Přejít na obsah


Fotka

Praktica MTL3 - oprava?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 pan kumrd

pan kumrd

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 únor 2011 - 17:10:34

Buďte zdrávi,
dostal jsem se ke dvěma Praktikám MTL3, bohužel ani jedna není v provozuschopném nebo provozupříjemném stavu. Mohli byste mi prosím poradit, jestli je alespoň jedna z nich opravitelná, nebo bude lepší se obou zbavit a koupit Canon AE-1?

První tělo:
Po asi třetí expozici, co jsem jí dostal, se zasekla. Páka je seklá, jako kdyby byla natáhlá, ale spoušť je volná, jako kdyby natáhlá nebyla. Zkoušel jsem dolní tlačítko na uvolnění filmu, drátovou spoušť procvakat časy atd. Nic nepomohlo. Nenapadá někoho bezbolestná cesta, jak jí zase zprovoznit?

Druhé tělo:
Foťák je sám o sobě hezky funkční, akorát v hledáčku to vypadá, jak kdyby do něj nasr... pták. :lol: Patrně je něco na hranolu, Jde to nějak jednoduše vyčistit? Ono se s tím fotit dá, ale moc příjemné to není, že.

Stejně mám dojem, že Flexaretem mě baví fotit víc. Každopádně díky moc za nápady.
  • 0

#2 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 23 únor 2011 - 19:31:41

:lol: Já osobně bych se asi držel toho Flexaretu...
  • 0

#3 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 23 únor 2011 - 22:27:17

:lol: Já osobně bych se asi držel toho Flexaretu...


Kolega má asi pravdu, řekl bych, a když to sám tak cítíš :lol: , není co řešit.

Ale vážně, opravy a různé bolesti starých Praktic se tu řešili v řadě vláken, zkus si do hledání zadat Praktica. Aniž bych ti chtěl nutit svůj názor a zkušenosti, tak jsem si udělal ze svých peripetií s Prakticou MTL 3 i ze zkušeností jiných závěr, že nemá cenu do toho cpát peníze. Oprava vyjde skoro na cenu dalšího bazarového těla a často to moc dlouho nevydrží. Jsou zkrátka spolehlivější a poctivěji udělané přístroje. Ten Canon by jistě udělal do budoucna dobrou službu, pokud vyloženě nebudeš mít smůlu na špatný nebo nějak potlučený kus. Praktica byla ve své době navzdory jistým mouchám (kopání zrcátka, tmavá a hrubší matnice) jistě vcelku dobrá, ale japonské strojky ze stejné doby dnes mají obvykle lepší kondici.
Pokud bys chtěl mermomocí vyhodit peníze za servis Prakticy, tak potom v Brně snad jedině paní Konečná (kontakt bych někde našel), ale moc nadějí do toho radši nevkládej. Dnes bych Prakticu považoval za uzavřenou kapitolu. Čtverec 6x6 s ní stejně neuděláš :lol:
  • 0

#4 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 24 únor 2011 - 06:56:25

:lol: Tak,tak...zlatá slova! Trošku do Tebe šijeme,že? Ale vážně-pokud Ti není cizí středoformát 6x6,nebo i větší,není co řešit,zkus udělat "revizi" u sebe v hlavě a zapřemýšlej co bys tak asi nejvíce chtěl dělat-krajinu,portrét,sport a tak a podle toho zvol aparáty,pokud by to mělo být od každýho trochu,i tady se najde řešení-v nabídce různých serverů-Aukro počínaje a Paladix konče je dostatek strojů Made in Japan,kde i já bych se přímluvil,protože vím o čem mluvím a prošel jsem vývojem od Zenitu TTL až ke Canonu AE-1,který jsem měl 18 let,ale "autopark" mi narostl do obludných rozměrů a tak jsem spoustu čudlíků na kino prodal a zůstal jen u toho středoformátu...Tam se to bohužel již opět nějak "nafouklo" :lol: Takže asi tak...Pokud začínáš tak asi já osobně bych zvolil nějaký ten Flexaret+nějaké kvalitní kino s dvěma,třemi skly od Japonců a dál by se vidělo! :lol:
  • 0

#5 Acer

Acer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 456 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 254

Publikováno 24 únor 2011 - 09:24:42

Praktiky dát do skříně na památku a jít do něčeho jiného. Taky mám nějaké Praktiky, občas je vytáhnu, procvakám, nostalgicky pomazlím a uložím zpět, na focení už bych je nevzal. Když už chceš kino, dají se dnes za pár šupů koupit levné, ale solidní zrcadlovky (F75, EOS300, MZ7...) které v začátcích pomůžou a ušetří materiál - při nastavení úplných blbostí nejde zmáčknout spoušť nebo tam něco bliká, že nastavení není zrovna optimální.
  • 0

#6 pan kumrd

pan kumrd

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 únor 2011 - 10:50:31

Ach jo, že já se vůbec ptám. :D Objektivy a těla teda střelím na Aukru a za peníze asi koupím toho Kanóna. Dneska jsem s tím byl na zkoušku a Antiku a tam mě v tom ještě utvrdili - obě opravy za minimálně 500 Kč, takže víceméně za cenu nového těla.

Každopádně díky všem za názory.
  • 0

#7 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 110 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 083

Publikováno 24 únor 2011 - 11:51:45

V Náchodě je velmi dobrý opravář. Mě opravil a seřídil flexu za 700 Kč. a objektiv na Hasseblada za 900 Kč. Já by jsem mu Praktiku poslal s tím, že po opravě může sloužit několik let. Když šáhneš po kterékoliv jiné, tak nemáš jistotu, že bude dlohodobě šlapat. Dle méhop názoru by mělo vše co koupíš navštívit servis. Klidně jen pro jistotu.
  • 0

#8 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 24 únor 2011 - 13:07:38

Ach jo, že já se vůbec ptám. :) Objektivy a těla teda střelím na Aukru a za peníze asi koupím toho Kanóna. Dneska jsem s tím byl na zkoušku a Antiku a tam mě v tom ještě utvrdili - obě opravy za minimálně 500 Kč, takže víceméně za cenu nového těla.

Každopádně díky všem za názory.


Záleží na tom, co máš za objektivy. Myslím, že momentálně na Aukru v segmentu objektivů M42 nabídka převyšuje poptávku, v bazarech asi taky, takže pokud to nejsou vyloženě nějaké špeky, momentálně se to moc neprodává.
Kdyby sis je chtěl přeci jen ponechat, můžeš zkusit sehnat jiné tělo se závitem. Tady jsou tři vlákna, kde jsme to různě řešili:
Tělo M42 jiné než Praktica?
Foťák s M42
EXA 1b - ano / ne?
Já jsem nakonec náhradní tělo se závitem nesháněl, koupil jsem mezitím na eBay starou Minoltu X-500 a na ni můžu přes redukci nasadit i objektivy z Prakticy, pokud mi dané ohnisko chybí v provedení s bajonetem. Ale přiznávám, že to moc nepoužívám, páč jsem lenoch :D
  • 0

#9 pan kumrd

pan kumrd

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 únor 2011 - 15:25:06

Vidíš to, abych řekl pravdu, tak koupit kvalitnější tělo s M42 mě nenapadlo. Pokoukám se teda. Díky moc.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních