zalezitost nekolika tisic. Vim kdo by umel udelat ruskou optiku, a pomerne levne.

 

Vím, že je to stará diskuse, ale mohl bych poprosit o kontakt na člověka, co by uměl udělat tu ruskou optiku? Děkuju 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních