Přejít na obsah


Fotka

Nastavení 1/500 s u Rolleiflex Automat


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
4 odpovědí na toto téma

#1 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 6 březen 2011 - 11:18:33

Mám rolleiflex automat z roku 1950 s tessar 3,5 a je problém s nastavením času 1/500 s. Někdo mi to vysvětloval, a co jsem z toho pochopil, tak že to záleží na tom, jeslti byl film přetočen nebo něco v tom smyslu - protože to je stejná situace i bez filmu. ALe nevím, nechápu - když v kameře nemám film, tak jde čas nastavit lehce, ale když tam film je, cítím značný odpor jak před, tak po přetočení kličkou na další políčko. Mám se rozhodně vyhnout násilí v jednom nebo obou případech (po přetočení a před přetočením)? Pokud je to OK před otočením kličkou na další políčko, pak stejně musím proti odporu z 250 na 500.

Dík za pomoc.
  • 0

#2 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 292 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 6 březen 2011 - 11:55:24

Jestli je to, jak píšeš, je to trochu divné. Obecně platí u tohoto typu závěrky, že nastavení nejrychlejšího času (v tomto případě 1/500) jde po natažení závěrky velmi ztuha (uvádí se do chodu druhé péro). Pokud je odexponováno, mělo by to jít zlehka. Pokud to tak není, něco asi není v pořádku. Neznám přesně Rolleiflex Automat, jestli vadí nebo nevadí použít větší sílu pro nastavení 1/500 při natažené závěrce. Jsou tam převody ze závěrky na nastavovací točítka a větší síla by mohla vadit. Proto bych pro jistotu nastavoval 1/500 před natažením.
  • 0

#3 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 březen 2011 - 12:16:22

Zatím mám pořád nataženo a čekám na příležitost něco vyfotit. Až to zmáčknu, tak zkusím nastavit těch 500s., co to udělá.
  • 0

#4 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 7 březen 2011 - 12:32:14

doporucuji natahovat tesne pred expozici, strojek tim mene trpi
  • 0

#5 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 březen 2011 - 01:09:12

doporucuji natahovat tesne pred expozici, strojek tim mene trpi


tadši jsem cvaknul něco večer v koupelně, než abych to trápil několik dní před potenciálním focením

teď už jde nastavit 500 celkem v pohodě
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních