Přejít na obsah


Fotka

Renovace sklopky 6x4,5 Zeiss Ikon Nettar-Anastigmat


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
16 odpovědí na toto téma

#1 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 25 leden 2011 - 00:31:53

Ahoj, nenašel jsem bohužel žádné odpovídající vlákno, tak zkusím nové.

Rád bych zprovoznil (snad lépe nechal zprovoznit) tenhle starý aparát po dědečkovi. Mělo by se dle internetu jednat o typ 515 uvedený na trh těsně před válkou, objektiv je zmíněný Nettar-Anastigmat 75/4,5-22, ostření předním členem, zřejmě triplet, závěrka Telma(?) B,T,1/25-1/125.

Problém je chybějící páčka natahování závěrky, takže se nedá vyzkoušet. Clona se pohybuje excelentně. Samospoušť funguje. Zvenku je hodně ošoupaný, ale měch se zdá býti bez ztráty kytičky, vysunutý nosič objektivu drží bez pohybu, leč bohužel první ostřící člen se s přiměřenou silou malinko pohybuje a cvaká. Taky je poněkud mléčný, ale to je snad jen prach.

Mimochodem, jak se převíjí film zpět? Klička je jen na jednom trnu. A půjde tam přemluvit 120 nebo 220?

Kolik může zprovoznění téhle věcičky vyjít a co se od toho dá zhruba čekat? Hodnota je pro mě veskrze osobní a památeční vysoce převyšující tržní, ale masivní investice asi postrádá smysl (byť mne láká jít a nafotit ta samá místa před šedesáti-sedmdesáti lety a dnes, tím samým aparátem, a ty samé lidi, dokud je to možné....).

Specializuje se na někdo na tyto aparáty?
  • 0

#2 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 25 leden 2011 - 01:31:30

Ahoj, s opravou neporadim, ale sam mam skoro stejny aparat, taky zeiss nettar, ale je to 6x6.

K tvym dalsim dotazum, svitkovy film se nazpet nepreviji, zustane na druhe civce prece. Co od toho cekat, mno treba trochu tezkosti s ostrenim pokud chce clovek udelat nejakou hru s hloubkou ostrosti, ale ja u sebe odhalil celkem neuveritelne presny dalkomer v ocich, takze jsem s tim nikdy problem nemel :lol: dal ten objektiv neni v dnesnim meritku opravdu nicmoc, necekej zazraky co se tyka kresby, reflexu atd. Ale ma svoje kouzlo. Trochu problem taky ze nevidis moc presne co fotis a ja z nejakeho podivneho duvodu mel vsechny fotky nakrivo, ackoliv s jinyma fotakama se mi to nestava. Pokud je tam stejne reseny posun filmu jako na tom mem, jakoze nejspis je, tak tam bude s 220 filmem trosku problem v tom, ze nebudes moci otevirat zadni okynko a nebudes vedet o kolik posunout film (snad treba bys zjistil ze o triapul otacky...ale to je takove polovicate reseni), normalni svitek to bere hezky. Hezky je, ze je ten fotak takovy skladny, do kapsy...ale zas abys tahal i expozimetr.

U me to skoncilo tak, ze ho mam ve vitrince a nefotim s nim, ackoliv je plne funkcni.
  • 0

#3 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
Reputace: 393

Publikováno 25 leden 2011 - 09:20:29

(byť mne láká jít a nafotit ta samá místa před šedesáti-sedmdesáti lety a dnes, tím samým aparátem, a ty samé lidi, dokud je to možné....).

Tohle je krasnej napad: primitivni nebo spis primocarej - ze uz mne to davno nenapadlo. Skvely tema.
  • 0

#4 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 25 leden 2011 - 09:23:27

člověče s tím nápadem fotit ty samé lidi, co před sedmdesáti lety,......nevím nevím. Esly mě to eště dobře počítá, tak budou už asi těžko k zastižení :lol:
  • 0

#5 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 25 leden 2011 - 12:48:38

Jak napsal mickael, je to záležitost do vitríny a na slavnostní akce.

člověče s tím nápadem fotit ty samé lidi, co před sedmdesáti lety,......nevím nevím. Esly mě to eště dobře počítá, tak budou už asi těžko k zastižení :lol:


Kupodivu je jich ještě dost, konec konců kolem války to byli týnejdžři, nebo si zrovna zakládali rodiny resp. se zrovna narodili, takže začít můžu u mámy a skončit u jejích tet :)

K tomu převíjení mám ještě blbý dotaz - nikdy jsem se svitkem nedělal - v těle je trn s kličkou, který se točí jen směrem "na", ale žádná cesta, jak svitek dostat spátky do kazetky, to ji musím vytahovat jen v temnotě?
  • 0

#6 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 25 leden 2011 - 12:52:18

Jak napsal mickael, je to záležitost do vitríny a na slavnostní akce.

člověče s tím nápadem fotit ty samé lidi, co před sedmdesáti lety,......nevím nevím. Esly mě to eště dobře počítá, tak budou už asi těžko k zastižení :lol:


Kupodivu je jich ještě dost, konec konců kolem války to byli týnejdžři, nebo si zrovna zakládali rodiny resp. se zrovna narodili, takže začít můžu u mámy a skončit u jejích tet :)

K tomu převíjení mám ještě blbý dotaz - nikdy jsem se svitkem nedělal - v těle je trn s kličkou, který se točí jen směrem "na", ale žádná cesta, jak svitek dostat spátky do kazetky, to ji musím vytahovat jen v temnotě?


svitek přeci nemá kazetu, ne? je kryt černým papírem. vyndavat raději ve tmě - alespoň na poprvé, aby sis ověřil, že je navinován na proticícku dostatečně těsně. na konci je lepítko, kterym to zalepíš.
  • 0

#7 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 25 leden 2011 - 13:30:01

svitek přeci nemá kazetu, ne? je kryt černým papírem. vyndavat raději ve tmě - alespoň na poprvé, aby sis ověřil, že je navinován na proticícku dostatečně těsně. na konci je lepítko, kterym to zalepíš.


Aha. :roll:
  • 0

#8 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 25 leden 2011 - 17:14:04

Jednou za mnou přišel nadšený amatér, abych mu poradil, co dělá špatně, že nemá na bronice, kterou si koupil ani jeden snímek a že když fotím na bronicu jestli nevím, jestli není třeba rozbitá. Foťák se zdál plně funkční a když jsem mu řekl ať zavede film, že to zkusíme, tak jsem koukal a on tam dal film obráceně! Tedy zády k objektivu:-). Tak pokud se Ti stává, že Ti to nefotí, dej pozor, abys nedělal stejnou chybu... Kupodivu i to se může stát:-)
  • 0

#9 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 25 leden 2011 - 17:23:13

Jednou za mnou přišel nadšený amatér, abych mu poradil, co dělá špatně, že nemá na bronice, kterou si koupil ani jeden snímek a že když fotím na bronicu jestli nevím, jestli není třeba rozbitá. Foťák se zdál plně funkční a když jsem mu řekl ať zavede film, že to zkusíme, tak jsem koukal a on tam dal film obráceně! Tedy zády k objektivu:-). Tak pokud se Ti stává, že Ti to nefotí, dej pozor, abys nedělal stejnou chybu... Kupodivu i to se může stát:-)


ano, to si mi u bronicy stalo 2x

jinak níčeho se neobávej, zkus ho, bude to určo skvělý. jen tedy musís mít jednu prázdnou cívku, která obvykle zůstáva v aparátu. má výřez, do toho založíš kraj krycího papíru (je k tomu zastřižen) a motáš. a zřejmě koukáš červeným okýnkem na čísla snímků.
  • 0

#10 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 25 leden 2011 - 17:54:41

... jen tedy musís mít jednu prázdnou cívku, která obvykle zůstáva v aparátu. má výřez, do toho založíš kraj krycího papíru (je k tomu zastřižen) a motáš. a zřejmě koukáš červeným okýnkem na čísla snímků.


Já jen, že mi hlava nebere, jak pak dostat film z foťáku ven - tahle cívka je dřevěná, točit se dá jen jedním směrem a nezdá se mi, že by šla ven. Takže mám pocit, že nafocený svitek už z té pevné cívky jaktěživa neodmotám :roll: :wink:
  • 0

#11 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 25 leden 2011 - 18:06:51

Já jen, že mi hlava nebere, jak pak dostat film z foťáku ven - tahle cívka je dřevěná, točit se dá jen jedním směrem a nezdá se mi, že by šla ven. Takže mám pocit, že nafocený svitek už z té pevné cívky jaktěživa neodmotám :roll: :wink:


ti nevim, ven by jít měla. ta přetáčecí klička, nedá se vytáhnout? že je fřevěná asi znamená, že je stará. s voučasnosti jsou plastové. vždy ti jedna zbyde - film se přetáčí z jedné na druhou.

on ti poradí někdo kdo zná ten konkrétní aparát. já jen aby ses nebál, že to nepude. pude.
  • 0

#12 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 25 leden 2011 - 18:10:01

http://www.butkus.or...ikon_nettar.htm

tam jsou nějaký manuály
  • 0

#13 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 25 leden 2011 - 18:14:14


Já jen, že mi hlava nebere, jak pak dostat film z foťáku ven - tahle cívka je dřevěná, točit se dá jen jedním směrem a nezdá se mi, že by šla ven. Takže mám pocit, že nafocený svitek už z té pevné cívky jaktěživa neodmotám :wink: :-D


ti nevim, ven by jít měla. ta přetáčecí klička, nedá se vytáhnout? že je fřevěná asi znamená, že je stará. s voučasnosti jsou plastové. vždy ti jedna zbyde - film se přetáčí z jedné na druhou.

on ti poradí někdo kdo zná ten konkrétní aparát. já jen aby ses nebál, že to nepude. pude.


Tak tím se to vysvětluje, ona mi ta dřevěná cívka přišla zpracováním taková obskurní a se zbytkem aparátu neladící :roll:
  • 0

#14 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 25 leden 2011 - 18:34:57

Zjisti, čím byl děda. Pokud truhlář, nebo tesař, to by mnohé vysvětlilo :roll:
  • 0

#15 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 25 leden 2011 - 21:13:00

Nezbývá Vám než koupit druhý aparát na součástky a pustit se do oprav na vlastní pěst. Neznám totiž nikoho, kdo by se tím vážně zajímal. Odvážným stěstí přeje!
  • 0

#16 Vladivostok

Vladivostok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 leden 2011 - 13:34:32

Já se renovacemi zabývám, zrovna jsem dodělal jednu Super Ikontu a kromě ostatních oprav mám trochu času. Ale pokud tam nějaké součásti chybí, bude to třeba časově náročnější vzhledem k sehnání ND. Kdyby byl zájem, napiš na: ostadal.p@seznam.cz a pošli zepár fotografií.
  • 0

#17 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 4 duben 2012 - 21:19:39

Já se renovacemi zabývám, zrovna jsem dodělal jednu Super Ikontu a kromě ostatních oprav mám trochu času. Ale pokud tam nějaké součásti chybí, bude to třeba časově náročnější vzhledem k sehnání ND. Kdyby byl zájem, napiš na: ostadal.p@seznam.cz a pošli zepár fotografií.


Ahoj, bohužel jsem tvou odpověď našel jaksi ex-post až teď, psal jsem maila, ale žádná odpověď... Je nabídka stále aktuální?
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních