Přejít na obsah


Fotka

Lieh versus b/w film


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
7 odpovědí na toto téma

#1 Svitek

Svitek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 0

Publikováno 2 březen 2011 - 23:09:26

Ma tak napadlo, ked som tahal z vyvojnice film, ci by som mohol pouzit namiesto zmacadla lieh. Niekde som cital, ze ako posledne pranie pri papieroch sa pouziva lieh a urychli to schnutie papierov.
Nepytam sa ci je to ekonomicke vzhladom na cenu liehu, ale zaujima ma, ci to neskodi emulzii, alebo podlozke a aky to ma vplyv na archivaciu negativov. Ak ano, tak kolko %-ny lieh filmu neublizi? Samozrejme mam na mysli cisty lekarsky lieh.
  • 0

#2 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 2 březen 2011 - 23:19:27

Podívej se do knížky E. Hrušky - Praktická černobílá fotografie. Tam se o tom zmiňuje. Nevím přesně, ale používá to jako poslední praní - líh vytěsní vodu a rychleji se odpaří. Knížku jsem půjčil, tak se nemůžu podívat a ověřit to, ale ve spoustě knihoven by měla být k půjčení.
  • 0

#3 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 3 březen 2011 - 00:13:31

Kulhánek píše:
Ustálené a dobre vyprané negatívy ponoríme na 2-3 minúty do čerstvého denaturovaného liehu, pričom miskou živo pohybujeme alebo film preťahujeme a nakoniec sušíme v prúdiacom teplom a suchom vzduchu.
  • 0

#4 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 082 příspěvků(y)
Reputace: 398

Publikováno 3 březen 2011 - 09:31:59

V reportersky casovy nouzi jsem kdysi vyvolaval takto: film do vyvojky, bez prani hned do ustalovace, hned do lihu a fenem ususit. jeste vlhky do zvetsovaku(tam to doschne) a do kose.hruza.
Zustan u vody:-)
  • 0

#5 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 březen 2011 - 11:19:13

taky jsem to občas v časové nouzi nejvyšší takto dělal (tehdy v metylalkoholu), ale po ustálení šlo krátké rychlopraní, utvrzení ve formalínu, znovu krátké a intenzivní rychlopraní (s výměnami vody v tanku a protřepáváním), 1min v metylalkoholu, setření jeho kapek jelenicí v lihu namožené a vyždímané a bleskové usušení horkým fénem. Bez utrvzení tohle emulze některých filmů slabších nátur nevydržely :wink:
  • 0

#6 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 4 březen 2011 - 00:19:59

pozor, v lekárskom liehu je cca 1/3 benzínu, takže radšej nie, a ďalej sa doporučuje po zhotovení foto film klasicky vyprať a usušiť, lebo by mohla pri dlhšom archivovaní popraskať emulzia
  • 0

#7 Svitek

Svitek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 0

Publikováno 4 březen 2011 - 06:37:02

...som si myslel, ze lekarsky lieh je cisty a ma 96 percent.
  • 0

#8 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 082 příspěvků(y)
Reputace: 398

Publikováno 4 březen 2011 - 08:24:40

pozor, v lekárskom liehu je cca 1/3 benzínu, takže radšej nie, a ďalej sa doporučuje po zhotovení foto film klasicky vyprať a usušiť, lebo by mohla pri dlhšom archivovaní popraskať emulzia

No jo, to je pravda. Pouzival jsem obycejnej denaturak z drogerie, jenze jsem nepotreboval nic archivovat. Voda je voda, takovyhle zlepsovaky bych nedoporucoval pro seriosni praci, obzvlast pro volnou tvorbu, kdy chces negativ uchovat pro priste.
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních