Přejít na obsah


Fotka

CONTAX RTS, RTSII


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 23 leden 2011 - 20:44:06

Ahoj,
nevíte někdo, kde se nachází nějaký hezký CONTAX RTS, nebo RTS II, co by byl k prodeji??
Díky za informaci.
  • 0

#2 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 leden 2011 - 22:10:04

U nás nevím o žádném. Na ebay občas jsou hezké kousky hodné koupě. Doporučuju ale dát velký pozor a nekupovat originální RTS, které nemá jedno klíčové vylepšení: takovou brzdu na jednom z hlavních ozubených koleček pod spodním krytem (omlouvám se, ale neumím to v tuto chvíli správně popsat). Aparáty bez této brzdy jsou znatelně problematičtější a hůře opravitelné. Také nedoporučuju kupovat RTS II, které, zaprvé, nemá vyměněné vnitřní (tj. běžně nedostupné) těsnění, které dříve či později zalepí nebo zničí závěrku nebo mechanismus zrcátka, a zadruhé, RTS II, které nemá ošetřeno zrcátko proti posunu dolů a dopředu, což mívá za následek nefunkčnost foťáku, poškození zrcátka nebo poškození zadního členu objektivu.

Vlastním a trvale používám dvě těla RTS II, z nichž jedno je průměrně jeté leč v dobrém stavu a druhé je v podstatě zánovní. Ani jeden z nich bych ale nemohl používat, kdybych si zmíněné problémy neuměl odstanit. Podle mě neexistuje RTS II, které by tento servis nepotřebovalo, a to bez ohledu na to jak vypadá (koupil jsem kdysi na díly tělo, které bylo zcela nové kosmeticky, ale mělo zničenou závěrku kvůli mazlavému těsnění).

Doporučuju tedy velkou obezřetnost a hlavně připravenost těmto sice úžasným, ale třicet let starým, dopřát co potřebují: (1) výměnu vnitřního těsnění (vyžaduje rozsáhlou demontáž včetně vyndání mirror boxu), (2) znovunalepení zrcátka a (3) s tím související vyčištění, seřízení a promazání.

Tímto nechci říct, že by RTS a RTS II nebyly dobré foťáky. Naopak, podle mě jsou to nejlepší foťáky vůbec. Chci říct, že bez nutného zásahu hrozí, že selžou zbytečně brzo.
  • 0

#3 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 23 leden 2011 - 22:16:01

Znám ten problém. Kde soudruh z NDR udělal chybu:-). Doufám , že narazím na nezalepený.... Proto říkám, stará dobrá FR I. :wink:
  • 0

#4 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 leden 2011 - 22:32:00

Všechny RTS II se zalepí, dříve či později, pokud tu hnusnou mazlavou hmotu nacházející se milimetry od choulostivé závěrky a mechanismu zrcátka někdo neodstaní (první tělo mi trvalo osm hodin, druhé šest, a to jsem před tím trénoval na rozbitém). Někdo by to měl vysvětlit prodávajícím, kteří za své RTS II, které jsou jednou nohou v hrobě, chtějí stovky EUR, takže není prostor pro rentabilní údržbu. Původní RTS, což je vlastně totéž co FR(-I) tento problém nemá, ale zas má své (některé snad řeší ona brzda a možná jiná vylepšení během výroby). Mám tu vrak FR-I se strženými plastovými ozubenými kolečky. V RTS II toto nehrozí. To s tím zrcátkem platí pro všechny japonské Contaxy snad kromě Arie. Aspoň že se tohle dá pozorovat a zasáhnout až když je opravdu potřeba.
  • 0

#5 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 24 leden 2011 - 00:59:08

JJ, fotím jak FR I, tak RTS. Měl jsem možnost fotit i s RX ale jen krátce.
Když ale aparát má dostatečnou péči, není s tím až takový problém. Jak jsou na tom 139q? Uvažoval jsem že si i tu pořídím ale nijak blíž jsem se k této nedostal. Je to dobré, nebo problematické tělo?? Má nějaká specifika, na která si dát pozor?? Patrně to vezmu z ebay...
  • 0

#6 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 leden 2011 - 01:49:28

139 mám nejraději hned po RTS II. Teď v lednu mi přišlo druhé tělo. Potřebovalo jenom seštelovat expozimetr a bude chtít nově nalepit zrcátko. Servisuje se o dost líp (lze lecčemu dostat bez vyndání mirror boxu) a hlavně není tam to nepřístupné matlavé těsnění. Peter Robinson o 139 dává dohromady stránky contax139.info. Možná by stálo za to koupit tělo od něj. Novější 139ky jsou trochu lepší než ty starší (byl např. nahrazen jeden potenciálně problémový spínač pod spodním krytem jiným, který lze čistit). Ta moje druhá 139ka má ale hodně nízké výrobní číslo a běhá krásně. Je mnohem snažší narazit na dobrou 139ku za slušnou cenu než totéž s RTS (II). Je jich víc a nebývají tak umořené používáním.
  • 0

#7 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 24 leden 2011 - 09:39:32

No leckdy je to o náhodě. setkal jsem se s tím, že někdo nadává že se mu to pořád s..e a někdo neví, že jí má, jen fotí. Ty Yashicy a Contax, to je taková moje srdeční záležitost. Já jsem první foťák měl někdy v sedmdesátých letech Electro 35 GT a od té doby jsem se držím Y/C.
I když mi prošlo rukama dost značek, tak tohle je asi nejlepší značka, i když každý chválí nějakou značku, co právě používá. A musím říct, že skla jsou neskutečně výborná. Nebo alespoň já měl štěstí na dobré kusy. Nepoznám rozdíl mezi Y/C a CZ. /a to nemám šedý zákal:-)/
Mám jedno ML sklo, které tak kreslí, že jsem nic tak perfektního ještě neměl v ruce. Kde se dá kontaktovat na Petersona??
  • 0

#8 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 24 leden 2011 - 12:21:22

.........jo a zapoměl jsem na NIKON F3. To je asi nepřekonatelná záležitost........
  • 0

#9 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 leden 2011 - 14:22:27

Kontakt má tady, ebay obchod tady. Zrovna nabízí jednu 139ku, která vypadá moc pěkně.

Myslím, že u každé značky jsou skla a těla nabízející luxusní pocit a výsledky. Mám sice niterný vztah k bayonetu C/Y, ale stejně dobře bych mohl propadnout Pentaxu K (MX + LX místo 139 a RTS II), Nikonu (FE2 + F3) atd. u Olympusu, Minolty MD, Canonu FD, Leicy R, Konicy. Skel vyloženě úžasných vlastností je u všech značek dost, ale Contax/Yashica podle mě nabízí jeden z nejlepších poměrů ceny ke kvalitě.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních